Optymalna wysokość obcasa: porady ekspertów

Trzepotanie jak motyl i dumne demonstrowanie stonowanych, pięknych nóg to marzenie każdej kobiety od okresu dojrzewania. W trosce o jego realizację jesteśmy gotowi na wiele. Nawet przy użyciu nie do pomyślenia kształtem i wysokością obcasów. Zastanówmy się, do czego może doprowadzić nasze pragnienie idealnego wyglądu i czy w ogóle istnieją bezpieczne buty w przyrodzie.

Jaka jest optymalna wysokość pięty?

Opracowano mniej lub bardziej uniwersalną formułę obliczeniową. To wygląda tak:

 • IDV – idealna wysokość pięty;
 • P – wzrost w cm;
 • D – długość nogawki w cm.

1,61 nie jest wzięty z powietrza. to współczynnik optymalnego stosunku wzrostu do długości nóg.

Ważne! U ludzi prawa i lewa noga nie zawsze są sobie równe. Rozbieżność w długości u absolutnie zdrowej osoby może sięgać kilku centymetrów, dlatego sensowne jest zmierzenie obu nóg i zastąpienie najmniejszej uzyskanej wartości w powyższym wzorze. Największe może okazać się nadmierne i wtedy obliczone będą błędne.

Niektórzy eksperci stosują inną formułę:

 • PVC – prawidłowa wysokość obcasa;
 • DS – długość stopy w cm.

Ta metoda obliczeniowa rodzi wiele pytań i nie jest odpowiednia dla wszystkich dziewcząt, ale ma jeden znaczący „plus”: przynajmniej częściowo odzwierciedla zasadę, zgodnie z którą wysokość pięty zależy bezpośrednio od wieku. Stopa nastolatka wciąż rośnie, jest mniejsza niż u osoby dorosłej, dlatego dziewczyna powinna kupować buty i kozaki na bardzo małym obcasie.

obliczenia

Plusy i minusy wysokich obcasów

 1. Takie buty są doskonałym symulatorem wielu mięśni. Największy wpływ ma na cielęta. Są coraz silniejsze i w dobrej formie. W grę wchodzą również pośladki, co pozwala nieco opóźnić początek zwiotczenia związanego z wiekiem.
 2. Aby zachować stabilność, kobieta zmuszona jest machać biodrami. Przyciąga uwagę mężczyzn.
 3. Dodają wzrostu. Przy odpowiedniej obsłudze rozciągają również sylwetkę, a także wydłużają nogi.
 4. Pomóż zwiększyć poczucie własnej wartości.
 5. Idealny do większości naprawdę luksusowych stylizacji.
 • może powodować różnego rodzaju patologie układu mięśniowo-szkieletowego i żylnego;
 • po długotrwałym noszeniu pojawia się ból w opuszkach palców;
 • z powodu wysokich obcasów kości śródstopia ściskają nerw;
 • wysokie ryzyko rozrostu kości w okolicy kciuka (powstawanie silnie wystającego guzka);
 • obcasy w tego typu butach są przyczyną zapalenia torebki kompozytowej (kaletki);
 • zawsze istnieje ryzyko urazu kostki.

Ostrzeżenie! Uważa się, że wysoka spinka do włosów ogranicza prędkość, nie pozwala kobiecie poruszać się w normalnym tempie. Jednak niektóre „zręczne” panie biegają na nich szybciej niż inne poruszają się w tenisówkach lub martinach. Nawiasem mówiąc, prawdziwe trampki i trampki, czyli specjalistyczne obuwie sportowe, są prawie bardziej szkodliwe w codziennym noszeniu niż obcasy wzbijające się w niebo. Ten punkt nie dotyczy modeli casualowych. Mają zupełnie inną konstrukcję, w niczym nie przypominającą konstrukcji profesjonalnych butów.

wysokość

Sekrety wyboru obcasów, w których nogi nie powinny się męczyć

 1. Zaproś kogoś do pomocy.
 2. Usiądź prosto, oprzyj się o oparcie krzesła. Ustaw stopy tak, aby powstał kąt 90 stopni.
 3. Podnieś jedną nogę, wyprostuj. Niech druga będzie w swojej pierwotnej pozycji.
 4. Rozluźnij stopę i kostkę w prostej nodze. Od tego pięta trochę się cofnie. Jeśli wręcz przeciwnie, stopa wyprostuje się po wykonanych manipulacjach, może to wskazywać na potrzebę noszenia butów wyłącznie z płaskimi podeszwami.
 5. Niech twój asystent weźmie 2 linijki. Najdłuższy należy umieścić na górnym palcu. Jego drugi koniec powinien przebiegać swobodnie, prostopadle do podłogi, nie powinien przylegać do stopy. Odległość między dolną końcówką linijki a piętą jest pożądaną wartością. Zmierz go drugą linijką.
READ
Rozszerzanie słownika mody: 16 nazw toreb, których nie powinieneś znać

wybór pięty

Dlaczego jeden rodzaj obcasa jest wygodny, a inny nie?

Wszyscy nosimy inne buty i nie bez powodu ma to sens. niespójności w wysokości stopy, ruchomości kostki, kondycji mięśni. Ważną rolę odgrywają również zmiany kostne. Wszystkie zdrowe stopy są takie same, ale każda stopa z patologią jest wyjątkowa. I będzie już niewygodna w butach, w których bez problemu może wejść osoba, która nie ma żadnych schorzeń ortopedycznych dzisiaj lub w przeszłości.

To też musisz zrozumieć w każdym biznesie, w tym „obuwie”, zdarzają się błędy. Czasami są nawet celowe. Na przykład buty wybiegowe często zaprzeczają wszystkim postulatom medycznym. Powód: takie buty i buty są „jednorazowe”. Ich celem jest przychylna prezentacja wizerunku. Nie są przeznaczone do chodzenia, a tym bardziej do noszenia na co dzień. Dlatego ślepe kopiowanie mody może być niebezpieczne dla zdrowia.

czerwone buty

Eksperci zwracają uwagę, że…

Do najbardziej „niebezpiecznych” obcasów i butów lekarza należą:

 • ukośne (jeszcze więcej obciążenia spada na przednią część stopy);
 • w ogóle bez pięty (jest podbicie, ale noga w strefie pięty nie jest absolutnie nic podparta);
 • sztylet (miniaturowa wersja spinki do włosów);
 • szok (szpilka do włosów, w której środkowa część jest zwężona).

Opcje fantazyjne i awangardowe również często stanowią poważne zagrożenie dla układu mięśniowo-szkieletowego. Im „cudowna” forma, tym większe prawdopodobieństwo, że chodzenie i samo przebywanie w takich butach będzie bolało i wiązało się z problemami zdrowotnymi..

Musisz też o tym pamiętać połączenie „szpiczastego nosa + szpilki”, choć niesamowicie stabilne, nieuchronnie prowadzi do patologicznego rozrostu kości kciuka, a niewystarczająca stabilizacja kostki i stopy jest obarczona zwichnięciem, przemieszczeniem i towarzyszącym uszczypnięciem nerwów.

fantastyczne buty

Jak wybrać „swój” wzrost?

 • wiek;
 • stan zdrowia (przede wszystkim choroby układu mięśniowo-szkieletowego, limfatycznego i sercowo-naczyniowego);
 • ciąża.

W trakcie rodzenia dziecka zmienia się nie tylko tło hormonalne, ale i całe ciało przechodzi poważne zmiany. Zwiększa się obciążenie kręgosłupa, przede wszystkim odcinka lędźwiowego. Przemieszczone narządy wewnętrzne. Wysoki obcas w tym przypadku jest wyzwalaczem lub elementem prowokującym. Znacząco zwiększa prawdopodobieństwo nieodwracalnych zmian patologicznych w kręgosłupie. A jednak takie obuwie zmniejsza stabilność, stwarza warunki do upadku.

Trzeba też wziąć pod uwagę wiek i „doświadczenie” życia w szpilkach. Jeśli kobieta nigdy nie rozstała się ze swoimi ulubionymi łodziami, najprawdopodobniej w wieku 40 lat, a może nawet wcześniej, znajdzie wzrost kości w okolicy kciuka. Z takim skutkiem noszenia niewłaściwych butów, nie tylko czółenka i klapki, ale nawet najzwyklejsza para na płaskim torze spowoduje dyskomfort, a być może nawet sprowokuje późniejszy szybki wzrost.

READ
Medaliony w kształcie serca od CHARMON

ból stopy

Cechy wyboru obcasa dla kobiet w pewnym wieku

Traumatolodzy ortopedyczni zabraniają nastoletnim dziewczętom noszenia butów na obcasach wyższych niż 1,5-2 cm.

 • ciało jeszcze się nie uformowało, aktywnie rośnie i łatwo zmienia się pod wpływem negatywnych czynników;
 • przy pięcie 2 cm obciążenie przedniej i tylnej części stopy jest równomierne, ale wzrost uniesienia pięty prowadzi do zwiększenia obciążenia palca;
 • ze względu na noszenie obcasów powyżej 2 cm zmienia się nie tylko konfiguracja stopy, ale całego ciała.

Organizm jest zmuszony dostosować się do stworzonych warunków, aby zachować równowagę. W poszukiwaniu podparcia staw kolanowy zaczyna się obracać pod innym kątem. Taka zmiana pociąga za sobą zmianę kąta miednicy. Nie da się tego uniknąć inaczej staw biodrowy może się przemieścić.

zaciśnij palce

W rezultacie postać postawa i pozycja ciała w przestrzeni ulegają radykalnej zmianie. Dolna część pleców zostaje zgięta, miednica przesuwa się do przodu w stosunku do normy, co pociąga za sobą przebudowę narządów wewnętrznych. Rozwija się hiperlordoza – choroba kręgosłupa, w której dochodzi między innymi do szczypania korzeni rdzenia kręgowego. W ciężkich przypadkach możliwe jest wypadnięcie kręgów, powstanie mnogich przepuklin kręgosłupa (wymagających interwencji chirurgicznej, ale konsekwencje operacji są nieprzewidywalne), a nawet całkowity paraliż.

Ważne! Im szybciej dziecko zacznie nosić obcasy powyżej przepisanych 2 cm, tym większe prawdopodobieństwo rozwinięcia się hiperlordozy i tym więcej chorób współistniejących pojawi się z czasem. Ryzyko wzrasta również wraz z wysokością butów. Dziesięciocentymetrowa szpilka do włosów prowadzi do tego, że 90% ciężaru zaczyna spadać na palec stopy. W tym przypadku podeszwa nie jest w stanie zaabsorbować nawet wibracji, które powstają przy bardzo powolnym chodzeniu, a stawy kolanowe i biodrowe są zmuszone do wykręcenia się pod nadmiernym dla nich kątem.

Wysokie i niestabilne obcasy są niebezpieczne nie tylko dla najmłodszych użytkowników, ale także dla kobiet z doświadczeniem życiowym. Aż chcielibyśmy zakwestionować rolę wieku, ale procesy zachodzące w organizmie ulegają spowolnieniu w okresie menopauzy. Komórki po silnym wyzwalaczu nie są przywracane i aktualizowane wystarczająco szybko, dlatego warto zminimalizować czynniki, które mają negatywny wpływ na organizm.

Jak określić wysokość pięty?

Wiadomo, że nie tylko nasz wygląd, ale również nasze samopoczucie i samopoczucie zależą od odpowiednio dobranych butów. Rozmawiamy o najczęstszych błędach w doborze odpowiedniej pary i sposobach ich naprawy.

READ
Stylowa wiosna 2023: 21 jasnych stylizacji dla kobiet po 40

Nie stosuj samoleczenia! W naszych artykułach zbieramy najnowsze dane naukowe oraz opinie autorytatywnych ekspertów w dziedzinie zdrowia. Ale pamiętaj: tylko lekarz może zdiagnozować i przepisać leczenie.

Rada nr 1

Za wysoki obcas

Udowodniono, że pięta o wysokości 6 cm zwiększa obciążenie przedniej części stopy o 60%. Obcasy „wypychają” stopę do przodu, zwiększając nacisk na palce. Kiedy nosisz buty na wysokim obcasie przez cały czas, na przykład przez kilka miesięcy, twoja podeszwa i stawy zaczynają się deformować. Może to prowadzić do bolesnych odczuć, mogą pojawić się patologiczne narośla kostne (osteofity), ostrogi piętowe lub zapalenie rozcięgna podeszwowego.

Podczas noszenia butów na obcasach ważny jest umiar. Lepiej ograniczyć się do kilku centymetrów, nie nosić szpilek codziennie, a szpilki nosić tylko wieczorem, a nie chodzić w nich przez cały dzień. Kołek od 9 cm sprawia, że ​​nasza stopa jest całkowicie niestabilna, cały ładunek spada na przód stopy. A jeśli masz nadwagę, dodatkowo zwiększy to negatywne skutki noszenia butów na wysokim obcasie.

Dlaczego wysokie obcasy są niebezpieczne? Cierpią okolice lędźwiowe, plecy, szyja, mogą pojawić się bóle głowy i obrzęki, mogą pojawić się skurcze mięśni, w tym twarzy.

Jaka powinna być wysokość obcasa?

Istnieje kilka sposobów, a nawet formuła, za pomocą której można obliczyć optymalną wysokość.

1. Optymalna wysokość pięty na każdy dzień

Zmierz długość stopy centymetrem lub zwykłą linijką szkolną i podziel ją przez 7. Na przykład masz but w rozmiarze 38, co odpowiada 24,5 cm.

24,5/7= 3,5 cm to idealna pięta na Twój wzrost.

Jeśli nie mierzysz stopy, większość lekarzy uważa, że ​​obcas 3,5-4 cm jest idealny do noszenia na co dzień.

2. Wysokość obcasa na wieczór

Aby obliczyć wygodną wysokość obcasa sukienki, usiądź na krześle i wyciągnij jedną nogę do przodu. Rozluźnij stopę, ale nie rozciągaj palca. Optymalną wysokością pięty będzie odległość od pięty do główki stopy, która średnio odpowiada 7-9 cm.

Przy okazji: szpilki lepiej nosić tylko na święta, a jeśli wybierasz się na ważne wydarzenie, a potrzebujesz tylko uzupełnić swój wygląd szpilkami, weź ze sobą buty na zmianę, bo. pod koniec wieczoru możesz nie mieć siły, aby iść do domu.

READ
Prosta sukienka: 13 różnych modeli, którymi możesz uzupełnić swoją garderobę

Rada nr 2

Nie noś tej samej pary butów

Zdarza się, że zakochujesz się w butach i zaczynasz je nosić zawsze i wszędzie non stop. To również nie jest poprawne, nawet jeśli weźmiesz pod uwagę, że najprawdopodobniej te buty są wygodne i pasują do ciebie. Noszenie tej samej pary butów każdego dnia oznacza ciągłe obciążenie tych samych części stopy podczas chodzenia. Poza tym buty niejako wchłaniają wilgoć w ciągu dnia, nie mają czasu na wyschnięcie i nabranie pierwotnego kształtu. Postaraj się więc wybrać dwie lub trzy wygodne pary i zmieniać je przez cały tydzień.

Rada nr 3

Nie noś zbyt starych butów

Stare, zużyte buty są najczęściej zdeformowane, więc z czasem mogą zacząć uciskać stopę, powodując dyskomfort i ból. Czasami wpływa na stawy biodrowe i plecy. Na przykład buty sportowe, które są aktywnie używane, zaleca się zmieniać co sześć miesięcy. W takim przypadku podeszwa powinna być półsztywna. Przy nadmiernej sztywności wzrasta obciążenie stawów kolanowych i kostek, co często powoduje ból pleców.

Jednym z najlepszych materiałów na buty jest prawdziwa skóra. Jest miękka, oddychająca, zapewnia dobre odprowadzanie ciepła i, w przeciwieństwie do materiałów syntetycznych, zapewnia dobre podparcie stopy.

Rada nr 4

Płaskie buty też są złe

Baletki, klapki, czółenka, trampki również nie zapewniają odpowiedniego wsparcia i mogą poważnie zdeformować stopę. W butach z płaską podeszwą rozkład obciążenia na stopie jest zaburzony, mięśnie i więzadła nie otrzymują wsparcia i z czasem mogą się rozciągać.

Ponadto cienkie płaskie podeszwy nie amortyzują wstrząsów podczas poruszania się po asfalcie, płytkach i innych twardych powierzchniach, co powoduje dodatkowe obciążenie stawów. Jeśli stale nosisz takie buty, może rozwinąć się zapalenie kaletki i problemy z kręgosłupem. Istnieje wysokie ryzyko skoliozy i bardziej dojrzałego wieku innych chorób układu mięśniowo-szkieletowego. Ponadto buty zbyt płaskie wymagają napięcia ścięgna Achillesa, co stwarza ryzyko zapalenia.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: