Niesamowite! Wystarczą 3 proste kroki, a materac będzie idealnie czysty!

Aby materac na łóżku służył przez długi czas i wygodnie się na nim spało, należy odpowiednio o niego dbać. W naszym artykule podpowiadamy, jak łatwo to zrobić.

Jak czyścić materac? 9 prostych kroków

Czyszczenie materaca nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Porady eksperta Eda Curry’ego, prezesa firmy produkującej materace, które pomogą Ci utrzymać materac w czystości i wygodzie.

Dlaczego dbanie o materac jest ważne?

Materac to duża inwestycja w Twój komfort. Aby służyła Ci przez długi czas, należy odpowiednio o nią dbać i czyścić. Podczas użytkowania na materacu mogą pojawiać się roztocza, martwy naskórek, brud i inne zanieczyszczenia. Konieczne jest pozbycie się tego wszystkiego, zwłaszcza jeśli masz alergię.

Przygotuj środki do czyszczenia materacy

  • odkurzacz do tapicerki
  • enzymatyczny środek czyszczący lub detergent do zmywania naczyń do usuwania plam
  • proszek do prania
  • proszek do pieczenia
  • chusteczki czyszczące
  • zimna woda

Zdejmij i umyj pościel

Zdejmij prześcieradła, poszewki na poduszki, pokrowce na materace i wypierz je w pralce. Pranie całej pościeli w gorącej wodzie pomoże pozbyć się roztoczy. Sprawdź etykiety na poduszkach i kołdrach, mogą one też być prane w pralce.

Odkurz materac

Aby odkurzyć materac, należy użyć specjalnej ssawki do tapicerki. Musi chodzić po całej powierzchni materaca, w tym po bokach. Zwróć szczególną uwagę na szwy. Jeśli to możliwe, odwróć pokrowiec materaca na lewą stronę, aby pozbyć się brudu i kurzu od wewnątrz.

Użyj odplamiacza do materacy

Teraz musisz usunąć plamy z materaca. Nie jest konieczne całkowite zwilżenie materaca, a także nałożenie środka czyszczącego na całą powierzchnię. Usuwanie plam to praca wyrywkowa. Wybór odplamiacza zależy od rodzaju plamy i rodzaju materaca. W przypadku plam biologicznych należy użyć enzymatycznego środka czyszczącego. Należy go nałożyć na czystą białą szmatkę, a następnie zetrzeć plamę szmatką. Następnie możesz dodać trochę zimnej wody do innej czystej szmatki i kontynuować osuszanie, aż plama zniknie. Ta metoda pozwoli na użycie niewielkiej ilości odplamiacza i wody. Ta metoda jest idealna do plam z krwi, potu, wymiocin, moczu i podobnych plam.

Jako alternatywę dla środka czyszczącego na bazie enzymów, możesz przygotować własne rozwiązanie, mieszając detergent do mycia naczyń z wodą i nakładając na plamę tylko powstałą pianę. Możesz także użyć wody i nadtlenku wodoru, używając ich w równych ilościach.

READ
17 wyjątkowych ławek, których projektanci zasługują na brawa

czyszczenie materaca sodą oczyszczoną

Aby pozbyć się resztek wilgoci i zapachu po czyszczeniu specjalnym narzędziem, możesz użyć sody oczyszczonej. Musi być równomiernie rozsypany na całej powierzchni materaca i pozostawiony na kilka godzin, a najlepiej na noc. Soda oczyszczona rozbije kwas i wchłonie pozostałą wilgoć lub zapach. Im dłużej soda oczyszczona będzie na materacu, tym lepiej zadziała! Podczas gdy materac jest pokryty sodą oczyszczoną, musisz otworzyć okna w pokoju, aby wpuścić światło i światło słoneczne. Promienie słoneczne UV pomogą zabić pleśń i bakterie na materacu.

6. Odkurz ponownie

Gdy soda się zużyje, usuń ją z materaca za pomocą odkurzacza.

odwróć materac

Teraz, gdy pierwsza strona materaca została oczyszczona, odwróć go i powtórz poprzednie kroki, aby obie strony były równie świeże i czyste. Zaleca się odwracanie go w regularnych odstępach czasu, niezależnie od tego, czy głęboko czyścisz materac, czy nie. Powszechnie przyjmuje się, że materac należy przewracać co trzy miesiące, ale ta zasada dotyczy tylko materacy sprężynowych, ponieważ z czasem kurczą się. Ale ponieważ na rynku istnieje obecnie duża liczba odmian materacy, lepiej skonsultować się z producentem w tej sprawie.

Generalnie materace należy obracać co trzy miesiące lub częściej, jeśli zaczniesz zauważać ugięcia. Konsekwentne obracanie materaca zmniejszy zużycie i pozwoli na dłuższą żywotność.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: