Jak zmienić kształt nosa bez operacji: 7 problemów i ich rozwiązanie

Rozwój technologii w medycynie w ogóle, aw medycynie estetycznej w szczególności doprowadził do powstania nowych metod odmładzania i korygowania defektów kosmetycznych bez interwencji chirurgicznej. Jedną z innowacyjnych dziedzin medycyny estetycznej jest niechirurgiczna plastyka nosa – korekcja nosa bez znieczulenia, bólu i męczącego okresu rehabilitacji.

Termin niechirurgiczna plastyka nosa łączy kilka sposobów korygowania niedoskonałości wyglądu. Niektóre z nich należą do dziedziny kosmetologii. Inne znajdują się na pograniczu kosmetologii i chirurgii plastycznej. Wśród nowych technik są takie, które nie mają nic wspólnego z oficjalną medycyną. W tej publikacji skupimy się na wszystkich popularnych technologiach, rozważymy ich możliwości, zalety i wady.

Wskazania do niechirurgicznej plastyki nosa

Cechy niechirurgicznej korekcji nosa

Co mają wspólnego różne technologie niechirurgicznej korekcji nosa? Po pierwsze, korekcja defektów kosmetycznych odbywa się bez interwencji chirurgicznej. Do poprawy estetyki twarzy stosuje się wypełniacze skórne, ćwiczenia, preparaty hormonalne i kosmetyczne, nici oraz różne urządzenia.

Po drugie korekta kształtu nosa przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym lub bez znieczulenia. Odczucia bólowe są nieznaczne lub nieobecne, znieczulenie nie jest konieczne. Niektóre techniki rzekomo pomagają korygować nos w domu, a tutaj nie możemy mówić o znieczuleniu.

Po trzecie plastyce nosa bez operacji nie towarzyszy długi i męczący okres rehabilitacji. Do normalnego trybu życia można wrócić od razu lub kilka dni po zabiegu. Po chirurgicznych operacjach plastycznych nie ma konsekwencji nieuniknionych: obrzęków, siniaków, bólu i dyskomfortu, obrzęków, sińców pod oczami.

Metody modelowania nosa bez operacji

Istnieje kilka sposobów modelowania kształtu nosa i korygowania wad estetycznych bez operacji. Główne metody niechirurgicznej plastyki nosa obejmują:

 1. Plastik konturowy z wypełniaczem.
 2. Lipofilling.
 3. Podnoszenie czubka nosa za pomocą nitek.
 4. Remodeling kształtu nosa za pomocą iniekcji hormonalnych.
 5. Ćwiczenia zmniejszające szerokość nosa i zmieniające jego kształt.
 6. Korekta konturów za pomocą specjalnych urządzeń: klipsów, zacisków, szyn, zacisków.

Plastik konturowy z wypełniaczami

Zasada tworzenia konturowych tworzyw sztucznych jest znana każdemu, kto interesuje się technologiami kosmetycznymi. Za pomocą zastrzyków pod skórę wprowadzany jest wypełniacz, zwykle na bazie kwasu hialuronowego (Teosyal, Restylane, Juvederm), który zwiększa objętość i zmienia kształt strefy korekcyjnej. Kwas hialuronowy jest w stanie przyciągać i zatrzymywać płyn, więc nawet minimalna ilość wypełniacza może prowadzić do zauważalnych zmian w wyglądzie. Rzadko stosuje się wypełniacze z hydroksyapatytem wapnia (Radiesse), polikaprolaktonem lub kwasem polimlekowym (Sculpture).

Niechirurgiczna plastyka nosa z wprowadzeniem wypełniacza kwasu hialuronowego służy do korygowania powierzchownych defektów, spowodowanych głównie brakiem objętości. Dobrym przykładem jest zagłębienie z tyłu (nos siodłowy). Konturujące wstrzyknięcia żelu kompensują brak objętości w obszarze pogłębiania i ukrywają defekt kosmetyczny. Ponadto za pomocą wypełniacza można wygładzić spiczasty lub zwężony tył.

Możliwe jest również ukrycie garbu za pomocą wtrysku wypełniacza, ale tutaj ważne jest, aby wziąć pod uwagę stopień jego nasilenia. Nie da się usunąć garbu wypełniaczami, można go jedynie zamaskować zwiększając objętość otaczających tkanek. Minimalny garb można „ukryć”, ale próby zamaskowania dużej wady doprowadzą do nieproporcjonalnego zwiększenia szerokości i wysokości grzbietu. Proporcje twarzy staną się nieharmonijne, wynik korekty będzie niezadowalający.

Wprowadzenie wypełniacza pozwala na usunięcie powierzchownych defektów skóry w okolicy nozdrzy i czubka, np. zagłębienia czy guzki. W niektórych przypadkach iniekcje HA mogą skorygować łagodne asymetrie, ale tutaj dane wyjściowe pacjenta muszą być dokładnie przeanalizowane. Bardzo ważne jest zapobieganie nadmiernej korekcji, w której naruszane są proporcje twarzy. Choć hiperkorekcję można skorygować poprzez wprowadzenie specjalnych preparatów, uważa się ją za estetyczne powikłanie zabiegu.

Korzyści z konturowania. Główną zaletą tworzyw konturowych jest prostota zabiegu. Możesz przejść przez to w dowolnym momencie, na przykład w weekend lub przed weekendem. Efekt po wprowadzeniu wypełniacza widoczny jest natychmiast. Całkowite odtworzenie skóry zajmie nie więcej niż 2 dni (po zabiegu może wystąpić lekkie zaczerwienienie i obrzęk).

READ
Idealne strzały - proste! 7 trików na używanie płynnego eyelinera

Drugą zaletą jest niski koszt. Niechirurgiczna plastyka nosa żelem konturowym jest znacznie tańsza niż chirurgiczna korekta nosa, a dla wielu osób różnica w cenie staje się decydującym czynnikiem. Należy również powiedzieć o dobrym profilu bezpieczeństwa techniki: wypełniacz ma pełną zgodność biologiczną i immunologiczną, nie powoduje alergii i reakcji ochronnej układu odpornościowego.

Wady tworzyw konturowych. Pierwszą wadą jest efekt krótkotrwały. Wynik tworzyw konturowych trwa nie dłużej niż rok. Po tym czasie kwas hialuronowy jest niszczony przez enzymy, co niweluje efekt zabiegu.

Drugą wadą korekcji tworzywami konturowymi są ograniczone możliwości. Wstrzyknięcia wypełniacza nie mogą skorygować dużych deformacji ani asymetrii. Nie usuną garbu, nie podniosą i nie opuszczą czubka nosa, nie zmienią szerokości nozdrzy. Rozmawialiśmy o możliwościach PZT i wskazaniach do zabiegu, innych wad estetycznych nie da się z jej pomocą wyeliminować.

Lipofilling

Metoda lipofillingu, czyli lipomodellingu, to jedna z najnowszych technologii w medycynie estetycznej. Zasada metody polega na wprowadzeniu do tkanki podskórnej strefy korekcyjnej własnej tkanki tłuszczowej pacjenta. Pośladki lub przednia dolna ściana brzucha pełnią funkcję dawcy komórek tłuszczowych. Strefą biorcy może być dowolna część ciała, której kontury wymagają zmiany.

Wskazania do niechirurgicznej plastyki nosa metodą lipofillingu są takie same jak do wprowadzenia wypełniacza: powierzchowne ubytki skóry, zagłębienie na plecach, minimalna asymetria, lekki garb. Trudno o fundamentalne zmiany. Metoda coraz częściej stosowana jest w kompleksowym odmładzaniu i poprawie wyglądu jednocześnie z lipofillingiem kości policzkowych, ust, fałdów nosowo-łzowych i nosowo-wargowych. W tym przypadku przeszczep tłuszczu daje doskonały efekt estetyczny.

Lipomodelling nie jest techniką niechirurgiczną. Jest to drobna interwencja chirurgiczna, którą przeprowadza chirurg plastyczny w szpitalu chirurgicznym. W zależności od wskazań znieczulenie wykonuje się przed korektą nosa lub wprowadza się pacjenta w stan snu polekowego. Po operacji konieczne jest stosowanie się do zaleceń lekarza w celu poprawy przeżywalności komórek tłuszczowych w strefie biorczej.

Zalety lipofillingu. Minimalna utrata krwi i uszkodzenie tkanek, minimalne ryzyko pooperacyjne. Brak obrzęku, siniaków i siniaków po zabiegu. Duże możliwości późniejszej korekty, której potrzeba może pojawić się wraz ze wzrostem nasilenia zmian związanych z wiekiem. (Przykładem zmian związanych z wiekiem jest opadanie czubka nosa).

Wady korekcji nosa metodą lipofillingu. Ograniczone możliwości: lipomodelingiem można skorygować tylko drobne wady. Inną subiektywną wadą jest stosunkowo wysoki koszt zabiegu.

Podnoszenie nici

Za pomocą liftingu nici można skorygować tylko jeden defekt kosmetyczny – opadanie czubka nosa, spowodowane indywidualnymi cechami lub zmianami w tkankach miękkich związanymi z wiekiem. Po drodze można skorygować kształt nozdrzy, ale w bardzo małym stopniu.

Istota zabiegu jest następująca: w czubek nosa wstrzykuje się nici, które są wykorzystywane w kosmetologii do odmładzania twarzy. Nici są podciągane i mocowane do struktur znajdujących się powyżej, dzięki czemu obniżona końcówka unosi się.

Zalety tworzyw nitkowych. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa nie dłużej niż pół godziny. Uszkodzenie tkanki jest minimalne, brak utraty krwi. Powrót do zdrowia jest szybki, bez dyskomfortu, bólu i obrzęku.

Wady podnoszenia nici Jego główną wadą są ograniczone możliwości zabiegu. Tylko opadająca końcówka może być skorygowana. Efekt utrzymuje się przez rok, po czym nici rozpuszczają się, a tkanki miękkie wracają do swojej pierwotnej pozycji.

Chirurgia plastyczna preparatami hormonalnymi

Najbardziej kontrowersyjna jest metoda korekcji nosa za pomocą zastrzyków hormonalnych. Zasadą zabiegu jest kontrolowane niszczenie tkanki chrzęstnej poprzez wprowadzenie hormonów o działaniu katabolicznym. (Z reguły stosuje się hormony kory nadnerczy, kortykosteroidy).

READ
9 hacków do makijażu od wizażystki Lancome: odkrywanie sekretów!

Wskazaniem do operacji plastycznej z lekami hormonalnymi może być garb, asymetria, czy chęć zmiany kształtu nosa przez pacjenta. Za pomocą tej techniki nie można skorygować poważnych deformacji pourazowych.

Metody podstawowe. Główny problem polega na tym, że hormony mają destrukcyjny wpływ nie tylko na chrząstkę, ale także na tkanki miękkie. W rzeczywistości niezwykle trudno jest kontrolować stopień i głębokość zniszczenia. Istnieje duże ryzyko nadmiernej korekcji, która prowadzi do deformacji, asymetrii i naruszenia harmonijnych proporcji.

Zdarzają się przypadki, gdy po wymodelowaniu nosa za pomocą hormonów rozwinęły się deformacje, które można skorygować tylko podczas rekonstrukcyjnej plastyki nosa. Biorąc pod uwagę wysokie ryzyko, tę technikę należy nazwać niebezpieczną, a efekt jest nieprzewidywalny.

Ćwiczenia, szelki, masaże i szyny

Ćwiczenia, różne utrwalacze i masaże można połączyć w jedną grupę sposobów na zmianę kształtu nosa, którą można stosować w domu. Takie metody stały się ostatnio bardzo popularne. Są aktywnie reklamowani w sieci, a z roku na rok pojawia się coraz więcej osób, które chcą sprawdzić swoją skuteczność na własnych doświadczeniach.

Popularną gimnastyką mięśni twarzy jest technika Carol Maggio. Ćwiczenia należy wykonywać codziennie przez długi czas (od kilku miesięcy do sześciu miesięcy). Obiecanym efektem jest zmniejszenie rozmiaru nosa, poprawa konturów i rzutu czubka. Jak pokazuje praktyka, nawet ścisłe przestrzeganie zaleceń autora tej techniki nie przynosi pożądanego rezultatu.

Nowe metody niechirurgicznej plastyki nosa obejmują stosowanie różnych stabilizatorów: klipsów, klamer czy szyn. Zgodnie z instrukcją szynę należy nosić codziennie przez 15-20 minut, do pół godziny. Jeśli będziesz postępować zgodnie z instrukcjami przez sześć miesięcy, możesz osiągnąć pożądane zmiany.

Według opinii osób, które zdecydowały się przetestować skuteczność metody, „sesji” stosowania szyny lub innych stabilizatorów towarzyszy silny dyskomfort. Ze względu na nacisk na tkanki miękkie szyna powoduje ból. Oddychanie przez nos jest trudne lub niemożliwe. Pewne niedogodności natury estetycznej wiążą się ze śladami na skórze, które pozostają po założeniu utrwalacza. A co najważniejsze, takie ofiary w końcu nie dają pożądanego rezultatu.

Nie mniej nienaukowym sposobem jest modelowanie kształtu nosa i korygowanie wad za pomocą masażu. Masaż do plastyki nosa jest nieskuteczny i bezużyteczny. Należy zauważyć, że wszystkie te metody nie mają nic wspólnego z oficjalną medycyną. Nikt nigdy nie próbował udowodnić ich skuteczności. Stawia się na zaufanie konsumentów i agresywną reklamę, a zakład się usprawiedliwia, mimo całkowitej porażki proponowanych metod.

Wskazania do niechirurgicznej plastyki nosa

Spośród wszystkich omówionych powyżej metod godne zaufania są trzy: konturowanie wypełniaczem skóry, lipofilling oraz lifting nici. Metody te najskuteczniej sprawdzają się w kompleksowym odmładzaniu i poprawie estetyki twarzy. Lifting nici można wykonać jednocześnie z odmładzaniem środkowej jednej trzeciej twarzy, konturowaniem i lipofillingiem – wraz z rozwiązaniem problemów spowodowanych niedoborem tkanek związanym z wiekiem i naruszeniem ulgi w twarzy właściwej dla młodości. Jako niezależne procedury są stosowane rzadziej.

Metoda niechirurgicznej plastyki nosa polegająca na wprowadzaniu leków hormonalnych jest niebezpieczna. Wynik estetyczny jest w dużej mierze nieprzewidywalny, ryzyko powikłań medycznych i estetycznych jest wysokie. Ćwiczenia, masaże i utrwalacze są nieskuteczne, bez względu na to, jak bardzo autorzy tych technik przekonują Cię o czymś przeciwnym.

Jak zmienić nos bez operacji – i czy warto?

Zmiana kształtu nosa bez operacji to popularny, ale kontrowersyjny temat. Zajmujemy się ekspertami, czy warto wstrzykiwać w nos Botox, wypełniacze i lipolityki? A może ryzyko przeważa nad korzyściami?

Nasi eksperci:

 • Marina Miusowa, kosmetolog, szef działu anti-age LazerJazz
 • Elena Selivanova, dermatolog-kosmetolog kliniki „Petrovka-Beauty”
 • Oksana Moiseenko, kosmetolog, dermatowenerolog w Gen87 Clinic
 • Oksana Chashchina, dermatokosmetolog
 • Dariana Żelabowskaja, kosmetolog, dermatolog w Nogerov Clinic
 • Elena Privalova, kosmetolog w Vitaura Clinic
READ
6 rodzajów modnego makijażu oczu

Jakie są sposoby na zmianę kształtu nosa?

Korekta wypełniaczem na bazie kwasu hialuronowego Stylage L (praca Irina Parfenova)

Elena Privalova: Najbardziej kardynalna jest chirurgiczna plastyka nosa. Ale wielu pacjentów albo boi się operacji, albo chce drobnych ulepszeń, które można osiągnąć innymi metodami. Następnie stosuje się iniekcyjne plastykę nosa (wprowadzenie wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego), lifting nici, zastrzyki z toksyny botulinowej.

Co może niechirurgiczna korekta?

Oksana Moiseenko: Podnieś czubek nosa i zawęź nozdrza.

Marina Miusowa: Wizualnie skrócić nos, lekko przesunąć i wyostrzyć czubek.

Elena Privalova: Spraw, aby garb był mniej zauważalny, a grzbiet nosa cieńszy i bardziej równy. Ale wynik nie jest porównywalny z efektem po operacji. Poprawa następuje w ciągu kilku milimetrów. Często już operowany nos doprowadza się do ideału.

Co nie może?

Jelena Seliwanowa: Poważnie zmniejsz nos, zmień jego kształt, całkowicie usuń garb.

Marina Miusowa: Skróć podstawę nosa, zmień ilość chrząstki, zwęź skrzydełka nosa.

Elena Privalova: Popraw problemy z oddychaniem przez nos. W tym przypadku nie jesteś kosmetyczką, ale laryngologiem i chirurgiem plastycznym.

Istnieje opinia, że ​​takie procedury są niebezpieczne. To prawda?

Lifting nici Aptos (praca Mariny Miusova)

Oksana Czaszczina: Ogólnie tak. Anatomia nosa jest bardzo złożona. Składa się z części chrzęstnej, tkanek miękkich (tłuszcz podskórny, skóra) i mięśni. W pewnym sensie nos ma wiele wspólnego z kończynami: złożony układ krwionośny, wyraźna sieć tętnicza, żylna i limfatyczna. A wszystkie struktury nosa są bardzo blisko siebie. Istnieje wiele niebezpieczeństw krzywdy.

Jelena Seliwanowa: Bezoperacyjna korekcja nosa jest moim zdaniem najbardziej ryzykownym i kontrowersyjnym zabiegiem. Efekty nie są porównywalne z możliwymi komplikacjami.

Jakie dokładnie mogą być komplikacje?

Dariana Żelabowskaja: Najbardziej niebezpieczne jest to, że materiał, z którym pracuje lekarz, dostaje się do naczynia. Rezultatem jest zablokowanie tętnicy (zator) i brak dopływu krwi w określonym obszarze. Może wystąpić ślepota i to natychmiast. Tętnica dostarczająca krew do siatkówki znajduje się blisko tętnicy nosowej. Jeśli jest zatkany, można pomóc pacjentowi tylko w ciągu pierwszych 5-10 minut poprzez wstrzyknięcie wchłanialnego leku (longidazy). I lepiej powierzyć wprowadzenie tego leku okulisty, ponieważ nie wszyscy kosmetolodzy i dermatolodzy są w stanie to zrobić.

Oksana Czaszczina: Ze względu na anatomiczne cechy tej strefy, poważne powikłania mogą wystąpić również przy ściśnięciu naczynia – przez nadmiar leku z zewnątrz lub z powodu obrzęku. Nawet jedna kropla leku może doprowadzić do braku krążenia krwi.

I co, wszystkie zabiegi na nosie są takie niebezpieczne?!

Elena Privalova: Nie. Ale są techniki, z których korzystają tylko zaawansowani specjaliści, którzy mają również umiejętności chirurgiczne. Jest to na przykład wprowadzenie nici o profilu chirurgicznym – Aptos. Korekta z ich pomocą (podnoszenie nici) to już operacja, choć bez nacięć.

Dariana Żelabowskaja: Myślę, że dość ryzykowne jest też wprowadzanie wypełniaczy – można uszkodzić i zatkać naczynie.

Uszeregujmy metody zabezpieczeń od najbezpieczniejszych do najniebezpieczniejszych.

1. Botoks

Co dokładnie to robi?

Oksana Moiseenko: Za pomocą toksyny botulinowej można unieść czubek nosa i zwęzić nozdrza.

Oksana Czaszczina: Możesz rozluźnić mięśnie twarzy, co nie tylko zmniejsza ilość zmarszczek i może wizualnie zawęzić nos. Wraz z wiekiem środkowa część twarzy jest podatna na hipertoniczność mięśni: przez to nos wydaje się szerszy, tworzą się zmarszczki. W tym właśnie Botox pomoże: rozluźnić napięte mięśnie, zredukować zmarszczki. W rezultacie pojawi się nos уto samo.

Nawiasem mówiąc, toksyna botulinowa (lub, jak to się teraz nazywa, neuroproteina) źle blokuje tylko jedną grupę mięśni. W końcu, kiedy rozluźniamy mięśnie, sąsiednie strefy pozostają w stanie hipertoniczności, a teraz otrzymują dodatkowe obciążenie. Tak więc w górnej jednej trzeciej twarzy toksyna botulinowa rozluźnia mięśnie samego nosa i okolic. Zmniejsza to ilość bruzd, zapobiega przesuwaniu się tkanek miękkich, unosi czubek nosa, a także nieznacznie zmniejsza hipertoniczność bruzd nosowo-wargowych.

READ
Jak nie malować ust: 5 błędów, które popełniają prawie wszystkie kobiety

Jak to działa?

Marina Miusowa: Mięśnie nosa biorą udział w ruchu skrzydeł nosa, rozszerzaniu przewodu nosowego. Działa z nimi toksyna botulinowa. Zazwyczaj zastrzyki wykonuje się w skrzydła nosa oraz w mięśnie biorące udział w marszczeniu nosa. Kiedy się rozluźniają, nos staje się wizualnie уto samo.

Elena Privalova: Toksyna botulinowa pomaga zmienić kształt nosa poprzez redystrybucję napięcia mięśniowego. Wyraz twarzy nie zmienia się znacząco. Ale głębokie zmarszczki, które deformują kształt nosa, przestają się tworzyć.

Dlaczego jest bezpieczny?

Dariana Żelabowskaja: W przeciwieństwie do gęstego wypełniacza nie blokuje tętnicy, jest zastrzykiem domięśniowym. Maksymalną komplikacją jest siniak.

Kto jest odpowiedni?

Marina Miusowa: Metoda jest często stosowana, ale nie jest pokazywana wszystkim. Rezultat będzie tylko wtedy, gdy wystąpi hipertoniczność mięśni.

Z czym się łączy? Z wypełniaczami.

Jak długo utrzymuje się efekt? Zależy od leku i zadania. Średnio – 3-4 miesiące, czasami – do 6.

2. Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego i hydroksyapatytu wapnia

Co dokładnie to robi?

Jelena Seliwanowa: Koryguje asymetrię, wizualnie wygładza garb.

Marina Miusowa: Pomaga w redystrybucji objętości: w celu uzupełnienia braków i dzięki temu, na przykład, wizualnie wyprostuje tył nosa.

Jak to działa? Lek wstrzykuje się podskórnie i wizualnie zmienia objętość.

Dlaczego jest (nie)bezpieczny?

Jelena Seliwanowa: Tej metodzie towarzyszy wysokie ryzyko powikłań naczyniowych (niedokrwiennych) z martwicą tkanek nosa – ze względu na anatomiczne cechy struktury (ciasne dopasowanie tkanek, można dostać się do naczynia). Zwłaszcza w strefie ryzyka – wcześniej operowanych nosach – wszak bardzo trudno powiedzieć dokładnie, jak i jak bardzo zmieniła się gęstość i ułożenie tkanek podczas operacji.

Elena Privalova: Dlatego do iniekcji używa się kaniuli – jest mniej traumatyczna niż igła i nie uszkadza naczynia (ma tępy koniec i po prostu go nie przebija).

Kto jest odpowiedni? Dla tych, którzy chcą nieco zmienić kształt nosa (uczynić go wizualnie gładszym, krótszym lub уto samo).

Z czym są połączone? W przypadku iniekcji toksyny botulinowej: zabiegi nie kolidują ze sobą, ale razem pozwalają uzyskać efekt synergiczny.

Jak długo utrzymuje się efekt?

Marina Miusowa: Z reguły działanie leków na bazie kwasu hialuronowego utrzymuje się od 3 do 8 miesięcy, czasem nawet do roku (w zależności od leku i indywidualnych cech pacjenta). Wypełniacze na bazie hydroksyapatytu są bardziej ryzykowne ze względu na gęstość leku, ale dają wyraźniejszy kontur. Biodegradacja następuje w ciągu 8-12 miesięcy.

Elena Privalova: Z mojego doświadczenia wynika, że ​​skuteczność wypełniaczy w tym obszarze jest dłuższa niż w innych ruchomych częściach twarzy: 12-18 miesięcy.

3. Wątki

Co dokładnie robią?

Elena Privalova: Wskazania – związane z wiekiem opadanie nosa, zejście czubka, szeroka końcówka (z nitkami może być lekko, ale zwężona).

Jak oni pracują? Mechanicznie ustaw nos w żądanej pozycji (na przykład unieś czubek nosa i przesuń go do żądanej pozycji).

Dlaczego (nie)bezpieczny?

Marina Miusowa: Nie uważam tej procedury za niebezpieczną (na przykład nie ma przy niej ryzyka zatorowości naczyniowej, jak przy wprowadzaniu wypełniaczy). Procedura wymaga jednak od lekarza umiejętności technicznych i wiedzy.

Kto jest odpowiedni? Dla tych, którzy muszą przesunąć czubek nosa do pożądanej pozycji (lekko unieść, wizualnie skrócić), wyrównać i wizualnie zawęzić tył nosa, a nawet uzupełnić objętość.

READ
3 największe błędy w makijażu permanentnym w 2023 roku

Z czym są połączone? Z zastrzykami z toksyny botulinowej: jeśli potrzebujesz nie tylko zmienić końcówkę, ale także usunąć hipertoniczność mięśni, która może narastać wraz z wiekiem. I pomaga wizualnie zawęzić nos.

Jak długo utrzymuje się efekt? Od 1-2 lat (nici biodegradowalne) do 3-5 lat (nici niebiodegradowalne, niewchłanialne).

4. Iniekcje lipolityków

Co dokładnie robią? Zwęź nos, nadaj mu wyraźniejszy kształt.

Jak oni pracują? Rozpuścić tłuszcz.

Dlaczego są niebezpieczne?

Dariana Żelabowskaja: Lipolityki powinny wchłaniać tłuszcz, ale w nosie jest mało tłuszczu. Jest chrząstka, mięśnie, cienka warstwa tłuszczu. Oznacza to, że praktycznie nie ma nic do rozpuszczenia.

Oksana Czaszczina: Ta metoda może prowadzić do nierównomiernego efektu, to znaczy, że wygląd nie zmieni się na lepsze, ale dokładnie odwrotnie.

Marina Miusowa: Jestem kategorycznie przeciwny zastrzykom lipolitycznym do nosa. Uważam, że nie można stosować takich technik: koktajle lipolityczne prowadzą do zniszczenia struktur tkankowo-łącznych. Tak, i nie będzie specjalnego rezultatu, ilość tkanki tłuszczowej w okolicy nosa nie jest tak duża. W najlepszym przypadku wystąpi tymczasowy efekt drenażu światła.

Kto jest odpowiedni?

Oksana Moiseenko: Jeśli nos jest „mięsisty”, skóra jest gęsta i jest dużo tłuszczu podskórnego, w rzadkich przypadkach stosuje się iniekcje lipolityków pośrednich o działaniu drenażu limfatycznego (preparat Mesosculpt: jako jedyny dopuszczony do pracy na twarzy) .

Elena Privalova: Ta procedura jest wskazana dla małej próby pacjentów z nadmierną objętością tkanek miękkich i deformacją-obrzękiem typu starzenia. Z wiekiem niektóre nosy zaczynają zwiększać objętość. W takim przypadku pomocne mogą być zastrzyki lipolityczne.

Z czym są połączone? Przy zastrzykach z toksyny botulinowej: działa na mięśnie i w połączeniu z lipolitykami może dać wyraźniejszy efekt.

Jak długo utrzymuje się efekt?

Elena Privalova: W zależności od metabolizmu – 6-12 miesięcy.

Bardzo niebezpieczne: kortykosteroidy (hipolityki hormonalne)

Oksana Moiseenko: Istnieją bezpośrednie lipolityki hormonalne, na przykład Diprospan, które korygują tył nosa. Jest to kategorycznie przeciwwskazane, ponieważ później taka procedura może powodować atrofię i zmiany chrząstki.

Elena Privalova: Wprowadzenie glikokortykosteroidów (GCS), na przykład leków „Kenalog” i „Diprospan” ma swoje ścisłe i bardzo rzadkie wskazania (jest stosowany w leczeniu blizn pooperacyjnych i wzrostu „kalusa kostnego” po plastyce nosa). Ale niektórzy pozbawieni skrupułów specjaliści używają ich do zmniejszenia objętości nosa – jest to absolutnie niemożliwe: możesz zniszczyć tkankę chrzęstną.

Bonus: zacisk na nos

Elena Privalova: Jeśli nosisz spinacz do bielizny w okresie dojrzewania lub w czasie ciąży, czyli w okresie wahań hormonalnych i wzrostu tkanek, możesz zawęzić nos. Ale metoda jest barbarzyńska – w końcu istnieją już bardziej delikatne i bezpieczne opcje zmiany kształtu nosa.

Czy można z góry przewidzieć i ocenić wynik?

Oksana Moiseenko: Przed niechirurgicznymi metodami korekcji kształtu nosa (na przykład wypełniacze) można wykonać fotomodelowanie. Choć niewiele na nim będzie widać: w końcu jest przeznaczony do zabiegów, które znacząco zmieniają kształt nosa.

Co zrobić, jeśli ostateczny kształt nosa nie jest zadowalający?

Oksana Moiseenko: Dzieje się tak również po operacji. W takim przypadku kosmetyczka może tylko dalej korygować, doprowadzać do ideału i nadać pożądany kształt za pomocą wypełniaczy, nici lub toksyny botulinowej.

Jelena Seliwanowa: Zależy od metody korekcji. Jeżeli zastosowano wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego, można je usunąć preparatem wchłanialnym (longidaza).

Elena Privalova: Jeśli zabiegi są przeprowadzane stale, ale efekt nadal nie jest zadowalający, warto zwrócić się do psychoterapii. Dysmorfofobia – niezadowolenie z własnego wyglądu – jest również stanem, którym należy się zająć. Ale nie kosmetolog, ale psychoterapeuta.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: