Nie marnuj życia! 13 rzeczy, które należy natychmiast wyrzucić z domu

Sprzątanie to świetna okazja nie tylko do demontażu szafek, ale także do zrozumienia siebie. Możesz odrzucić to, czego nie potrzebujesz.

Zdjęcie autorki Victoria Chernysheva

Skąd wiesz, czy coś naprawdę można wyrzucić? Wykorzystaj japońską praktykę kaizen. Weź temat w swoje ręce i odpowiedz na cztery pytania:

  • Ile potrzebuję tego przedmiotu?
  • Czy ten element jest tutaj potrzebny?
  • Jak często go używam?
  • Kiedy ostatni raz wziąłem go w ręce?

Jeśli przedmiot nie był dla Ciebie przydatny w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, możesz go wyrzucić.

Marie Kondo, młoda japońska pisarka i autorka bestsellera Magiczne sprzątanie, radzi robić to w możliwie najbardziej przyjazny dla środowiska sposób. Porozmawiaj z rzeczą, podziękuj jej za służbę, uznaj jej zasługi i pożegnaj się. Według Marie rzecz jest dobra, jeśli serce bije szybciej.

Co więc dokładnie można wyrzucić podczas sprzątania?

1. Stare dokumenty

Są to czeki, karty gwarancyjne, paragony, certyfikaty, przepisy, instrukcje dotyczące sprzętu AGD i tak dalej. Wielu trzyma je „na wszelki wypadek strażaka” – i nagle się przydają. Jeśli papiery definitywnie wygasły (gwarancja wygasła, wszystkie terminy płatności minęły), możesz je wyrzucić.

Często stare dokumenty są przechowywane na biurku, w teczkach. Aby dokumenty, których naprawdę potrzebujesz, nie zagracały miejsca pracy, użyj małych organizerów ściennych. Trudno w nich gromadzić śmieci: zawsze są w zasięgu wzroku.

2. Czasopisma i gazety

Czasopisma i gazety, a także broszury, plakaty, bilety na koncerty, wizytówki, pocztówki, rysunki można zachować, jeśli są naprawdę drogie sercu i coś dla ciebie znaczą. Umieść to, czego potrzebujesz, w osobnym pudełku. Część z resztą: makulatura dużo waży, zajmuje dużo miejsca i służy jako zbieracz kurzu.

Papier (w tym błyszczący) można poddać recyklingowi. Upiecz dwie pieczenie na jednym ogniu: uwolnij dom od śmieci i zdobądź trochę pieniędzy.

3. Książki i poradniki do nauki

Bardzo trudno jest rozstać się z książkami: od dzieciństwa uczono nas, że trzeba je chronić. Ale jeśli nie otwierałeś swojej szafy od kilku miesięcy i wolisz publikacje elektroniczne, zmień zasady.

Książki można oddać do biblioteki publicznej lub antykawiarni, oddać do antykwariatu, uzupełnić półki bookcrossingu, dołączyć do reklamy – chętnych na pewno nie zabraknie.

READ
20 sprytnych sposobów na dekorację nad toaletą

To samo dotyczy podręczników, wszelkiego rodzaju podręczników i materiałów informacyjnych otrzymywanych na kursach i warsztatach. Przejrzyj, zostaw tylko to, co jest naprawdę potrzebne. Dla reszty jest Internet.

4. Kalendarze i pamiętniki

Zeszłoroczny psi kalendarz, nieużywany pamiętnik pamiątkowy, który dostałeś w prezencie kilka lat temu – to wszystko nie będzie już przydatne. Tu i teraz zostaw tylko to, czego potrzebujesz.

5. Pudełka

Opakowania z telewizorów, sprzętów AGD, butów zajmują dużo miejsca i gromadzą kurz. Jeśli pudełka są puste – na przykład w przypadku przeprowadzki – lepiej się z nimi rozstać. Ale jeśli nadal wymyśliłeś dla nich zastosowanie i postanowiłeś umieścić w nich listy, pocztówki, zdjęcia i inne drobiazgi bliskie twojemu sercu, zostaw to.

Nie oszczędzaj też toreb na prezenty, kokardek, wstążek, pocztówek, papieru do pakowania. Wyrzuć je razem z pudełkami.

6. Niepotrzebne prezenty i pamiątki

Wazony i figurki, szkatułki i podstawki, puste ramki i albumy na zdjęcia… Te urocze rzeczy nigdy nie były używane, ale szkoda je wyrzucić. Albo wstydzić się przed darczyńcami – w końcu próbowali! Jeśli te elementy nie przejdą testu pytań podanych na początku artykułu, rozstań się z nimi. Jeśli nie chcesz go wyrzucać, sprzedaj.

7. Pakiet z paczkami

Wielu z nas ma w kuchni torbę, w której znajdują się inne torby. Jeśli troszczysz się o środowisko, zastąp swoją plastikową kolekcję torbą na zakupy wielokrotnego użytku. To zwolni miejsce w kuchni i pozwoli choć trochę zaoszczędzić, ale nie będziesz już wydawać pieniędzy na paczki idąc do sklepu. A to, co nagromadziło się w domu, lepiej poddać recyklingowi.

8. Stara elektronika

Słuchawki, z którymi chodziłeś 10 lat temu, zepsuty smartfon, stara klawiatura i monitor, pilot od wyrzuconego telewizora, czajnik elektryczny z pękniętą pokrywą… Tym rzeczom na pewno nie dasz drugiego życia. Możesz zadzwonić do centrów serwisowych i zaoferować te śmieci na części zamienne lub dołączyć je za darmo w ogłoszeniu. Jeśli nie działa, wyślij go do recyklingu.

Nie oszczędzaj też przewodów do niezrozumiałego celu, dysków instalacyjnych, działających trzeszczących pendrive’ów, osłon ze starych gadżetów i innych akcesoriów. Nie używaj – do kosza!

9. DVD i CD

Spuścizna przeszłości zajmuje dużo miejsca i nigdy nie zostanie ponownie wykorzystana. Zdigitalizuj płyty, na których przechowywane są nagrania z rodzinnego archiwum i przenieś dane na dysk flash USB lub do chmury. Przestarzałą kolekcję można wyrzucić lub spróbować dołączyć do tych, którzy nadal korzystają z odtwarzaczy płyt.

READ
20 najpiękniejszych i najbardziej niezwykłych opcji do pokoju dziecięcego

10. Cenne, ale niepotrzebne gadżety

Dostałeś w prezencie gofrownicę, sokowirówkę lub parowar, ale ich nie używasz? Połowę szuflady zajmuje robot kuchenny, którego jeszcze nie rozpakowałeś? Czy żelazko czeka w skrzydłach na piękne loki? Nie czekaj, nie przyjdzie.

Sprzedawaj te rzeczy na pchlim targu online lub rozdawaj za darmo tym, którzy naprawdę ich potrzebują. Od razu będzie łatwiej.

11. Ubrania i buty z wadami

Wyślij swoje ulubione porysowane buty do kosza, sukienkę z plamą, która się nie zmywa, wygodne buty ze złamanym obcasem często nie podnoszą ręki. Tak, na pewno je naprawisz lub wyprasz i założysz ponownie. Ale przestań czepiać się przeszłości i idź dalej bez tego ciężaru.

To samo dotyczy ubrań i butów, które nie pasują lub wyszły z mody. Gdy pozbędziesz się śmieci, pojawi się powód, aby kupić sobie coś nowego. I zawsze jest miło.

12. Sukienka na studniówkę

Tak, jest bardzo piękny. Ale z prawdopodobieństwem 99% już go nie założysz. To samo dotyczy sukni ślubnej – dlaczego ją trzymasz? Na wypadek, gdybyś ponownie wyszła za mąż?

Sprzedawaj stroje na pchlim targu online lub pożyczaj sukienki, aby uszczęśliwić innych.

13. Naczynia, których nie używasz

Aby zjeść śniadanie, obiad i kolację w domu wystarczy skromny zestaw naczyń. Często jednak nasze kredensy zapchane są różnymi talerzami i kubkami (również pamiątkowymi), usługami babci, serwetnikami i rozetami na dżem, dzbankami i kieliszkami…

Zostaw tylko to, czego osobiście potrzebujesz i na przyjęcie gości. Zerwij z resztą.

14. Szklane słoiki

Zbiór słoików zwykle czeka na moment, w którym nagle zdecydujesz się zacząć marynować ogórki lub kręcić lecho. Wyrzuć szkło. Jeśli chcesz zaopatrzyć się na zimę, kup odpowiednią ilość szklanych pojemników.

15. Stare szmaty i gąbki

Gąbki do mycia naczyń należy wymieniać jak najczęściej – przynajmniej raz na dwa tygodnie. A szmat w kuchni nie należy w ogóle przechowywać: jest to pożywka dla zarazków i źródło nieprzyjemnego zapachu. Zużyty – wyrzucić.

16. Przeterminowane leki i kosmetyki

Jak dawno temu sprawdziłaś, czy tusz do rzęs lub szminka kupione kilka lat temu na wyprzedaży są przeterminowane? Kiedy zbadano apteczkę? Leki i kosmetyki mają swoją datę ważności, po której mogą szkodzić zdrowiu. Wyrób sobie więc nawyk przeglądania apteczki i kosmetyczki przynajmniej raz na pół roku.

READ
10 typowych błędów popełnianych przez kobietę, które uniemożliwiają jej budowanie szczęśliwego związku

17. Nieotwarte perfumy

Czy znalazłeś pudełko z nieotwartymi drogimi perfumami na półce? To proste: jeśli go nie używasz, nie potrzebujesz go. Podaruj tym, którzy kochają ten szczególny zapach.

18. Zabawki

Śliczne pluszowe króliczki i misie, planszówki z zagubionymi „częściami zamiennymi” – wszystko to prawdopodobnie zajmuje dużo miejsca i gromadzi kurz. Zachowaj tylko to, co ci się podoba, a resztę wyrzuć do kosza.

19. Obrazy i plakaty, na które nie ma miejsca

Wszystko, co jeszcze nie wisi na ścianie, możesz oddać, wystawić na sprzedaż lub wyrzucić do kosza. Plakaty z kwiatami i pejzażami, zdjęcia biegnących koni i siedzących kotów – prawdopodobnie są cudowne, ale Ty osobiście ich nie potrzebujesz.

20. Stare poduszki, koce, koce

Pościel, z której korzystamy na co dzień, to skarbonka szkodliwych mikroorganizmów i roztoczy. Musisz je zmieniać co najmniej raz na dwa lata, w przeciwnym razie ryzykujesz przebudzeniem z bólem głowy lub alergią.

21. Poduszki dekoracyjne

Jeden z popularnych zakupów impulsowych. Śliczne poduszki dekoracyjne w sklepie wyglądają bardzo atrakcyjnie, ale nie to, że będą pasować do Twojego wnętrza. Poza tym to strata kurzu.

22. Leżący sprzęt sportowy

Kiedyś zdecydowałeś się na jogę i kupiłeś specjalną matę. Albo obiecali schudnąć w ciągu trzech miesięcy i kupili stepper lub rower treningowy. Ale jeśli sprzęt sportowy był bezczynny przez ostatnie sześć miesięcy, pozbądź się go natychmiast.

23. Pozostałości płytek lub tapet po naprawie

Wszystko to jest przechowywane „dla każdego strażaka”, zajmuje miejsce i gromadzi kurz. Wyrzuć bez żalu: dziś w sklepach nie brakuje materiałów budowlanych.

24. Karty rabatowe, których nie używasz

Przejrzyj karty, które prawdopodobnie masz dużo nagromadzone, i zostaw tylko te, które są regularnie potrzebne. Jeśli to możliwe, zrób ich cyfrowe kopie i przenieś je na swój smartfon.

25. Magnesy na lodówkę

Moda na ozdabianie lodówek magnesami już dawno minęła, więc przyjrzyj się swojej kolekcji. Otóż ​​dla tych, z którymi absolutnie nie chcesz się rozstawać, możesz zrobić wyjątek i przenieść ich na specjalną tablicę.

26. Stare szaliki

Dziane dodatki, których nie nosisz, możesz rozplątać i zawiązać. Jeśli nie chcesz dawać im drugiego życia, pozbądź się ich: Twoja garderoba wymaga odświeżenia.

READ
Zagospodarowanie przestrzenne małego mieszkania: jak dać każdemu własny kącik

27. Niewygodne torby podróżne i walizki

Torba podróżna jest piękna, ale brakuje jej miejsca? Czy walizka waży więcej niż to, co do niej wkładasz? Nie trzymaj ich w domu: raczej nie chcesz zepsuć sobie podróży.

28. Wieszaki ze sklepu

Darmowe wieszaki druciane lub plastikowe, które otrzymałeś wraz z przedmiotem, należy wyrzucić. Nie są przeznaczone do długotrwałego przechowywania: cienki plastik i drut wyginają i deformują odzież.

Kliknij ten link, aby dowiedzieć się, gdzie w Twoim mieście przyjmują złom do recyklingu: papier, szkło, plastik, metal, ubrania, baterie, sprzęt AGD i inne.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: