Nektarynki na parapecie? Łatwo! Jak założyć własny mini ogródek

W Rosji często zastanawiają się, jak wyhodować nektarynę z kamienia w domu. Owoc ten nie powoduje alergii, dobrze się przechowuje i jest wybredny w kwestii warunków przechowywania. Do uprawy w kraju musisz wybrać odpowiednie nasiona i przestrzegać warunków opieki.

Prawidłowe terminy siewu

Nie można zbyt długo trzymać nektarynki w domu w doniczce, ponieważ w mieszkaniu nie można zaobserwować niezbędnych warunków wzrostu. Z powodu stagnacji suchego powietrza, przy dużej wilgotności, na roślinie może pojawić się przędziorek lub zostanie zarażony czarną nogą.

Jak tylko dużo światła słonecznego pada na parapety, okna należy otwierać częściej, aby sadzonki zaczęły przyzwyczajać się do określonych warunków klimatycznych. W takim przypadku szybciej staną się silniejsze i przygotują się na zimę.

Sadzenie nektaryn w otwartym terenie jest wymagane po zamrożeniu. Siew należy wykonać:

 • Na południu Federacji Rosyjskiej – luty-marzec.
 • W regionie moskiewskim – marzec-kwiecień.
 • Kwiecień na Syberii.

Sadzenie zaleca się na miesiąc przed nadejściem upałów.

Gdzie mogę dostać kości i jak je przygotować

Aby nasiono wykiełkowało, musisz wybrać odpowiedni materiał do sadzenia. Niektóre nasiona nie kiełkują dobrze, dlatego zaleca się zabranie kilku, aby zwiększyć prawdopodobieństwo sadzonek.

Zaleca się wybierać kości późnych owoców, ponieważ ich kiełkowanie jest wyższe. Warto również zwrócić uwagę na owoce uprawiane na terenie Federacji Rosyjskiej. W przeciwnym razie drzewo będzie musiało dostosować się do warunków, dlatego prawdopodobieństwo śmierci jest wysokie. Jednocześnie owoce domowe są rzadziej poddawane obróbce chemicznej, co zapobiega późniejszemu kiełkowaniu nasion.

Ważne! Jeśli sąsiedzi mają nektarynki, które zaczęły przynosić owoce, zaleca się pobranie od nich kilku owoców do późniejszego sadzenia. W takim przypadku kiełkowanie nasion będzie lepsze.

Zewnętrznie owoce powinny być gładkie i bez oznak choroby. Owoce muszą być przejrzałe, aby zwiększyć prawdopodobieństwo kiełkowania rośliny.

Przygotowanie nasion

Uprawa drzew z nasion jest dość trudna. To zajmie dużo czasu i cierpliwości. Jednocześnie nektarynka jest kapryśnym drzewem, które trudno wykiełkować z nasion. Tylko jedna czwarta materiału do sadzenia może pomyślnie wykiełkować.

Przede wszystkim musisz dokładnie oczyścić kości z miazgi. Następnie należy je namoczyć w wodzie z dodatkiem stymulatora wzrostu przez 10 dni. Wodę należy wymieniać codziennie. Nasiona wykiełkują dopiero po zimowaniu. Dlatego kości uzyskane latem i jesienią należy przechowywać w lodówce.

READ
Systemy prasowania: cechy i zalety

Przygotowanie gleby

Nektarynka nie jest wybredna co do gleby, w której rośnie. Dlatego możesz wybrać uniwersalny ze specjalnego sklepu lub wymieszać ten na stronie z humusem i proszkiem do pieczenia. Jako proszek do pieczenia możesz wziąć dowolną substancję:

 • perlit;
 • wermikulit;
 • włókno kokosowe;
 • piasek rzeczny.

Zarówno na otwartym polu, jak iw podłożu w sklepie mogą występować grzyby i larwy. Dlatego gleba musi zostać najpierw zdezynfekowana. W tym celu glebę należy podgrzać w piekarniku na tydzień przed sadzeniem.

Jak samodzielnie posadzić nektarynę

Istnieje kilka metod sadzenia nektarynek. Musisz wybrać w zależności od własnych preferencji dotyczących opieki, a także ilości spędzonego czasu.

Kamień w doniczce z podłożem

Kiełkowanie na zimno

Konieczne jest posadzenie kości w doniczce na głębokość około 6 cm, glebę należy zwilżyć, a doniczkę ustawić w chłodnym miejscu. W tym celu możesz opuścić pojemnik do piwnicy, wynieść go na balkon lub umieścić w lodówce. Pierwsze pędy pojawią się po długim czasie. Pielęgnacja polega na regularnym wietrzeniu i nawilżaniu gleby. Sadzonki pojawią się 3-4 miesiące po siewie.

Dodatkowe informacje! Metodę należy wybrać, jeśli sadzenie odbywa się w środku wiosny. Pomoże to uniknąć mrozu i zmian temperatury. Po pojawieniu się kiełków musisz przenieść doniczkę w ciepłe miejsce.

Ciepłe kiełkowanie

Proces obejmuje te same etapy, co w metodzie na zimno. Jednak najpierw kość musi być przechowywana przez kilka dni w lodówce. Podczas sadzenia gleba powinna być wilgotna. Garnek należy umieścić pod folią. Sadzonki wykiełkują przy wystarczającym nasłonecznieniu i temperaturze pokojowej. Folię należy regularnie zmieniać, a uprawy codziennie wietrzyć.

Zasady stratyfikacji

Stratyfikacja to nie jedyny sposób siewu nektaryn, ale najbardziej niezawodny. Nasiona należy wysłać do zabiegu 3-4 miesiące przed sadzeniem. Proces krok po kroku:

 1. Konieczne jest owinięcie kości wilgotną ściereczką i umieszczenie w plastikowej torbie.
 2. Zrób kilka dziurek w torbie wykałaczką, aby wpuścić powietrze.
 3. Następnie musisz położyć torbę na dolnej półce lodówki.
 4. Raz w tygodniu musisz wyjąć kości, umyć je ciepłą czystą wodą, zmienić torbę na serwetkę.

Uwaga! Nasiona mogą kiełkować przed terminem. W takim przypadku należy je natychmiast posadzić, chronić przed szkodnikami i chorobami. Mogą kiełkować dzięki wysokiej temperaturze w lodówce – optymalnie do 5 stopni Celsjusza.

READ
Właściwe zestawienie kolorów we wnętrzu: 50 różnych opcji

Następnie należy przełamać integralność zewnętrznej powłoki ostrym nożem, który należy najpierw zdezynfekować. Po wykonaniu małego nacięcia na łupinie nasiona należy umieścić w roztworze ze stymulatorem wzrostu. W ich jakości najczęściej wybierane są Kornevin, Epin lub Heteroauscin.

Dbaj o kiełki w domu

Aby sadzonki nabrały siły, konieczne jest stworzenie dogodnych warunków do ich wzrostu. Nie są wybredne w kwestii gleby, ale ważne są inne parametry.

Warunki temperaturowe

Reżim temperaturowy jest najważniejszy dla rośliny. Drzewo należy przechowywać w niewentylowanym pomieszczeniu w temperaturze powietrza około 22-24 stopni Celsjusza. Należy unikać przeciągów i nagłych zmian temperatury.

Zapewnij oświetlenie

Jeśli roślina nie ma wystarczającej ilości światła, może szybko uschnąć. Dlatego w okresie jesienno-zimowym szczególnie konieczne jest zapewnienie dodatkowego oświetlenia za pomocą świetlówek i fitolamp.

podlewanie

Roślina uwielbia wilgoć, dlatego wymagane jest regularne podlewanie nektarynki. Nie zalewaj go, ponieważ w tym przypadku może pojawić się pleśń i grzyb. Podlewanie odbywa się za pomocą ciepłej wody, którą należy wcześniej dobrze zaparzyć. Zimą, gdy roślina jest w okresie uśpienia, wymagane jest mniejsze nawilżenie gleby. Możesz wznowić zwykły tryb po pojawieniu się pierwszych pąków na drzewie.

Dodatkowe nawożenie

Nektarynka wymaga złożonego opatrunku. Możesz je kupić w specjalistycznym sklepie lub ugotować w domu. Zaleca się stosowanie nawozów do gleby wiosną i od drugiego roku życia rośliny.

Aby przyspieszyć wzrost drzewa, aby chronić je przed chorobami, możesz zrobić pewien górny opatrunek. Składa się ona z:

 • 1 g kwasu borowego;
 • 2 gramy siarczanu miedzi;
 • 5 gramów sody kalcynowanej;
 • niewielka ilość manganu;
 • krople jodu.

Powstałą mieszaninę należy rozcieńczyć w litrze czystej wody. Roztwór należy spryskiwać na drzewie dwa razy dziennie aż do nadejścia jesieni.

Uwaga! Jesienią należy zaprzestać nawożenia pogłównego, aby nektarynka mogła samodzielnie przygotować się do zimy i okresu spoczynku.

Jak i kiedy przesadzić drzewo na otwartym terenie

Konieczne jest wcześniejsze przygotowanie miejsca, w którym drzewo będzie później rosło. Przygotowanie odbywa się wiosną lub jesienią. Musisz wybrać słoneczne miejsce, które nie jest zalane stopioną wodą. Zimą w tym miejscu powinien gromadzić się śnieg w dużych ilościach, który pokryje drzewo i ochroni je przed mrozem. Odpowiednie miejsce jest dostępne obok budynku.

READ
25 mebli i wnętrz, które na pewno będziesz chciał mieć w swoim domu

Na grządce ogrodowej należy rozsypać nawozy z próchnicy i popiołu. Ten ostatni można zastąpić superfosfatem lub siarczanem potasu. Proces transferu krok po kroku:

 • Zrób otwory wielkości doniczek, w których znajdują się kiełki. Konieczne jest przestrzeganie określonego schematu sadzenia: między rzędami powinno być co najmniej 30 cm, a między krzakami – 15 cm.
 • Przenieś kiełki grudką ziemi do otworu i przykryj podłożem.
 • Woda.
 • Ostrożnie ubijaj glebę i ściółkę.

Następnie należy odpowiednio dbać o sadzonki, aby szybko rosły i owocowały.

Pielęgnacja po wylądowaniu na otwartym terenie

Po sezonie nektarynka wyrośnie na drzewo do 1 m wysokości. Po posadzeniu w otwartym terenie drzewo będzie wymagało pewnej opieki. Aby nektarynka mogła nadal szybko rosnąć, musi stworzyć komfortowe warunki. W tym celu podczas lądowania warto wybrać słoneczne miejsce.

Roślina uwielbia wilgoć, dlatego należy ją regularnie podlewać. Aby uzyskać owoce, konieczne jest terminowe karmienie. Nawozy można kupić w kwiaciarni lub samemu.

Uwaga! Nektarynki wymagają przycinania. Zaleca się skorzystanie z pomocy specjalisty, ponieważ sposób usuwania gałęzi zależy od rodzaju drzewa. Wyjątkiem są nektarynki kolumnowe, ponieważ same przyjmują pożądany kształt.

Błędy w uprawie nektarynek

Początkujący ogrodnicy bardziej martwią się tym, jak posadzić nektarynę niż właściwą pielęgnacją. Drzewo wymaga starannej opieki, zwłaszcza w pierwszym roku życia. Musi być chroniony przed mrozem za pomocą grzejnika, który jest zawiązany wokół gałęzi i pnia. Główne błędy to:

 • nieprawidłowe daty zejścia na ląd;
 • brak wentylacji;
 • niewłaściwa organizacja szklarni;
 • wybór niewłaściwej odmiany;
 • podlewanie;
 • nadmierna ilość nawozu.

Zdrowe drzewo nie powinno długo zrzucać liści. Jeśli zaczęło się to dziać zbyt wcześnie, warto uruchomić alarm. Jeśli liście opadają podczas wzrostu owoców, przyczyną mogą być choroby grzybowe. Takiemu rozwojowi wydarzeń można zapobiec poprzez terminowe spryskiwanie drzewa i przycinanie sanitarne.

Choroby, szkodniki i możliwe trudności w uprawie

Aby uprawiać nektarynę lub brzoskwinię w centralnej Rosji, konieczne jest regularne leczenie chorób. Najczęściej na roślinę wpływa parch, monilioza, zgnilizna owoców, łuszczyca klasterowa. Szkodniki również nie omijają drzewa owocowego. Jest atakowany:

 • mszyce;
 • Tarczyca;
 • ćma;
 • przędziorek.

Uwaga! Walka ze szkodnikami i chorobami może być długa, dlatego zaleca się, aby nie zaniedbywać zasad profilaktyki. Zaleca się regularne odmładzanie przycinania, opryskiwanie roztworami grzybobójczymi.

READ
Jaka jest różnica między mężczyznami i kobietami tego samego znaku zodiaku i jak są one zgodne?

Odpowiednie podejście pomoże Ci zdobyć w domu zdrową nektarynę, która zachwyci Cię pysznymi owocami przez ponad rok. Jednak owoce można uzyskać dopiero po 3-4 latach po posadzeniu w otwartym terenie. To zależy od warunków, w jakich rośnie drzewo.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: