Jakich chemii gospodarczej nigdy nie należy mieszać ze sobą?

W Internecie jest wiele pomocnych wskazówek dotyczących sprzątania domu.

Dosłownie przewidują niesamowite rezultaty szybko, tanio i skutecznie. Jednak nie wszystkie domowe środki są naprawdę przydatne, a wiele z nich jest wręcz niebezpiecznych dla zdrowia.

Jeśli dłonie i układ oddechowy pozostają nienaruszone, to leczone powierzchnie nie są faktem. Proponujemy obalić najpopularniejsze mity.

1. Połączenie wybielacza i amoniaku

Eksperymenty chemiczne zostawmy dla laboratoriów, nie ma dla nich miejsca w domu. /Zdjęcie: svitanok.kiev.ua

Eksperymenty chemiczne zostawmy laboratoriom, nie ma dla nich miejsca w domu.

Amoniak i wszelkiego rodzaju wybielacze to składniki, których zdecydowanie nie należy łączyć. Nawet trochę. Eksperyment w każdym razie okaże się niekorzystny dla zdrowia. Wybielacz i amoniak mają tendencję do uwalniania toksycznego gazu. Wdychanie takich oparów może uszkodzić układ oddechowy organizmu. Ponadto zwiększone stężenie amoniaku i chloramin zawartych w wybielaczu może prowadzić do reakcji wybuchowych. Nie ryzykuj swojego zdrowia.

2. Co się stanie, gdy połączysz sodę oczyszczoną i ocet?

Lepiej nie używać końcówek, które nie zostały odpowiednio przetestowane pod kątem czyszczenia. /Zdjęcie: i.ytimg.com

Lepiej nie używać końcówek, które nie zostały odpowiednio przetestowane pod kątem czyszczenia.

Wiele współczesnych artykułów w Internecie lekkomyślnie i bezzasadnie radzi stworzyć mieszankę sody oczyszczonej i octu, która podobno zdziała cuda do sprzątania. Nie, na pewno nie będzie. Osobno te dwa produkty są dobre do usuwania mocno zabrudzonych miejsc i płytki nazębnej, ale razem są praktycznie bezużyteczne, a czasem nawet niebezpieczne. Wodorowęglan sodu jest słabym związkiem, a ocet jest kwasem, który go rozkłada. W połączeniu mają tendencję do wzajemnego neutralizowania się. Mieszanie tych składników w małych, zamkniętych pojemnikach może spowodować wybuch lub powstanie toksycznych oparów w przypadku otwarcia.

3. Niezgodna kompatybilność octu i wybielacza

Ocet i wybielacz są skuteczne same w sobie, ale razem nie wróżą dobrze. /Zdjęcie: ukrsmeta.ua

Ocet i wybielacz działają same w sobie, ale razem nie wróżą dobrze.

Ocet jest najlepszym niedrogim i skutecznym środkiem do czyszczenia i czyszczenia wielu powierzchni w domu. Ale zmieszanie go z wybielaczem to najgorszy pomysł. Taka niebezpieczna kombinacja odparowuje kwaśne gazy, które są bardzo szkodliwe dla dróg oddechowych i płuc, a także dosłownie korodują oczy. Takie sprzątanie będzie kosztować więcej, jeśli weźmiemy pod uwagę koszty leków i wyjazdów do lekarza.

4. Kto wygrywa: ocet i nadtlenek wodoru

Strasznie niebezpieczna mikstura, która nie przyniesie niczego dobrego. /Zdjęcie: s3.amazonaws.com

Strasznie niebezpieczna mikstura, która nie przyniesie niczego dobrego.

Jeśli połączysz nadtlenek wodoru i ocet, otrzymasz kwas nadoctowy lub kwas saksowy. Taki produkt chemiczny w wysokim stężeniu działa silnie drażniąco na wiele narządów ludzkich: koroduje skórę, tnie i kłuje oczy, nos, gardło oraz uszkadza płuca. Żadne czyszczenie nie jest warte takich wyrzeczeń, lepiej użyć sprawdzonego produktu komercyjnego lub wybrać inną mieszankę.

READ
Systemy prasowania: cechy i zalety

5. Alkohol i wybielacz to zła para.

Tylko niedoświadczona osoba w gospodarstwie domowym i chemii może doradzić połączenie wybielacza i alkoholu. /Zdjęcie: domskotom.net

Tylko niedoświadczona osoba w gospodarstwie domowym i chemii może doradzić połączenie wybielacza i alkoholu.

Znajomość chemii jest niezwykle ważna przy próbie łączenia dowolnych składników w jeden energiczny środek czyszczący. Doskonałym przykładem braku świadomości jest rada dotycząca łączenia wybielaczy z napojami zawierającymi wysoki procent alkoholu. Ta kombinacja daje chloroform i kwas solny. Nawet jeśli wdychasz kilka razy, natychmiast pojawiają się takie nieprzyjemne objawy, jak zawroty głowy, a nawet omdlenia. Kiedy te chemikalia są razem, mogą uszkodzić wiele narządów wewnętrznych człowieka: układ nerwowy, płuca, wątrobę, nerki i skórę.

6. Produkty czyszczące różnych producentów

Bardzo trudno jest przewidzieć reakcję w składzie środków czyszczących. /Zdjęcie: gryazee.net

Bardzo trudno jest przewidzieć reakcję w składzie środków czyszczących.

Czy wielu z nas ma wystarczającą wiedzę chemiczną, aby przewidzieć, jak będą oddziaływać określone składniki? Dlatego zawsze lepiej unikać łączenia kilku środków czyszczących, zwłaszcza o różnym przeznaczeniu. Oczywiście na etykiecie można przeczytać, z czego one składają się, ale czy warto ryzykować ze względu na wątpliwy efekt?

7. Wybielacze i produkty do innych powierzchni

Wybielacz nie toleruje sąsiedztwa z żadnymi innymi produktami. Lepiej nie ryzykować. /Zdjęcie: i.ytimg.com

Wybielacz nie toleruje sąsiedztwa z innymi produktami. Lepiej nie ryzykować.

Najlepiej nie mieszać wybielacza z żadnymi środkami czyszczącymi. Zwłaszcza w przypadku produktów przeznaczonych do innych celów. Należą do nich na przykład środki do mycia naczyń, pasty do mebli i środki do czyszczenia szkła. Wszystkie takie kombinacje powodują uwalnianie gazów chloru, które są szkodliwe dla dróg oddechowych i oczu.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: