Jemruk – ośrodek narciarski w Armenii

Ośrodek narciarski w Armenii to świetna opcja na dobrą zabawę i dobrą zabawę. Tutaj można poczuć napęd i adrenalinę podczas zjeżdżania po zaśnieżonym zboczu góry. Armenia to kraj zakaukaski położony między Morzem Kaspijskim a Morzem Czarnym. Turyści będą mogli odwiedzić główne ośrodki narciarskie w Armenii w 2022 roku i spędzić wspaniałe zimowe wakacje, wakacje.

Odniesienie geograficzne

Armenia znajduje się w północno-wschodniej części Wyżyny Ormiańskiej. W części północnej i wschodniej występują grzbiety Małego Kaukazu. To najwyżej położony górzysty kraj na Kaukazie. Prawie 91% całego terytorium to góry, których wysokość sięga 1000-2000 i więcej. Najniższy punkt ulgi znajduje się w dolinie rzek Araks i Debed. Najwyższym szczytem jest Aragat. Wznosi się do 4095 metrów nad poziomem morza.

W południowej części kraju przeważają góry fałdowe i głębokie doliny rzeczne. Charakterystycznymi cechami rzeźby są duże i wysokie grzbiety, strefowość wysokościowa i prawie całkowity brak roślinności.

Klimat: kiedy jest sezon narciarski w Armenii?

Zimowe ferie w Armenii w 2022 roku będą równie popularne jak w innych porach roku. Turystów przyciągają ośnieżone szczyty i zbocza gór. To świetne miejsce i czas na narty. Główne cechy to wysoki poziom bezpieczeństwa, wysokiej jakości tory.

Sezon narciarski w Armenii rozpoczyna się w listopadzie, a kończy w kwietniu. W tym kraju można ciekawie spędzić święta Nowego Roku. Armenia przyciąga swoim kolorem, urzeka uroczystościami. Zima jest tu dość mroźna, jest dużo śniegu. Na nizinach górskich klimat jest umiarkowanie kontynentalny i suchy.

Główne ośrodki

W Armenii jest kilka aktywnych ośrodków narciarskich, które są szczególnie popularne wśród turystów. W tym kraju możesz spędzić święta i wakacje sylwestrowe. Są stoki i miejsca, gdzie można jeździć na nartach w Armenii z rodziną i dziećmi. Bazy wypoczynkowe mają wszystko, czego potrzeba do aktywnego i dobrego wypoczynku.

Turyści mogą skorzystać z wysokiej jakości tras zjazdowych, miejsc do wypożyczenia nart, innego sprzętu i wyposażenia. Każde miejsce ośrodka narciarskiego wyposażone jest w dobre oświetlenie. W pobliżu znajdują się hotele z wygodnymi pokojami do zamieszkania, kawiarnie, restauracje. Dodatkowym atutem są wyspecjalizowane szkoły, w których uczy się jazdy na nartach. Entuzjaści outdooru, którzy chcą spędzić czas w ośrodku narciarskim w Armenii w 2022 roku z pewnością docenią przystępne ceny wszystkich oferowanych usług.

Ośrodek narciarski Caghkadzor

Tsakhkadzor to mała miejscowość wypoczynkowa, która przyciąga swoim komfortem. Jest tu niewielu mieszkańców. Często przyjeżdżają tu osoby chcące pojeździć na nartach, niezależnie od poziomu wytrenowania. Główną cechą kurortu jest sprzyjający klimat, dobra infrastruktura, urzekająca przyroda.

Turyści mają zapewnioną nienaganną obsługę i konserwację. Goście nie muszą stać w kolejkach. Instruktorzy mówią kilkoma językami, więc często przyjeżdżają tu turyści z różnych krajów.

Trasy i wyciągi

Jest kilka charakterystycznych cech tego miasta:

 • teren narciarski wynosi około 1970-2820 metrów;
 • różnica wzniesień na stokach – 850 m;
 • łączna długość wszystkich tras wynosi ponad 30 km;
 • najdłuższa trasa narciarska ma 8 km.

Zbocza gór obejmują trzy sekcje. W górnej części znajdują się czarne stoki z wyciągiem krzesełkowym o długości 1000 metrów. Dalej środkowa część dla turystów preferujących spokojną jazdę na nartach. Tutaj długość wyciągu krzesełkowego wynosi 800 metrów. W dolnej części znajduje się zjeżdżalnia, gdzie turyści mogą poćwiczyć z profesjonalnymi instruktorami i pokazać swoje umiejętności. Tutaj musisz obserwować wysoką technologię. Długość wyciągu krzesełkowego wynosi 9000 metrów.

 • przeciągnij – 2 szt .;
 • wyciągi krzesełkowe – 5 szt.
 • czerwony – 6 szt .;
 • niebieski – 5 szt.;
 • czarny – 3 szt.

Trzystopniowy wyciąg krzesełkowy dowozi turystów do najwyższego punktu Teghenis. Wzrost trwa średnio 45-50 minut. Łącznie dostępnych jest 15 torów o różnych kategoriach trudności. Główną cechą tego ośrodka narciarskiego jest nowoczesny producent kolejek linowych LEITNER.

Na stokach nie ma oświetlenia głównego i dodatkowego, więc otwierają się o 9:00 i działają do zmierzchu.

Recenzja wideo z wizyty w Tsaghkadzor:

Ceny wynajmu sprzętu

Turyści mogą wypożyczyć sprzęt w wypożyczalni. Zestaw narciarski zawierający kijki, buty i narty kosztuje 690 rubli dziennie. Snowboardziści mogą wypożyczyć snowboard i buty za 900-1000 rubli dziennie. Punkty są wypłacane osobno – 250-300 rubli.

READ
Niezwykłe nawyki dziewcząt według znaku zodiaku

Wypożyczenie kasku to około 300 rubli. Na torach są instruktorzy. Lekcje muszą być płatne za każdą godzinę. Cena wynosi 1500-2100 rubli.

Ски- пассы

Koszt różowego biletu na wyciąg to 280 rubli. Turystom zaleca się zakup karnetu narciarskiego w formie plastikowej karty imiennej. Kosztuje 300 rubli. Aby zacząć z niego korzystać, należy dokonać płatności w wysokości 1500 rubli za 1 dzień zwiedzania stoku, jazdy na nartach.

Turyści, którzy przyjechali na 3 dni i chcą aktywnie zwiedzać tory, muszą wpłacić 4000 rubli. Cena za 5 dni – 6500 rubli, a za tydzień 8300 rubli. Dzieci mogą również zwiedzać tory, współpracować z instruktorami – 1500 rubli dziennie. Karnet narciarski jest ważny przez 5 lat od daty zakupu. W razie potrzeby można go uzupełnić, aby można go było używać na stoku.

Active Life

Turyści, którzy preferują aktywny wypoczynek, powinni koniecznie przyjechać do Cakhkadzoru na święta Nowego Roku. Dla osób lubiących sporty ekstremalne przygotowano narciarstwo biegowe.

W zamkniętych kompleksach można odwiedzić baseny i popływać, spotkać się z towarzystwem i zagrać w kręgle. Na świeżym powietrzu turystom oferowane są skutery śnieżne i psie zaprzęgi. Taki urlop dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń.

Ośrodek narciarski Jermuk

Jermuk to kolejny ośrodek narciarski w Armenii, do którego często przyjeżdżają turyści z Rosji i innych krajów. To miasto znajduje się w południowo-wschodniej części kraju. Wysokość to 2100 metrów nad poziomem morza. Oprócz jazdy na nartach turyści mogą odwiedzić źródła mineralne.

To główna wizytówka Jermuka. Ośrodek narciarski nie ustępuje Tsaghkadzorowi pod względem popularności.

Trasy i wyciągi

Jermuk zawiera dwa utwory. Ich łączna długość wynosi 2700 metrów:

 1. Trasa dla początkujących. Jego długość to około 1400 metrów.
 2. Trasa dla profesjonalnych narciarzy. Jego długość to 1300 metrów.

Turyści mogą jeździć na wysokości 2100-2500 m n.p.m. Różnice są niewielkie, więc goście miasta nie będą odczuwać dyskomfortu. Nie mają więcej niż 400 metrów.

Aby dostać się na najwyższy punkt góry, można skorzystać z dwuosobowego wyciągu krzesełkowego. Sprzęt jest nowoczesny i został oddany do użytku w 2007 roku. Podnośnik jest regularnie sprawdzany pod kątem sprawności, przechodzi konserwację.

Karnet narciarski i serwis

Aby kupić jednodniowy karnet narciarski, turyści muszą zapłacić 6000 dram lub 750 rubli. Bilet na wyciąg kosztuje 1000 dram lub 130 rubli.

Na samym szczycie góry turyści mogą odwiedzić kawiarnię. Oferuje gorące napoje, fast foody, kuchnię narodową. Obok wyciągu znajduje się wypożyczalnia sprzętu narciarskiego. Cena pełnego wyposażenia to 6000 dram lub 750 rubli.

Turyści chcący pojeździć na snowboardzie mogą również wypożyczyć sprzęt, kaski, gogle. Kompleks będzie kosztował 1200-1500 rubli.

Co jeszcze można zrobić

W kurorcie Jermuk można nie tylko jeździć na nartach. Turyści mogą spacerować po lokalnych atrakcjach. Jednym z nich jest lokalny wodospad. Znajduje się na wysokości około 2000 m n.p.m.

Możesz spacerować wzdłuż wąwozu ręki Arpi. Dzieli miasto na dwie części. Turystów, którzy przyjadą z dziećmi i młodzieżą, zainteresuje klasztor Gndevank. Jest to najstarszy ze wszystkich budynków w Armenii. Zachowały się tu nawet nagrobki z X wieku.

W programie wizyta w Galerii Wód Mineralnych. To jedna z głównych atrakcji miasta. Po zachodzie słońca można odwiedzić restaurację. W kurorcie nie ma barów ani dyskotek.

Ośrodek narciarski Sewan

Sevan to miasto, które ma wszystko, czego potrzebujesz do jazdy na nartach. Zaczyna się stopniowo rozwijać, ale wciąż ustępuje innym kurortom w Armenii. Jest to centrum administracyjne, więc turystów przyciąga dobra infrastruktura. Miasto położone jest na wysokości 1900 m n.p.m.

Klimat

Warunki klimatyczne są dość surowe. Zima jest długa i mroźna. Poziom wilgotności jest wysoki. Od grudnia do marca temperatura powietrza może spaść poniżej -20 stopni Celsjusza.

Wysoka wilgotność wynika z obecności ogromnej liczby źródeł wody. Jezioro Sevan zamarza tylko przy silnym mrozie. Zima zaczyna się w połowie listopada, a kończy w kwietniu.

READ
Znajdź idealnego partnera zodiaku: 7 najbardziej stabilnych par

Jak się tam dostać i transport

Sevan ma główny węzeł kolejowy i główną autostradę. Przez to miasto przebiega główna droga M4, która łączy stolicę Armenii z innymi miastami.

Codziennie z lotnisk Wnukowo, Szeremietiewo i Domodiedowo odlatuje co najmniej 5 lotów. Lotnisko w Erywaniu znajduje się 12 km od kurortu.

Ze stolicy można wsiąść do przejeżdżającego minibusa, który jedzie do Dilijan, Ijevan. Autobusy odjeżdżają z dworca północnego. Średni czas podróży to około 2 godziny. Średni koszt biletu na taksówkę lub autobus o stałej trasie to 100 rubli.

Turyści mogą wypożyczyć taksówkę z lotniska. Taryfa w 2022 r. Wyniesie około 1500 rubli za podróż.

Hotele, restauracje

Najbardziej ruchliwą częścią miasta jest wybrzeże. Jest tu ogromna liczba hoteli. Turystom oferujemy komfortowe pokoje w nowoczesnych hotelach.

Prawie wszystkie mają przestronne baseny, lokale z lokalną kuchnią. Tutaj goście miasta mogą skosztować dań kuchni narodowej. Baseny są ciepłe, zimą woda dobrze się nagrzewa. Zakwaterowanie w Sewanie:

 1. Turyści podróżujący z dziećmi lub krewnymi mogą rozważyć wynajęcie całego domu lub willi. Cena małego domu to 20 dolarów za dzień.
 2. Domek z kilkoma pokojami. Turyści mogą korzystać z własnej kuchni z naczyniami i sprzętem AGD. Cena wynajmu – 70-100 dolarów za dzień.
 3. Willa. Koszt utrzymania zaczyna się od 200 USD dziennie.

W pobliżu domków, w tym opcji budżetowych, znajduje się przestronny plac zabaw. Tutaj możesz ulepić bałwana, grilla lub grilla na grillu. Wiele hoteli w Sevan ma własne oficjalne strony internetowe lub współpracuje z usługami rezerwacji online.

Narciarstwo (trasy, stoki, wyciągi)

Sevan jest gorszy od takich kurortów jak Tsaghkadzor i Jermuk. Ale co roku się rozwija. Poprawiają się tu usługi i warunki dla turystów. Gościom oferujemy:

 • różnorodność tras (są łagodne i strome zbocza, wydzielone trasy dla dzieci);
 • serpentyna (jego długość wynosi 2 km);
 • trasa czarna (długość 1,2 km).

Różnice wysokości są niewielkie, nie przekraczają 400 metrów. Na stokach góry można uprawiać freeride. W Sevan turystom oferuje się szkolenie w specjalnej szkole narciarskiej. Jest kolejka linowa, której długość wynosi 1,2 km. Znajduje się we wsi Tsovagyugh.

Szkoła znajduje się w hotelu wypoczynkowym „Akhtamar”. Znajduje się na samym szczycie góry. To jedyny ośrodek wypoczynkowy położony blisko stoków. Z okien pokoi rozpościera się piękny widok na przyrodę, góry.

Skipass i wypożyczalnia sprzętu

Koszt dziennej karty plastikowej wynosi 10 USD. W wypożyczalni można wypożyczyć narty, gogle i inny sprzęt za 10 USD. Turystom oferowane są tylko całodniowe karnety narciarskie. Są one sprzedawane obok kolejki linowej, która znajduje się obok hotelu Akhtamar. Kolejka linowa zaczyna kursować o 10:17 i zamyka się o 00:XNUMX.

rozrywka

Turyści przyjeżdżający z dziećmi zdecydowanie powinni odwiedzić muzea. Wiele z nich jest całkowicie darmowych:

 1. Sevan Muzeum Nauk Przyrodniczych. Będzie to interesujące dla wszystkich turystów bez wyjątku. Uwagę przyciąga ogromna liczba różnych eksponatów. Pokazują faunę Sevan, życie i cechy otoczenia. Turyści będą mogli zapoznać się z cechami geologicznymi, zobaczyć starożytne urządzenia i narzędzia używane przez starożytnych ludzi. Muzeum mieści się w budynku Domu Kultury, czynne jest w dni powszednie, aw sobotę tylko do obiadu. Wstęp dla mieszkańców i turystów jest bezpłatny.
 2. Noratus. To ciekawe i wyjątkowe muzeum, które znajduje się na dużej otwartej przestrzeni we wsi Noratus. Tutaj zebrali unikalną kolekcję kamieni. Całkowita powierzchnia terytorium to 7 hektarów. Turystom zostanie opowiedziana legenda o oddziałach Tamerlana. Wizyta w muzeum jest bezpłatna.
 3. Sevan Ogród Botaniczny. Będzie ciekawa nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci. Ogród znajduje się na wysokości 2000 m n.p.m. Turystom proponujemy zobaczyć europejskie i azjatyckie odmiany roślin. Ogród Botaniczny jest otwarty codziennie, a wstęp jest bezpłatny.

Turyści przyjeżdżający z dziećmi lub młodzieżą mogą odwiedzić Muzeum Krajoznawcze. Znajduje się w mieście Gavar, niedaleko kurortu Sevan. Zwiedzający opowiadają o historii regionu, ciekawostkach. Turyści mogą zobaczyć obrazy, starożytne dywany, starożytne narzędzia, sztylety z kotwicy lub brązu, biżuterię, eksponaty znalezione podczas wykopalisk.

READ
Jak odnosisz się do innych, w zależności od Twojego znaku zodiaku?

zakupy

W Sewanie można kupić tematyczne pamiątki, specjalne zestawy z Armenii. Ta lista obejmuje lalki narodowe, które są uważane za amulety. Lokalne sklepiki i stragany oferują kamienie półszlachetne, biżuterię, suszone owoce, koniak i miód.

Punkty sprzedaży znajdują się w turystycznej części kurortu, niedaleko klasztoru Sevanavank. Na terenie Sewanu są rynki, na których sprzedają sery, domowe wino, niedrogie warzywa i owoce. Turyści zdecydowanie powinni się targować. Proces ten wiąże się w większym stopniu nie z oszczędzaniem pieniędzy, ale ze specjalnym rytuałem. Duże supermarkety i sklepy znajdują się w Hrazdan, 20 km od obszaru turystycznego.

Kuchnia lokalna: czego spróbować

Podczas wakacji w Sevan turyści powinni koniecznie spróbować tutejszej ryby. W restauracjach goście częstowani są pstrągami, rakami. Ceny w lokalach mogą się różnić. Porcja grilla w niedrogiej restauracji kosztuje 600 rubli za osobę.

Turyści mogą zamówić obiad dla dwojga z domowym winem. Będzie kosztować 1400 rubli. Główną cechą są duże porcje, dlatego często goście turystycznej miejscowości dzielą je na dwie części. W obszarze turystycznym nie ma sklepów spożywczych. Turyści wynajmujący domki lub domki mogą udać się na Hrazdan i kupić zestaw produktów, a także odwiedzić punkty z ulicznym jedzeniem i gorącymi napojami.

Cechy wypoczynku w Armenii

Armenia i kurorty narciarskie są bezpieczne dla turystów przyjeżdżających w celach rekreacyjnych. Nie ma tu twardych i szybkich zasad. Miejscowi mieszkańcy zawsze chętnie przyjmują gości, dlatego zawsze przyjaźnie handlują na targu, ustępując miejsca turystom.

Osoby, które już odwiedziły stoki Armenii, zostawiają dobre opinie o swoich wakacjach. Taka rozrywka pozostawia tylko pozytywne emocje. Tutaj możesz zanurzyć się w wyjątkowej atmosferze, odpocząć od zgiełku wielkich miast.

Turyści wyjeżdżają zainspirowani i zawsze chcą wracać. Warunki klimatyczne stwarzają sprzyjającą atmosferę dla osób w różnych kategoriach wiekowych. Często przyjeżdżają tu ludzie z dziećmi i młodzieżą.

Armenia to świetne miejsce na zajęcia na świeżym powietrzu. Korzystne położenie w górach Kaukazu czyni go atrakcyjnym dla miłośników narciarstwa, snowboardu, skuterów śnieżnych i alpinizmu. Podpowiemy, jakie ośrodki narciarskie w Armenii preferują miłośnicy sportów zimowych i do czego dokładnie te miejsca przyciągają turystów.

Tsakhkadzor

mapa szlaku tsaghadzor

Szlaki w ośrodku „Cachadzor”

Głównym ośrodkiem narciarskim Armenii jest słynny Tsaghkadzor. Znajduje się w centralnej części kraju, w południowo-wschodniej części gór Tsaghkuni, u podnóża gór Caghkunyats (2820 m n.p.m.) i Tehenis (2851 m n.p.m.). Łagodne zimy bez nagłych zmian temperatur, brak roztopów i obfite opady śniegu – wszystko to stwarza doskonałe warunki do wypoczynku na nartach w tej części Armenii. Ponadto rozrzedzone powietrze Cakhkadzoru przyczynia się do wzrostu poziomu hemoglobiny we krwi i ogólnej poprawy osoby.

Utwory. W bazie narciarskiej w Cachkadzor można jeździć na nartach na wysokości od 2819 do 1966 m n.p.m. (różnica wysokości – 853 m). Oto trzy rodzaje tras, których łączna długość wynosi 30 km:

 • Czarny: 3 stoki, 3 km. Są bliżej wierzchołka góry, reprezentowanego przez strome zbocza, sportową rynnę i gzyms. Jeden czarny tor znajduje się u podnóża góry i jest dawnym torem bobslejowym. To miejsce jest odpowiednie tylko dla doświadczonych narciarzy, ponieważ bardzo trudno jest jeździć na torze z bardzo ostrymi zakrętami.
 • czerwony: 6 stoków, 13 km. Znajduje się na górnym i środkowym odcinku góry.
 • niebieski: 5 tras zjazdowych, 14 km. Trasy są szerokie i odpowiednie dla początkujących. Są też trasy panoramiczne, leśne i freeride’owe.

Trasy nie są oświetlone, więc w Tsaghkadzor nie ma warunków do wieczornej jazdy na nartach. Na szczególną uwagę zasługuje wyciąg krzesełkowy o długości 4200 m, który został opracowany przez firmę LEITNER. Na start można wspiąć się za pomocą 2 wyciągów linowych i 5 wyciągów krzesełkowych (2- i 4-osobowych). Dotarcie na szczyt góry zajmuje około 40 minut.

Przygotowanie stoku. Zwykle grubość pokrywy śnieżnej w Tsaghkadzor wynosi około 1,4 m. W sezonie narciarskim na tym obszarze praktycznie nie ma roztopów, więc nie ma wybojów i zagłębień, a dziewicza gleba przez długi czas pozostaje gładka i nie staje się pokryte skórką. Stan stoków jest stale monitorowany, ich przygotowanie odbywa się przy pomocy ratraków.

READ
10 fatalnych błędów na pierwszej randce, po których mężczyzna już nie zadzwoni

Pora roku. Optymalny czas na urlop narciarski w Armenii to okres od połowy listopada do końca marca.

Jak się tam dostać. Dogodne położenie Cakhkadzoru (kurort znajduje się 50 km od stolicy) sprawia, że ​​jest on atrakcyjnym miejscem wypoczynku zarówno dla mieszkańców, jak i gości z zagranicy. Aby dostać się tutaj z krajów WNP, trzeba dostać się do Erewania, a następnie dojechać do Cakhkadzoru zwykłym autobusem lub wynająć samochód. Koszt wynajmu samochodu zależy od marki samochodu i czasu wynajmu: samochód klasy ekonomicznej można wynająć za około 1800-2000 rubli dziennie lub 7000-7500 rubli tygodniowo Czas podróży ze stolicy do ośrodka narciarskiego to około 80 -90 minut.

ośrodki narciarskie w Armenii

W Armenii można jeździć na torach freeridowych

Koszt. Obliczenie podjazdu odbywa się za pomocą plastikowej karty, na którą narciarz z góry kładzie określoną kwotę. Skipass dzienny z możliwością 10 wyciągów kosztuje 10000 1200 dram ormiańskich (około 30 rubli), podobny karnet na 12000 wyciągów kosztuje 1500 3 dram (29000 rubli). Możesz jeździć na nartach przez 3500 dni w cenie 60000 7300 dram (XNUMX rubli), a koszt tygodniowego karnetu wynosi XNUMX XNUMX dram (XNUMX rubli).

Usługa. W trosce o bezpieczeństwo narciarzy w Tsaghkadzor działa służba ratownicza i punkty pierwszej pomocy. Początkujących można szkolić pod okiem instruktora w miejscowej szkółce narciarskiej.

Wynajem. W bazie w Cachkadzor znajduje się wypożyczalnia sprzętu narciarskiego. Cena wypożyczenia butów, nart i kijków to około 600 rubli dziennie, wypożyczenie snowboardu i butów to 850.

Gdzie się zatrzymać. Możesz zatrzymać się w hotelu (2-, 3-, 4-, 5-gwiazdkowym), wynająć osobny domek lub wynająć mieszkanie. Dzienny koszt różni się w zależności od usługi i warunków zakwaterowania:

 • Za standardowy pokój w 5-gwiazdkowym hotelu trzeba będzie zapłacić około 10000 4 rubli, podobny pokój w 5000-gwiazdkowym hotelu będzie kosztował 3, aw 2- i 4000-gwiazdkowym hotelu – odpowiednio 2000 i XNUMX rubli .
 • Cena wynajmu domku dla 5-8 osób waha się od 7000 do 8500 rubli dziennie.
 • Możesz wynająć mieszkanie 2-3 pokojowe dziennie za średnio 3500-6000 rubli.

Apres-ski. Po nartach narciarze mogą zagrać w bilard i kręgle, zrelaksować się w licznych restauracjach i kawiarniach miasta. W większości z nich oprócz dań europejskich można spróbować oryginalnej kuchni ormiańskiej – dolmy, bozbash, khash, matsun, sujuk, basturma itp. Zdecydowanie warto wybrać się do średniowiecznego klasztoru Kechari, w którym zachowały się budynki z XI-XII wieki. Oprócz narciarstwa zjazdowego i snowboardu miłośnicy ekstremalnego wypoczynku mogą odwiedzić tutejszą tyrolkę.

Jermuk

Jeśli zastanawiasz się, gdzie jeszcze, poza Tsakhkadzorem jeżdżącym na nartach w Armenii, to koniecznie jedź do Jermuk. Miasto położone jest w południowo-wschodniej części kraju, na wysokości 2100 m n.p.m., u podnóża góry Shish (2850 m). Oprócz źródeł mineralnych, które są głównym znakiem rozpoznawczym tego miejsca, Jermuk to także ośrodek narciarski w Armenii. Nie jest tak popularny jak Tsaghkadzor, więc jest tu znacznie mniej ludzi.

Stoki narciarskie Jemruk

2 stoki narciarskie w Jemruku

Utwory. W Jermuk znajdują się dwa tory o łącznej długości 2700 m:

 1. Trasa dla początkujących o długości 1400 m.
 2. Trasa dla zaawansowanych narciarzy o długości 1300 m.

Możesz jeździć na wysokości od 2500 do 2100 m n.p.m. Różnica wysokości jest stosunkowo niewielka – tylko 400 m.

Na szczyt można dostać się dwuosobową kolejką krzesełkową. Winda jest nowoczesna, uruchomiona w 2007 roku. Stoki są przygotowywane przy pomocy ratraków.

Jak się tam dostać. Miasto położone jest 200 km od lotniska Zvartnots w Erywaniu, można do niego dojechać ze stolicy zwykłym autobusem lub samochodem. Autobus jedzie do celu w około 3,5 godziny, samochodem można tu dojechać w 2,5 godziny.

Koszt. Aby zapłacić za jednodniowy karnet, potrzebujesz 6000 AMD (około 720 rubli), koszt wyciągu to 1000 AMD (120 rubli).

Usługa. Na szczycie góry znajduje się kawiarnia, w której narciarze mogą coś przekąsić i odpocząć. W pobliżu wyciągu znajduje się wypożyczalnia sprzętu. Koszt kompletnego zestawu narciarskiego to 6000 AMD (około 720 rubli), sprzęt do snowboardu będzie kosztował 10000 1200 AMD (XNUMX rubli).

READ
Ocena najmilszych znaków zodiaku

Gdzie się zatrzymać. Infrastruktura turystyczna Jermuka z roku na rok rozwija się coraz aktywniej, dlatego jest tu wiele hoteli – od 2 do 5 gwiazdek. Koszt pojedynczego pokoju standardowego różni się w zależności od statusu „gwiazdy” hotelu i wynosi średnio 3100-5000 rubli dziennie. Cena wynajmu mieszkania lub pokoju w sektorze prywatnym jest niższa – około 1200-3500 rubli.

Apres-ski. Oprócz jazdy na nartach i snowboardzie w Jermuk można wybrać się na piesze wędrówki – np. odwiedzić tutejszy wodospad położony na wysokości 2000 m n.p.m. Warto też wybrać się na spacer wąwozem rzeki Arpi, który dzieli miasto na dwie części. Na szczególną uwagę zasługuje klasztor Gndevank: jest to jeden z najstarszych klasztorów w Armenii, w którym zachowały się budynki i nagrobki z X-XIII wieku. Nie zapomnij odwiedzić Galerii Wód Mineralnych, głównej atrakcji miasta. Jeśli chodzi o nocne życie kurortu, miłośnicy hałaśliwych wakacji będą musieli ograniczyć się do odwiedzenia 1-2 restauracji, ponieważ nie ma tu barów i dyskotek.

Sevan

Lista miejsc na urlop narciarski w Armenii byłaby niepełna, gdybyśmy zapomnieli wspomnieć o Sewanie. Ośrodek ten położony jest we wschodniej części kraju, na wysokości 1900 m n.p.m., niedaleko jeziora o tej samej nazwie.

krzesło linowe w sevan

Kolejka linowa Sevan oferuje piękny widok na jezioro Sevan

Trasy, usługi i koszty. Ponieważ Sevan dopiero zaczyna zdobywać popularność wśród entuzjastów sportów zimowych, wciąż jest tu niewiele tras. W tej chwili są dwa tory przeznaczone dla doświadczonych narciarzy: długość serpentyny to 2000 m, długość toru czarnego to 1200 m. Różnica wzniesień to aż 400 m. freeride. Na zboczu góry Uryatstap (2324 m n.p.m.) znajduje się jeden wyciąg krzesełkowy, którego przepustowość wynosi 1000 osób na godzinę. Winda jest nowoczesna, niedawno uruchomiona. Jego godziny pracy to codziennie od 10.00 do 17.00. Cena jednodniowego skipassu to 5000 AMD. Na terenie miejscowego hotelu „Akhtamar” znajduje się szkoła narciarska. Istnieje również wypożyczalnia sprzętu.

Pora roku. Czas trwania sezonu narciarskiego w Sevan trwa od końca listopada do początku marca.

Jak się tam dostać. Jedną z zalet Sewanu jest obecność rozwiniętej sieci dróg łączących miasto z innymi osadami Armenii, w szczególności z Erewanem. Odległość ze stolicy do Sevanu to tylko 75 km, więc podróż taksówką, autobusem lub samochodem zajmie sporo czasu. Do ośrodka można również dojechać pociągiem, kursującym między Erewanem a Sewanem.

Gdzie się zatrzymać. Miasto posiada hotele 3- i 4-gwiazdkowe. Koszt standardowego pokoju jednoosobowego w nich waha się od 1500 do 4000 rubli. Możesz również wynająć pokój, mieszkanie lub domek od lokalnych mieszkańców.

Apres-ski. Okolice Sevanu obfitują w atrakcje, więc po nartach lub snowboardzie koniecznie poświęć czas na ich zwiedzanie. Warto odwiedzić średniowieczne klasztory Sevanavank i Hayravank, spacerując brzegiem jeziora Sevan, udając się na Wyspę Mew i wspinając się na szczyt wygasłego wulkanu Armagan (2829 m n.p.m.). Jeśli chodzi o kawiarnie i restauracje, jest ich całkiem sporo. W większości lokali oprócz autentycznej kuchni ormiańskiej serwowane są lokalne ryby i raki. W mieście nie ma klubów nocnych, ale niektóre hotele mają bary, w których odbywają się dyskoteki.

Zsumować

Stoki narciarskie Armenii przyciągają miłośników outdooru z różnych krajów. W tej chwili istnieją trzy kurorty – Cachkadzor, Jermuk i Sevan (Akhtamar). Każda z nich ma swoje zalety i jest odpowiednia zarówno dla początkujących, jak i profesjonalistów.

Zejście z góry

Większość ośrodków narciarskich w Nowosybirsku znajduje się w pewnej odległości od miasta i czasami dotarcie do nich zajmuje dużo czasu, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego miejsca na snowboard.

Snowboard

Wybór odpowiedniego miejsca na snowboard uwolni wczasowiczów od wielu zmartwień (takich jak znalezienie parkingu, mieszkania, gastronomii czy rekreacji). Rozważ najlepsze ośrodki narciarskie w Petersburgu.

kolejka linowa w alpejskich alpach

Ośrodki narciarskie Kazachstanu: Chimbulak, Alpy Ałtaju, Nurtau, Tabagan. Jak dojechać, mapy tras, usługi, koszt. Zdjęcie, wideo.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: