Opieka stomatologiczna: niezbędne zasady, których należy przestrzegać

Czym jest zdrowy i piękny uśmiech? Przede wszystkim jest to stosunek samego człowieka do jego zdrowia i urody, a dopiero potem praca dentysty. O jamę ustną trzeba dbać od dzieciństwa. Jak właściwie dbać o zęby?

Zasady opieki stomatologicznej

1. Umyj zęby prawidłowo. Musisz myć zęby co najmniej 2 razy dziennie, rano i wieczorem przed pójściem spać. Zęby można myć zarówno przed, jak i po posiłku. Jeśli myjesz zęby przed jedzeniem, zrób to 15 minut przed jedzeniem, aby nie zepsuć smaku pastą do zębów, a po śniadaniu przepłucz usta wodą. Możesz dodać pół łyżeczki sody oczyszczonej do wody lub zastąpić wodę płynem do płukania ust.

Jeśli jesteś zwolenniczką mycia zębów po jedzeniu, to też jest super, bo w ten sposób będziesz mieć pewność, że resztki jedzenia zostaną usunięte i unikniesz konieczności dodatkowego płukania ust. Nie ma dobrej ani złej drogi. Wybierz ten, który Ci odpowiada. Nie ma znaczenia, kiedy myjesz zęby, ważne jest, JAK je myjesz.

2. Używaj nici dentystycznej. Istnieje ogromny wybór nici dentystycznych: okrągłe i płaskie, supernitki, aromatyzowane, powlekane fluorem itp. Oczywiście sam dokonujesz wyboru, ale dentysta może Ci w tym pomóc. Raz dziennie przed pójściem spać należy czyścić nitką dentystyczną, w połączeniu z późniejszym myciem zębów. Ruch nici odbywa się tylko wzdłuż osi zęba.

3. Właściwa szczoteczka do zębów. Szczoteczka powinna mieć sztuczne włosie. Główka szczoteczki powinna mieć około 2-2.5 zęba. Twardość włosia wybiera dentysta. Jeśli nie wiesz, który pędzel wybrać, lepiej wziąć średnią twardość. Zobacz też: Jak wybrać szczoteczkę do zębów?

4. Właściwa pasta do zębów. Istnieje wiele past do zębów, a każda z nich ma swoją funkcję: – zapobiegawczą; – zawierające dodatki lecznicze; – wybielanie itp. Tylko dentysta może powiedzieć, którego osobiście potrzebujesz. Jednak mimo to żadna pasta do zębów nie spełni swojej funkcji, jeśli wcześniej nie przeprowadzono profesjonalnego czyszczenia zębów, co pozwala wyeliminować płytkę nazębną i kamień nazębny.

To znaki, których nie da się wyeliminować w domu. Pamiętaj, że dostępna na rynku pasta do zębów dostarcza Twoim zębom do 30% wapnia i fluoru. Uzupełnij wapń i fluor, które są potrzebne naszemu organizmowi i zębom, z pokarmów zawierających te składniki (mleko, kefir, sfermentowane mleko pieczone, twarożek, ser, zielona herbata, rośliny strączkowe, pietruszka, koperek, kolendra)

READ
42 rzeczy, o których robią dziewczyny, o których nikt nie mówi

5. Czas szczotkowania. Średni czas szczotkowania to 2-3 minuty. Czyszczenie wewnętrznych i zewnętrznych powierzchni zębów odbywa się zgodnie z zasadą „od czerwieni do bieli”, czyli kierunek ruchu szczoteczki powinien przebiegać od dziąseł do wierzchołka zęba. Dzięki temu resztki jedzenia i bakterie nie będą mogły dostać się do kieszeni dziąseł, a Ty zapobiegniesz rozwojowi procesów gnilnych i zapalnych.

6. Oczyszczanie tkanek miękkich jamy ustnej. Czyszczenie wewnętrznej strony policzków i języka jest ważnym czynnikiem eliminującym drobnoustroje. Jeśli szczoteczka posiada dodatkową funkcję czyszczenia tkanek miękkich z tyłu, to powierzchnia policzków jest automatycznie czyszczona podczas szczotkowania.

Następnie możesz dalej wyczyścić powierzchnię języka. Czyszczenie języka można wykonać szczoteczką do zębów lub skrobaczką do języka. Ważne jest, aby wiedzieć, że jeśli na języku pojawi się nalot, „łysiny” lub inne zmiany, czyszczenie języka należy odłożyć i udać się do dentysty.

7. Stosowanie odżywek. Płukanki są różne. Czego dokładnie potrzebujesz, dentysta ci powie. Ale jeśli nie ma sposobu, aby dowiedzieć się od dentysty, wybierz płukankę profilaktyczną. Płukanki zawierają substancje aktywne w postaci płynnej, które z łatwością przenikają do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej (między zębami, na styku zębów z dziąsłami itp.), zabijają bakterie i wypłukują płytkę nazębną – główną przyczynę próchnicy zębów choroby (próchnica) i dziąseł (zapalenie dziąseł).

Możesz go używać przed i po szczotkowaniu ust. Nabłyszczacz stosowany przed czyszczeniem pomaga zmiękczyć płytkę nazębną na zębach, po czyszczeniu – utrwalić efekt.

zalecenia

1. Guma do żucia. Co daje guma do żucia? Można to również przypisać środkom pielęgnacji jamy ustnej. Oczywiście lepiej żuć gumę bez cukru. Guma usuwa miękką płytkę nazębną i resztki jedzenia, a także zwiększa wydzielanie śliny, co dodatkowo zmiękcza płytkę nazębną i wspomaga uwalnianie lizozymu (środka przeciwbakteryjnego).

Jednak żucie gumy przez ponad 7 minut nie jest tego warte! Ten czas jej wystarczy, by poradzić sobie z zadaniami i odświeżyć oddech.

2. Twarde przedmioty. Nie należy psuć zębów próbując otwierać kapsle od piwa, łamać orzechy, odgryzać żyłkę itp. – może to prowadzić tylko do kontuzji zębów (pęknięcia, odpryski)

3. Opłucz usta słodkimi napojami. Nie należy płukać ust słodkimi napojami – to tylko przyczynia się do powstawania próchnicy. Nie płucz też ust kawą i napojami alkoholowymi. Kawa ma tendencję do przebarwiania zębów i wypełnień na ciemniejszy kolor. Alkohol ma tendencję do wysuszania błony śluzowej, co może prowadzić do patologicznych zmian w błonie śluzowej.

READ
Krótko o wszystkim: horoskop na szczęście

4. Kombinacja temperatur żywności. Nie łącz jednocześnie gorącego jedzenia z zimnym jedzeniem. Prowadzi to do powstawania mikropęknięć w szkliwie i powstawania próchnicy.

5. Tylko jeden pędzel. Nie możesz używać jednej szczoteczki do zębów dla kilku członków rodziny. Mikroflora jamy ustnej jest inna dla każdej osoby, a przeniesienie zakażenia krzyżowego przez szczoteczkę na inną osobę może prowadzić do niekorzystnych konsekwencji. Jest to szczególnie niebezpieczne, jeśli właściciel pędzla ma niebezpieczną chorobę (zapalenie wątroby, AIDS, kiła itp.).

6. Nieświeży oddech. Jeśli martwisz się nieświeżym oddechem, ale jama ustna jest w porządku, musisz sprawdzić przewód pokarmowy, narządy laryngologiczne, płuca. Surowe owoce i warzywa mogą pomóc pozbyć się zapachu. Po pierwsze, surowe owoce i warzywa przyczyniają się do mechanicznego czyszczenia zębów, języka i jamy ustnej.

Po drugie, zapewniają utrzymanie kwaśnego środowiska w jamie ustnej, co zapobiega rozwojowi bakterii gnilnych. Po trzecie, produkty te zawierają naturalne antybiotyki – fitoncydy, które przywracają prawidłową mikroflorę jamy ustnej.

7. Częstotliwość wizyt u dentysty. Konieczne jest poddanie się badaniu dentystycznemu raz na sześć miesięcy.

8. Złe nawyki. Pamiętaj, aby rzucić palenie lub ograniczyć palenie, jeśli to możliwe. Składniki zawarte w dymie tytoniowym mają tendencję do pogarszania koloru zębów, a szkodliwe substancje zawarte w dymie tytoniowym powodują zwężenie naczyń i z reguły zaburzają krążenie krwi w ustach palacza.

Ponadto w dymie tytoniowym znajdują się szkodliwe toksyny, które osłabiają układ odpornościowy, co prowadzi do rozwoju szkodliwych i gnilnych bakterii, a w efekcie w jamie ustnej zachodzą procesy infekcyjne i zapalne.

Opieka stomatologiczna dzieci

Opieka stomatologiczna dzieci

Opieka stomatologiczna dziecka

Co może być lepszego niż piękny uśmiech? O jamę ustną trzeba dbać od najmłodszych lat. Już w wieku dwóch lat mama powinna nauczyć swoje dziecko mycia zębów, podając mu miękką szczoteczkę.
Najpierw dziecko musi nauczyć się robić to bez makaronu. I dopiero po pewnym czasie możesz korzystać z całego arsenału urządzeń.

Niektórzy rodzice uważają, że zęby mleczne nie wymagają pielęgnacji i leczenia, ale dziecko można przyprowadzić do dentysty już od najmłodszych lat. Pomoże Ci to uniknąć poważniejszych problemów w przyszłości. Zalecamy przeczytanie artykułu „Zęby mleczne lub porady dentysty dziecięcego”. Zadbaj o swoje zęby, a jeśli nadal potrzebujesz pomocy dentysty, skontaktuj się ze specjalistami kliniki KANO!

READ
Horoskop dla kobiet na marzec 2023 r.

Wybielanie zębów

Wybielanie zębów w domu czy wybielanie zębów w gabinecie, co wybrać? Czym jest system wybielania Beyond Polus? Odpowiedzi na te pytania w naszym filmie!

Każdy marzy o uśmiechaniu się, nie wątpiąc w biel swojego uśmiechu, rozmawianiu bez martwienia się o świeżość oddechu i delektowaniu się pysznym jedzeniem bez zastanawiania się, którą stronę może przeżuwać bez dyskomfortu. Te proste radości są dostępne dla wszystkich i nie wymaga się od nich niczego nadprzyrodzonego. Właściwa pielęgnacja jamy ustnej pozwoli każdemu zachować zęby w doskonałej kondycji przez całe życie. Najważniejsze, aby nie zaniedbywać tych zasad i nie przegapić regularnych wizyt profilaktycznych u dentysty.

Co warto wiedzieć o higienie jamy ustnej

  ;
 1. Szczotkowanie dwa razy dziennie. ;
 2. Dokładne płukanie jamy ustnej po jedzeniu. ;
 3. Regularne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych.

Jak dbać o usta

  ;
 • Musisz myć zęby dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Po wieczornym oczyszczeniu nie należy jeść, nie należy też pić słodkich lub pożywnych płynów (ale można pić wodę lub herbatę bez cukru). ;
 • Dwa razy w roku musisz udać się do dentysty na badanie profilaktyczne. Umożliwi to zauważenie jakiejkolwiek choroby na wczesnym etapie i przepisanie najbardziej bezbolesnego leczenia. ;
 • Doboru środków higienicznych (pasta, szczoteczka, nabłyszczacz, nić dentystyczna) należy dokonywać z najwyższą odpowiedzialnością. ;
 • Za każdym razem, gdy myjesz zęby, powinieneś również myć język, dziąsła i podniebienie. ;
 • Za każdym razem po jedzeniu należy przepłukać usta i upewnić się, że między zębami nie ma resztek jedzenia (zwłaszcza słodkich i kwaśnych owoców, takich jak jabłka). Przyda się guma do żucia bez cukru. ;
 • Regularnie nitkuj. Przestrzenie międzyzębowe są najbardziej narażoną częścią, ponieważ to właśnie tutaj kawałek kwaśnego lub słodkiego pokarmu może się zatkać, co doprowadzi do katastrofalnych konsekwencji. ;
 • Związki fluoru potrzebują około 3 minut, aby wykazać swoje działanie na szkliwo zębów. Dlatego mycie zębów pastą z fluorem powinno zawsze trwać dłużej niż ten czas.

Właściwa pielęgnacja jamy ustnej

  ;
 1. Zacznij od umycia zewnętrznej powierzchni zębów. Ruchy szczoteczki powinny być „zamaszyste” i przebiegać pionowo – od nasady zęba do jego końca. Nie jest konieczne przesuwanie szczoteczki poziomo – takie ruchy nie oczyszczają dobrze, a jeśli pasta jest mocno ścierna, może uszkodzić szkliwo. ;
 2. Przy podobnych ruchach zamiatających należy wyczyścić wewnętrzną powierzchnię zębów. ;
 3. Powierzchnię żucia można czyścić ruchami posuwisto-zwrotnymi. Nie trzeba naciskać pędzla, lepiej lekko zmienić kąt siły, aby zapewnić jak najpełniejszą obróbkę całej powierzchni. ;
 4. Po całkowitym oczyszczeniu zębów należy masować dziąsła delikatnymi ruchami szczoteczki. ;
 5. Aby wyczyścić język, z tyłu główki szczoteczki znajduje się zwykle specjalny skrobak. Nie myj języka włosiem – pogorszy to wrażliwość kubków smakowych. ;
 6. Podniebienie można delikatnie szczotkować włosiem. ;
 7. Po oczyszczeniu dokładnie wypłucz usta wodą i przejdź do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną. Po oderwaniu segmentu o długości 30-40 cm nawijamy go wokół palców wskazujących, ciągniemy i wkładamy w szczelinę między zębami. Nie naciskaj mocno w kierunku pionowym, ponieważ nić ześlizgnie się i zrani dziąsło. Zamiast tego należy docisnąć go do bocznej powierzchni jednego z zębów i powoli przesunąć do przodu. Stopniowo musisz przewijać nić z jednego palca na drugi, uwalniając nieużywany obszar. Należy pamiętać, że w przypadku zapalenia przyzębia nitkowanie jest surowo zabronione. ;
 8. Na koniec wypłucz usta płynem do płukania ust. W tym celu wystarczy zebrać 7-10 ml (często używa się do tego zakrętki) i dokładnie płukać usta tą porcją przez 40-60 sekund.
READ
Jakie są grzechy różnych znaków zodiaku

Produkty do higieny jamy ustnej

Na rynku jest wiele produktów różnych producentów. Towarzyszy temu agresywny marketing i niekończąca się reklama we wszystkich mediach. Jednak kupowanie najbardziej reklamowanej pasty do zębów nie jest najlepszym sposobem na dbanie o zęby. Wybór produktów doustnych powinien być bardzo odpowiedzialny, dokładnie badając ich właściwości.

Wybór makaronów

Pasta do zębów jest jednym z najpopularniejszych produktów na świecie, dlatego jest obecna w niemal każdej przerwie reklamowej w telewizji. Jednak przy wyborze lepiej całkowicie zapomnieć o całej tej reklamie i skupić się na składzie pasty i innych właściwościach wskazanych przez producenta na opakowaniu. Wybierając pastę do profilaktyki próchnicy najlepiej skupić się na środkach terapeutycznych i profilaktycznych. Pasty fluorkowe są zwykle dobre w zapobieganiu próchnicy, ale jeśli zmiany próchnicowe są już obecne, to obecność fluoru może tylko pogorszyć sytuację. W przypadku past wybielających lepiej w ogóle nie ryzykować, ponieważ w większości znacznie zmniejszają one wytrzymałość szkliwa.

Wybór szczoteczki do zębów

Musisz wybrać pędzel w zależności od stopnia sztywności jego włosia. Zwykle są trzy gradacje: miękka, średnia i twarda. Sztywne jest najskuteczniejsze, ale może uszkadzać dziąsła, a przy dłuższym użytkowaniu pozostawiać nawet ślady na szkliwie zębów. Soft zapewnia delikatną pielęgnację jamy ustnej, ale nie może pochwalić się wysoką jakością czyszczenia. Zazwyczaj zaleca się wybór włosia o średniej twardości (chyba, że ​​stomatolog ma specjalne zalecenia w tym zakresie). W ostatnim czasie popularność zyskały elektryczne szczoteczki do zębów. Doskonale radzą sobie ze swoim zadaniem, działając na powierzchnię zęba pod różnymi kątami i skutecznie usuwając płytkę nazębną. Szczególnie dobrze te urządzenia czyszczą tylne zęby, które trudno w pełni obrobić zwykłą szczoteczką. Oczywiście dobra szczotka elektryczna jest znacznie droższa niż zwykła. Jego włosie również się zużywa, ale należy wymienić tylko końcówkę. Przy wyborze ważne jest, aby zwracać uwagę na rodzaj jedzenia. Najwygodniejsze są urządzenia akumulatorowe, ale są one nieco droższe niż szczoteczki do zębów na jednorazowych bateriach.

Wybór nici

  ;
 • materiał (naturalny jedwab lub sztuczne polimery); ;
 • obecność powłoki woskowej (poprawia poślizg, ale utrudnia oczyszczanie); ;
 • fluoryzacja; ;
 • obecność impregnatów smakowych; ;
 • kształt (płaski, okrągły, wypukły).
READ
10 trafnych decyzji dla kobiety po 35 roku życia z własnego doświadczenia

Wybór nabłyszczacza

Regularne płukanie jest ważną częścią codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Zabieg ten nie tylko odświeża oddech, ale także zabija bakterie, zapobiegając próchnicy i przyspieszając gojenie się ran na błonie śluzowej. Większość dostępnych na rynku płukanek ma głównie charakter profilaktyczny, a ich głównym zadaniem jest zapewnienie świeżego oddechu i zahamowanie rozwoju bakterii. Płukanki lecznicze mają szersze spektrum działania. Skutecznie zwalczają stany zapalne, zmniejszają nadwrażliwość zębów i rozwiązują problem krwawienia dziąseł. Nie zaleca się samodzielnego przepisywania tych środków, ponieważ każdy z wymienionych objawów jest wystarczającym powodem do wizyty u dentysty. Do stałego użytku środki profilaktyczne są w większości przypadków doskonałe. Należy pamiętać, że wszelkie poważne problemy należy rozwiązywać wyłącznie w gabinecie stomatologicznym. Krwawienie dziąseł czy zwiększona wrażliwość zębów zawsze wskazują na to, że w jamie ustnej zachodzą niepożądane procesy i tylko specjalista może dobrać metodę leczenia. Próbując rozwiązać problem za pomocą specjalnych past leczniczych lub wywarów ludowych, możesz tylko pogorszyć sytuację. Dbaj o swoje zęby i nie przegap wizyt u dentysty, a wtedy na pewno wszystko będzie dobrze.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: