Jakie nazwy przyniosą szczęście w 2023 roku

Jeśli zastanawiasz się, jak nazwać dziecko, a w arsenale jest sporo opcji, powinieneś skorzystać z naszych metod.

Wybór imienia dla dziecka może być naprawdę trudnym i stresującym procesem. Na barkach rodziców spoczywa ogromna odpowiedzialność. Wielu wierzy nawet, że nazwa wpływa na los, dlatego wybierają ją z jeszcze większym niepokojem.

Teraz mamy i tatusiowie praktycznie nie mają ograniczeń, z wyjątkiem własnej wyobraźni. Wiele dzieci nazywa się imionami bohaterów swoich ulubionych filmów i kreskówek, a niektóre po prostu podają liczby i kombinacje postaci. Na przykład Elon Musk nazwał swojego syna X Æ A-12. Ale z drugiej strony im większy wybór, tym trudniej go dokonać.

Jak znaleźć idealną nazwę? Jest 5 najbardziej sprawdzonych metod, które omówimy w naszym artykule.

Znaczenie nazwy

W czasach starożytnych większość nazw była zwykłymi słowami i miała jasne definicje. Dlatego, nazywając swoje dzieci, ludzie wierzyli, że obdarzają je wybranymi cechami.

Mamontow A.E.

Mamontow A.E. „Wielka księga imion. Kompletne studium: początki, historia, znaczenie”

Ta książka nie jest księgą imion ani krótkim słownikiem ich znaczeń.
Jest to prawdziwie fundamentalna autorska praca badawcza, obejmująca najpopularniejsze nazwiska występujące na terenie naszego kraju.

Najbardziej potrzebna książka o tajemnicy imienia. Jak nazwać dziecko?

Najbardziej potrzebna książka o tajemnicy imienia. Jak nazwać dziecko?

W książce poza pochodzeniem, znaczeniem i charakterystyką nazw, podane są porady dotyczące wyboru nazwy, a także akty prawne, które mogą pomóc osobom chcącym je zmienić (nazwisko).

Nowoczesna księga imion

Nowoczesna księga imion

Kolekcje imion, zarówno rosyjskich, prawosławnych, jak i imion akceptowanych w innych kulturach, wraz z opisem ich znaczenia, pochodzenia i wpływu na osobowość, pomogą Ci wybrać odpowiednie imię dla Twojego dziecka.

Twoje święte imię Książka prezent. Zestaw 30 imion

Twoje święte imię Książka prezent. Zestaw 30 imion

Urodzinowa książka prezentowa z kolorowymi ilustracjami. Książka opowiada o tym, jak wybrać niebiańskiego patrona, jak ustalić dzień imienin i jak prawidłowo obchodzić imieniny.

Tak więc Katarzyna jest czysta i nieskazitelna, Elżbieta jest czczona przez Boga, Igor jest wojowniczy i niezłomny, Aleksiej jest obrońcą. Ale tutaj warto pamiętać, że niektóre imiona istniały jednocześnie w różnych kulturach. Dlatego czasami wartość może się różnić.

Astrologia

Znak zodiaku ma ogromny wpływ na nasze życie. Podobnie jak imię może określać charakter i temperament człowieka. Dlatego ważne jest, aby były one łączone. Na przykład Lwów nie powinien nazywać się Vera ani Lisa, a imię Mikołaj lub Piotr jest idealne dla Koziorożca.

Istnieje również dokładniejszy system – wykres urodzeniowy. Uwzględnia nie tylko datę, ale także dokładny czas i miejsce urodzenia. W ten sposób można stworzyć niejako fotografię gwiaździstego nieba w momencie narodzin dziecka (przeczytaj też: Brzmią przerażająco: 16 oryginalnych rosyjskich imion, których nigdy nie nazwiesz swojemu dziecku).

READ
20 osób, które potrafią rozwiązywać problemy z dowcipem i niezrównanym poczuciem humoru

Dla dokładniejszego określenia cech człowieka ważna jest nie tylko pozycja Słońca (jak w systemie znaków zodiaku), ale także wszystkich innych planet.

Kompatybilność z patronimicznym

Nie zapominaj, że kiedy dziecko dorośnie, najczęściej będą zwracać się do niego po imieniu i patronimiku. Dlatego ważne jest, aby razem brzmiały dobrze. Tutaj musisz zapamiętać tylko 2 proste zasady.

Jeśli patronimika zaczyna się od spółgłoski, nazwa powinna zaczynać się od samogłoski i odwrotnie (Roman Alekseevich, Olga Vladimirovna).

Według dźwięku imiona i patronimiki dzielą się na 2 typy: twarde (więcej spółgłosek) i miękkie (więcej samogłosek i dźwięcznych spółgłosek – l, m, n). Aby osiągnąć największą harmonię, musisz połączyć oba te typy. Na przykład Daria Pavlovna (twarde imię, miękkie drugie imię) lub Anna Stanislavovna (miękkie imię, twarde drugie imię)

Patrząc na to, jak znajomy nam świat zaczął się dramatycznie zmieniać już na początku 2022 roku, nie spodziewaliśmy się szczerze mówiąc, że nasza ubiegłoroczna prognoza się spełni, jednak prawdopodobnie z powodu pewnej inercji ludzkiego myślenia, nasze oczekiwania były w większości uzasadnione. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami imię Muhammad (Muhammad) znalazło się w pierwszej dwudziestce rankingu najpopularniejszych męskich imion, a imiona Lew, Alice, Yana i Stepan znacznie poprawiły swoje pozycje.

Wszyscy spoglądamy na rok 2023 ze szczególną nadzieją. Nadzieja, że ​​będzie spokojniejszy i zamożniejszy – i rodzice, którzy spodziewają się narodzin dziecka, czekają na to samo, co znajduje odzwierciedlenie w doborze imion, jakie nadają swoim dzieciom.

Tak, a według wschodniego kalendarza rok 2023, rok niebieskiego królika, sugeruje, że ludzie będą mogli wykorzystać siły i środki zgromadzone w poprzednich latach, aby dokończyć, załatwić niedokończone sprawy. Rok dopełni rozpoczęte wcześniej dzieło i utoruje drogę czemuś nowemu, a wybrane imiona staną się swego rodzaju pomostem między przeszłością a przyszłością.

Popularne imiona w 2023 roku – sześć trendów

Już teraz, na podstawie statystyk witryny, odnotowujemy następujące trendy, których znaczenie będzie tylko rosło:

Trend #1. Mieć nadzieję na najlepsze. Dzieci, które urodzą się w 2023 roku, przyjdą na ten świat w trudnym czasie, w czasie wielkich zmian. Dlatego rodzice szczególnie życzą im powodzenia, wybierając imiona o znaczeniu zbliżonym do „udanego” lub „szczęśliwego” – są to na przykład imiona męskie Oleg, Felix, Bakhtiyar, Said, Telman, Edgar lub Eduard oraz imiona żeńskie Florence , Ayana, Beatrice , Leticia, Saida czy Khan.

Trend 2. mobilność i neutralność. Było pragnienie neutralnych nazw, które nie podkreślają „wąskiej” narodowości. Wymawiane nazwy słowiańskie (obejmują one dokładnie nazwy dwuczęściowe z pewnymi korzeniami semantycznymi – na przykład Svyatoslav lub Miloslava) zaczynają tracić na znaczeniu. Częściej wybierają z ogólnej grupy imion chrześcijańskich, skupiając się na jednakowej wymowie i użyciu imienia zarówno we własnym kraju, jak i za granicą. Jako przykład weźmy imiona Konstantin, Alexander, David, Michaił, Maxim, Anna, Alice, Victoria, Veronica, Elizabeth, Melissa, Camilla i Sabina.

READ
3 znaki zodiaku, które sprawiają, że dziewczyny są najgorsze w związkach

Trend #3. Faworyzowanie. Pojawiająca się preferencja dla neutralnych imion objawiła się w innej interesującej formie: rodzice zaczęli preferować ulubione imiona. To nie są te, które są najbardziej popularne i zajmują najwyższe pozycje w rankingu, ale nazwy, które bardzo pewnie pną się po szczeblach rankingu, zauważalnie wypierając wszystkich innych. Do takich imion wśród chłopców należą: Lew, Marek, Roman, Miron, Mahomet, Amir, Timur, Paweł i Stepan. Dla dziewcząt są to imiona Alice, Yana, Eve, Diana, Olivia i Agatha. Być może w ten sposób rodzice uświadamiają sobie swoje podświadome pragnienie „bycia razem ze wszystkimi”, co powinno dać większą pewność siebie w niestabilnych czasach.

Numer trendu 4. Piękne imiona muzułmańskie. To jeden z trendów, który nie zmienia się z roku na rok. Takie imiona nadają dzieciom nie tylko muzułmańscy rodzice, więc najpopularniejsze imiona muzułmańskie zajęły już wiele miejsc w pierwszej trzydziestce rankingu (Safiya, Aisha, Amina, Muhammad, Timur) i największy odsetek muzułmańskich imion, które pojawiły się w “pierwszej setce” rankingu to mężczyźni.

Trend nr 5. Trend azjatycki. Fascynacja młodych ludzi koreańskimi, chińskimi i japońskimi piosenkami i filmami stopniowo zaczyna wpływać na wybór imion. Nie oznacza to, że nowonarodzeni chłopcy i dziewczęta będą nazywani tak, jak w tych krajach, ale rodzice będą wybierać imiona na podstawie ich upodobań do azjatyckich wykonawców, aktorów lub postaci. Rina, Mina, Izumi, Amida, Maryse i Yuma – takie imiona pojawią się niebawem również m.in. Z dużym prawdopodobieństwem nie staną się popularne i nie „przeniosą” głównej puli imion, ale sam fakt ich pojawienia się świadczy o wielkim wpływie kultury azjatyckiej na nowe pokolenie, które niedługo wejdzie w wiek rodzicielstwa .

Numer trendu 6. Oryginalność. Bez względu na wszystko, rodzice będą nadal nadawać swoim dzieciom rzadkie, niezwykłe imiona. Być może jedyną rzeczą, która może się zmienić, jest to, że oryginalność będzie bardziej związana ze środowiskiem, w którym żyją rodzice. Najwyraźniej ten trend podkreślają imiona Yesenia, Mia, Emilia, Maya, Agatha, Kira, Vera, Nina, Ariana i Atena. Warto zauważyć, że do tej kategorii można już przypisać dość popularne nazwy, które nagle stały się „przestarzałe”, mają odrobinę starożytności (Egor, Siemion, Wiktor, Piotr i, co dziwne, Nikołaj).

READ
Niepoprawne znaki zodiaku: komu nie należy dawać drugiej szansy

Imiona dla dziewczynek na rok 2023

Jak już wielokrotnie zauważono, rodzice dziewczynek ze szczególną czcią wybierają imię. Oto oczekiwane zmiany w ich preferencjach:

 • Przełomem była nazwa Olivia. Pozycja tej nazwy gwałtownie wzrosła w ciągu ostatnich pięciu lat. Oczekuje się, że ta nazwa zainteresuje wielu rodziców również w 2023 roku.
 • Nowe nazwiska z pierwszej trzydziestki rankingu pną się w górę: Angelina, Safiya, Ulyana, Stefania, Margarita i Taisiya stają się coraz bardziej poszukiwane.
 • Dawno, dawno temu, żeńskie imiona Zlata, Karina i Milana, które nagle stały się popularne, zaczynają tracić swoje pozycje z taką samą szybkością, jak wcześniej.
 • Jak zauważyliśmy w zeszłorocznej prognozie, popularność „topowych” nazwisk Anastasia i Sofia nadal spada. Anastasia zaczyna najbardziej zauważalnie tracić pozycje w rankingu. Imię Sophia nadal prowadzi w rankingu, ale w ujęciu procentowym liczba dziewcząt o tym imieniu staje się znacznie mniejsza.
 • Pozycje imion Alice i Victoria aktywnie rosną. Być może to właśnie te nazwiska będą w stanie wypchnąć nawet pierwszą piątkę „ulubionych”.

Wybór imienia dla dziewczyny
Wszystkie imiona żeńskie

Imiona dla dziewczynek na rok 2023 według miesiąca

styczeń
Anastasia, Maria, Elena, Arina, Irina, Xenia, Alice, Elizabeth, Natalia, Alena, Christina, Ulyana, Barbara, Margarita, Emilia, Oksana, Evgenia, Vasilisa, Nina, Aglaya, Julia
luty
Anna, Sofia, Maria, Ekaterina, Tatiana, Olga, Xenia, Christina, Svetlana, Karina, Mila, Sonya, Vera, Vasilisa, Agata, Agnia, Valentina, Galina, Regina, Zoya, Inna
marzec
Anna, Maria, Alina, Daria, Victoria, Alexandra, Elizabeth, Natalia, Karina, Kira, Ulyana, Adelina, Margarita, Hope, Olesya, Miroslava, Marina, Galina, Nika, Camilla, Olivia, Leah, Iraida
kwiecień
Sofia, Maria, Alina, Daria, Tatiana, Arina, Irina, Svetlana, Karina, Ulyana, Barbara, Margarita, Sonya, Vasilisa, Taisiya, Olesya, Miroslava, Galina, Nika, Alla, Mina, Pelageya, Anfisa, Lydia
maj
Maria Alina Julia
czerwiec
Anna, Maria, Polina, Alina, Elena, Diana, Alice, Elizabeth, Alena, Christina, Karina, Ulyana, Sophia, Emilia, Sonya, Vera, Amelia, Elina, Olivia, Antonina, Agata
lipiec
Anastasia, Tatiana, Olga, Julia, Alexandra, Elizabeth, Angelina, Margarita, Emilia, Evgenia, Vasilisa, Lilia, Olesya, Elina, Yesenia, Valentina, Camilla, Marina, Veronica, Dinara
Augustus
Daria, Elena, Anna, Tatiana, Arina, Irina, Xenia, Eva, Christina, Karina, Ulyana, Ekaterina, Oksana, Evgenia, Ludmiła, Zuzanna, Nonna, Jarosława, Milana
Wrzesień
Anna, Sofia, Victoria, Xenia, Natalia, Angelina, Margarita, Emilia, Oksana, Vera, Hope, Ludmiła, Taisiya, Elina, Kira, Yana, Alexandra, Agatha, Adeline, Miłość, Tamara
READ
Dziewczyna pokazała, jak ideały postaci zmieniały się w różnych epokach
Październik
Anna, Maria, Victoria, Elizabeth, Sonya, Vera, Hope, Olesya, Adeline, Zlata, Xenia, Valeria, Taisia, Pelageya, Raisa
listopad
Anastasia, Olga, Elena, Alena, Karina, Ulyana, Margarita, Victoria, Amelia, Olesya, Elina, Nina, Agatha, Evdokia, Seraphim, Darina, Mina
grudzień
Anna, Maria, Polina, Ekaterina, Alice, Alexandra, Elizabeth, Christina, Karina, Angelina, Yana, Barbara, Sonya, Victoria, Vera, Olesya, Albina, Zoya, Lydia, Milana, Lily

Piękne imiona żeńskie

Imiona dla chłopców na rok 2023

Rodzice chłopców wolą mocne imiona dla swoich synów. Ktoś wybiera według znaczenia imienia, ktoś kieruje się dźwiękiem. Najbardziej konserwatywni w wyborze imienia są rodzice chłopców, ale i tak podlegają one „wirusowej” dystrybucji danego imienia. W 2022 roku było to imię Leo.

 • W 2023 roku Stepan i Pavel najprawdopodobniej staną się takimi nazwiskami, a nazwiska Arsenij i Bogdan również mają zyskać na popularności.
 • Rodzice chłopców mają wśród słowiańskich imion swoich faworytów, z którymi nie chcą się rozstawać, pomimo tendencji do spadku zainteresowania imionami słowiańskimi w ogóle. Wielu rodziców wciąż kocha Władimira, Jarosława i Władysława.
 • Wpływ nazw „wirusowych” jest bardzo silny, ale krótkotrwały. Te nazwiska tracą swoje pozycje tak szybko i gwałtownie, jak się podniosły. Demid, Zakhar, Elisha i Makar ponownie przenoszą się do kategorii imion, które wkrótce staną się rzadkie.
 • Nazwa Yusuf może pochwalić się najwyższym wzrostem w rankingu w ciągu ostatnich pięciu lat. Być może warto zwrócić szczególną uwagę na to imię, biorąc pod uwagę, że w rankingu 100 najpopularniejszych imion dla chłopców znacząco wzrósł udział imion muzułmańskich.
 • Wpływ trendu nr 4 na rodziców chłopców będzie silniejszy niż na rodziców dziewczynek. W rankingu coraz częściej pojawi się Konstantin, Michaił, Maxim, Andrey i Roman – z popularnych, Adam, Robert, Nikołaj i Leon – z rzadszych nazwisk.

Wybór imienia dla chłopca
Wszystkie imiona męskie

Imiona dla chłopców na rok 2023 według miesiąca

styczeń
Artem, Aleksander, Maksym, Iwan, Michaił, Włodzimierz, Marek, Daniel, Anton, Arsenij, Timofiej, Konstantin, Lew, Siemion, Jerzy, Witalij, Stepan, Grigorij, Filip, Anatolij
luty
Sergey, Andrey, Dmitry, Alexey, Kirill, Ilya, Nikita, Roman, Denis, Evgeny, Pavel, Nikolai, Victor, David, Yuri, Fedor, Makar, Valery
marzec
Aleksander, Siergiej, Maxim, Andriej, Iwan, Michaił, Ilja, Nikita, Roman, Eugeniusz, Marek, Wiktor, Konstantin, Lew, Siemion, Jerzy, Bogdan, Fiodor, Stepan, Wiaczesław, Jakow, Leonid, Edward
kwiecień
Artem, Dmitrij, Iwan, Aleksiej, Cyryl, Władimir, Marek, Daniił, Paweł, Anton, Nikołaj, Wadim, Wiktor, Miron, Siemion, Stepan, Zachar, Luka, Jarosław, Valentin, Nazar, Adrian
READ
5 nawyków, które sprawiają, że jesteś badassem
maj
Alexander, Maxim, Michaił, Ilja, Nikita, Roman, Mark, Igor, Arseny, Timofey, Jarosław, Jerzy, Adam, Grigorij, Marat, Osip, Borys, Egor, Gleb, Walery
czerwiec
Artem, Andrey, Dmitrij, Nikita, Denis, Matvey, Pavel, David, Konstantin, Miron, Lew, Siemion, Witalij, Gleb, Makar, Bogdan, Efim, Savely, Timur, Ignat, Światosław, Piotr, Władysław
lipiec
Siergiej, Iwan, Aleksiej, Cyryl, Eugene, Matvey, Anton, Nikołaj, Timofey, Lew, Fedor, Makar, Jurij, Ostap, Giennadij, Leonid, Trofim, Julian, Anatolij, Witalij
Augustus
Aleksander, Michaił, Aleksiej, Ilja, Eugeniusz, Władimir, Marek, Daniel, Paweł, Wiktor, Lew, Stepan, Borys, Rodion, Platon, Władysław, Innokenty, Filip
Wrzesień
Maxim, Andrey, Dmitry, Alexey, Nikita, Roman, Mark, Daniil, Anton, Arseny, Viktor, Siemion, George, Gleb, Stepan, Wasilij, Arkady, Ignat, Niemiec, Zachar
Październik
Alexander, Sergey, Maxim, Dmitrij, Ivan, Denis, Igor, Nikolai, Oleg, David, Konstantin, Wiaczesław, Albert, Trofim, Grigorij, Luka, Rodion, Matvey
listopad
Artem, Siergiej, Iwan, Michaił, Cyryl, Ilja, Roman, Eugeniusz, Władimir, Paweł, Nikołaj, Arsenij, Timofiej, Artur, Konstantin, Lew, Siemion, Fedor, Makar, Taras, Nestor, Nazar, Jakow, Wasilij, Tichon
grudzień
Aleksander, Maxim, Andriej, Dmitrij, Aleksiej, Nikita, Denis, Mark, Daniił, Anton, Nikołaj, Artur, Jarosław, Wiktor, David, Konstantin, Lew, Siemion, Jerzy, Stepan, Platon, Sawiely, Zachar, Jarosław, Klim, Giennadij, Wsiewołod

Piękne męskie imiona

Najpopularniejsze nazwiska 2023

Ciekawe funkcje pozwalają zobaczyć statystyki usługi wyboru imienia dziecka:

  W dużych miastach duży odsetek rodziców woli wybrać imię „nie z pierwszej dziesiątki”, często preferując rzadkie i nietypowe imiona, chociaż największy odsetek osób wybiera najpopularniejsze imiona. Najbardziej tradycyjni w ich wyborze są mieszkańcy małych miast i mieszkańcy wsi:

Pierwszeństwo 2020 2021 2022
Popularne imiona 68,1% 67,6% 66,4%
Rzadkie nazwy 17,3% 18,1% 18,7%
Nieistotny 14,6% 14,4% 14,9%
Pierwszeństwo 2020 2021 2022
Prawosławny 83,6% 78,8% 72,3%
katolicki 46,6% 42,8% 41,2%
Muzułmanin 48,2% 44,1% 42,2%
żydowski 39,3% 34,7% 31,9%
Pierwszeństwo 2020 2021 2022
Rosyjski 73,6% 66,1% 62,0%
Słowiański 61,2% 52,0% 46,1%
Angielski 21,6% 38,3% 39,9%
Niemiecki 35,4% 35,8% 37,6%

Ranking 20 najlepszych nazwisk w 2023 r.

Łącząc wszystkie te trendy i zmiany preferencji, spodziewamy się, że najpopularniejsze nazwiska w 2023 roku będą:

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: