Młoda wieśniaczka: Anna Michałkowa założyła na premierę sukienkę z misternym haftem

Puszkin napisał opowiadanie „Młoda dama-Chłopka” jesienią 1830 roku w Boldino. Praca wchodzi w skład cyklu „Opowieści zmarłego Iwana Pietrowicza Belkina” („Opowieści Belkina”).

„Młoda dama-Chłopka” została napisana w ramach literackiego kierunku realizmu. W opowieści Puszkin ironicznie nawiązuje do Biednej Lizy Karamzina, tragedii Szekspira Romeo i Julia. Aby stworzyć komiczny efekt, autorka wykorzystuje artystyczną metodę masek, przebierania się.

Na naszej stronie można zapoznać się online z podsumowaniem „Młodej Damy-Chłopki”, a także przystąpić do sprawdzianu znajomości fabuły utworu oraz przygotować się do lekcji literatury.

Miejsce i czas działania

Wydarzenia fabularne rozgrywają się w pierwszej połowie XIX wieku na prowincji rosyjskiej, w majątkach sąsiednich właścicieli ziemskich Berestowa i Muromia.

Główne postacie

  • Lizaveta Grigorievna Muromskaya – 17 lat, “jedyne i konsekwentnie rozpieszczane dziecko” ojca. Ubrana jak wieśniaczka.
  • Aleksiej Iwanowicz Berestow – wychowała się na uniwersytecie, chciała wstąpić do służby wojskowej, zakochała się w Lisie pod postacią Akuliny.

Inne postacie

  • Grigorij Iwanowicz Muromski – “prawdziwy rosyjski mistrz”, mieszkaniec Zachodu, miłośnik wszystkiego, co angielskie, wdowiec, ojciec Lizy.
  • Iwan Pietrowicz Berestow – mistrz, wdowiec, właściciel fabryki sukna, ojciec Aleksieja.
  • Nastya – służąca, służąca Lisy.

dla najbardziej niecierpliwych

dla najbardziej towarzyskich –

dla najbardziej zapracowanych

dla najbardziej ciekawskich

Podsumowanie

Posiadłość Iwana Pietrowicza Berestowa znajdowała się w jednej z odległych prowincji. W młodości służył w straży, następnie przeszedł na emeryturę, udał się do wsi. Wkrótce zbudował dom, „założył fabrykę sukna”.

Berestow nie dogadał się ze swoim najbliższym sąsiadem, Grigorij Iwanowiczem Muromskim. Muromski roztrwonił większość majątku w Moskwie i przybył do wsi, gdzie „rozprzestrzenił angielski ogród”, uprawiał pola „według metody angielskiej”, chociaż nie było to opłacalne. Berestow nie lubił innowacji sąsiada, Muromsky z kolei nazwał Iwana Pietrowicza „niedźwiedziem i prowincjałem”.

Do wsi przybył syn Berestowa Aleksiej. Młody mężczyzna był dobrze zbudowany, dobrze wychowany w siodle i cieszył się wielkimi sukcesami wśród młodych dam, ale sam był chłodny w stosunku do płci żeńskiej.

Córka Muromskiego, Liza, zainteresowała się Aleksiejem, ale ich ojcowie nie komunikowali się i dlatego nie mieli gdzie się spotkać. Po uroczystościach z sąsiadami pokojówka Lisa Nastya powiedziała, że ​​Aleksiej był „zaskakująco dobry”, że podczas wakacji bawił się z chłopskimi dziewczynami w palnikach.

READ
Atwo się pomylić! 23 gwiazdy, które wyglądają podobnie

Aby młody człowiek nie pomyślał, że „ona go goni”, Liza przebrała się w chłopskie ubrania i wcześnie rano poszła do gaju, w którym młody Berestow zwykle polował w tym czasie. Czekała w zamyśleniu. Nagle podbiegł do niej pies, a wkrótce podjechał też myśliwy. Aleksiej uspokoił dziewczynę, która udawała “na wpół przestraszoną, na wpół nieśmiałą”. Liza, mówiąc chłopskim dialektem, przedstawiła się jako Akulina, córka kowala. Aleksiej miał odwiedzić ojca, ale dziewczyna obiecała, że ​​jutro sama przyjedzie w to samo miejsce.

Przez cały dzień Lisa była rozkojarzona. Myślała nawet, żeby jutro nie jechać, ale bała się, że Aleksiej pozna prawdziwą Akulinę – „grubą, ospowatą dziewczynę”. Aleksiej był zachwycony nową znajomością. Rano natychmiast pobiegł na randkę.

Po spotkaniu z Aleksiejem Lisa powiedziała, że ​​uXNUMXbuXNUMXbto ich ostatnia randka. Ale młody człowiek poprosił ją przynajmniej o rzadkie spotkania. Dziewczyna uwierzyła mu na słowo, że nigdy nie będzie jej sam szukał i spotkają się dopiero wtedy, gdy sama się umówi. Kontynuowano spotkania młodzieży. Aleksiej zakochał się bez pamięci, „Lisa nie była obojętna”.

Pewnego razu podczas porannego spaceru zderzyli się Berestow i Muromski. Koń Muromskiego przestraszył się wybiegającego zająca, a ona zrzuciła jeźdźca. Berestow pomógł sąsiadowi dojść do siebie i zaprosił go do siebie. Odbyli przyjazną rozmowę przy śniadaniu. Muromski zaprosił Berestowa i jego syna do Priluchino. Dowiedziawszy się o tym, Lisa kategorycznie odmówiła stawienia się przed Berestowami. Ale wkrótce wpadła na podstęp, prosząc ojca, aby się niczego nie zdziwił. Kiedy przybyli Berestowowie i usadowili się w salonie, dziewczyna wyszła do nich: była „pobielona na uszach”, z lekkimi sztucznymi lokami na głowie, uczesana jak peruka Ludwika XIV. Aleksiej nie rozpoznał w niej Akuliny. Przy stole Aleksiej grał „rolę roztargnionej i zamyślonej osoby. Lisa była nieśmiała.

Następnego ranka na randce Liza zapytała, czy Aleksiej lubi tę młodą damę. Odpowiedział, że była „dziwakiem”. Młody człowiek zaproponował, że nauczy rzekomo niepiśmienną Akulinę czytać i pisać i był bardzo zaskoczony tym, jak opanowała alfabet i pisanie w trzech klasach. Zaczęła się między nimi korespondencja, zostawiali listy w zagłębieniu starego dębu. „Nastya potajemnie poprawiła pozycję listonosza”.

READ
Oświadczenie modowe: spektakularne kreacje Melanii Trump na szczycie G20

Berestow i Muromsky wkrótce zostali dobrymi przyjaciółmi. Postanowili poślubić swoje dzieci. Aleksiej odmówił poślubienia Lisy, a potem jego ojciec postawił mu warunek: albo ślub, albo wydziedziczenie. Młody człowiek napisał do Akuliny o tym, co się stało, w liście zaproponował, że się z nim ożeni (choć wiedział, że później będzie musiał prowadzić biedne życie).

Następnego dnia Aleksiej natychmiast poszedł do Muromskiego, aby się wytłumaczyć, ale w domu była tylko Liza. Młody człowiek wszedł do domu bez ostrzeżenia i oszołomiony: przed nim była jego Akulina, ale „w białej żakietach”. Dziewczyna uważnie przeczytała jego list, więc nie zauważyła, jak wszedł. Aleksiej podbiegł do niej i zaczął całować jej ręce. Właśnie w tym momencie wszedł Grigorij Iwanowicz.

“- Aha! – powiedział Muromsky – tak, wydaje się, że wszystko jest już z tobą całkiem dobrze skoordynowane .

Czytelnicy oszczędzą mi niepotrzebnego obowiązku opisywania rozwiązania.

A jaki jest wynik?

Iwan Berestow i Grigorij Muromski Wrogowie stopniowo stają się dobrymi przyjaciółmi, decydują się poślubić swoje dzieci.

Aleksiej Berestow – po dowiedzeniu się, że Lisa jest Akuliną, poślubia ją.

Lisa z Murom – poślubia Aleksieja.

wniosek

W opowiadaniu „Młoda dama-Chłopka” Puszkin ironicznie ujawnia problem uprzedzeń społecznych. Zarówno Liza, jak i Aleksiej są ponad uprzedzeniami: bohater był gotów poślubić prostą dziewczynę z miłości, nawet tracąc dziedzictwo. Puszkin okazuje miłość, przed którą bledną wszelkie konwenanse społeczne.

Radzimy nie ograniczać się do lektury krótkiej opowieści o Młodej Damie-Chłopce, ale ocenić pełną wersję historii.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: