Jak wybrać wysokiej jakości okulary sportowe?

Jak wybrać okulary sportowe

Aleksey Rudnev, menedżer marki Cebe, opowiada o wyborze okularów sportowych.

Optyka sportowa chroni nie tylko przed promieniami słonecznymi, ale także przed kurzem, brudem, śniegiem i muszkami, a jednocześnie nie powinna przeszkadzać w aktywności. Zastanówmy się, jak wybrać odpowiednie okulary do zajęć na świeżym powietrzu.

Dobór optyki w zależności od rodzaju prowadzonej działalności

Według relacji z Hamburga cała optyka jest podzielona na:

  • Optyka korekcyjna
  • moda na słońce
  • Sporty ochronne
  • Po prostu ochronny

Czasami niektóre rodzaje czynności wymagają bardzo precyzyjnych ruchów, a jeśli okulary przeszkadzają (poślizg, mgła, prasa), to uprawianie sportu staje się po prostu niemożliwe. Na przykład, jeśli podczas maratonu Twoje okulary zaparują – „witaj w piekle”, a jeśli wspinasz się na skałę, a okulary pełzają Ci po nosie, pomyślisz o wszystkim, ale nie o trudnej trasie. Przy bliższym przyjrzeniu się, najważniejszą różnicą między optyką sportową a innymi rodzajami okularów jest niezrównany komfort, niska waga i ochrona przed różnymi czynnikami.

Ponieważ istnieje wiele różnych działań, zagrożenia dla oczu mogą być różne, ponieważ pamiętamy, że chronimy się nie tylko przed słońcem. Na przykład, nawet jeśli po prostu jeździsz rowerem w parku z dzieckiem, nieuchronnie będziesz musiał chronić oczy przed muszkami, kurzem i wiatrem. I odwrotnie, trenując na torze do narciarstwa biegowego, nie chcesz cierpieć z powodu płatków śniegu, kawałków lodu i lodowatego wiatru. Ćwicząc o zmierzchu, co zresztą nie jest rzadkością, nie potrzebujesz OKULARÓW PRZECIWSŁONECZNYCH, będziesz potrzebować okularów SAFETY.

Opracowując nowy model okularów, inżynierowie zastanawiają się przede wszystkim nad tym, gdzie i kto będzie ich używał. Dlatego modele sportowe różnią się od siebie nie tylko soczewkami, ale także designem jako całością.

Jeśli natkniesz się na ogłoszenie sprzedawcy o uniwersalności modelu, powinno to cię zaalarmować. Prawdziwie uniwersalne okulary nie mogą być!

W projektowaniu okularów stoją dwie konkurujące ze sobą koncepcje: z jednej strony okulary powinny zapewniać maksymalną ochronę, najlepiej blisko twarzy, z drugiej strony powinny zapewniać dobrą wentylację.

Jeśli jesteś wspinaczem, najprawdopodobniej wybierz okulary, które ściśle przylegają do twarzy i nie przepuszczają nawet najmniejszego promienia światła. Ale jeśli spróbujesz jeździć na rowerze, nartach lub po prostu biegać w tych okularach, zaparują.

Fan sportów cyklicznych (bieganie, maraton, narciarstwo biegowe) potrzebuje okularów z poprawioną wentylacją, co oznacza, że ​​okulary te będą miały duże prześwity boczne.

Są sporty, takie jak skialpinizm, gdzie trzeba „pocić się” na dość dużej wysokości, a do tego istnieje dość ograniczona lista modeli „pseudo-uniwersalnych”. Do czego programiści nie idą, aby zapewnić akceptowalną wentylację z wystarczającą ochroną:

  • szczeliny wentylacyjne o skomplikowanej geometrii;
  • zmodyfikowana geometria szkła optycznego;
  • perforowane noski itp., itp.
READ
5 wskazówek na milion: schudnij 3 kg tygodniowo i jedz, co chcesz!

Ale zanim porozmawiamy o różnych szczegółach projektów, musimy zapoznać się z głównymi materiałami używanymi do produkcji okularów.

Materiały soczewki

Lwia część soczewek jest wykonana z poliwęglan. To długi i dobrze znany materiał. Inżynierowie bardzo go kochają, ponieważ. jest wysoce technologiczny (może być tłoczony, odlewany, polerowany, malowany i modyfikowany na różne sposoby), niedrogi i trwały. Jedynym minusem jest to, że łatwo się rysuje. Z doświadczenia wiadomo, że po 3-4 latach aktywnego użytkowania okularów poliwęglanowych pokrywają się one cienką, ledwo zauważalną siatką rys nawet przy najdokładniejszym użytkowaniu.

Inny materiał – Szklanka wody mineralnej znacznie mniej popularne. Jest droższy, cięższy, rozpada się na niebezpieczne fragmenty. ALE ma niższy współczynnik załamania, lepszą jakość optyczną, a przy tym prawie nie rysuje! Stosowany jest w bardzo wąskiej serii punktów (góra).

Aby uzupełnić obraz, należy pamiętać o „egzotycznych” tworzywach sztucznych − CR39i jego mocniejsza wersja – NXT. Główną zaletą tych materiałów jest zamknięta licencja, co prowadzi do wzrostu ich kosztu, co jest korzystne dla sprzedawców. Materiały te są bardzo lubiane przez producentów sprzętu wojskowego, ponieważ NXT jest znacznie mocniejszy niż standardowy poliwęglan. Ale dla optyki sportowej nie jest to aż tak znacząca opcja, ponieważ nadal pozostaje plastikowa, co oznacza, że ​​się porysuje.

Razem: najprawdopodobniej w sklepach natkniesz się na soczewki poliwęglanowe, w rzadkim przypadku, jeśli jesteś alpinistą, będziesz potrzebować okularów z soczewkami ze szkła mineralnego.

Kategorie soczewek według ochrony UV

Jak wspomniano powyżej, optyka sportowa chroni nie tylko przed uderzeniami mechanicznymi, ale także oczywiście przed negatywnym wpływem promieni słonecznych.

Cały zakres światła słonecznego jest umownie podzielony na 3 części:

  • światło podczerwone / promieniowanie cieplne (2500-780 nm)
  • zakres światła widzialnego (780-380nm)
  • Zakres UV (380-280 nm)

Na początek zniszczmy znany mit: promieniowanie UV nie jest tak niebezpieczne dla ludzkiego oka, jak to się zwykle przeraża. Ludzkie oko na ogół nie jest przezroczyste dla światła ultrafioletowego, co oznacza, że ​​cały ładunek UV pada tylko na rogówkę (pochłania UV-A) i soczewkę (pochłania UV-B). Siatkówka nie jest narażona na promieniowanie UV, ponieważ nie dociera do niej szkodliwe promieniowanie. Ale odczuwamy dziki dyskomfort, gdy nasze oczy są „przecinane” przez bardzo „bliski” ultrafiolet, dlatego okulary sportowe powinny go blokować. Zarówno poliwęglan, jak i szkło mineralne robią to w 100%.

READ
7 ćwiczeń, które pomogą Ci uzyskać szparę między udami

Widzialny zasięg światła sam w sobie nie jest niebezpieczny dla oczu, ale może nam bardzo przeszkadzać i powodować przepracowanie. Aby zmniejszyć obciążenie z zakresu widzialnego, nasze okulary muszą być odpowiednio ciemne. Jak ciemno? Jest to określone przez kategorię obiektywu.

Istnieje 5 kategorii soczewek – od 0 do 4. Jednocześnie czwarta kategoria jest najgęstsza i z reguły jest używana tylko na dużych wysokościach.

Oto standardowa tabliczka do przepuszczania światła przez soczewki różnych kategorii:

kategoria Zakres przepuszczalności światła, %
80> 100
1 43> 79
2 18> 42
3 8> 17
4 3> 8

Jak widać z tabeli, rozpiętość zagęszczeń dla tej samej kategorii może sięgać nawet 36%. „Kategoria ochrony” nie ma nic wspólnego z promieniowaniem UV, odnosi się tylko do gęstości filtra.

Zasięg podczerwieni (termiczny). Nie wchodząc w głębokie szczegóły anatomii oka i podstawy okulistyki, powinieneś wiedzieć, że na dużych wysokościach w suchym i czystym powietrzu bezpośrednie promieniowanie cieplne skupia się ściśle w centrum siatkówki (na plamce żółtej) i „oparzenia out” to bardzo delikatne miejsce w kilkadziesiąt minut. Takie uszkodzenie oka nie jest leczone.

Szansa na złapanie „termicznego króliczka” nie jest wielka, ale cena za to wysoka. Dlatego wybierając się na duże wysokości szukaj okularów z filtrami z dodatkową ochroną termiczną. Zazwyczaj są oznaczone IR (podczerwień).

Dodatkowe właściwości soczewek

Wszystko to dotyczy podstawowych właściwości prawie wszystkich okularów dowolnego producenta. Ale teraz produkują soczewki o dodatkowych właściwościach:

1. Fotochromowe

Pierwsza soczewka fotochromowa, która mogła ciemnieć pod słońcem i rozjaśniać o zmierzchu, została wynaleziona w 1962 roku. Od tego czasu wiele nauczono się o soczewkach fotochromowych. Zdecydowana większość soczewek fotochromowych ciemnieje dopiero pod wpływem składowej promieniowania UV, ale zakres widzialny w żaden sposób na nie nie wpływa. Dlatego siedząc w samochodzie nie należy polegać na ciemnych okularach fotochromowych. Jednak ostatnio zaczęły pojawiać się soczewki fotochromowe uczulone na widzialną część widma. Wciąż są drogie i rzadko stosowane w optyce sportowej.

Szybkość ciemnienia soczewek fotochromowych jest bardzo zależna od temperatury. Im cieplejszy, tym szybciej „przełączają się”. Takie soczewki są produkowane przy użyciu różnych technologii, które nie są unikalne. Zakres zabarwienia soczewek określa producent okularów kierując się zdrowym rozsądkiem. Możesz stworzyć soczewkę od 1 do 4 kategorii. Ale po prostu nie ma gdzie wykorzystać tak szerokiego zakresu. Dlatego najpopularniejsze zakresy przełączania to kategorie 1-3 lub 2-4.

READ
Płaski brzuch bez wyczerpujących treningów: super efekt w zaledwie 5 minut!

Oto być może wszystko, co musisz wiedzieć o soczewkach fotochromowych.

2. Soczewki z polaryzacją

Ostatnio coraz więcej osób zaczęło zadawać pytanie o soczewki z polaryzacją. Potrzebujesz takich okularów i komu? Moim zdaniem są potrzebne tylko tym, którzy spędzają dużo czasu na wodzie.

;-)

Co to za soczewki? Soczewka poliwęglanowa pokryta jest cienkowarstwowym filtrem polaryzacyjnym, który częściowo lub całkowicie blokuje płaskie spolaryzowane promieniowanie odbite od dielektryków. Czy jesteś już zmęczony? Mówiąc najprościej, taki filtr zmniejsza jasność odbitych świateł. Najbardziej irytujące odblaski daje tafla wody. Okazało się, że te soczewki są najbardziej poszukiwane wśród miłośników rekreacji wodnej. Okulary z tymi soczewkami można również polecić wspinaczom lodowym. Ale wybierając optykę z filtrem polaryzacyjnym, musisz pamiętać o tym: kiedy poruszasz się w tych okularach, ogólne oświetlenie pola widzenia ciągle się zmienia. Nie każda osoba jest w stanie wytrzymać taki kalejdoskop.

Nowoczesna technologia pozwala połączyć wszystkie powyższe opcje w jednym obiektywie. Ale za wszystko trzeba zapłacić – będą bardzo drogie, a każda warstwa nałożona na obiektyw zwiększa dystorsję optyczną.

oprawki okularów sportowych

Widziałem okulary bez soczewek, ale trudno sobie wyobrazić sportową optykę bez oprawek, więc porozmawiajmy pokrótce o materiałach oprawek.

Materiały oprawek okularowych

Być może najczęstszym materiałem na oprawki sportowe jest grylamid. Występuje w różnych gęstościach, różnych gramaturach i mocach. Jest tani, łatwy w produkcji, łatwo wytłaczany i poddawany szerokiej gamie opcji wykończeniowych.

Tworząc lekkie modele okularów, czasami używają kapron (nylon). Materiał jest lekki, elastyczny, ale nie wystarczająco twardy.

Niektóre oprawki okularowe dla wspinaczy są wykonane z metal, podążając za sprawdzonymi i ukochanymi tradycjami. Nie trzeba mówić o znaczących zaletach, ale wyglądają „bogato”, a nie „jak wszyscy inni”.

Kształt, geometria i niektóre cechy konstrukcyjne ram

;-)

Okulary sportowe są pełnoprawny и półoprawione (półramowe). Półoprawki często są wyposażone w wymienne soczewki. A jeśli potrzebujesz okularów z gwarantowaną wentylacją, wybierz modele z półoprawkami. Czasem wieje tak, że „wybija” łzy, nie ma parowania

Dopasowane, pełnoklatkowe okulary często mają panoramiczny widok, zmniejszoną wentylację, większą wagę, ale zapewniają lepszą ochronę przed negatywnymi skutkami środowiska zewnętrznego.

Wskazówki dotyczące wyboru optyki sportowej

Czy można wybrać okulary sportowe online?

Tak, jeśli dokładnie wiesz, jak ten model na tobie siedzi. Nie ma standardowego typu twarzy. Każdy indywidualny model siedzi inaczej na tej samej twarzy. Podczas opracowywania okularów projektanci kierują się najczęściej szerokością grzbietu nosa i objętością głowy. W Internecie można znaleźć wiele mylących zaleceń dotyczących „harmonijnego połączenia trójkątnego podbródka i kwadratowych okularów”, ale w rzeczywistości te wskazówki nie działają. Tylko aktualna moda i trendy przyszłych sezonów na kształt oprawek naprawdę „rządzą piłką”.

READ
5 ćwiczeń zmieniających ciało w zaledwie 15 minut

Kilka uniwersalnych zaleceń dotyczących wyboru okularów sportowych

Jeśli chcesz wyglądać sportowo, energicznie, świeżo, wybierz okulary z wyraźnymi akcentami na skroniach. Jeśli wolisz bardziej klasyczny wygląd, wybierz okulary bez akcentu, z prostokątną oprawką. Jeśli masz ciemną karnację – nie krępuj się eksperymentować, użyj jasnych i białych ramek. Ciemniejsze oprawki są bardziej odpowiednie dla osób o jasnej karnacji. Pomożesz więc sobie i konsultantowi w hali zrozumieć nieskończoną różnorodność oprawek. W końcu coraz częściej gubimy się w wyborze kształtu ramy, łatwo rozumiejąc technologie i ceny.

Jak nie pomylić się z rozmiarem przy zakupie okularów sportowych przez Internet? Dlaczego polaryzacja jest konieczna? Jakie okulary nadają się do biegania, jazdy na rowerze i żeglowania i ogólnie, czy warto dążyć do opcji all-in-one?

Zadaliśmy pytania dotyczące okularów sportowych BLIZ i podzieliliśmy się z Tobą odpowiedziami.

BLIZ

BLIZ (czyt. „blitz”) to szwedzka marka, która specjalizuje się w optyce sportowej (choć produkuje również inny sprzęt sportowy jak ochronne kaski rowerowe). BLIZ znajduje się w gronie czołowych producentów; firma współpracuje ze sportowcami kadr narodowych w biathlonie i narciarstwie biegowym. Okulary BLIZ są używane przez sportowców w Szwecji, Norwegii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, USA i Rosji.

BLIZ

Okulary BLIZ są produkowane na Tajwanie. Wszystkie soczewki posiadają stopień ochrony przed trzema rodzajami promieniowania ultrafioletowego: UVA, UVB, UVC. Promienie UVC nie docierają do powierzchni ziemi, pozostają w stratosferze; ale ochrona przed nimi jest potrzebna, na przykład, przez pilotów.

W ciągu ostatnich dwóch lat marka skupiła się na sportach letnich: bieganiu, kolarstwie, triathlonie, wędrówkach górskich.

Właściwości okularów sportowych, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze

Jakość obiektywu

To najważniejsza rzecz, która odróżnia wysokiej jakości optykę od okularów za 150 rubli. Soczewki BLIZ mają minimalne zniekształcenia, a to pozwala chronić oczy, w tym przed niepotrzebną pracą. Jeśli soczewka jest wypaczona, twoje oko jest zmuszone dostosować się do zniekształconego obrazu; 30-40 minut w tych okularach i możesz mieć silny ból głowy.

Dodatkowe właściwości soczewek

Opatentowana soczewka światło nordyckie usuwa półcienie, obraz staje się jaśniejszy i bardziej kontrastowy. Przy dużej prędkości ważne jest, aby zobaczyć każdą dziurę lub wyboje, a wysoki kontrast pozwoli ci zrobić to wcześniej i zmienić trajektorię ruchu lub zwolnić z wyprzedzeniem. To nie tylko kwestia Twojego komfortu, ale i bezpieczeństwa, nikt inny nie ma takiej technologii. Okulary z tym obiektywem należą do modeli Matrix, Vision i Fusion.

READ
5 pospolitych rzeczy, które codziennie zagrażają Twojej sylwetce

BLIZ

Kolejna technologia, już dość popularna – polaryzacja. Soczewki polaryzacyjne są potrzebne, gdy masz do czynienia ze światłem odbitym: podczas pieszych wędrówek (światło od śniegu), podczas uprawiania sportów wodnych (odblask od wody). W naszym asortymencie znajdują się modele z polaryzacją: Polarized Inget i Active Altitude.

Rodzaj sportu

BLIZ Tempo to jedne z najlżejszych butów do biegania na świecie. W 2016 roku zdobyła nagrodę Runner’s World Best Choice Award dla biegaczy.

To bardzo lekkie i wygodne gogle; korzystają z nich nie tylko biegacze, ale np. szwedzka drużyna siatkówki plażowej kobiet. Jest to sport o wysokiej intensywności, w którym ważne jest, aby gogle nie spadały podczas ruchu.

Istnieją modele, które można nazwać uniwersalnymi, na przykład Motion+. Są to dość proste okulary (zauszniki i grzbiet nosa nie uginają się), które nadają się do jazdy na rowerze, biegania i miasta. Zestaw zawiera trzy komplety soczewek do różnych warunków.

Najpopularniejszym modelem jest Matrix; Nie ma odpowiedników w projektowaniu. Ten model doskonale nadaje się do jazdy na rowerze i narciarstwa biegowego ze względu na wysoką soczewkę i ochronę przed słabym światłem. Bardzo podobny model Fusion posiada na dole belkę, którą można zmieniać (w zestawie dwie sztuki w różnych kolorach) – pozwala to uzyskać trzy opcje aranżacyjne.

BLIZ

Możliwość zmiany soczewek

Zadaj sobie pytanie, kiedy iw jakich sytuacjach będziesz potrzebować okularów. Czy zawsze będzie gorąca słoneczna pogoda? Okulary sportowe są również potrzebne jako ochrona oczu przed gałęziami, wiatrem, kurzem, owadami; jest to konieczne zarówno przy pochmurnej pogodzie, jak i wieczorem. W tym przypadku wiele modeli okularów ma wymienne soczewki, w tym przezroczyste.

Możliwość personalizacji

Modele BLIZ Matrix, Fusion, Vision, Tempo i Hybrid mają składane zauszniki i nosek (w miejscu grzbietu nosa), dzięki czemu można regulować rozmiar okularów.

Okulary marki BLIZ mają dwa rozmiary: standardowy M, w przybliżeniu odpowiada rozmiarowi 58-60; oraz tzw. mała twarz, mała, rozmiar 50-54 – dla kobiet, młodzieży i osób o wąskich twarzach.

BLIZ

Jaka jakość okularów sportowych jest dla Ciebie najważniejsza? Opowiedz nam o swoim doświadczeniu!

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: