Jak zawsze być prawdziwą damą: 7 sekretów elegancji we wszystkim

Świecka sytuacja etykiety jest najbardziej znanym i naturalnym biegiem naszego życia. Pani, jako główna w tej sytuacji, musi umiejętnie dysponować przywilejami odpowiadającymi jej pozycji. Dobrze wychowana kobieta ma swoje sekrety i sztuczki, o których dzisiaj będzie mowa.

Tajny. Nie trzeba starać się najpierw witać młodszych od nas. To prawda, warto zauważyć, że jak w przypadku każdej reguły, są wyjątki. I należą do następujących grup społecznych:

 • Członkowie rodziny królewskiej;
 • szefowie państw lub rządów;
 • kler;
 • Osoby starsze na wysokich stanowiskach.

Przedstawiciele tych grup zawsze będą starsi.

Drugi sekret. Juniora w statusie można przywitać i powitać siedząc. Nie zaleca się wstawania szanującej się pani.

Sekret trzeci. W niektórych kręgach, nawet w sytuacji świeckiej i niezależnie od płci, uścisk dłoni jest integralną częścią powitania. Na przykład w Europie uścisk dłoni wśród kobiet z różnych dziedzin jest powszechnym zjawiskiem.

Nawiasem mówiąc, uścisk dłoni jest ważną częścią komunikacji. Mają swoje ukryte znaczenie i prawa. Ale więcej o tym w przyszłości.

Tak więc, jeśli dama pozdrawia juniora w statusie (nie zapomnij o wyjątkach, o nich powyżej w tekście):

 • Nie możesz wyciągnąć ręki na uścisk dłoni (według własnego uznania i pragnienia);
 • Jeśli chcesz sięgnąć i potrząsnąć, możesz to zrobić bez wstawania (na wypadek, gdybyś siedział).

Mężczyzna i kobieta w miejscach publicznych. Instrukcja użycia

Nawet jeśli nasz towarzysz nie zna wszystkich zasad prawidłowego traktowania damy, może niepostrzeżenie dać się namówić na te nowinki.

Sekret cztery. Kiedy towarzyszy nam mężczyzna, lepiej iść na prawą stronę. Ta tradycja ma swoje korzenie w czasach, gdy mężczyźni nosili miecze i szable po lewej stronie. I żeby nie dotknąć towarzysza tą bronią, towarzyszącą pani, mężczyźni szli w jej lewo.

Jednak tutaj czekamy na nasze wyjątki:

 • Obecnie personel wojskowy nie nosi szabli. Dlatego jeśli towarzyszy ci przedstawiciel etykiety wojskowej, lepiej iść w jego lewą stronę, aby nie przeszkadzać mu w salutowaniu prawą ręką. Ten niuans dotyczy również duchowieństwa, ponieważ. prawą ręką błogosławią;
 • Na imprezach towarzyskich i przyjęciach, uroczystych imprezach i balach też lepiej jest, aby dama stała po lewej stronie swojego towarzysza, ponieważ spotykając znajomych mężczyzn na tej imprezie, prawą ręką poda im rękę;
 • Na ulicy mężczyzna powinien iść od strony mostu lub jezdni. Lub np. od strony „żywopłotu”, od strony opuszczonych budynków i garaży. Jednym słowem, od strony, gdzie jest niebezpiecznie, żeby jak coś się stało, odbierz cios. Tutaj znowu dama może przejąć inicjatywę i niepostrzeżenie zmienić pas na drugi pas;
 • Jeśli przed nami ścieżka w lesie / opuszczonym miejscu / ciemnym parku, dziury i doły, remont drogi lub wąski most, mężczyzna powinien iść przodem (czytaj – pani może puścić mężczyznę przodem), aby sprawdzić drogę i ustalić stopień bezpieczeństwa. W razie niebezpieczeństwa zawsze będzie miał okazję przyćmić damę. Lub „w najgorszym przypadku” po prostu pomóż kobiecie, pomóż jej (zwłaszcza jeśli ma na sobie szpilki!);
 • Kto pierwszy przejdzie przez drzwi. Mężczyzna powinien najpierw wejść w nieznane i ciemne wejścia (z drżeniem w głosie „tam ciemno, obawiam się”, ponownie puszczamy naszego pana naprzód). Jeśli jest to restauracja/teatr/sklep lub hotel, do którego drzwi otwiera portier, kobieta przechodzi zawsze jako pierwsza. Pod nieobecność portiera mężczyzna sam otwiera drzwi i przytrzymuje je do momentu wejścia pani do pokoju;
 • Kiedy wchodzimy lub schodzimy po schodach w towarzystwie osoby towarzyszącej. W tym przypadku również lepiej, aby mężczyzna poszedł przodem, podając rękę kobiecie. Ta tradycja przyszła do nas z odległego XII wieku, kiedy kobiety nosiły długie i obszerne suknie, a elektryczność jeszcze nie istniała. Dzielny rycerz tamtych czasów niósł w prawej ręce zapaloną pochodnię, aby oświetlić ciemny korytarz zamku. W lewej ręce trzymał prawą rękę swojej towarzyszki, która drugą ręką unosiła spódnice swoją długą spódnicą.
READ
13 sposobów na zorganizowanie dodatkowej przestrzeni do przechowywania w mieszkaniu

Bardzo ważne jest, aby podczas schodzenia po schodach trzymać rękę nie tylko na poręczy, ale również na dłoni towarzysza. Będąc w restauracji musiałem być nieświadomym świadkiem nieznajomości tej zasady. Ten incydent miał miejsce zimą, kiedy śnieg na naszych butach outdoorowych w pomieszczeniach zamienia się w wodę w kilka sekund. A połączenie mokrych butów, śliskich śladów, kamiennych stopni i obcasów sprawia, że ​​nasz ruch po schodach jest ekstremalny i niebezpieczny.

Pani, która weszła tego dnia, wyprzedzając swoją eskortę, zaczęła wesoło schodzić do piwnicy restauracji (restauracja miała kilka pięter). Pośliznęła się na środku schodów i zbiegła na kolana, nie mogąc chwycić się poręczy. Mężczyzna schodzący za nim nie mógł nawet jej złapać, wszystko działo się zbyt szybko. I gdyby nie kelner, który akurat był na dole, biedna kobieta roztrzaskałaby sobie głowę o marmurowe stopnie – udało mu się powstrzymać jej głowę przed uderzeniem. W efekcie – złamany obcas, podarte rajstopy, zniszczone włosy, szok, łzy.

I jeszcze jeden mały niuans. W opinii autora tych wierszy: tylko małżonek może pozostać w tyle – z tego powodu, że nie zabrania mu się oglądać tak zwanego „tylnego widoku”. Osobiście przeszkadza mi czyjaś para oczu z tylnej flanki, więc pozwalam wszystkim mężczyznom iść do przodu. To są moje osobiste przekonania, ale jak wiesz: „Pragnienie damy jest prawem”.

Sekret piąty. Kiedyś usłyszałem ironiczne powiedzenie: jeśli mężczyzna otwiera drzwi swojego samochodu kobiecie, to ta pani jest jego kochanką, albo ma nowy samochód, z którego wydmuchuje drobinki kurzu. Nie bądź tym! Daj żonom troskliwą postawę! Dlatego dobrze byłoby poprosić współmałżonka (lub dżentelmena), aby otwierał dla Ciebie drzwi samochodu, gdy będziesz wsiadać i wysiadać (z oczekiwaniem, że ta czynność stanie się dla niego nawykiem). To jest takie piękne!

Sekretna szóstka. Lepiej, żeby mężczyzna pierwszy wsiadł do komunikacji miejskiej. Tak samo jak wyjście. W tym przypadku, podobnie jak w pozostałych, ręka podana przez twojego towarzysza nie będzie przeszkadzać.

Autoprezentacja kobiet

Pamiętasz lekcje kobiecości od sekretarki Verochki ze starego dobrego filmu „Office Romance”?

„To właśnie odróżnia kobietę biznesu od… kobiety? Chód! Jak chodzisz!? W końcu jest to oszałamiające! Wszystko będzie zawiązane w węzeł, wszystko kurczy się jak stary podarty but, a teraz drapie się do pracy – jakby wbijał stosy! I jak idziemy? Kobieta musi być tajemnicą. Głowa jest lekko uniesiona, oczy lekko opuszczone. Wszystko jest wolne, ramiona są odrzucone do tyłu, chód jest wolny od biodra. Nieskrępowana, swobodna plastyczność pantery przed skokiem.

Stabilne określenie „elegancka kobieta” kojarzy się nie tylko z zachowaniem, ale także ze sposobem noszenia się, z wyglądem.

READ
Jak zrobić zdjęcie paszportowe

Sekret siedem. Postawa. Tutaj wszystko wiadomo za radą tej samej Verochki. „Naprzód! Skrzynia do przodu! Stań za tobą! Przed tobą brzuch! Wszystko w sobie! I poszedł z wolnym chodem! Noga jest wolna od biodra. ”Ale po prostu nie machaj biodrami jak rozwiązła kobieta, według Very. Jednym słowem, trening chodzenia z książkami na głowie jest właśnie tym, czego tutaj potrzebujesz.

Sekret ósmy. Styl siedzenia. Cechą charakterystyczną eleganckich pań jest to, że wiedza, jak to się robi, pozwala kobiecie nie tylko przyzwoicie wyglądać, ale także uniknąć zabawnych sytuacji, gdy więcej niż powinno być odkryte oczom nieznajomych. Tak więc pozycja „noga na stopie” jest zła. Współcześni przedstawiciele najwyższych kręgów siedzą dokładnie w następujący sposób: plecy powinny być proste, ramiona powinny być opuszczone. Kolana i stopy są złączone. W tej pozycji nogi można odchylić na bok, przesuwając środek ciężkości na jedno udo.

Sekret dziewiąty. Schodząc i wchodząc po schodach, lepiej ustawić stopy i kolana jak najbliżej siebie. W tym przypadku kobieta wygląda bardzo schludnie – smukła, zebrana jak sznurek.

Tajna dziesiątka. Kiedy siedzisz, lepiej złożyć ręce do tak zwanego „angielskiego zamku” lub położyć dłonie jedna na drugiej. Nie ogrzewaj rąk między nogami. Albo majstrowanie przy torebce, zegarku, pierścionku. Kobieta nerwowo paląca palcami sprawia wrażenie osoby niezrównoważonej. Ten niuans jest szczególnie dobry do zapamiętania w tych przypadkach, gdy naprawdę się martwisz i nie wiesz, jak usiąść i gdzie położyć ręce.

Rozmowę o kobiecej elegancji chciałbym podsumować słowami genialnego Aleksandra Siergiejewicza. To on zebrał wszystkie te cechy i pokazał je w obliczu zamężnej, przemienionej Tatiany Lariny.

***
Była wolna
Nie zimny, nie rozmowny
Bez aroganckiego spojrzenia na wszystkich,
Bez pretensji do sukcesu
Bez tych małych wybryków
Żadnych imitacji.
Wszystko jest ciche, po prostu było w tym,
Wydawała się być pewnym strzałem
Du comme il faut…
(8, XIV)

***
Panie zbliżyły się do niej;
Stare kobiety uśmiechały się do niej;
Mężczyźni ukłonili się
Złapały spojrzenie jej oczu;
Dziewczyny przeszły cicho
Przed nią w holu i wszyscy powyżej
I uniósł nos i ramiona
Generał, który z nią wszedł.
Nikt nie mógł mieć jej pięknej
Nazwa; ale od stóp do głów
Nikt nie mógł go znaleźć
Fakt, że moda jest autokratyczna
W wysokim londyńskim kręgu
To się nazywa wulgarne.
(XV)

READ
Top 15 modnych wzorów toaletki

***
Słodki beztroski urok,
Siedziała przy stole
Z genialną Niną Voronską,
Ta Kleopatra z Newy;
I słusznie byś się zgodził
To marmurowe piękno Niny
Nie mogłam przyćmić sąsiada
Nawet jeśli to było oszałamiające.
(7, XVI)

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: