Moda i styl

Jak świętować Nowy Rok 2023: pomysły obrazów

W co się ubrać na Nowy Rok, żeby wyglądać modnie? W jakim kolorze świętować rok Królika Czarnej Wody?

Modne płaszcze jesień-zima 2022-2023: główne trendy

Dowiedz się, które płaszcze są najmodniejsze i najbardziej aktualne w 2023 roku! Zobacz na jakie fasony i kolory warto zwrócić uwagę przy wyborze!

25 pomysłów na noszenie szalika w tym sezonie

Moda jesień-zima 2022-2023: główne trendy

W co się ubrać zimą 2022-2023: 12 modnych stylizacji do zapamiętania

Czy jesteś gotowy na zimę? Jak się ubrać w zimową pogodę, aby było nie tylko ciepło i wygodnie, ale stylowo i pięknie. 12 zimowych stylizacji od gwiazd stylu ulicznego.

Najlepsze stylizacje z New York Fashion Week, jesień-zima 2022-2023

Rozważamy najciekawsze kolekcje z nowojorskiego maratonu pokazów mody jesień-zima 2022-2023.

Suknie ślubne 2022-2023: główne trendy

Modne spodnie jesień-zima 2022-2023

Rajstopy i skarpetki: jak ogrzać się zimą i nie popsuć wyglądu?

Modne botki jesień-zima 2022-2023: trendy i nowości

Zobacz na jakie buty warto zwrócić uwagę wybierając ten sezon! Główne trendy i nowości botków damskich.

Jak iz czym nosić skórzaną spódnicę w latach 2022-2023

Jakie skórzane spódnice są modne w tym sezonie i z czym noszą je teraz dziewczyny. Stylowe pomysły, o których warto pamiętać!

Kolekcja Michaela Korsa jesień-zima 2022-2023: najlepsze stylizacje

Życie w kapciach i domowych ciuchach jest smutne i nudne. Czego nie można powiedzieć o nowej kolekcji Michaela Korsa. Opierając się na monochromatycznych obrazach, projektant umiejętnie bawi się odcieniami i teksturami!

Spodnie damskie 2022

Garnitury do biura i na imprezy, na spacery po mieście i na wakacyjną promenadę – w nowych kolekcjach znajdziesz modele na każdą okazję.

Styl sportowy elegancki 2022-2023: pomysły na modę

Nowe spojrzenie na odzież sportową, czyli czym jest sportowy szyk i jak go nosić w 2022 roku. Przykłady obrazów kobiecych w stylu sport-chic.

Torby podstawowe: jak wybrać?

Co to jest podstawowa torba w damskiej garderobie i jak ją wybrać – przydatne wskazówki i przykłady ze sklepów internetowych.

Modne kożuchy 2022-2023: co jest modne i w co się ubrać

Moda na jesień 2022: dwadzieścia pomysłów na inspirację

Szukasz pomysłów na modne jesienne stroje? Sprawdź nasz wybór stylowych stylizacji na jesień 2022 od bohaterów stylu ulicznego, które na pewno będziesz chciał powtórzyć!

Poznaj sekrety racjonalnej garderoby

Modne damskie jeansy jesień-zima 2022-2023

Sukienka sweterkowa: top 20 najlepszych

W dalszym ciągu intensywnie „rozgrzewamy” naszą zimową garderobę i wybieramy rzeczy, które nie pozwolą nam zamarznąć nawet w najcięższe mrozy. Dziś w naszym polu widzenia znajdują się przytulne i ciepłe sukienki sweterkowe.

Moda i styl

Wiele osób decyduje się na nadążanie za modą, niezależnie od tego, czy chodzi o odzież, czy o wystrój wnętrz. Ale jednocześnie udaje im się zachować styl. Aby zachować tę równowagę, musisz jasno zrozumieć, że moda i styl mają swoje własne różnice i warto zrozumieć, czym one są.

Co to jest?

Często słyszymy, że moda jest zmienna. I rzeczywiście tak jest. W końcu słowo to samo w sobie oznacza zespół wartości i upodobań, które działają tylko przez chwilę w określonym środowisku. Dlatego często trudno jest nadążyć za modą. Są rzeczy, które pozostają niezmienne przez bardzo długi czas i są takie, których życie jest krótkie, tylko jeden sezon. I dobrze, jeśli pojawiają się trendy, które powracają, albo stare obrazy przerastają nowymi detalami i już grają w nowy sposób. Istnieją jednak rzeczy jednorazowego użytku, które następnie uznaje się za oczywiście nieskuteczne.

READ
Dziewczyna pokazała, jak ideały postaci zmieniały się w różnych epokach

Jeśli chodzi o styl, ma on bardziej solidne określenie, jest to zbiór wartości i cech, które mogą się nigdy nie zdezaktualizować. To nie przypadek, że w malarstwie, literaturze, muzyce i innych dziedzinach sztuki istnieją style. I mocno weszli w historię pod swoimi konkretnymi imionami. To samo można powiedzieć o architekturze, wnętrzu, ubiorze. To jest coś, co kształtuje się przez lata i pozostaje na zawsze. Ale jest też indywidualny styl człowieka, który każdy rozwija dla siebie, skupiając się na swoich upodobaniach, poglądach, światopoglądzie i innych aspektach.

Wydawać by się mogło, że moda i styl przeplatają się ze sobą, a pojęcia te są nieco do siebie zbliżone, jednak jeśli się wejdzie głębiej, to są między nimi bardzo duże różnice.

Historia

W starożytności odzież dla ludzi wyglądała bardzo prymitywnie i służyła jedynie jako ochrona przed zimnem i niepogodą. Ale wraz z rozwojem człowieka pojawiła się potrzeba urozmaicenia ubioru, uczynienia go pięknym i atrakcyjnym, a nie tylko wygodnym.

Ani jedno źródło nie mówi dokładnie, kiedy pojawiło się pojęcie „mody”. Zakłada się jednak, że powstało to stopniowo w czasach, gdy ubrania stały się bardziej zróżnicowane, każdy element garderoby zaczął otrzymywać określoną nazwę, a co roku niektóre produkty były uzupełniane o nowe detale i elementy. Tak powstały style.

Historycy mody sugerują, że krawiectwo zaczęło się aktywnie rozwijać w XV wieku. Kobiety coraz częściej chciały zobaczyć w swojej garderobie różnorodne stroje z różnych tkanin. Można powiedzieć, że każdy kraj europejski przyczynił się do powstania historii mody. Ale jeśli mówimy o modzie jako większym zjawisku, to w XVII wieku zaczęła ona bardziej świadomie kształtować się we Francji. To nie przypadek, że wszyscy najsłynniejsi projektanci mody tworzyli kolekcje w tym kraju i zawsze wyznaczała trendy.

Jeśli chodzi o taką koncepcję, jak styl, szedł ramię w ramię z modą, ponieważ każdy kraj miał swój własny styl ubioru. Został opracowany, gdy pojawiły się nowe kamienie milowe w historii mody. Zatem związek między tymi dwoma pojęciami jest nierozerwalny i jedno nie istnieje bez drugiego.

Porównanie

Jeśli nadal zadajesz sobie pytanie, czym różni się moda od stylu, możesz trochę spekulować na ten temat, zaczynając od tych elementarnych rzeczy, które są znane każdemu człowiekowi o modzie i stylu.

READ
Najbardziej namiętne i silne związki wśród znaków zodiaku

Moda to ulotne pojęcie iw pewnym sensie można ją porównać do pór roku, kiedy cały obraz wokół radykalnie się zmienia. Latem kwiaty i motyle, zimą śnieg i mróz. Tak samo jest w modzie: jedne trendy zastępują inne, wszystko szybko mija. Dziś modne są szpilki, jutro platforma, w tym roku za modne są proste spodnie, w następnym wąskie. I tak wszystko zmienia się bez końca. Dlatego bardzo trudno jest cały czas nadążyć za trendami w modzie. I to nie tylko z tego powodu, że nie można całkowicie zaktualizować garderoby absolutnie wszystkich każdego sezonu, ale przynajmniej dlatego, że często zdarza się, że nowomodne rzeczy nie są dla wszystkich i należy to wziąć pod uwagę. Dlatego ludzie dzielą się na dwie kategorie – tych, którzy śledzą modę we wszystkim, są świadomi wszystkich nowinek i nie przywiązują dużej wagi do tego, jak dobrze te nowości pasują, oraz tych, którzy zwracają uwagę nie tyle na modę, ile na ogólną harmonii i całego wyglądu. Być może to jest główna różnica między modą a stylem.

Styl człowieka najczęściej pozostaje na całe życie, jeśli nagle z jakiegoś powodu nie odważy się radykalnie zmienić wszystkiego.

Styl jest pojęciem głębszym i bardziej niejednoznacznym, kształtuje się w człowieku przez lata i składa się z wielu elementów. Fundamenty można położyć już w dzieciństwie, a ukształtowanie poczucia stylu zależy od rodziców, środowiska, zainteresowań, własnej wiedzy i chęci doskonalenia się.

Moda należy do społeczeństwa, styl to indywidualna koncepcja. To nie przypadek, że są artyści, pisarze, projektanci mody, którzy mają swój własny styl i jest on rozpoznawalny.

Jeśli porównamy na przykład osobę stylową i modną, ​​możemy bardziej szczegółowo zrozumieć, jakie są różnice między tymi dwoma pojęciami.

Modna osoba z dużymi zasobami finansowymi może sobie pozwolić na zakup najnowszych innowacji znanych marek. Ale jednocześnie, jeśli dana osoba nie ma gustu, wyczucia stylu i proporcji, nie umie łączyć kolorów, tkanin, różnych akcesoriów, nawet najmodniejsze stroje razem przedstawią godny ubolewania obraz. To podwójnie smutne, jeśli ze względu na pewne cechy postaci niektóre rzeczy mu nie pasują, nie ozdabiają, a wręcz przeciwnie, czasami nawet czynią go zabawnym i śmiesznym, podkreślając tylko wady.

READ
Talizmany na rok 2023 dla wszystkich znaków zodiaku

Jak na stylową osobę, tutaj wszystko jest nieco inne. Być może w jego szafie pojawiają się modne rzeczy co sezon. Ale jednocześnie wyraźnie wie, co mu odpowiada, jak podkreślić zalety swojego wyglądu i jak ukryć wady. Zna dokładnie miarę i intuicyjnie wyczuwa co, z czym i jak łączyć. Dlatego zawsze wygląda atrakcyjnie i łapie spojrzenia innych.

Jest jeszcze jeden ważny czynnik. Nadal możesz nauczyć się wielu rzeczy związanych ze stylem. Istnieją specjalne kursy, szkoły, w których w razie potrzeby można nauczyć się wielu nowych rzeczy, które pomogą Ci stać się zarówno stylowym, jak i modnym.

Na szczęście moda ma też swoje momenty, które pozwalają wielu osobom na zawsze pozostać modnym, a jednocześnie czuć się komfortowo. To tak zwany klasyk. W końcu każdy wie, że są rzeczy, które nigdy nie wychodzą z mody, na przykład te same dżinsy czy mała czarna. Ponadto w ciągu ostatnich dziesięcioleci wiele trendów w modzie zeszło na dalszy plan, a następnie powróciło.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: