Japońska sztuka czyszczenia: 10 skutecznych sposobów na uporządkowanie

Sprzątanie nie jest tym, o czym myślisz! To stwierdzenie idealnie pasuje do życia odważnej dziewczyny Marie Kondo z Japonii. Jest specjalistką od sprzątania, a dzięki swojej wyjątkowej technice stała się prawdziwą gwiazdą. Za jej radą z łatwością uporządkujesz każdy chaos. Marie poświęciła nawet całą książkę swoim sekretom, Magical Cleaning. Japońska sztuka porządkowania rzeczy w domu iw życiu. Książka stała się bestsellerem w wielu krajach, a 10 podstawowych zasad można z niej przeczytać w tym materiale!

TVVCOPoEZ7o

1. Zrób wszystko na raz i teraz
111

Jeśli słyszałeś radę, aby codziennie sprzątać przez 15 minut i pozbyć się jednej rzeczy dziennie, zapomnij o tym. Musisz zarezerwować sobie czas i zająć się wszystkim od razu i jak najszybciej.

2. Najpierw wyrzuć to, czego nie potrzebujesz, a potem posortuj i odłóż
222

Nie odkładaj rzeczy na później, dopóki nie wyrzucisz wszystkiego, czego nie potrzebujesz. Jak tylko pomyślisz: zastanawiam się, czy ta rzecz zmieści się na tej półce, proces czyszczenia zatrzyma się. Zacznij myśleć o tym, gdzie położyć rzeczy, gdy skończysz pozbywać się wszystkiego, czego nie potrzebujesz.

3. Zacznij łatwo
333

Nie przeglądaj albumów ze starymi zdjęciami lub listami. Najtrudniej je wyrzucić. Tylko jeśli nie jesteś koneserem mody i odzież nie jest twoją pasją, musisz zacząć od swojej garderoby, następnie przejść do książek, papierów, różnych przedmiotów (na przykład przyborów kuchennych) i dopiero wtedy rzeczy, które mają wartość emocjonalną.

4. Wybieraj kategorie, a nie pokoje
444

Pierwszą zasadą sprzątania jest zajmowanie się wszystkimi rzeczami jednej kategorii na raz, w przeciwnym razie będą się przenosić z pokoju do pokoju, a bałagan nigdy się nie skończy.
Jeśli sortujesz ubrania, szukaj każdego elementu garderoby w całym domu. Kiedy Marie Kondo pracuje z klientami, ostrzega ich, że wszystko, co nie zostanie zebrane, trafi do kosza. Mów to samo do siebie, a znajdziesz wszystko, co jest dla Ciebie wartościowe. Wszystko inne może nie być dla ciebie tak ważne.

5. Wyrzuć wszystko, czego nie lubisz.

kinopoisk.ru

Jeśli chcesz osiągnąć prawdziwą czystość, musisz pomyśleć o rzeczach, które wyrzucasz. Nie rób tego bezmyślnie: trzymaj rzecz w dłoniach i pomyśl, jak ważna jest dla ciebie. Kondo twierdzi, że jeśli coś sprawia ci radość, poczujesz to. Jeśli nie, czas się z nim rozstać.

READ
Azienka przed i po: 7 najlepszych pomysłów, jakie widziałeś

6. Pozbądź się papierów
10-effektivnyx-sposobov-uborki-ili-yaponskoe-iskusstvo-navedeniya-poryadka-6

Chociaż może to być trudne, wszystkie Twoje dokumenty powinny zmieścić się w jednym miejscu i są podzielone na dwie kategorie: dokumenty lub dokumenty, które należy zachować, oraz dokumenty, z którymi masz do czynienia.
Jak często odwołujesz się do instrukcji obsługi urządzeń elektrycznych? Najprawdopodobniej nigdy. Jeśli chcesz się czegoś dowiedzieć, większość informacji można teraz znaleźć w sieci. Pozbądź się starych rachunków, wyciągów i innych dokumentów. Musisz zachować umowy, dokumenty osobiste i polisy ubezpieczeniowe. Przechowuj papiery na prostym stojaku, aby stos nie stał się zbyt duży.

7. Odpuść z miłością (prezenty i pamiątki)
777

Kondo zaleca mentalne podziękowanie osobie, która dała ci przedmiot (którego nie używasz ani nie potrzebujesz) i przekaż go na cele charytatywne. Czy trzymasz stare listy miłosne? Zadaj sobie pytanie, dlaczego je trzymasz: czy przynoszą Ci radość, czy też próbujesz zatrzymać jakąś część swojego życia? Jeśli naprawdę ci na nich zależy, zostaw je, jeśli nie, pozwól im odejść z miłością.

8. Nie kupuj drogich i złożonych urządzeń pamięci masowej
888

Kondo wypróbował wiele urządzeń do przechowywania i twierdzi, że jedynym przydatnym przedmiotem jest pudełko na buty.
Nasza potrzeba przechowywania wynika ze zbyt wielu rzeczy. Ale jak tylko włożysz je do kolejnego pięknego pudełka, zapomnisz o nich i po prostu dodasz do domu kolejną rzecz. Pudełka na buty mogą być używane w szufladach do przechowywania starannie złożonych rajstop, a w szafce kuchennej do przechowywania blach do pieczenia i patelni w pozycji pionowej, zamiast układania jeden na drugim.

9. Naucz się składać i przechowywać rzeczy w pozycji pionowej
999

Większość rzeczy, z wyjątkiem płaszczy, spodni, sukienek i garniturów, lepiej przechowuje się w stanie złożonym niż na wieszaku, a właściwie złożone rzeczy zajmują znacznie mniej miejsca. W zależności od grubości odzieży można zmieścić 20-40 sztuk odzieży w tej samej przestrzeni, na której wisiało 10 sztuk.
Kiedy przechowujesz złożone przedmioty, nie zgniataj ich razem. Pozwól im oddychać, dzięki temu łatwiej będzie Ci je znaleźć i wykorzystać. Pudełka na buty mogą służyć do oddzielania części odzieży.

10. Traktuj rzeczy jak ludzie

Naucz się prowadzić dialog z rzeczami, to pomoże Ci poczuć, kiedy nadszedł czas, aby się z nimi pożegnać. Dbanie o swoją własność to najlepszy sposób, aby zapewnić jej jak najdłuższą żywotność.

READ
Jak stylowo udekorować dom bez pomocy projektanta: 10 wskazówek

Jeśli podobał Ci się artykuł, zapisz go dla siebie i udostępnij znajomym!

Podobał Ci się artykuł? Subskrybuj kanał, aby być na bieżąco z najciekawszymi materiałami

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: