Jak zrobić zdjęcie paszportowe

Podpowiemy, jak spełnić wszystkie wymagania dotyczące zdjęcia paszportowego i zrobić dobre zdjęcie, a także dowiemy się, czy w edytorze zdjęć można się uśmiechać, nosić biżuterię i zakrywać trądzik.

Czym powinno być zdjęcie paszportowe z punktu widzenia prawa?

Wymagania dotyczące zdjęcia paszportowego są ustalone w 36. akapicie przepisów administracyjnych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w sprawie wydawania i wymiany paszportów. Oto jak wygląda idealne zdjęcie z prawnego punktu widzenia:

Istnieją również jasne wymagania dotyczące wizerunku twarzy i ciała:

Czy można się uśmiechać?

Zgodnie z wymaganiami dotyczącymi zdjęcia paszportowego osoba musi patrzeć bezpośrednio w aparat, wyraz twarzy musi być neutralny, a usta muszą być zamknięte. Oznacza to, że nie możesz uśmiechać się wszystkimi 32 zębami, ale możesz lekko unieść kąciki ust, aby nie wyglądać ponuro lub smutno.

Głównym celem portretu paszportowego jest pokazanie naturalnego wyglądu. Twarz będzie wyglądać naturalnie, jeśli spróbujesz rozluźnić mięśnie. Lepiej nie przechylać głowy nawet minimalnie: spowoduje to zniekształcenie proporcji, a silne przechylenie całkowicie naruszy wymagania.

Podczas fotografowania człowiek nie widzi siebie i nie może obiektywnie ocenić, czy dokładnie znajduje się w kadrze. Dlatego lepiej poprosić fotografa o sprawdzenie pozy. Wskaże również, czy twarz jest lekko zwrócona na bok, ponieważ obraz powinien być ściśle pełny.

Aby wyglądać neutralnie, ale nie ponuro, wystarczy maksymalnie rozluźnić twarz, nie marszczyć brwi, nie mrużyć oczu, skupić wzrok na obiektywie aparatu i uśmiechać się lekko kącikami ust.

Wybierając studio, zwróć uwagę na stosowane tam światło. Jeśli w studio jest stałe jasne światło, gdy lampa jest skierowana na twoją twarz, zmrużysz oczy i zdjęcie wyjdzie źle. W przypadku zwykłej lampy błyskowej w aparacie może się również okazać złe ujęcie: na twarzy pojawią się ostre cienie.

Dobre studia używają profesjonalnych lamp błyskowych i softboxów, które zapewniają miękkie oświetlenie. Do czasu zwolnienia migawki aparatu lampa błyskowa nie pojawi się, więc oczy będą miały jak największy komfort.

Co zrobić z włosami? Czy można zostawić otwarte?

Wymagania dotyczące zdjęć paszportowych określają, że twarz musi być wyostrzona od czubka brody do linii włosów i od nosa do uszu. Grzywka nie powinna zamykać oczu i opadać na kości policzkowe – w salonie fotograficznym mogą zostać poproszeni o jej usunięcie z powrotem.

READ
Co kobiety robią lepiej niż mężczyźni?

Fryzura nie powinna ukrywać owalu twarzy. Ilustracja Olgi Lisovskiej

Fryzura nie jest w żaden sposób regulowana: włosy można pozostawić rozpuszczone, jeśli kosmyki nie zakrywają twarzy. W niektórych salonach fotograficznych pracownicy mogą poprosić o usunięcie włosów za uszami. Ale nie jesteś do tego zobowiązany, ponieważ nigdzie nie jest napisane, że same uszy muszą być widoczne: najważniejsze jest otwarcie kości policzkowych i owalu twarzy.

Czy mogę robić zdjęcia w okularach i soczewkach kontaktowych?

Jeśli nosisz okulary przez cały czas, przepis mówi, aby je nosić, ponieważ to element Twojego codziennego wyglądu. Ważne jest, aby oczy były widoczne: nie powinny być zasłonięte odblaskami, przyciemnionym szkłem czy grubymi oprawami. Okulary do czytania i komputerowe nie są wymagane.

Jeśli cały czas nosisz okulary, rób zdjęcia w nich. Ale na zdjęciu szkło nie powinno błyszczeć. Ilustracja Olgi Lisovskiej

Soczewki można nosić, o ile nie zmieniają one naturalnego koloru oczu.

Czy mogę nosić czapki do zdjęć paszportowych?

Możesz nosić nakrycie głowy tylko w jednym przypadku: twoje przekonania religijne nie pozwalają ci go zdjąć. Ale nawet przy tym owal twarzy powinien być całkowicie widoczny. Uszy mogą być zakryte. Dozwolone jest noszenie hidżabu zakrywającego włosy, ale welon, jeśli częściowo zakrywa podbródek i kości policzkowe, lub nikab, w którym widoczne są tylko oczy, są niedozwolone.

Co ciekawe, na świecie zdarzają się przypadki, kiedy przedstawiciele parodystycznej religii Pastafarianizmu, wierzący w Latającego Potwora Spaghetti, pozwolono sfotografować się do dokumentów w durszlaku. Takie przypadki były również w Rosji. Ale to raczej wyjątek od reguły: takie zdjęcie może zostać odrzucone.

Jeśli nie jesteś religijna lub twoje przekonania pozwalają ci chodzić z odkrytymi włosami, nie możesz niczego nakładać na głowę: szalik lub efektowny kapelusz będziesz musiał zostawić na inny czas.

Jeśli jest tak surowo z nakryciami głowy, prawdopodobnie biżuteria również nie jest dozwolona?

W regulaminie nie ma ograniczeń co do akcesoriów: mogą być dowolnego rozmiaru i stylu. Ale jeśli np. duże kolczyki zasłaniają owal twarzy, to takie zdjęcie może nie zostać przyjęte.

Dodatki nie powinny zachodzić na owal twarzy, a zbyt długie naszyjniki można brzydko odciąć w oprawie. Ilustracja Olgi Lisovskiej

READ
Co naprawdę zauważają mężczyźni, kiedy spotykają się po raz pierwszy?

Ze względu na to, że na zdjęciu będzie widoczna bardzo mała część ciała, długie łańcuszki i duże naszyjniki mogą nie wchodzić w całości w kadr i być brzydko odcięte. Możesz założyć krótki łańcuszek lub naszyjnik: zakrywanie szyi nie jest zabronione, najważniejsze jest to, aby broda była otwarta.

Jaki jest najlepszy sposób ubierania się?

Rozporządzenie zabrania noszenia odzieży wierzchniej takiej jak widoczne na zdjęciu płaszcze czy kurtki. Nowe wymagania dotyczące zdjęć paszportowych wymagają, aby ubrania nie zasłaniały podbródka: nie można na przykład nosić obszernego szalika.

Zabrania się również fotografowania w mundurze roboczym. Odzież w stylu biznesowym nie jest uważana za mundur i możesz ją nosić.

Wymogi dotyczące zdjęć paszportowych stanowią, że odzież nie powinna zakrywać podbródka. Ilustracja Olgi Lisovskiej

Oprócz wymagań regulaminu warto pamiętać o innych niuansach oprawy:

Zdjęcie paszportowe jest bardzo małe: z tego powodu małe wzory mogą po wydrukowaniu łączyć się w kombinowaną mieszankę.

Zdjęcie pokazuje tylko niewielką część klatki piersiowej i ramion. Od góry na ramiączkach w ramce mogą pozostać tylko ramiączka, a ubrania bez rękawów mogą stworzyć efekt nagiego ciała.

Czy są też jakieś wymagania dotyczące makijażu?

Przepisy nie mówią nic o kosmetykach: można malować jasno. Ale jeśli makijaż w jakiś sposób zniekształca rysy i proporcje twarzy, zdjęcie może nie zostać zatwierdzone. Pracownik, który będzie przyjmował dokumenty w punkcie paszportowym, ma obowiązek ustalić, czy to Ty jesteś na zdjęciu: jeśli Cię nie rozpozna, odmówi przyjęcia zdjęcia.

Oznacza to, że dopuszczalne jest stosowanie kosmetyków dekoracyjnych, podkreślenie oczu i ust, ale agresywne konturowanie może całkowicie zmienić rysy twarzy. Kosmetyki z dużą ilością iskier są niepożądane, ponieważ blask na zdjęciu może również wizualnie zmienić proporcje.

Dopuszcza się tuszowanie nierówności skóry i cieni pod oczami tonikiem. Ważne jest, aby nie malować ani nie zakrywać pieprzyków i piegów: są to naturalne cechy twarzy, a zdjęcie powinno je wyraźnie przekazywać.

Czy można przetworzyć zdjęcie w edytorze zdjęć? Na przykład po prostu zakryj pryszcz.

Do 2020 roku wymagania dotyczące zdjęcia paszportowego dotyczyły głównie pozycji głowy i ubioru. Jednak w styczniu 2021 roku weszło w życie nowe rozporządzenie, w którym znajdują się zasady dotyczące przetwarzania zdjęć.

READ
11 niesamowicie pięknych pomysłów na wystrój ganku dla Twojego domu

Wyraźnie stwierdza, że ​​nie możesz edytować zdjęć. Dosłownie nie wolno edytować zdjęcia „w celu poprawy wyglądu przedstawionej osoby lub jego artystycznej obróbki. Obraz musi dokładnie odzwierciedlać wszystkie cechy twarzy fotografowanej osoby. Oznacza to, że nawet tuszowanie pryszcza w Photoshopie zgodnie z przepisami jest niedopuszczalne, nie mówiąc już o poważnym retuszu.

Wiele studiów oferuje minimalną edycję zdjęć. Ale pracownik urzędu paszportowego ma prawo nie przyjąć zdjęcia, jeśli zauważy retusz lub uzna, że ​​cechy wyglądu są zniekształcone.

Czy możesz przywrócić stare zdjęcie?

To zależy od tego, co jest uważane za stare: wiek na zdjęciu musi odpowiadać Twojemu wiekowi w dniu złożenia wniosku. Jeśli filmowałeś kilka miesięcy temu, kadr zostanie zaakceptowany.

Ale dobre zdjęcie ze starego paszportu, które ma więcej niż rok, zostanie odrzucone, ponieważ wiek się zmienił. Nie ma oszukiwania: po otrzymaniu nowego paszportu należy oddać stary, a urzędnik sprawdzi nowe zdjęcie z przeszłością. Jeśli zgubiłeś paszport, Twój wygląd zostanie sprawdzony na podstawie zdjęcia z Twojej karty osobistej.

Nie chcę iść do studia fotograficznego. Czy mogę zrobić zdjęcie w domu lub z profesjonalnym fotografem?

Rozporządzenie tego nie zabrania.

Profesjonalny fotograf może sprawić, że fotografowanie stanie się wygodniejsze i skorzystać z wysokiej jakości sprzętu i oświetlenia, które nie są dostępne w każdym studiu fotograficznym. Jeśli wybierzesz tę opcję, omów, czy specjalista zna wszystkie niezbędne wymagania dotyczące zdjęcia paszportowego. Ważne, aby zdjęcie miało odpowiednie proporcje, a ciało znajdowało się w kadrze tak jak wskazano w regulaminie.

Pamiętaj, że tło musi być idealnie białe, bez pasków, plam i cieni. Cienie i rozjaśnienia są niedopuszczalne na twarzy, dlatego potrzebna jest duża ilość białego światła. Jedna lampa pierścieniowa do fotografowania może nie wystarczyć.

Jeśli zdecydujesz się zrobić zdjęcie samodzielnie, możesz też zrobić je telefonem, ustawiając fotografowanie na samowyzwalaczu. Po prostu nie używaj przedniego aparatu: może zniekształcić proporcje twarzy.

Takie zdjęcie możesz wydrukować w salonie druku lub w domu. W drugim przypadku musisz się trochę pomylić. Aby sprawdzić, czy wszystkie parametry są spełnione, lepiej skorzystać ze specjalnej usługi, w której można sprawdzić ramkę z oznaczeniami milimetrowymi, np. Profi lub Offnote. Musisz wydrukować na papierze fotograficznym.

READ
Ponad 20 wynalazków, których projektanci powinni być całowani za ich geniusz

O czym należy pamiętać

Możesz użyć dowolnego makijażu, który nie zaburza proporcji twarzy. Nie można błyszczeć i malować piegów i pieprzyków.

Można założyć dowolne wygodne ubranie, z wyjątkiem topu i munduru. Nie powinien zakrywać podbródka. Uwaga: zbyt jasny materiał będzie zlewał się z tłem, drobny wzór może się rozmazywać, ubrania na ramiączkach stworzą efekt nagiego ciała.

Nakrycia głowy są zabronione. Wyjątek zrobimy tylko wtedy, gdy ze względu na przekonania religijne nie możesz zostać sfotografowany z odkrytą głową.

Podczas pozowania postaraj się rozluźnić twarz, aby jej wyraz był naturalny. Możesz lekko podnieść kąciki ust, aby nie wyglądać ponuro. Nie przechylaj głowy, aby proporcje nie zostały zniekształcone.

Ale nie musisz robić zdjęć w studio. Możesz skontaktować się z profesjonalnym fotografem lub kliknąć w domu.

✏️ Przeczytaj również

Kolaż na okładce i ilustracje: Olga Lisovskaya

*Działalność Meta Platforms Inc. oraz jego sieci społecznościowe Facebook i Instagram są zabronione na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: