Odchudzamy się na naszych oczach: skuteczny sposób na spalenie tłuszczu w 14 dni

20 skutecznych wskazówek

Otyłość to poważny problem. Obecnie wielu mężczyzn i kobiet ma nadwagę. Z reguły większość tłuszczu gromadzi się w okolicy talii. Pozbycie się tłuszczu z brzucha jest trudne. Taki tłuszcz nazywa się tłuszczem trzewnym. To problem nie tylko estetyczny, ale i medyczny.

Udowodniono, że tłuszcz trzewny zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu XNUMX, choroby serca i naczyń krwionośnych. Nauki medyczne mają jasne standardy określania wagi osoby. W tym celu stosuje się pojęcie takie jak wskaźnik masy ciała (BMI). Jeśli przekracza normę, ryzyko rozwoju chorób metabolicznych jest niezwykle wysokie.

Co więcej, zagrożone są nie tylko pełne, ale także szczupłe osoby. Faktem jest, że tłuszcz trzewny ma tendencję do gromadzenia się w okolicy talii. W tym samym czasie nogi i ręce osoby pozostaną cienkie.

Utrata tłuszczu z brzucha jest trudna, ale można to zrobić. W artykule zebrano 20 skutecznych wskazówek, które pomogą spalić tłuszcz z brzucha.

1 Jedz błonnik

Jeść

Pochłaniając wodę, gruboziarniste włókno z pożywienia nabiera żelowej konsystencji. Taka bryła pokarmu jest trawiona dłużej, więc uczucie głodu nie pojawi się szybko. Dobrze odżywiony człowiek już nie raz podejdzie do stołu, żeby coś przekąsić. W ten sposób organizm otrzymuje mniej kilokalorii i nie przybiera na wadze.

Z tej okazji przeprowadzono badanie na ponad 1100 dorosłych osobach. Pozwoliło to ustalić, że zwiększenie porcji błonnika gruboziarnistego o 10 g pozwala na zmniejszenie przyrostu tkanki tłuszczowej na brzuchu o 3,7% w ciągu 5 lat [1] .

Pokarmy bogate w błonnik powinny znaleźć się w codziennej diecie. Jego źródłem jest siemię lniane, makaron shirataki, brukselka, rośliny strączkowe, awokado, jeżyny.

Tak więc błonnik przyczynia się do utraty wagi poprzez zmniejszenie całkowitej dziennej zawartości kalorii i długotrwałego nasycenia. Im więcej dana osoba spożywa pokarmy zawierające grube włókna, tym szybciej schudnie.

2 Wyeliminuj tłuszcze trans

Unikaj tłuszczów trans

Tłuszcze transgeniczne znajdują się w margarynie i pastach do smarowania. Często można je znaleźć w gotowych produktach, takich jak ciastka i inne wyroby cukiernicze. Im więcej tych szkodliwych substancji dostanie się do organizmu, tym większe ryzyko rozwoju chorób serca i naczyń krwionośnych.

Tłuszcze transgeniczne przyczyniają się do rozwoju insulinooporności w organizmie. Grozi to otyłością i cukrzycą [2].

Z tej okazji przeprowadzono badanie na małpach, które trwało 6 lat. Wszystkie zwierzęta, które otrzymywały produkty zawierające tłuszcze trans, cierpiały na otyłość. Ponadto tłuszcz odkładał się w nich właśnie w jamie brzusznej. Małpy z grupy kontrolnej otrzymywały pokarmy zawierające tłuszcze jednonienasycone. Ich przyrost tkanki tłuszczowej w talii był o 33% niższy [3] .

Aby zminimalizować spożycie tłuszczów trans, musisz uważnie czytać etykiety produktów, które planujesz spożywać. Najczęściej wymienia się je jako „częściowo uwodornione tłuszcze”. Co więcej, to zalecenie można nazwać uniwersalnym dla osób, które nie tylko chcą schudnąć, ale także po prostu zachować zdrowie.

3 Nie nadużywaj alkoholu

Nie nadużywaj alkoholu

Alkohol powoduje nieodwracalne szkody dla zdrowia. Liczne badania wykazały, że napoje alkoholowe przyczyniają się do rozwoju otyłości centralnej. Im rzadziej osoba pije, tym wolniej rośnie tkanka tłuszczowa w okolicy talii [4].

W jednym badaniu wzięło udział około 2000 osób. Wszyscy codziennie pili alkohol, ale w różnych ilościach. Stwierdzono, że u osób, które piły mniej alkoholu, tłuszcz w pasie rósł wolniej. Dlatego, aby schudnąć, trzeba zrezygnować z alkoholu lub zmniejszyć jego porcje [5] .

READ
5 nawyków kobiet, których szczupłości można pozazdrościć

4 Jedz białko

Jedz pokarmy białkowe

Białko pomaga kontrolować masę ciała [6]. Jego spożycie w organizmie przyczynia się do produkcji hormonu sytości PYY. Substancja ta pozwala kontrolować apetyt i zapobiega przybieraniu na wadze.

Pokarm białkowy przyspiesza metabolizm. Szybki metabolizm sprzyja spalaniu tłuszczu trzewnego. Jednocześnie masa mięśniowa pozostaje nienaruszona [7] .

Białko jest dobrze przebadanym składnikiem odżywczym. Liczne badania wykazały, że osoby spożywające produkty białkowe rzadziej cierpią na otyłość [8]. Aby schudnąć, musisz regularnie jeść jajka, ryby, mięso, nabiał i produkty z kwaśnego mleka, rośliny strączkowe.

5 Unikaj stresu

Unikać stresu

Przeciążenie emocjonalne prowadzi do tego, że w organizmie wytwarzany jest w dużych ilościach kortyzol. Ten hormon stresu jest produkowany przez nadnercza. Badania pokazują, że kortyzol zwiększa apetyt i zwiększa trzewną tkankę tłuszczową [9] .

Ponadto same złogi tłuszczu w okolicy talii przyczyniają się do nadmiernej produkcji hormonu stresu [10].

Aby poradzić sobie z tym problemem, musisz robić jak najwięcej przyjemnych rzeczy. Joga i medytacja mogą złagodzić stres.

6 Unikaj słodyczy

Cukier jest źródłem łatwo przyswajalnych węglowodanów. Jej nadmiar w pożywieniu prowadzi do rozwoju cukrzycy typu 2, otyłości brzusznej, stłuszczenia wątroby, chorób serca i naczyń krwionośnych. Im więcej węglowodanów osoba spożywa, tym szybciej gromadzi tłuszcz w okolicy talii [11] .

Należy pamiętać, że nie tylko cukier rafinowany jest niebezpieczny. Żywność zawierająca naturalne cukry również powinna być spożywana w ograniczonych ilościach. Dotyczy to miodu, pianek itp.

7 Uprawiaj sport

Uprawiaj sport

Aby spalić tłuszcz, niezbędne jest cardio. Wykonywanie ćwiczeń aerobowych pozwala szybciej schudnąć. Potwierdzają to liczne badania. Chociaż do chwili obecnej trwają spory dotyczące intensywności treningu. Niektórzy naukowcy twierdzą, że ćwiczenia należy wykonywać w szybkim tempie, inni uważają, że można ograniczyć się do średniej prędkości. Jednak naukowcy są zgodni w jednym punkcie. Chodzi o czas trwania treningu. Im dłużej osoba ćwiczy, tym szybciej traci na wadze.

W eksperymencie wzięły udział kobiety w okresie menopauzy. Stwierdzono, że panie, które wykonywały ćwiczenia aerobowe przez 300 minut tygodniowo, szybciej traciły na wadze. Grupę kontrolną stanowiły kobiety, które ćwiczyły przez 150 minut tygodniowo [12].

8 Wytnij węglowodany

Odmowa pokarmów zawierających węglowodany

Dietetycy zalecają ograniczenie spożycia węglowodanów rafinowanych, czyli takich, które bardzo szybko się wchłaniają. Nie należy jednak całkowicie rezygnować z takich produktów. Należy je zastąpić pokarmami zawierającymi węglowodany złożone. Badania pokazują, że takie diety pomagają szybko pozbyć się tkanki tłuszczowej [13] . Ponadto kilkakrotnie zmniejsza się ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

Słynne badanie Framingham dowiodło, że osoby spożywające węglowodany złożone mają o 17% mniej tłuszczu w jamie brzusznej w porównaniu do tych, którzy wolą pokarmy z szybko przyswajalnymi cukrami [14] .

Źródła „prawidłowych” węglowodanów obejmują rośliny strączkowe i produkty pełnoziarniste (gryka, płatki owsiane, brązowy surowy ryż), warzywa.

9 Zastąp tłuszcze kuchenne olejem kokosowym

Wymień tłuszcze kuchenne

Olej kokosowy to jeden ze zdrowych tłuszczów. Udowodniono eksperymentalnie, że pomaga przyspieszyć metabolizm i szybciej pozbyć się nadwagi. Stwierdzono, że w pierwszej kolejności zaczynają spalać się złogi tłuszczu w okolicy talii [15] .

READ
Schudniemy bez sportów i diet: najskuteczniejsze metody dla kobiet 40

W jednym z badań wzięli udział mężczyźni z otyłością trzewną. Olej kokosowy przyjmowali codziennie przez 3 miesiące. Nie wprowadzono żadnych innych zmian w diecie. W trakcie eksperymentu objętość ich talii zmniejszyła się o prawie 3 cm, na uwagę zasługuje fakt, że uczestnicy badania również nie uprawiali sportu [16] .

Ponieważ sam olej kokosowy ma wysoką zawartość kalorii, dietetycy zalecają nie tylko dodanie go do zwykłej diety, ale także zastąpienie nim niektórych innych tłuszczów.

10 Czy ćwiczenia siłowe

Podnoszenie ciężarów lub trening siłowy jest ważny dla budowania masy mięśniowej. Jedno badanie obejmowało osoby ze stłuszczeniem wątroby i stanem przedcukrzycowym typu 2. Ćwiczenia siłowe pomogły im schudnąć w jamie brzusznej [17].

Kolejny eksperyment przeprowadzono z udziałem otyłych nastolatków. Udało się ustalić, że połączenie treningu siłowego i aerobowego przyczynia się do największej redukcji tkanki tłuszczowej trzewnej [18].

11 Unikaj słodkich napojów

Porzuć słodycze

Słodycz w takich napojach zapewnia fruktoza. Składnik ten przyczynia się do odkładania się tłuszczu na brzuchu [19]. Ponadto naukowcy odkryli, że tłuszcz gromadzi się nie tylko w talii, ale także w wątrobie. Odkrycia te opierały się na 10-tygodniowym badaniu osób, które codziennie spożywały słodzone napoje gazowane [20].

Kilokalorie z płynu są natychmiast wchłaniane do krwi. Organizm nie przetwarza ich, ale zamienia je w rezerwy tłuszczu. Dlatego takie napoje są jeszcze bardziej niebezpieczne niż słodycze.

Aby schudnąć, należy unikać spożywania jakiejkolwiek formy cukru. Dotyczy to napojów gazowanych, słodkiej herbaty, ponczu, koktajli alkoholowych.

12 Więcej odpoczynku

Pełny i jakościowy sen jest niezbędny dla każdej osoby, która chce zachować zdrowie. Naukowcy odkryli, że osoby cierpiące na bezsenność szybciej przybierają na wadze [21].

W globalnym badaniu, które trwało 16 lat, wzięło udział 68 000 kobiet. Uczestnicy, którzy spali mniej niż 5 godzin dziennie, szybciej przybierali na wadze [22].

Stan znany jako bezdech senny, w którym oddychanie jest przerywane w nocy, jest również związany z nadmiarem tłuszczu trzewnego [23].

13 Prowadź dziennik posiłków

Osoba, która chce schudnąć, musi wiedzieć, ile kalorii spożywa i ile zużywa. Pozwoli to na stworzenie optymalnego menu, które nie doprowadzi do przybierania na wadze. Zaleca się rejestrowanie nie tylko ilości spożywanego pokarmu, ale także aktywności fizycznej (wykonywane ćwiczenia, trening fizyczny) [24].

Możesz ułatwić sobie to zadanie za pomocą specjalnych aplikacji na smartfona.

14 Jedz tłuste ryby

Jedz tłuste ryby

Tłuste ryby są źródłem Omega-3. Te wielonienasycone kwasy są niezbędne dla organizmu, ponieważ pozwalają mu lepiej oprzeć się różnym chorobom. Istnieją dowody na to, że kwasy omega-3 pomagają schudnąć, a mianowicie pozbyć się tłuszczu trzewnego.

Przeprowadzono liczne badania z udziałem dorosłych i dzieci cierpiących na stłuszczenie wątroby. Stwierdzono, że przyjmowanie suplementów z olejem rybim może pomóc w pozbyciu się tej choroby [25].

Aby skuteczniej kontrolować swoją masę ciała, należy spożywać 2-3 porcje tłustych ryb tygodniowo. Eksperci zalecają włączenie do diety makreli, sardynek, anchois, śledzia i łososia. Jeśli nie jest to możliwe, należy przyjmować Omega-3 w suplementach diety.

15 soków owocowych

Sok owocowy to źródło witamin i minerałów. Jest jednak bogaty w cukier, prawie tak samo jak w słodkich napojach gazowanych. Na przykład 240 ml soku jabłkowego zawiera 24 g cukru. Połowę tego cukru stanowi fruktoza. Dlatego stosowanie soku w dużych ilościach może prowadzić do odkładania się tłuszczu w jamie brzusznej.

READ
17 przydatnych zasad prawidłowego odchudzania, dzięki którym staniesz się top modelką

Aby schudnąć, musisz zastąpić sok owocowy zwykłą wodą. Aby poprawić jego smak, możesz dodać plasterek cytryny lub limonki.

16 Spożywaj ocet jabłkowy

Spożywać ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy jest znany nie tylko z tego, że pomaga schudnąć, ale także obniża poziom cukru we krwi [26]. Jest to możliwe dzięki zawartemu w nim kwasowi.

W badaniu wzięli udział mężczyźni, którzy spożywali łyżkę stołową octu (15 ml) dziennie. Byli obserwowani przez 12 tygodni. W tym czasie objętość ich talii zmniejszyła się o 1,4 cm [27] .

Musisz jednak pić ocet w postaci rozcieńczonej. Jeśli nie rozcieńczysz go wodą, może ucierpieć szkliwo zębów.

17 Używaj probiotyków

Użyj probiotyków

Probiotyki to bakterie korzystne dla człowieka. Występują w niektórych produktach spożywczych i suplementach diety. Przyjmowanie probiotyków może normalizować mikroflorę jelitową i poprawiać trawienie.

Naukowcy odkryli, że różne rodzaje bakterii wpływają na wagę człowieka w różny sposób. Jeśli osiągniesz pewną równowagę, możesz szybko pozbyć się nadwagi. Lactobacilli przyczyniają się do utraty wagi: Lactobacillus fermentum, Lactobacillus amylovorus [28], a zwłaszcza Lactobacillus gasseri [29].

Prebiotyki mogą zawierać różne bakterie. Dlatego przed zakupem upewnij się, że został dobrany odpowiedni suplement.

18 Spróbuj przerywanego postu

W ostatnim czasie popularność zyskuje tzw. post przerywany lub przerywany post. Ta dieta obejmuje 24-godzinną przerwę między posiłkami. Ćwicz taki głodny dzień 2 razy w tygodniu. Inny system obejmuje post przez 16 godzin, a następnie jedzenie dowolnego jedzenia przez 8 godzin [30].

Badania pokazują, że post przerywany przez 6-24 tygodnie pomaga zmniejszyć obwód talii o 4-7% [31].

19 Pij zieloną herbatę

Zielona herbata uznawana jest za jeden z najzdrowszych napojów. Zawiera kofeinę i antyhydrat galusan epigallokatechiny (EGCG). Oba te składniki pomagają przyspieszyć metabolizm.

EGCG jest katechiną, która według kilku badań może być skuteczna w przypadku utraty brzucha. Efekt można wzmocnić, łącząc zieloną herbatę z ćwiczeniami [32].

20 Przemyśl swój styl życia

Przemyśl swój styl życia

Aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu, musisz przemyśleć swój styl życia jako całość. Osiągnięcie maksymalnego efektu będzie możliwe przy jednoczesnym połączeniu kilku zaleceń podanych powyżej. Jeśli wykonasz tylko jeden przedmiot, pożądany efekt nie zostanie osiągnięty. W rzeczywistości wszystkie wskazówki są w jakiś sposób związane ze zdrowym stylem życia. Jeśli jesz niezdrową żywność, pijesz słodką wodę i prowadzisz siedzący tryb życia, talia będzie nadal się powiększać.

Odchudzanie wymaga wytrwałości i wytrwałości. Tylko w ten sposób można schudnąć i poprawić stan zdrowia.

[Wideo] Dr Berg – Jak schudnąć z brzucha? Dlaczego odkłada się tłuszcz?

Kuźmina Vera Valerievna

Autor artykułu: Kuźmina Vera Valerievna | Endokrynolog, dietetyk

Wykształcenie: Dyplom Rosyjskiego Państwowego Uniwersytetu Medycznego N. I. Pirogov, specjalność „Medycyna” (2004). Rezydencja na Moskiewskim Państwowym Uniwersytecie Medycyny i Stomatologii, dyplom z endokrynologii (2006).
Nasi autorzy

Nowoczesne metody leczenia

Nagła utrata wagi

  • 30 sierpnia. 2016 r.

Nagła utrata wagi może być oznaką poważnej choroby.

READ
Rezultat jest widoczny nawet bez ciężarków! Superszybka dieta „Drabina”: 3-6 kilogramów w 5 dni

Wahania wagi o 1-2 kilogramy są normalne. Ale jeśli straciłeś więcej niż 5% swojej pierwotnej wagi, a nie można tego w żaden sposób wytłumaczyć zmianami w diecie i stylu życia, powinieneś być ostrożny i poddać się badaniu lekarskiemu.

Człowiek traci na wadze, gdy narządy naszego ciała – mózg, serce, mięśnie – nie mają już wystarczającej ilości składników odżywczych do normalnej pracy, a tkance tłuszczowej wysyłają sygnał, że czas wykorzystać dodatkowe środki. W odpowiedzi na ten sygnał komórki tłuszczowe rozpoczynają lipolizę – rozpad tłuszczu – i dostarczają organizmowi niezbędnej energii.

Powód utraty wagi: DEPRESJA

Jedną z najczęstszych przyczyn nagłej utraty wagi jest depresja. Osoby z depresją mają zaburzoną percepcję smaku. Każde jedzenie wydaje się bez smaku, zmniejsza się apetyt. Ponadto nerwicy i depresji często towarzyszy zaostrzenie chorób przewodu pokarmowego, takich jak zapalenie żołądka. Dyskomfort po jedzeniu nasila objawy.

Co robić? Jeśli oprócz utraty wagi zauważysz, że masz ciągły zły nastrój, apatię, letarg i letarg, skontaktuj się z psychoterapeutą. Tylko wykwalifikowany specjalista może postawić prawidłową diagnozę i przepisać leczenie.

Oznaki anoreksji u kobiety.Choroba zwykle zaczyna się na tle normalnego odżywiania, ale każdego dnia pacjent je coraz mniej. Jej zdaniem powodem tego jest nadmierna pełnia rąk i nóg. Im mniej je, tym mniej chce jeść, a nawet upodabniając się do szkieletu, nadal uważa się za grubą i jest przerażona pozornym przybieraniem na wadze. Będzie niechętnie rozbierać się przed kimkolwiek, aby ukryć utratę wagi. Aby uciec od presji bliskich i normalnego odżywiania, będzie chować i wyrzucać jedzenie lub doprowadzać się do wymiotów po jedzeniu. Tacy pacjenci często przyjmują duże ilości środków przeczyszczających, błędnie wierząc, że pomoże im to utrzymać zmniejszoną wagę.

Wraz ze wzrostem utraty wagi większość kobiet z anoreksją przestaje miesiączkować. Skóra staje się żółtawa, na ciele pojawia się delikatny puch. Bez odpowiedniego leczenia u wielu osób cierpi na poważną depresję, aw niektórych przypadkach myśli samobójcze.

Przyczyna utraty wagi: ZABURZENIA HORMONALNE

Za intensywność metabolizmu w organizmie odpowiadają hormony tarczycy, nadnerczy, przysadki mózgowej i trzustki, więc problemy z tymi narządami wydzielania wewnętrznego od razu odbijają się na wadze. U pacjentów z nadczynnością tarczycy i cukrzycą typu 1 masa ciała spada pomimo zwiększonego apetytu. Takim chorobom towarzyszy osłabienie, suchość skóry, przyspieszenie akcji serca i zaburzenia nastroju.

Co robić? Koniecznie odwiedź endokrynologa i poddaj się testom na hormony tarczycy (TSH, T3, T4). Potrzebne są również badania krwi: ogólne i glukozowe.

Powód utraty wagi: CHOROBY GI

Niektóre choroby przewodu pokarmowego powodują utratę wagi. Na „liście podejrzanych” zapalenie jelit, zanikowe zapalenie żołądka i celiakia. Choroby te prowadzą do atrofii wyściółki żołądka i jelit, co skutkuje upośledzeniem wchłaniania składników odżywczych, a to prowadzi do utraty wagi. Objawy mogą być różne: ból, wzdęcia, uczucie ciężkości, biegunka lub zaparcia. Brak witamin i mikroelementów może objawiać się anemią, suchością skóry, łamliwymi paznokciami, krwawiącymi dziąsłami.

Co robić? Adres do gastroenterologa. Najprawdopodobniej przepisze gastroskopię i analizę kału w celu postawienia dokładnej diagnozy.

Przyczyna utraty wagi: Choroby trzustki i pęcherzyka żółciowego

Zmniejsza się masa ciała w przewlekłym zapaleniu trzustki i przewlekłym zapaleniu pęcherzyka żółciowego. Z powodu tych chorób trawienie jest zaburzone, a organizm traci zdolność przyswajania niektórych składników odżywczych. Pacjenci odczuwają dyskomfort po jedzeniu, pojawiają się nudności, biegunka, zapalenie pęcherzyka żółciowego – ból w prawym podżebrzu. Stołek zmienia konsystencję i nabiera tłustego połysku.

READ
Naukowcy odkryli, dlaczego ludzie tyją zimą i jak sobie z tym radzić

Co robić? Skonsultuj się z gastroenterologiem. Konieczne jest wykonanie USG narządów jamy brzusznej i zdanie testu stolca. Przestrzegaj diety: wyklucz z diety tłuste i pikantne potrawy, jedz mało i często.

Przyczyny utraty wagi: ZAKAŻENIA I PASOŻYTY

Utrata masy ciała może być oznaką poważnej choroby wirusowej. Wirusowe zapalenie wątroby typu C lub HIV może rozwijać się przez długi czas bez znaczących objawów, a często to właśnie utrata wagi jest pierwszą oznaką choroby.

Innym powodem utraty wagi może być gruźlica. Pacjenci tracą apetyt, dodatkowo organizm zużywa dużo energii na walkę z czynnikiem zakaźnym. Oprócz utraty wagi klasyczne objawy gruźlicy płuc to przedłużający się kaszel z produkcją plwociny, a także długotrwały wzrost temperatury powyżej 37 ° C, ogólne osłabienie i nocne poty.

Osoba może radykalnie schudnąć, jeśli robaki lub pasożytnicze pierwotniaki, takie jak Giardia, osiedliły się w jelitach. Zakażeniu mogą towarzyszyć nudności, wzdęcia, zaburzenia stolca oraz wysypki skórne lub gorączka.

Co robić? Samodiagnoza jest bezużyteczna, musisz skontaktować się z terapeutą lub specjalistą chorób zakaźnych. W zależności od objawów może zostać przepisane prześwietlenie klatki piersiowej, badanie stolca i różne badania krwi.

Przyczyna utraty wagi: onkologia i choroby krwi

Chorobom onkologicznym często towarzyszy znaczna utrata masy ciała i pogorszenie stanu ogólnego pacjentów – kacheksja nowotworowa. Pacjenci tracą apetyt, zaburzona jest percepcja smaku. Istnieją patologie metaboliczne – masa mięśniowa i objętość tkanki tłuszczowej zmniejszają się nawet przy dobrym odżywianiu. Ponadto czynniki psychologiczne mogą powodować utratę wagi: pacjenci z niedawno potwierdzoną diagnozą tracą na wadze z powodu rozwoju depresji. Chemioterapia prowadzi również do tymczasowej utraty wagi.

Utrata masy ciała jest jednym z głównych objawów chłoniaka i limfogranulomatozy. Oprócz utraty wagi choroby te objawiają się bezbolesnym powiększeniem węzłów chłonnych szyi, pach i pachwin. W przypadku białaczki obserwuje się również utratę wagi.

Co robić? Ciągłe osłabienie, zmęczenie, przedłużająca się gorączka to objawy, które powinny Cię zaalarmować. Musisz udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje Cię do odpowiedniego specjalisty – onkologa lub hematologa. Konieczne będzie przejście ogólnych i biochemicznych badań krwi, wykonanie prześwietlenia. Jeśli podejrzewa się chłoniaka lub limfogranulomatozę, zaleca się tomografię komputerową klatki piersiowej i jamy brzusznej, biopsję węzłów chłonnych i wykonuje się nakłucie kości miednicy, aby wykluczyć białaczkę.

Z którymi lekarzami należy się skontaktować, jeśli wystąpi utrata masy ciała:

Zmiany zachodzące w organizmie podczas odchudzania powodują poważne zaburzenia pracy układu pokarmowego, przemiany materii, osłabiają obronę immunologiczną, powodują dysfunkcję gruczołów dokrewnych, dlatego w przypadku pojawienia się pierwszych objawów objawów należy pilnie skonsultować się z lekarzem. lekarz ogólny (terapeuta, pediatra, lekarz rodzinny).

Może być również konieczna konsultacja z lekarzem:

  • Endokrynolog
  • Onkolog
  • Gastroenterolog
  • сихолога
  • Infekcjonista
  • Reumatolog
  • Ftyzjatra

Z wyłączeniem patologii organicznej i potwierdzenia rozpoznania jadłowstrętu psychicznego konieczne jest badanie psychiatryczne.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: