Metoda sortowania Marie Kondo

Zdjęcie

Marie Kondo zainteresowała się sprzątaniem w wieku dziesięciu lat i od tego czasu stale się doskonali, studiując tę ​​sztukę z japońską metodą i determinacją.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że nie ma się tu czego uczyć od wielu lat, a same gospodynie domowe z dwudziestoletnim doświadczeniem same mogłyby wiele nauczyć Marie Kondo, ale wystarczy przeczytać tylko kilka rozdziałów z jej książki Magiczne sprzątanie. Japońska sztuka porządkowania rzeczy w domu i w życiu ”, aby upewnić się, że podejście Konmari (jak sama siebie nazywa) jest naprawdę wyjątkowe.

Dziewczyna opowiada i pokazuje we własnym programie na kanale Netflix, jak posprzątać cały dom, ale dzisiaj wymyślimy, jak rozebrać ubrania metodą Konmari!

Duża zmiana: od czego zacząć

Jak uporządkować swoją garderobę metodą Marie Kondo

Istotą metody Konmari jest to, że każdy przedmiot (niekoniecznie ogólnie rzecz biorąc, jakikolwiek) w twoim domu powinien sprawiać ci prawdziwą i szczerą radość. Jeśli rzecz nie wywołuje pozytywnych emocji i nie ma potrzeby funkcjonalnej (powiedzmy, że zestaw śrubokrętów może nie powodować radosnego podniecenia w twojej duszy, ale jest używany prawie za każdym razem, gdy coś trzeba naprawić w domu), to takie w twoim domu nie ma miejsca na „ponurą” rzecz.

Musisz sprawdzać rzeczy pod kątem takiej reakcji emocjonalnej w określonej kolejności, aby zaoszczędzić zarówno czas, jak i nerwy. Najpierw na liście jest odzież, potem książki, dokumenty, różne rzeczy, a na końcu rzeczy, do których jesteś emocjonalnie przywiązany (np. pamiątki, zdjęcia). Każdą z tych głównych kategorii można podzielić na mniejsze. Na przykład ubrania można podzielić na następujące grupy: topy (koszule, kurtki, T-shirty, t-shirty, swetry), spódnice, spodnie, sukienki, okrycia wierzchnie, bielizna.

Wybierz kategorię na początek i zrób pierwszy krok w kierunku idealnego zamówienia!

Budowanie idealnej garderoby: zasada piramidy

Krok 1: Umieszczenie wszystkiego w jednym miejscu

Załóżmy, że wybrałeś kategorię Topy. Teraz Twoim zadaniem jest zebranie ich z absolutnie wszystkich szafek i wszystkich pomieszczeń. Nie rozbieraj blatów tylko w jednym pokoju – w przeciwnym razie jutro będziesz musiał powtórzyć to samo w innym! Chodzi o to, aby od razu wziąć i zdemontować całą kategorię jako całość.

Jak uporządkować swoją garderobę metodą Marie Kondo

Połóż wszystkie bluzki na jednym dużym stosie na łóżku, uważając, aby nie zapomnieć ani jednej koszulki lub koszulki na ramiączkach. Jak pisze Marie Kondo, ludzie często są zszokowani tomami, które się przed nimi otwierają. Aby jakoś zbliżyć się do tego stosu, zaleca zacząć od bluzek NIESEZONOWYCH, ponieważ w tym przypadku łatwiej jest Ci wymyślić, co z przyjemnością założysz, gdy tylko pogoda na to pozwoli, a na co tak naprawdę nie czekasz na spotkanie z. Jeśli zaczniesz od ubrań, które nosisz teraz, istnieje duże ryzyko, że powiesz sobie „No cóż, nie podoba mi się ta bluzka, ale nosiłam ją wczoraj…” i ulegniesz pragnieniu zostaw to.

READ
Etony dla kobiet, które podniecają mężczyzn

Czym jest szafa kapsułowa i jak ją stworzyć

Ułóż rzeczy w dwa stosy, wysyłając te, które wywołują w Tobie pozytywne emocje i radość jednemu, a drugiemu te, które czas pożegnać.

Porady: każdy, kto podjął się demontażu ubrań, wpada w pułapkę – chęć przeniesienia rzeczy do kategorii ubrań domowych, zamiast wyrzucania. Marie Kondo jest pewna, że ​​nie musisz nosić w domu starych ubrań, ale nie wszystkie nowe ubrania nadają się do noszenia w domu. Jeśli nie chcesz nosić tych rzeczy w miejscach publicznych, prawie na pewno nie będziesz chciał ich nosić w domu, w wyniku czego te ubrania zaczną gromadzić kurz w Twojej szafie. Noś w domu to, co Cię relaksuje, wywołuje przyjemne emocje i cieszy komfortem!

Krok 2. Złóż go w prawo

Jak uporządkować swoją garderobę metodą Marie Kondo

Po posortowaniu przedmiotów na dwa stosy musisz złożyć ubrania, które zdecydujesz się zachować, ale złóż je prawidłowo. Marie Kondo uważa, że ​​na wieszakach należy powiesić tylko te rzeczy, których inaczej nie da się przechowywać – na przykład kurtki, sukienki, płaszcze, spódnice, przedmioty wykonane z delikatnych tkanin. Całą resztę można i należy złożyć kilka razy w zgrabny prostokąt. Główną sztuczką jest tutaj przechowywanie rzeczy nie poziomo, ale . pionowo!

Jak uporządkować swoją garderobę metodą Marie Kondo

Celem jest złożenie przedmiotu w prosty, gładki prostokąt i w taki sposób, aby złożone ubranie można było położyć na jego krawędzi. Ten proces najlepiej obejrzeć na filmie, w którym sama Marie Kondo demonstruje prawidłowe składanie.

Krok 3. Dobrze wieszamy

Główną zasadą jest wieszanie obok siebie ubrań z tej samej kategorii, dzieląc przestrzeń na sekcję na kurtki, sekcję na garnitury

Ponadto Marie Kondo oferuje niezwykłą sztuczkę: ułóż ubrania tak, aby „podnosiły się w prawo”. Jej zdaniem nawet narysowana strzałka w górę od lewej do prawej tworzy poczucie wolności, wzrostu. Dlatego po lewej stronie należy umieścić rzeczy z cięższych tkanin, długich lub ciemnych kolorów. W miarę zbliżania się do prawej strony miejsca na wieszak, ubrania powinny się skracać, tkaniny cieńsze, a kolory jaśniejsze. Zasada ta jest przestrzegana w każdej kategorii.

Jak uporządkować swoją garderobę metodą Marie Kondo

Jak pisze sama Marie, wielu wątpi, że skupienie się na tych drobiazgach może coś zmienić, ale sugeruje, aby spróbować samemu zobaczyć magię swojej metody.

READ
5 oznak, że źle myślisz

Krok 4. Przechowywanie skarpet i rajstop

Jak uporządkować swoją garderobę metodą Marie Kondo

W swojej praktyce Konmari wielokrotnie widziała skarpetki zwinięte w kłębek lub rajstopy zawiązane na supeł, co za każdym razem sprawia jej smutek. „Przyjrzyj się im uważnie. Skarpetki powinny mieć czas na odpoczynek. Czy naprawdę myślisz, że możesz odpocząć w tej formie? ona pisze.

Jak prawidłowo przechowywać wełniane sukienki

Brzmi to oczywiście trochę zabawnie, ale takie podejście doskonale ilustruje stosunek Japończyków do rzeczy. Do ubrania, w które ubierasz swoje ciało, nawet tak drobiazgu jak skarpetki, należy podchodzić z szacunkiem, oddając mu należne za emocje, jakie ci daje. Pomyśl tylko, czy gdybyś zostawił tylko te skarpetki, które naprawdę lubisz, które sprawiają Ci radość, to czy te rzeczy zasługują na to, by zwinąć je w brzydką kulkę?

Jak uporządkować swoją garderobę metodą Marie Kondo

Złóż lekkie rajstopy na pół i zwiń je w zgrabny cylinder, a ciasne rajstopy złóż na trzy, a następnie zwiń je jak rolkę. Wkładając je do pudełka, ustaw butle pionowo. Połóż skarpetki jedna na drugiej i złóż je na pół, tworząc prostokąt i przechowuj je w ten sam sposób, kładąc je na krawędzi. W ten sposób wszystkie te rzeczy pozostaną gładkie i nie pomarszczone, bez rozciągania, a Ty łatwo zobaczysz ile i co masz.

Jak uporządkować swoją garderobę metodą Marie Kondo

„Prawidłowo składając ubrania, wyrażasz w ten sposób swoją miłość, troskę i wdzięczność” – pisze Marie i trudno się z tym spierać. Być może chcesz dotknąć tej prostej japońskiej filozofii i tak samo zadbać o swoje rzeczy!

Zdjęcie: popsugar, @joy.in.organizing, @elartedeorganizarok, @mariekondo

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: