Modna izolacja: 4 stare sztuczki, które wciąż działają

Otrzymuj jeden z najczęściej czytanych artykułów na e-mail raz dziennie. Dołącz do nas na Facebooku i VKontakte.

W strefie klimatu umiarkowanego problem ocieplenia lokali mieszkalnych był zawsze. A jeśli dziś możemy korzystać z dobrodziejstw postępu naukowego i technologicznego, to nasi przodkowie musieli wykazać się prawdziwymi cudami pomysłowości i znajomości otaczającego ich świata, aby ogrzać swoje domy. Co więcej, zastosowano pozornie zupełnie nieoczekiwane metody: od funkcji planowania do. mech i śnieg. Na twoją uwagę jest pięć sztuczek na ogrzanie domu w Starożytnej Rusi, które naprawdę się sprawdziły.

1. Prawidłowe rozmieszczenie pomieszczeń w domu

Najważniejszy był układ domu pod względem izolacji. /Zdjęcie: batheouse.ru

Co dziwne, ale ta zasada jest jedną z najważniejszych. Dlatego zawsze przed rozpoczęciem budowy bezpośredniej dokładnie zbadano lokalizację przyszłego mieszkania. Co więcej, nawet róża wiatrów może wpłynąć na cechy konstrukcyjne. Jednak sam układ domu został starannie obliczony. Na przykład starali się skierować okna i drzwi na stronę południową, aby promienie słoneczne jak najdłużej ogrzewały pomieszczenia. Ale legendarny rosyjski piec położono na odwrót – w najzimniejszej części domu. Ułatwiło to utrzymanie optymalnej temperatury.

Ciekawostka: okazuje się, że wykorzystali ją nawet do ocieplenia domu. Zwierząt. Starali się więc umieszczać sypialnie w sąsiedztwie pomieszczenia dla zwierząt – oczywiście w tamtych czasach, kiedy była to również część samego domu – a ciepłe parowanie żywych stworzeń podnosiło temperaturę nie tylko w samej podwórzu , ale także mieszkania właściciela.

2. Izolacja ścian od elewacji domu

Izolacja z mchu jest tak wysokiej jakości, że jest używana do dziś. /Zdjęcie: glavstroy365.ru

Tradycyjnym typem domu na Rusi była drewniana chata. Jednak budowniczowie nie byli ograniczeni do jednego materiału. Tak więc przed poszyciem domu z bali dom z bali został wstępnie zaizolowany, smarując go specjalną mieszanką adobe, która zawiera glinę i piasek w określonych proporcjach. Ta organiczna szpachlówka jednak doskonale chroniła wnętrze przed wilgocią i wiatrem i była w stanie wytrzymać ponad pół wieku.

Innym ekologicznym, a zarazem skutecznym sposobem ocieplenia, stosowanym jeszcze przed mieszanką adobe i stosowanym do dziś, był mech – układa się go między kłodami. Czasami mech zastępowano sianem, ale był gorszy od tego ostatniego pod względem funkcji ochronnych. W zasadzie ta metoda naprawdę nie była w stanie ochronić domu przed nadmierną wilgocią – procesowi temu zapobiegano w inny sposób, jednak jego właściwości termoizolacyjne były bardzo wysokiej jakości.

READ
Jakie sukcesy w miłości i karierze czekają nas w 2023 roku? Horoskop od Vasilisy Volodina

3. Izolacja ścian od wewnątrz

Okazuje się, że dywany na ścianach nie były tak rozwieszone. /Zdjęcie: talci-irkutsk.ru

Kto by pomyślał, że wiszący dywan na ścianie jest echem starożytnego sposobu ocieplania domów. Ale to prawda: w czasach Rusi, a nawet wcześniej, lokale wieszano dywanami, skórami zwierzęcymi lub po prostu strzępami materiału, wykorzystując je jako grzejnik do wnętrza ściany. Co więcej, tę samą technikę stosowano również do podłóg, a szczeliny między elementami domu z bali dodatkowo zatykano słomą lub kawałkami tkaniny. Wieki później zaczęto stosować inną metodę. Chodzi o wykorzystanie drewna i fresków.

4. Izolacja sufitu

Na dachu znajdowała się strych na siano z wyraźnym przeznaczeniem. /Zdjęcie: liveangarsk.ru

Sufit wymagał również specjalnych środków izolacyjnych. Tak więc starożytni rosyjscy budowniczowie wykorzystywali strych jako magazyn słomy i siana, które służyły jako ściółka lub pasza dla zwierząt gospodarskich. Równomierne rozłożenie wysuszonej trawy pod dachem nie tylko pozwoliło na jej dłuższe przechowywanie, ale także uchroniło przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, w szczególności przed przeciągami, które mogłyby znacząco wpłynąć na temperaturę wnętrza.

5. Zastosowanie śniegu

Pomógł utrzymać ciepło w zimie. śnieg. /Zdjęcie: ratobor.com

Kolejnym świetnym sposobem na ocieplenie starożytnych rosyjskich mieszkań, który był jednak bardzo tymczasowy, okazał się śnieg. Od niepamiętnych czasów wiadomo, że zamarznięta woda spadająca z nieba jest doskonałym izolatorem ciepła, a nasi przodkowie z powodzeniem wykorzystywali tę właściwość. Nigdy więc nie usuwano śniegu z dachów domów, chroniąc je w ten sposób przed silnymi wiatrami i nadmierną wilgocią. Dodatkowo ściany domostw były specjalnie bombardowane zaspami śnieżnymi, które izolowały je od wilgotnych zimowych przeciągów.

Stylistka i blogerka Vandastyle Wanda Wong wymienia, w co się ubrać, aby być modne i ciepłe.

Zanim zagłębimy się w nowe trendy, kombinacje i triki stylistyczne (nie ma ich tak wiele w każdym sezonie), nie będzie zbyteczne upewnienie się, że pamiętamy i wykorzystujemy w pełni stare. Wszystko, co będzie wymienione poniżej, bardzo mi się podoba, sam się tak ubieram i doradzam też innym.

Wełna na lekkiej tkaninie

Obszerny sweter (ku naszemu szczęściu, są teraz od razu wszyte jako oversize, więc można wybrać swój rozmiar) ze spódnicą lub sukienką (można nawet letnią). Po prostu zakładamy obcisłe rajstopy pod lekką spódniczkę – i cieszymy się jesienią.

Nadal nosimy również sukienkę sweterkową:

READ
Horoskop Pawła Globy na styczeń 2023 r

Na sukienkę możesz również założyć dużą bluzę:

No i oczywiście kurtka:

Kuloty z pończochami

Spodnie culotte (np. do tego samego obszernego swetra) nosimy spokojnie. Zimą możesz nosić grube rajstopy. Jeśli spodnie są znacznie poniżej kolan, to z długimi bawełnianymi skarpetami.

Spodnie z wysokim stanem też są świetne:

Potrójny sojusz

Potrójne połączenie płaszcza (futra), trampek i bluzy jest nadal mocne i mocne (ale nie możesz połączyć trampek i bluzy na jednym zdjęciu, tak chcesz):

Ubierz się w spodnie

Najwyraźniej nie znudzi mi się powtarzanie jak papuga: spódnica (sukienka) na spodniach (legginsy) jest ciepła i bardzo piękna.

Wanda Wong, blogerka Vandastyle

© Premium Independent Media LLC 2008-2022

Tytuł: Gracia
Założyciel: Premium Independent Media LLC
Adres fundatora i wydawcy: 119435, Moskwa, B. Savvinsky per., 12, budynek 6, piętro 3, pokój II
Adres redakcji: 119435, Moskwa, B. Savvinsky per., 12, budynek 6
Redaktor naczelny: Alisa Zhidkova
Telefon redakcyjny: 7 (495) 252-09-99
E-mail: k.salyukova@imedia.ru
Znak produktów informacyjnych: 16
Świadectwo rejestracji środków masowego przekazu El nr FS77-77623 zostało zarejestrowane w Federalnej Służbie Nadzoru Komunikacji, Technologii Informacyjnych i Środków Masowych 29 stycznia 2020 r.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: