Jak zaaranżować meble w salonie: 9 opcji na każdą okazję

Właściwa aranżacja mebli w salonie zależy nie tylko od ich wyglądu, ale również od funkcjonalności. Jeśli dokonasz wstępnych obliczeń i wybierzesz meble proporcjonalne do pomieszczenia, możesz łatwo stworzyć przytulną przestrzeń.

Zasady umieszczania

Jak prawidłowo ustawić meble w przedpokoju to pierwsze pytanie, które trzeba sobie zadać jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Nie ma tu jednej idealnej formuły, ale są pewne zasady, których należy przestrzegać.

 • Wybierz duże meble do przestronnych pomieszczeń i kompaktowe do małych.
 • Stolik kawowy należy ustawić w odległości do 0,5 m od sofy i foteli.
 • Nie wykonuj przejść węższych niż 0,6 m.
 • Ustaw telewizor na wysokości oczu w odległości 3 m od siedzeń.
 • Użyj przekształcającej się szafy i mebli tapicerowanych do małych salonów.
 • Ustaw krzesła w takiej odległości, aby wszyscy rozmówcy dobrze się słyszeli.

Jakie są schematy układu?

Istnieją 3 główne opcje aranżacji mebli w salonie: symetryczne, asymetryczne i w kole. Rozważmy każdy bardziej szczegółowo.

Okólnik

Aranżację mebli rozpoczynamy od wyboru jednego środka, zazwyczaj jego rolę spełnia stolik kawowy. Pozostałe elementy są umieszczone wokół niego.

Ten układ nadaje się do przestronnych pomieszczeń, ponieważ nie jest najbardziej racjonalny. Jeśli jednak Twoim celem jest zorganizowanie przytulnej części wypoczynkowej, najlepsze jest koło.

Jeśli jest dużo mebli, może być więcej niż jedno koło. Zainstaluj miękki narożnik we wnętrzu salonu, a półki i szafki wzdłuż jego zewnętrznego obwodu.

kołowy układ mebli w salonie

Na zdjęciu okrągły układ mebli w salonie

Symetryczny

Taki układ mebli w przedpokoju nazywany jest również lustrem. Podobnie jak w poprzednim układzie, najpierw określ środek. Najczęściej jest to telewizor, ściana, kominek.

Kolejnym krokiem jest ustawienie wszystkich mebli po obu stronach środka w tej samej odległości. Użyj sparowanych mebli (fotele, regały, lampy) lub zainstaluj niesparowane meble (otomana, stół) wyrównując je pośrodku do wybranego punktu skupienia. W rezultacie otrzymasz wnętrze salonu, którego obie połówki są odzwierciedleniem siebie.

Najbardziej udany symetryczny układ wygląda w klasycznym stylu. Jest miła dla oka i sprzyja wygodnej komunikacji.

symetryczny salon

Zdjęcie przedstawia symetryczną przestrzeń lustrzaną

Asymetryczny

Ten układ mebli w salonie nie jest ograniczony zasadami: układaj przedmioty tak, jak chcesz, najważniejsze jest uzyskanie harmonijnego wnętrza i przyjemnej atmosfery.

READ
Optymalizacja przestrzeni w domu: 15 przydatnych wskazówek i trików na życie

Aby jednak kompozycja nie wyglądała chaotycznie, warto wybrać centralny punkt i stworzyć wokół niego otoczenie. Równomiernie rozprowadź duże i małe części w pomieszczeniu, zachowaj równowagę w projekcie.

Podobny układ mebli w salonie nadaje się do małych i dużych przestrzeni w nowoczesnym stylu. Ale szczególnie dobrze wygląda w niestandardowych pomieszczeniach, ponieważ maskuje wady układu.

meble w stylu loftowym

Na zdjęciu pokój z 2 oknami z elementami loftowymi

Każdy mebel demontujemy osobno

Standardowy zestaw mebli do salonu to sofa, stolik, telewizor. Dodaj do tego fotele, stół do pracy lub jadalni, szafki i półki, jak chcesz.

Gdzie najlepiej ustawić sofę i fotele?

Jeśli salon jest sercem domu, to sofa jest sercem salonu. To jeden z najbardziej gabarytowych mebli, więc od niego należy zacząć aranżację.

Według Feng Shui siedzenie plecami do okna lub drzwi jest niepożądane, a poza tym siedzenie tyłem do wyjścia nie jest zbyt wygodne. Najkorzystniejsze miejsce to ściana końcowa lub środek pomieszczenia.

Wybór lokalizacji zależy również od kształtu:

 • Prosty. Uniwersalny model, który sprawdzi się zarówno w przestronnych, jak i małych salonach. Standardowe opcje są przeznaczone dla 2-3 miejsc. Do częstych spotkań z przyjaciółmi kup krzesła do sofy.
 • Kątowy. W kształcie litery L służy do podziału na strefy w wolnych przestrzeniach, aw małych umieszcza się je w rogu, aby zaoszczędzić miejsce.
 • Modułowy. Najczęściej ma kształt litery U. Takie modele zajmują dużą powierzchnię, dlatego zaleca się umieszczanie ich tylko w przestronnych salonach.

Montaż tyłem do ściany oszczędza miejsce i jest najwygodniejszy w przypadku małych przestrzeni. Ustawiając sofę i telewizor naprzeciw siebie, należy pozostawić między nimi nie więcej niż 3 metry.

Niewielkie przekroczenie odległości (do 50 cm) rozwiązuje się przesuwając sofę i instalując za nią konsolę. Umieszcza się na nim obrazy, kwiaty, dodatki. Oddalając się o 1-1,5 m, umieść za nim obszar roboczy. Jeśli odległość wynosi > 1 metr, umieść jadalnię, zabawę lub miejsce do spania.

meble tapicerowane w przedpokoju

sofa tyłem do okna

salon z fortepianem

Na zdjęciu podział na strefy z sofą

Jak prawidłowo ustawić szafkę i ścianę?

20 lat temu rumuńska ściana w całym holu była uważana za standard stylu, dziś projektanci nawołują do zmiany nieporęcznych szaf wnękowych na lekkie i pojemne.

READ
10 sekretów projektowania, które sprawią, że Twój dom będzie wyglądał jak okładka magazynu

Rozważ główne opcje umieszczenia miejsca do przechowywania:

 • Naprzeciw sofy. Przy symetrycznym rozmieszczeniu mebli po bokach kominka umieszczono 2 identyczne szafki. Lub wbuduj telewizor w szeroką ścianę.
 • wokół sofy. Zbuduj szafę z wnęką na otomanę: po bokach i nad nią idealnie pasują konsole do przechowywania.
 • Blisko okna. Porzuć zasłony w salonie i umieść półki po bokach otworu okiennego. Idealny do miejsca pracy na parapecie.
 • Strona drzwi. Gdy wejście znajduje się na krawędzi, szafkę ustawia się wzdłuż pozostałej ściany. Ta technika pomoże rozpuścić go w przestrzeni.

Jeśli nie masz nic specjalnego do przechowywania, ogranicz się do szafki pod telewizor i otwartych półek w pobliżu biurka.

szafki RTV

Telewizor na ścianie

szafa w salonie

Na zdjęciu standardowy sposób umieszczenia szafki we wnęce

Wybór miejsca na telewizor

Logiczne jest wieszanie telewizora przed siedzeniami, najważniejsze jest przestrzeganie proporcji:

 • wysokość od podłogi 110-130 cm;
 • odległość siedziska 180-300 cm.

Nie umieszczaj systemu telewizyjnego w pobliżu okna i odwrotnie. Ze względu na światło słoneczne nie można go oglądać w ciągu dnia.

salon z TV i kominkiem

TV nad kominkiem

Dogodnie układamy stół i krzesła

Jeśli zamierzasz łączyć salon z jadalnią, zostaw wystarczająco dużo wolnego miejsca nie tylko na stół, ale także na krzesła – aby nic nie zakłócało wakacji.

Układ mebli uzależniony jest od układu mieszkania. Aby nie przepuszczać jedzenia przez całe pomieszczenie, jadalnię umieszczono przy drzwiach kuchennych. Lub przy wejściu do hali, jeśli pokoje nie są ze sobą połączone.

Planując, weź pod uwagę następujące liczby:

 • głębokość siedziska – 70 cm;
 • minimalny przejazd z uwzględnieniem wysuniętego krzesła to 55 cm.

W przeciwnym razie podczas uczty poruszanie się i siadanie będzie dla gości niewygodne.

stół w salonie

salon-jadalnia

Co zrobić z dodatkami i wystrojem?

Oszacuj wielkość swojego salonu. W przestronnym pokoju wiszą duże obrazy, zainstalowane są masywne wazony. W małym zamiast jednego dużego umieszczamy 2-3 mniejsze.

Najczęściej dekoracyjne elementy wyposażenia wnętrz umieszczane są wzdłuż ścian i na nich, ale można też stworzyć kompozycję na cokołach, konsolach za sofą lub ustawić atrybuty na otwartych półkach w regale.

symetryczny plan piętra

salon w kolorze niebieskim

ciemny przestronny salon

Na zdjęciu opcja dekoracji salonu w kolorze niebieskim

Opcje aranżacji dla różnych układów

To, jak zaaranżować meble w przedpokoju, zależy nie tylko od stylu życia właścicieli, ale także od kształtu pomieszczenia. Za pomocą prawidłowego ułożenia mebli można regulować i korygować geometrię.

READ
Modne rozwiązania projektowe do sypialni: 9 świetnych pomysłów

Umeblowanie prostokątnego pokoju

Najłatwiej jest umeblować prostokąt, głównym zadaniem nie jest przekształcenie go w wąski wagon. Aby to zrobić, nie umieszczaj mebli wzdłuż przeciwległych ścian, pozostawiając pustą część środkową.

W prostokątnym salonie najwygodniej jest dokonać podziału na strefy. Jeśli podzielisz przestrzeń na dwa kwadraty, z których jeden będzie przeznaczony do wypoczynku, a drugi do pracy lub jedzenia, wnętrze okaże się harmonijne.

prostokątny salon

salon w stylu eko

sofa i fotel w salonie

Na zdjęciu nowoczesne wnętrze prostokątnego holu

Jak najlepiej zaaranżować w kwadratowym pokoju?

Najskuteczniejszym rozwiązaniem dla zachowania kształtu kwadratu jest układ symetryczny lub kołowy. Zdefiniuj centralny element i rozmieść meble, aby uzyskać idealnie zaplanowany salon.

szary narożnik

stylowy stolik kawowy

duże okno w holu

Na zdjęciu przykład wykorzystania symetrii kwadratowego salonu

Aranżacja mebli w wąskim salonie

Początkowo wąskie, długie pomieszczenie stanowi problem, który łatwo zaostrzyć. Dlatego zrezygnuj z układania wzdłuż jednej lub dwóch podłużnych ścian.

Wolisz asymetrię, używaj kompaktowych mebli (2 małe sofy zamiast ogromnej), wybieraj okrągłe i owalne kształty.

Lustra, poprzeczne podłogi, poziome paski na krótszych bokach, jasne kolory i inne sztuczki również pomogą wizualnie powiększyć przestrzeń.

wąski salon

długa sala

szmaragdowy fotel w salonie

Zdjęcie pokazuje przykład wizualnej ekspansji przestrzeni za pomocą mebli.

Dogodna lokalizacja dla małego pokoju

Twoim zadaniem przy urządzaniu małego salonu jest uwzględnienie wymiarów i nie pomniejszanie go jeszcze bardziej. W tym celu zrezygnuj z dużych zestawów mebli, a także zmniejsz łączną liczbę elementów.

W małym pokoju postawili narożną sofę lub prostą pufę i kilka foteli. W pierwszym przypadku pokój jest bardziej przestronny, ale nie ma możliwości przearanżowania. Drugi zestaw zajmuje więcej miejsca, ale pozostaje mobilny.

narożnik w małym pokoju

salon w skandynawskim stylu

jasne akcenty we wnętrzu

Na zdjęciu mały salon w jasnych kolorach

Właściwa aranżacja w dużym salonie

Ogromna hala może i powinna być podzielona na strefy! Zacznij od zdefiniowania obszarów funkcjonalnych: co planujesz robić w pokoju poza relaksem? Od odpowiedzi na to pytanie znajdziesz listę dodatkowych mebli: biurko, łóżko do sypialni, szafę.

Jeśli w pomieszczeniu nie ma zbyt wielu przedmiotów, skup się na ich wymiarach: pozwól sobie na efektowną sofę, projektor zamiast telewizora, wygodne duże krzesła.

W przestronnym salonie nie trzeba ustawiać wszystkich mebli wzdłuż ścian – lepiej pogrupować je w strefy i ustawić jak najbardziej ergonomicznie. Na przykład sofa i fotele są bliżej siebie i dalej od telewizora.

READ
Otwarte półki kuchenne: 11 pomysłów na zorganizowanie małej przestrzeni

spokojne wnętrze

salon w twoim domu

fresk na elewacji

Przykłady salonu o niestandardowym układzie

Przed narysowaniem planu zdecyduj sam: czy chcesz podkreślić, czy wyrównać cechy pomieszczenia?

Jeśli salon ma ścięty narożnik, wyróżnia go kominek i telewizor, a siedzenia są ustawione naprzeciwko.

Punktem kulminacyjnym „niewłaściwego” mieszkania może być również wykusz: w jadalni-salonie ustawiają grupę jadalną w pobliżu, w zwykłym robią kanapę z parapetu i mają obok niej półkę na książki.

Trudniej jest ukryć wady, do tego potrzebne będą meble wykonane na zamówienie: na przykład szafa o nietypowym kształcie wygładzi asymetryczne narożniki.

niezwykły kącik w pokoju

zły układ pomieszczeń

salon z kominkiem w rogu

Galeria zdjęć

Zdecyduj, jakie meble umieścić w salonie i jak to zrobić, nawet na etapie naprawy, tylko w ten sposób będziesz mógł stworzyć komfort w domu.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: