Kto błyszczy najjaśniej?

Kiedy wyobrażasz sobie nocne niebo, najprawdopodobniej myślisz o tysiącach gwiazd migoczących na czarnym tle nocy, coś, co naprawdę można zobaczyć tylko z dala od miast i innych źródeł zanieczyszczenia światłem.

Ale ci z nas, którzy nie mogą regularnie oglądać takiego spektaklu, przeoczają fakt, że gwiazdy widziane z obszarów miejskich o dużym zanieczyszczeniu światłem wyglądają inaczej niż w ciemnych warunkach. Ich kolor i względna jasność natychmiast oddzielają je od sąsiednich gwiazd, a każda z nich ma swoją własną historię.

Mieszkańcy półkuli północnej prawdopodobnie od razu rozpoznają Wielkiego Wozu lub literę W w Kasjopei, podczas gdy na półkuli południowej najsłynniejszą konstelacją musi być Krzyż Południa. Ale te gwiazdy nie należą do dziesięciu najjaśniejszych!

Każda gwiazda ma swój własny cykl życia, z którym jest związana od momentu narodzin. W powstawaniu każdej gwiazdy dominującym pierwiastkiem będzie wodór – pierwiastek najobficiej występujący we wszechświecie – ao jego losie decyduje tylko masa. Gwiazdy o masie 8% masy Słońca mogą wywołać reakcję syntezy jądrowej w jądrze, łącząc hel z wodorem, a ich energia stopniowo przemieszcza się od środka na zewnątrz i wylewa się do wszechświata. Gwiazdy o małej masie są czerwone (ze względu na niskie temperatury), ciemnieją i powoli spalają swoje paliwo — najdłużej żyjące gwiazdy mają płonąć przez biliony lat.

Ale im bardziej gwiazda zyskuje masę, tym gorętsze jest jej jądro i tym większy obszar, w którym zachodzi fuzja jądrowa. Do momentu osiągnięcia masy Słońca gwiazda zalicza się do klasy G, a jej żywotność nie przekracza dziesięciu miliardów lat. Podwój masę Słońca i masz gwiazdę typu A, jasnoniebieską i ma mniej niż dwa miliardy lat. A najmasywniejsze gwiazdy, klasy O i B, żyją zaledwie kilka milionów lat, po czym w jądrze zabraknie im paliwa wodorowego. Nic dziwnego, że najbardziej masywne i najgorętsze gwiazdy są również najjaśniejsze. Typowa gwiazda klasy A może być 20 razy jaśniejsza od Słońca, a najmasywniejsza — dziesiątki tysięcy razy!

Ale bez względu na to, jak gwiazda zaczyna życie, kończy się paliwo wodorowe w jej jądrze.

I od tego momentu gwiazda zaczyna spalać cięższe pierwiastki, rozszerzając się w olbrzymią gwiazdę, zimniejszą, ale też jaśniejszą niż pierwotna. Faza olbrzymia jest krótsza niż faza spalania wodoru, ale jej niesamowita jasność sprawia, że ​​jest widoczna z dużo większych odległości niż oryginalna gwiazda.

READ
Top 11 najbardziej niesamowitych i unikalnych wynalazków

Biorąc to wszystko pod uwagę, przejdźmy do dziesięciu najjaśniejszych gwiazd na naszym niebie, w kolejności rosnącej jasności.

10. Achernar lub alfa Eridani. Jasna, niebieska gwiazda, siedem razy cięższa od Słońca i 3000 razy jaśniejsza. To jedna z najszybciej obracających się znanych nam gwiazd! Obraca się tak szybko, że jego promień równikowy jest o 56% większy niż biegunowy, a temperatura na biegunie – ponieważ znajduje się znacznie bliżej jądra – jest o 10 000 K wyższa. Ale jest dość daleko od nas, na 139 lat świetlnych.

9. Betelgeza. Betelgeuse, czerwony olbrzym z konstelacji Oriona, była jasną i gorącą gwiazdą klasy O, dopóki nie zabrakło jej wodoru i przeszła na hel. Pomimo niskiej temperatury 3500 K jest ponad 100 000 razy jaśniejsza od Słońca, dlatego znajduje się wśród dziesięciu najjaśniejszych, mimo że znajduje się w odległości 600 lat świetlnych. W ciągu najbliższego miliona lat Betelgeuse przejdzie w stan supernowej i tymczasowo stanie się najjaśniejszą gwiazdą na niebie, prawdopodobnie widoczną w ciągu dnia.

8. Procjon. Gwiazda bardzo różni się od tych, które rozważaliśmy. Procyon jest skromną gwiazdą klasy F, tylko o 40% większą od Słońca i jest na skraju wyczerpania wodoru w swoim jądrze – to znaczy jest podolbrzymem w procesie ewolucji. Jest około 7 razy jaśniejsza niż Słońce, ale znajduje się tylko 11,5 lat świetlnych od nas, więc może być jaśniejsza niż prawie wszystkie gwiazdy na naszym niebie poza siedmioma.

7. Rigel. W Orionie Betelgeza nie jest najjaśniejszą z gwiazd – wyróżnienie to przyznawane jest Rigelowi, jeszcze bardziej oddalonej od nas gwiazdy. Znajduje się 860 lat świetlnych stąd, a przy zaledwie 12 000 stopni Rigel nie jest gwiazdą ciągu głównego – to rzadki niebieski nadolbrzym! Jest 120 000 razy jaśniejsze od Słońca i świeci tak jasno nie z powodu swojej odległości od nas, ale z powodu własnej jasności.

6. Kaplica. To dziwna gwiazda, bo tak naprawdę są to dwa czerwone olbrzymy o temperaturze porównywalnej do Słońca, ale każdy z nich jest około 78 razy jaśniejszy od Słońca. W odległości 42 lat świetlnych to połączenie jej własnej jasności, stosunkowo niewielkiej odległości oraz faktu, że są dwa z nich, które pozwalają Capelli znaleźć się na naszej liście.

READ
18 ekskluzywnych pomysłów na stojaki na rośliny

5. Wega. Najjaśniejsza gwiazda Trójkąta Lato-Jesień, domu kosmitów z filmu „Kontakt”. Astronomowie używali go jako standardowej gwiazdy „zerowej jasności”. Znajduje się zaledwie 25 lat świetlnych od nas, należy do gwiazd ciągu głównego i jest jedną z najjaśniejszych znanych nam gwiazd klasy A, a także dość młodą, ma zaledwie 400-500 milionów lat. Jednocześnie jest 40 razy jaśniejsza od Słońca i jest piątą najjaśniejszą gwiazdą na niebie. A ze wszystkich gwiazd na półkuli północnej Vega ustępuje tylko jednej gwieździe.

4. Arktur. Pomarańczowy olbrzym, w skali ewolucyjnej, znajduje się gdzieś pomiędzy Procyonem a Capella. Jest to najjaśniejsza gwiazda na półkuli północnej i łatwo ją znaleźć za pomocą „uchwytu” wiadra Wielkiego Wozu. Jest 170 razy jaśniejszy niż Słońce, a podążając ścieżką ewolucyjną, może stać się jeszcze jaśniejszy! Znajduje się zaledwie 37 lat świetlnych stąd, a jaśniejsze od niego są tylko trzy gwiazdy, wszystkie znajdujące się na półkuli południowej.

3. Alfa Centauri. Jest to układ potrójny, w którym główny członek jest bardzo podobny do Słońca, a sam jest ciemniejszy niż którakolwiek z dziesięciu gwiazd. Ale system Alfa Centauri składa się z najbliższych nam gwiazd, więc jego położenie wpływa na jego pozorną jasność – w końcu znajduje się on zaledwie 4,4 roku świetlnego od nas. Wcale nie jak nr 2 na liście.

2. Kanopus. Canopus, biały nadolbrzym, jest 15 000 razy jaśniejszy od Słońca i jest drugą najjaśniejszą gwiazdą na nocnym niebie, mimo że znajduje się w odległości 310 lat świetlnych. Jest dziesięć razy masywniejszy od Słońca i 71 razy większy – nic dziwnego, że świeci tak jasno, ale nie mógł dotrzeć do pierwszego miejsca. Najjaśniejsza gwiazda na niebie to.

1. Syriusz. Jest dwa razy jaśniejszy niż Canopus, a obserwatorzy na półkuli północnej często widzą, jak wznosi się zimą za gwiazdozbiorem Oriona. Często migocze, ponieważ jego jasne światło może lepiej penetrować niższą atmosferę niż światło innych gwiazd. Znajduje się zaledwie 8,6 lat świetlnych od nas, ale jest gwiazdą klasy A, dwukrotnie masywniejszą i 25 razy jaśniejszą od Słońca.

READ
10 błędów, które uniemożliwiają uczynienie domu bardziej komfortowym

Może cię zaskoczyć, że pierwsze na liście nie są najjaśniejsze lub najbliższe gwiazdy, ale raczej kombinacje wystarczającej jasności i wystarczająco bliskiej odległości, aby świecić najjaśniej. Gwiazdy dwa razy dalej odległe są cztery razy mniej jasne, więc Syriusz świeci jaśniej niż Canopus, który świeci jaśniej niż Alfa Centauri i tak dalej. Co ciekawe, gwiazdy karłowate klasy M, do których należą trzy na cztery gwiazdy we wszechświecie, w ogóle nie znajdują się na tej liście.

Czego można się nauczyć z tej lekcji: czasami rzeczy, które wydają się nam najbardziej widoczne i oczywiste, okazują się najbardziej niezwykłe. Wspólne rzeczy mogą być znacznie trudniejsze do znalezienia, ale oznacza to, że powinniśmy udoskonalić nasze metody obserwacji!

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: