Jesteś szalony? 6 symptomów twojej nieadekwatności

5 oznak, że Twój partner jest psychopatą

Psychopata to osoba z antyspołecznym zaburzeniem osobowości, pozbawiona empatii, wyrzutów sumienia i poczucia winy. Tacy ludzie są w stanie naśladować normalne ludzkie emocje, ale tak naprawdę ich nie doświadczają.

Co łączy absolutnie wszystkich psychopatów? Naruszenie połączeń między przednią i oczodołową częścią mózgu. Obie te części odpowiadają za tworzenie połączeń emocjonalnych, empatii (świadomej empatii z aktualnym stanem emocjonalnym drugiej osoby), neuronów lustrzanych i zachowań społecznych. W związku z tym, jeśli nastąpi naruszenie, taka osoba nazywana jest psychopatą. W praktyce trudno jest sprawdzić ten stan, ale istnieje pięć głównych znaków w ludzkim zachowaniu, dzięki którym możesz zrozumieć, kto jest obok ciebie.

Jeśli ukochana osoba, którą znasz od wielu lat, nagle zaczęła wykazywać cechy psychopatyczne, zachowanie zmieniło się dramatycznie, to przede wszystkim wskazuje to na naruszenie organicznych części mózgu, które może być spowodowane urazem, konsekwencjami udaru lub nawet guz.

Zgodnie z najnowszymi badaniami naukowców psychopatia jest charakterystyczna tylko dla mężczyzn, ponieważ. ogromne znaczenie w przejawach tego stanu ma męski hormon płciowy testosteron. Jednak niektóre cechy psychopatyczne są również charakterystyczne dla kobiet.

Tak więc główne oznaki psychopatów:
1. Brak empatii, współczucia, empatii, żalu w swoich działaniach. Ogólnie rzecz biorąc, bez tych uczuć bardzo trudno jest zbudować jakikolwiek związek z partnerem. Manifestacja cechy jest charakterystyczna dla osób, które nie mają neuronów lustrzanych. Jak w praktyce sprawdzić, czy partner ma empatię? Wystarczy zwrócić uwagę na jego reakcję, gdy np. uderzysz, skaleczysz się w palec, potkniesz czy upadniesz. Pamiętaj jednak, że na samym początku związku psychopata będzie odgrywał rolę osoby zmysłowej, będzie żałował i współczuł (dopóki nie zdobędzie upragnionego zaufania – potem będzie mógł robić, co zechce).

2. Huśtawka emocjonalna.
Co to oznacza i jak to wygląda w związku? Po pierwsze, jesteś wychwalany pod same niebiosa, będziesz idealną osobą („Jesteś w tym dobry!”, „Po mistrzowsku prowadzisz samochód!”, itd.). Podczas komunikacji ze strony psychopaty czasami może prześlizgnąć się mały sprzeciw wobec samego siebie – „Nie tak jak ja!”, „Jestem taki nieszczęśliwy, że nic w życiu nie mogę zrobić” (jakby ciągle próbował skierować rozmowę do siebie i narzekać) . Z czasem partner psychopatyczny pokaże swoją dwulicowość i hipokryzję, w rozmowie pojawią się wybuchy agresji („No, oczywiście, jesteś grubą kobietą, co mogę ci zabrać?”, „Nie wiesz, jak to zrobić zrób wszystko na czas! Ale mogłeś przekazać tę pracę wcześniej! ”), w komunikacji z nim pojawi się dziwne uczucie dwoistości. Jeśli pojawią się takie uczucia, powinieneś słuchać siebie – osoba nie może cię najpierw ubóstwić, a następnie nagle opuścić cię na ziemię, zaprzeczając wszystkim swoim działaniom i
możliwe podejrzenia („Wydawało ci się, że wszystko jest w porządku!”), Ważną rolę odgrywa ton. Tak wybucha u psychopaty agresja (bezczelna infantylna wściekłość na cały świat, której nikt na czas nie pocieszył) – cały świat mu coś zawdzięcza, wszyscy wokół są źli, więc musi brać na maksa wszystko „co mu się należy” do niego.”

Dość często psychopatyczny mężczyzna bije kobietę, a potem czołga się do niej ze łzami w oczach i na kolanach, by przeprosić, wręcza bukiety, prezenty, pięknie się do niej zaleca: „Po prostu wróć do mnie! Poprawię się i zapanuję nad sobą!”. Niestety, sytuacja później się powtarza. Poprzez takie zachowanie psychopaci wywierają presję na litość normalnej empatycznej osoby, która nie może przezwyciężyć bólu i nie zareagować, poza tym ta ostatnia włącza narcystyczny kompleks („Potrzebujesz mnie, więc zostanę! Nie możesz żyj beze mnie, zwłaszcza teraz!”).

READ
Dlaczego znaki zodiaku się rozpadają?

Z zewnątrz para może wydawać się zupełnie normalna, ale dla krewnych i wewnętrznego kręgu jest to idealne partnerstwo. Aby zrozumieć zawiłości takich relacji, musisz najpierw rozdzielić partnerów i wysłuchać każdego z osobna. Klasyczny psychopata zawsze będzie narzekał, że nie może żyć bez partnera, ale nigdy nie przyzna, że ​​jest niezrównoważony i rzuca ciągłe napady złości i skandale o drobiazgi.

3. Psychopata zawsze prowokuje partnera do bardzo silnych emocji. Jeśli to jest miłość, to szaleństwo. Jeśli nienawiść, to szaleństwo. Jeśli czułość, to pochłaniająca wszystko i bez granic. Wszystkie te przyjemne uczucia miłości, radości i emocjonalnego podkopywania są zawsze fajne, ale warto pamiętać, że tylko psychopaci mogą wywołać pojawienie się tak ogromnej liczby silnych emocji, a to powoduje pewną zależność od partnera („Cóż, Odchodzę teraz, kto da mi tyle radości i szczęścia?”

Aby rozwiać „magiczną mgłę” relacji, trzeba pamiętać, że radość i szczęście będą trwać dosłownie przez pierwsze sześć miesięcy, a potem zastąpią je wyzwiska, upokorzenia, urazy i bicie. Partner będzie prowokował reakcję na agresję, powstawanie uczucia strachu, winy i wstydu, aby następnie powiedzieć: „Dlaczego jesteś taki zły? Dlaczego przestraszony? Dlaczego panikujesz?” Dlaczego to się dzieje? Psychopata ma niekontrolowaną infantylną wściekłość, w związku z czym jego pojemnik na doświadczenia jest mały i potrzebuje partnera jako „funkcji psychiki” – nie będąc w stanie doświadczyć i przeżyć uczuć, które go zalały, wykorzystuje psychikę swojego partnera jak swojego. W rezultacie partner stanie się zbiornikiem złości, strachu, strachu, poczucia winy i wstydu. A najgorsze jest to, że kiedy psychopata przyłapany na kłamstwie, powołując się na pewne fakty, w odpowiedzi oskarża, śmieje się z „domysłów”, wymyka się lub zmienia temat, mówiąc: „Tak, wszystko ci się wydawało”. to nie jest prawda! W rezultacie partner zostaje sam ze swoimi uczuciami i czuje się winny, przeżywając to we dwoje. To poczucie winy często utrzymuje kobiety w takich związkach.

W ten sposób psychopata maksymalnie wykorzystuje mechanizm identyfikacji projekcyjnej – cały jego gniew na niego jest przeżywany przez partnera, a psychopata również go krytykuje, traktując go lekceważąco („O czym ty mówisz?”, „Jak mogłeś? ”, „Ty sam jesteś agresywny” itp.) i przenosząc na to cały zakres i nasilenie przeżywanych emocji.

4. Dość często psychopaci wciągają swojego partnera w trójkąt miłosny (zarówno oczywiście, jak i nie) („Spójrz, wszystkie kobiety mnie podziwiają!”). W wyniku takiego stwierdzenia partner nagle staje się bardzo zazdrosny (nawet jeśli zazdrość nie jest dla niego charakterystyczna), a biorąc pod uwagę, że psychopata nie jest w stanie doświadczyć tego uczucia, doznania się nasilają. Reakcja osoby o cechach osobowości psychopatycznej będzie bardzo przewidywalna – przekona Cię, że problem nie leży w nim, a w Twojej silnej reakcji.

READ
Kobiece nawyki, które denerwują mężczyzn

Psychopaci są samolubni, wymagają od siebie zbyt wiele uwagi – wszystko powinno kręcić się tylko wokół nich. Na przykład, jeśli mężczyzna wrócił do domu z pracy, powinieneś rzucić wszystko i być w pobliżu – gotować, sprzątać, położyć talerz jedzenia dokładnie tam, gdzie chce, pokroić wszystko tak, jak chce i w kolejności, w jakiej chce.

5. Obok psychopaty twoja samoocena spada „poniżej listwy” – nie rozpoznajesz już siebie, czujesz pozbawioną radości egzystencję i całkowity brak energii (idziesz do pracy jak robot, wracasz do domu lub po prostu żyjesz dzień po dniu dla dobra życia).

Gdzie jest wewnętrzny popęd i energia, siła i radość, przyjemność, miłość i przebóstwienie? Zapomniane dawno temu. Od początku związku całe spektrum emocji przeżywane jest w okresie od trzech do sześciu miesięcy, potem zaczyna się upokorzenie, pojawia się psychopatia, a partner w pełni wykorzystuje Cię do odgrywania swoich uczuć.
Często w takim związku człowiek odzyskuje rozsądek dopiero po roku („Coś jest ze mną nie tak!”). To pierwsza oznaka, że ​​związek jest dla Ciebie toksyczny (nawet jeśli partner nie jest psychopatą, tracisz przy nim osobowość, może warto dokładnie przeanalizować obecną sytuację i z czasem zakończyć związek).

Może być odwrotna sytuacja – w zasadzie w każdym związku czujesz się źle. Dlatego przed podjęciem kardynalnej decyzji warto skonsultować się z psychologiem.

Kto może wejść w związek z psychopatą? Absolutnie każdy z nas, ale jeden opuści związek, a drugi zacznie udowadniać swoją niewinność i niewinność. Często „ofiarami” psychopaty są osoby o niskiej samoocenie i braku pewności siebie, czyli osoby o słabej tożsamości (w ich świadomości nie ma oparcia – celów, hierarchii wartości, zrozumienia życie w ogóle (tu jestem winny, a ty jesteś za to odpowiedzialny) ). Psychopata zawsze popada w traumę i prowadzi partnera jak marionetkę, wykorzystując swój szok psychiczny.

Jak sprawdzić, czy Twój partner jest psychopatą? Na początkowych etapach związku musisz udawać, że całkowicie ufasz tej osobie, jesteś szaleńczo zakochany i niczego nie zauważasz, ale jednocześnie powinieneś uważnie przyjrzeć się zachowaniu tej osoby i trzeźwo ocenić wszystkie jej działania ( po relaksacji psychopata zawsze pokaże swoją prawdziwą twarz).

Tacy ludzie są dziwaczni i dalecy od filmowych klisz. Ale nadal można je rozpoznać, łącząc obserwację.

Zdjęcie Julii Sedowej

Możesz posłuchać tego artykułu. Jeśli jest to dla Ciebie wygodniejsze, włącz podcast.
Posłuchaj 11 nieoczekiwanych znaków, że jesteś psychopatą na Yandex.Music
W potocznym znaczeniu psychopata to albo wyrafinowany maniak, jak Hannibal Lecter, albo osoba, która wyraża swoje emocje nadmiernie gwałtownie (dla niektórych nieadekwatnie). W rzeczywistości wszystko jest oczywiście znacznie bardziej skomplikowane.

Psychopata może wydawać się całkiem normalny, a nawet czarujący. I nie zawsze jego zachowanie jest aspołeczne – wręcz przeciwnie, może być szanowanym i odnoszącym sukcesy profesjonalistą. No może trochę nieustraszony – choć jak odnieść sukces bez odwagi?

Ale jednocześnie przejawiają się takie cechy, jak zmniejszona zdolność do współczucia i pokuty, oszustwa, egocentryzm i powierzchowność reakcji emocjonalnych.

Ten zestaw cech zamienia psychopatę w bezwzględnego manipulatora. Dlatego tak trudno określić, kto jest przed nami: urocza osoba, która dzięki ciężkiej pracy osiągnęła szczyty kariery, czy podstępny intrygant, który czasami bez żalu poradzi sobie z każdym. Ostatnie badania dają nam pewne wskazówki.

READ
Czapki jesień-zima 2023: najpopularniejsze nowości i trendy

1. Posiada określone pozycje

Według anonimowej ankiety przeprowadzonej przez psychologa z Oxford University, Kevina Duttona, podczas pisania swojej książki The Wisdom of Psychopaths, psychopaci najczęściej występują wśród osób wykonujących następujące zawody i stanowiska:

 • dyrektor generalny;
 • rzecznik;
 • przedstawiciel mediów (radio lub telewizja);
 • Kierownik Sprzedaży;
 • chirurg;
 • dziennikarz;
 • policjant;
 • duchowny;
 • Szef kuchni;
 • służba cywilna.

Oczywiście nie wynika z tego, że każdy szef czy prawnik ma zaburzenia osobowości. Najprawdopodobniej na tych stanowiskach psychopatom po prostu łatwiej jest osiągnąć swój potencjał i odnieść sukces.

Ponadto należy mieć na uwadze, że badaniem objęto wyłącznie mieszkańców Wielkiej Brytanii i pojawiły się pytania o czystość badania. Jednak dane Duttona pośrednio potwierdzają wypowiedzi australijskiego psychologa Nathana Brooksa. Według niego odsetek psychopatów wśród australijskich menedżerów najwyższego szczebla wynosi 21%. to dużo.

Podczas swoich badań Dutton odkrył, że psychopaci wolą Financial Times od innych gazet. Najwyraźniej prasa analityczna pomaga im przebić się do szefów.

2. Preferuje noc

Według badań opublikowanych przez australijskich naukowców w 2013 roku psychopaci bardziej przypominają sowy niż skowronki. Ten wniosek został wyciągnięty dla wszystkich przedstawicieli tak zwanej ciemnej triady. Oprócz psychopatów obejmuje osoby, które charakteryzują się narcyzmem i makiawelizmem.

Jak stwierdzono w tym badaniu, przedstawiciele „ciemnej triady”, podobnie jak wiele innych drapieżników, preferują ciemną porę dnia, kiedy inni śpią i stają się bardziej bezbronni.

3. Nie ziewaj

Zaraźliwość ziewania wiąże się z empatią. Ale psychopaci nie są na to podatni – przynajmniej w większości przypadków. Dlatego rzadziej ziewają za kimś. Amerykańskie badanie przeprowadzone w 2015 roku w pełni to potwierdza.

4. Lubi gorzkie

Badanie opublikowane w recenzowanym czasopiśmie naukowym Appetite w 2015 roku dowiodło, że psychopaci i sadyści uwielbiają gorzkie potrawy. Szczególnie gin z tonikiem, mocna czarna kawa, gorzka czekolada, brokuły, kapusta, rzodkiewka i – o zgrozo – mocne piwo.

Uzależnienie od gorzkiego jedzenia, zdaniem badaczy z Uniwersytetu w Innsbrucku, może wiązać się z makiawelizmem, narcyzmem, sadyzmem, agresją i innymi antyspołecznymi cechami charakteru. Naukowcy uważają, że powód jest następujący.

Ewolucyjnie większość ludzi nie toleruje smaku goryczy, ponieważ w naturze większość trujących lub niejadalnych rzeczy smakuje gorzko.

Ale psychopaci różnią się od większości: mogą jeść niezbyt smaczne jedzenie tylko po to, by urozmaicić swoje zmysły, i nie obchodzi ich, czy to jedzenie nie jest dla nich dobre. Ludzie towarzyscy, mili i zrównoważeni, wręcz przeciwnie, nie lubią gorzkiego smaku.

To prawda, dr Steven Meyers, profesor filozofii na Uniwersytecie Roosevelta, zaleca ostrożne traktowanie wyników badań swoich kolegów. Według niego łatwiej jest zidentyfikować psychopatę lub socjopatę po sposobie, w jaki traktują kelnera w restauracji niż po zamówionym jedzeniu.

5. Robi dużo selfie

Wydawałoby się, że ludzie kochający selfie są towarzyscy i chcą dzielić się swoimi wrażeniami z innymi, podczas gdy prawdziwi psychopaci są zawstydzeni swoim wyglądem. Ale nie zawsze tak jest.

READ
Ożywcze napoje, które budzą Cię lepiej niż jakakolwiek kawa

Badanie przeprowadzone przez psychologów Jessie Fox i Margaret Rooney z Uniwersytetu Ohio wykazało związek między chęcią robienia selfie przez cały czas a tendencją do makiawelizmu, narcyzmu i psychopatii. Uczestnicy eksperymentu, którzy byli podejrzewani o zaburzenia psychopatyczne, spędzali więcej czasu w sieciach społecznościowych niż inni i częściej robili sobie zdjęcia.

Należy uczciwie powiedzieć, że w eksperymencie uczestniczyli tylko mężczyźni w wieku od 18 do 40 lat. Tak więc, dziewczyny, możesz nadal robić uwodzicielskie selfie, ile chcesz – jesteś poza wszelkimi podejrzeniami. Mimo że…

6. Zaangażowany w kreatywność

Według badań dr Adriana Galanga z Uniwersytetu Masaryka, psychopatyczne cechy charakteru bywają skorelowane ze znaczącymi osiągnięciami twórczymi.

Według Galanga psychopaci niekoniecznie są antyspołeczni i skłonni do przestępczości. Są też jednostki prospołeczne, które swoją wrodzoną odwagę i lekceważenie oczekiwań społeczeństwa wykorzystują do realizacji swojego potencjału twórczego.

Tacy psychopaci charakteryzują się dużą kreatywnością.

Na przykład Van Gogh stał się wybitnym artystą, mimo że był na tyle szalony, że odciął sobie ucho. Picasso, który wykazywał cechy psychopaty, stworzył jednocześnie nowy kierunek w malarstwie – kubizm. Beethoven miał skłonność do sadyzmu i był dość okrutny dla swoich bliskich, ale pisał świetną muzykę. Tak więc stereotyp, że genialni ludzie są częściowo szaleni, nie jest bezpodstawny.

7. Słucha rapu

Być może słysząc słowo „psychopata” wyobrażasz sobie wyrafinowanego maniaka słuchającego muzyki klasycznej przy akompaniamencie krzyków swojej ofiary. Albo długowłosy, blady czciciel diabła, który preferuje heavy metal.

Ale psycholog Pascal Wallisch z New York University przeanalizował gusta muzyczne psychopatów i doszedł do wniosku, że ludzie, którzy osiągają wysokie wyniki w testach na psychopatię, lubią słuchać rapu. Kompozycja Blackstreet No Diggity przyciągała najwięcej takich podmiotów, ale podobał im się też przebój Eminema Lose Yourself.

Ale psychopatów mało interesuje klasyczna muzyka rockowa, jazzowa i pop – fani My Sharona The Knack i Titanium Sii okazali się najbardziej normalnymi i zrównoważonymi ludźmi.

8. Lubi się bawić

Psychopaci są cały czas znudzeni i są gotowi zrobić wszystko, aby rozproszyć nudę. Szaleńcy tacy jak Ted Bundy zabijali młode kobiety tylko dla zabawy. Ale nawet jeśli psychopata nie jest zabójcą, to i tak tęskni za czymś takim – takim ludziom brakuje adrenaliny i żywych emocji, nie potrafią cieszyć się prostymi, codziennymi radościami.

Układ nerwowy psychopaty jest zaprojektowany w taki sposób, że po prostu musi on cały czas robić ekscytujące, ekscytujące rzeczy, aby czuć się normalnie i utrzymać pożądany poziom pobudzenia.

Psychiatra Eric Monasterio odkrył, że osoby wykazujące cechy psychopatyczne angażują się w sporty ekstremalne, takie jak base jumping i wspinaczka górska, aby złagodzić nudę.

A wielu z tych sportowców wykazuje cechy podobne do psychopatów — eksperymentalne poszukiwanie, pogardę dla niebezpieczeństw, nadmierną pewność siebie i podejmowanie ryzyka. Badania Monasterio potwierdza także inny psychiatra, Jan Tofler.

Ponadto walka z nudą może przejawiać się w mniej ekstremalny sposób. Na przykład dr Randall Salekin twierdzi, że psychopaci częściej niż inni zachęcają swoich kolegów do wspólnego wyjścia na drinka, zabawy i przygody.

READ
Co faceci naprawdę widzą o nas, kiedy się spotykamy?

9. Ma wiele krótkich powieści

Ponieważ psychopaci są nieustannie znudzeni, szybko mają dość swoich związków i pędzą do poszukiwania nowych. Badanie przeprowadzone przez brytyjskiego psychologa Thomasa Chamorro-Premusic wykazało, że ludzie z tym zaburzeniem mają tendencję do krótkich romansów, czarowania partnerów swoimi urokami, a następnie ich opuszczania. Seks w tym przypadku nie jest celem samym w sobie ani sposobem na wyrażenie uczuć.

Poprzez powieści psychopata lubi dominować nad partnerem lub po prostu pielęgnuje jego ego zwycięstwami miłosnymi.

Niemniej jednak psychopaci wciąż są w stanie czasami doświadczyć uczucia. Badacz Christian Keizers z Holandii odkrył, że tacy ludzie zwykle nie odczuwają współczucia dla innych, ale nadal działają w nich części mózgu odpowiedzialne za empatię.

Kiedy psychopata uświadamia sobie, że oczekuje się od niego empatii, aktywuje ją – nie automatycznie, jak normalny człowiek, ale wysiłkiem woli. To wyjaśnia, dlaczego psychopaci, pomimo chłodu, potrafią dobrze przystosować się społecznie.

10. Utrzymuje przyjaźnie z byłymi.

Jeśli spotykasz się z bardzo dziwnym facetem (lub wyjątkowo ekscentryczną dziewczyną), decydujesz się na zerwanie, a on (lub ona) proponuje, że w końcu „zostaną przyjaciółmi” – powinieneś poważnie rozważyć tę propozycję.

Nie zakładaj, że każdy ex, który zaproponował, że zostanie przyjaciółmi, ma skłonności psychopatyczne. Mimo to psychopaci są bardzo zainteresowani utrzymywaniem kontaktu z byłym w celach egoistycznych, takich jak stały dostęp do seksu lub pożyczone pieniądze. Jednocześnie nie obchodzi ich, jaki emocjonalny wpływ mają na byłych partnerów.

Według badań przeprowadzonych przez psychologów Justina Mogilsky’ego i Lisę Welling, psychopaci są bardziej niż chętni do pozostawania blisko swoich byłych partnerów, utrzymując „przyjaźnie”. Brak altruizmu – postrzegają te relacje jako zasób, próbując uzyskać od nich to, czego potrzebują.

11. A jednak przestępca

Chociaż powiedziano już, że nie wszyscy psychopaci zachowują się aspołecznie, to jednak ich odsetek wśród przestępców jest znacznie wyższy. Według różnych szacunków może to być więcej niż 7%, około 15% lub ponad 20%. Dr Paweł Babiak w raporcie dla FBI twierdzi, że 15-20% psychopatów ma skłonności przestępcze. Biorąc pod uwagę, że około 1% światowej populacji ma psychopatyczne zaburzenie osobowości, liczby wyglądają imponująco.

Wynika to oczywiście z faktu, że takim osobom łatwiej jest lekceważyć normy moralne, a brak wyrzutów sumienia może sprawić, że staną się recydywistami.

Oczywiście obecność jednego lub dwóch znaków z listy nie wskazuje jeszcze na psychopatię. Ale jeśli dopasowanie jest widoczne na większej liczbie punktów, a poza tym osoba wykazuje cechy charakteru nieodłączne od psychopatów, jest powód do myślenia. Przy okazji, jak bardzo jesteś pewny siebie?

 • 10 oznak, że spotykasz się z psychopatą
 • Jak rozpoznać wampira energetycznego i uchronić się przed nim
 • Jak zmiany w mózgu zmieniają ludzi w niebezpiecznych psychopatów

*Działalność Meta Platforms Inc. oraz jego sieci społecznościowe Facebook i Instagram są zabronione na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: