Jak używać koła kolorów Itten do wybierania kolorów ubrań?

Itten, Johannes – wybitny pedagog, teoretyk projektowania, artysta.

Bardzo dobry dla tych, którzy są pewni swojego wyczucia koloru i umiejętnie stosują swój instynkt w praktyce. Ale nie każdy ma taką pewność siebie. Właśnie dla tych, którzy nie są pewni swojego wyczucia harmonii kolorów, choć to uczucie jest wpisane w każdego człowieka, oferuję z pomocą koło kolorów Johannesa Ittena. To koło barw jest bardzo pomocne w doborze harmonijnych zestawień kolorystycznych składających się z dwóch, trzech, czterech lub więcej kolorów.

Okrąg Itten jest podzielony na 12 kolorowych sektorów. Istnieją 3 główne podstawowy kolory są niebieski, żółty, czerwony. Dopiero po ich zmieszaniu uzyskuje się całą różnorodność koła barw.

Nazywane są następujące kolory na kole kolorów złożony lub wtórny zamówienie, są też 3 z nich – to fioletowy, pomarańczowy i zielony. Kolory te uzyskuje się przez zmieszanie równych proporcji kolorów pierwszego rzędu.

Mieszając kolory Pierwszy i drugi zamówienie, otrzymamy 6 kolorów trzeciorzędowych.

Koło kolorów Itten do tworzenia harmonijnych zestawień kolorystycznych, fot. nr 1

Istnieje kilka klasycznych kombinacji kolorów, wybranych za pomocą koła kolorów Itten.

W każdym okręgu znajduje się postać; linia, trójkąty, prostokąt, kwadrat, sześciokąt, obracając figurę, otrzymujemy pożądaną kombinację kombinacji kolorów.

Kolory uzupełniające (dopełniające).

Uzupełniające lub uzupełniające kontrastujące są kolory znajdujące się po przeciwnych stronach koła kolorów Itten.

Koło kolorów Itten do tworzenia harmonijnych zestawień kolorystycznych, fot. nr 2

Klasyczna triada

Klasyczna triada składa się z trzech równoodległych kolorów na kole barw Itten. Aby osiągnąć harmonię w triadzie, wybierz jeden kolor jako główny, a pozostałe dwa wykorzystaj jako akcenty.

Koło kolorów Itten do tworzenia harmonijnych zestawień kolorystycznych, fot. nr 3

triada analogowa

Analogowy schemat kolorów jest tworzony przez trzy sąsiednie kolory na dwunastosektorowym kole kolorów. Korzystając z tego schematu, można wybrać jeden kolor jako główny, drugi jako pomocniczy, a trzeci jako akcent.

Koło kolorów Itten do tworzenia harmonijnych zestawień kolorystycznych, fot. nr 4

Kontrastująca triada

Kontrastująca triada jest wariantem komplementarnej kombinacji kolorów, tylko zamiast koloru przeciwnego stosuje się kolory z nim sąsiadujące.

Koło kolorów Itten do tworzenia harmonijnych zestawień kolorystycznych, fot. nr 5

Prostokątny wzór

Schemat prostokątny składa się z czterech kolorów, z których każdy jest komplementarny.

Ten schemat daje być może największą liczbę wariacji zawartych w nim kolorów. Aby łatwiej było zrównoważyć schemat prostokątny, jeden kolor należy wybrać jako dominujący, a resztę jako pomocniczy.

Koło kolorów Itten do tworzenia harmonijnych zestawień kolorystycznych, fot. nr 6

kwadratowy schemat

Schemat kwadratowy prawie powtarza schemat prostokątny, ale kolory w nim są w równej odległości wokół koła. Warto też wybrać tutaj jeden dominujący kolor.

READ
Ponad 20 delikatnych beżowych stylizacji, które podbiją Twoje serce tej zimy!

Koło kolorów Itten do tworzenia harmonijnych zestawień kolorystycznych, fot. nr 7

Sześciokątny wzór

Sześciokątny schemat kombinacji kolorów jest bardziej złożony, ale mimo to ma zastosowanie. W dwunasto-sektorowym kole kolorów zamiast trójkąta lub kwadratu można również wprowadzić sześciokąt. A potem harmonijny sześcioton będzie oparty na trzech parach dopełniających się kolorów.

Koło kolorów Itten do tworzenia harmonijnych zestawień kolorystycznych, fot. nr 8

Jednak całkiem uczciwie jest zauważyć, że do wyboru harmonijnych kolorów 12. koło kolorów nie wystarczy. A raczej nie, żeby tego było mało, ale po prostu to nie wszystko. Po prostu nasz krąg okazał się nasyconymi, jasnymi kolorami. Ale używamy różnych odcieni tych kolorów, a uzyskujemy je poprzez dodanie białych lub czarnych kolorów. Tak więc po dodaniu bieli uzyskujemy odcienie pastelowe do prawie białych i odwrotnie, po dodaniu czerni nasycenie wzrośnie. Rezultatem jest duże koło kolorów z wieloma odcieniami oryginalnych kolorów.

Koło kolorów Itten do tworzenia harmonijnych zestawień kolorystycznych, fot. nr 9

Koło kolorów Itten podzielone jest na kolory zimne i ciepłe. Widzimy, że żółty jest najjaśniejszy, a fioletowy najciemniejszy. Oznacza to, że te dwa kolory tworzą najsilniejszy kontrast światła i ciemności. Prostopadle do osi „żółto – fioletowa” są „czerwono-pomarańczowe” i „niebiesko-zielone”, które są dwoma biegunami kontrastu zimna i ciepła. Żółty, żółto-pomarańczowy, pomarańczowy, czerwono-pomarańczowy, czerwony i czerwono-fioletowy nazywane są ciepłymi kolorami, a żółto-zielony, zielony, niebiesko-zielony, niebieski, niebiesko-fioletowy i fioletowy nazywane są kolorami zimnymi. Najcieplejszy jest kolor czerwono-pomarańczowy, a najzimniejszym niebiesko-zielony.

Warianty kombinacji kolorów:

Koło kolorów Itten do tworzenia harmonijnych zestawień kolorystycznych, fot. nr 10

Nie daj się ponieść teorii, daj upust swojej wyobraźni i śmiało improwizuj!

W każdej sytuacji chcemy wyglądać pięknie, promiennie, stylowo, bo wygląd to klucz do sukcesu. Jednak właściwy wybór rzeczy do jej stylu to tylko połowa sukcesu dla dziewczyny, która szuka swojego idealnego wizerunku.

Koło kolorów Itten. Jak używać przy wyborze ubrań

Co to jest koło kolorów Ittena? Jak łączyć kolory według Ittena? (dopełniające, podobne, triady, oddzielne-dopełniające, kwadratowe, monochromatyczne, achromatyczne) Odcienie zimne i ciepłe z koła kolorów Zasady łączenia strojów biznesowych, casualowych i wieczorowych Proste i korzystne dla wszystkich sposoby łączyć kolory, które dobrze prezentują się w odzieży damskiej

Koło kolorów Itten. Jak używać przy wyborze ubrań

Spójrz na graficzny okrąg. Pokazuje trójkąt z trzema kolorami w środku koła. Są to kolory podstawowe – żółty, czerwony i niebieski, z których pochodzą kolory drugorzędne: zielony (żółty + niebieski), pomarańczowy (czerwony + żółty), fioletowy (czerwony + niebieski).

Wokół niego znajduje się kolejny okrąg z 12 kolorami, który obejmuje kolory podstawowe, drugorzędne i trzeciorzędne. Czerń i biel nie są kolorami, ponieważ pasują do wszystkiego. Według kręgu Ittena, idealne kombinacje uzyskuje się poprzez łączenie przeciwnych pozycji. Na przykład łączymy: żółty + fioletowy, czerwony + zielony i tak dalej.

READ
Jak dopasować kolor i styl szalika do płaszcza: 30 fajnych wskazówek

Istnieją jednak inne parametry i kryteria doboru odzieży i akcesoriów. I mogą nie być łatwe. Niektóre zestawienia nie mają sensu, jak niebieski i brązowy lub czarny. Ale tak naprawdę wszystko zależy od odcieni: niebieski, królewski kolor, dobrze komponuje się z czernią (zwłaszcza jeśli chodzi o strój casualowy dla mężczyzn).

Jak używać – podstawowe zasady

Uzupełniający (uzupełniające) połączenie kolorów Dwa kolory znajdują się po przeciwnych stronach koła kolorów. Zapewnia to wysoki kontrast i żywe kombinacje kolorów, a razem kolory będą wydawały się jaśniejsze i bardziej zauważalne.

Koło kolorów Itten. Jak używać przy wyborze ubrań

podobny kompleks. Trzy kolory (do 5) są obok siebie na kole kolorów. Ta kombinacja kolorów jest uniwersalna, ale może też przytłaczać. Aby zrównoważyć ten schemat kolorów, wybierz jeden dominujący kolor i użyj pozostałych jako akcentów.

Koło kolorów Itten. Jak używać przy wyborze ubrań

Triaдs. Trzy kolory rozmieszczone równomiernie na kole kolorów. Jest to schemat kolorów o wysokim kontraście, który jest wystarczająco wszechstronny, aby tworzyć odważne, żywe palety kolorów.

Koło kolorów Itten. Jak używać przy wyborze ubrań

Oddzielne – Uzupełniające. Dobieramy kolory jak w kolorach dopełniających, przeciwstawnych, ale stosujemy sąsiednie.

Koło kolorów Itten. Jak używać przy wyborze ubrań

Kwadrat. 4 kolory są równomiernie rozmieszczone na kole kolorów. Takie schematy są odważne i najlepiej sprawdzą się, gdy jeden kolor będzie dominował, a pozostałe posłużą jako akcenty. Im więcej kolorów w palecie, tym trudniej jest zbalansować

Koło kolorów Itten. Jak używać przy wyborze ubrań

Monochromatyczny. Trzy tony i odcienie jednego koloru bazowego. Zapewnia subtelną i konserwatywną kombinację kolorystyczną. Wszechstronne połączenie kolorów, które łatwo zastosować w projektach projektowych, aby uzyskać harmonię.

Koło kolorów Itten. Jak używać przy wyborze ubrań

połączenie achromatyczne. Połączenie czerni, bieli i szarości ze sobą i dowolnym innym kolorem.

Koło kolorów Itten. Jak używać przy wyborze ubrań

Jak zrozumieć, które kolory pasują do odcienia naszej skóry, włosów i oczu, aby znaleźć dla siebie odpowiedni kolor.

Koło kolorów Itten. Jak używać przy wyborze ubrań

Koło kolorów Itten. Jak używać przy wyborze ubrań

Harmonia kolorów jest bardzo interesująca, więc poznajmy takie pojęcia, jak odcień skóry, półton i wydźwięk.

Ton odnosi się do ciemnej i jasnej skóry, w tym śniadej.

Podton odnosi się do temperatury skóry, dzieli się na 2 kategorie: ciepłą i zimną.

Overtone – wierzchnia warstwa skóry, która może mieć żółte lub różowe odcienie.

Teraz zwróć uwagę na ton. Jak go rozpoznać?

Najpierw sprawdź, czy naczynia krwionośne na nadgarstkach są zielonkawe czy niebieskawe. W pierwszym przypadku twój cień jest ciepły, w drugim – zimny. Jeśli wyglądają zarówno niebieskawo, jak i zielonkawo, twój ton jest neutralny.

READ
Jak nosić spodnie dresowe i wyglądać stylowo: 13 stylowych pomysłów

Więc są inne wskazówki.1. Kolor twoich ust – brzoskwiniowy – twój odcień jest ciepły, usta “fioletowe” – zimne. 2. Osoby o ciepłej karnacji nigdy nie mają bladej skóry, osoby o chłodnej karnacji mogą być „szarawe i zielonkawe”. 3. „Ciepłe” natychmiast opalają się na słońcu, „zimne” – stają się różowe i opalają się powoli.

Teraz wybierz odpowiednie kolory do swojej garderoby.

Koło kolorów Itten. Jak używać przy wyborze ubrań

Te o ciepłych odcieniach: kremowy, beżowy, koralowy, turkusowy, żółty, bordowy, zielony (khaki) i głęboki fiolet. Kolory cytrynowy żółty, pomarańczowy, czerwony, jasnoniebieski, różowy i szary nie będą działać. I odwrotnie, u nich świetnie wyglądają w nich osoby o zimnym odcieniu. „Fajny odcień” nie powinien nosić naturalnych kolorów, takich jak brąz i wszystkie jego odcienie.

Styl biznesowy

Większość czasu spędzasz w pracy, więc szafa nie powinna być nudna, ale surowa i powściągliwa. Weź neutralne kolory podstawowe – beżowo-biały, szaro-niebieski, czarny, ciemnozielony. Dzięki nim łatwo jest tworzyć różne kombinacje z innymi kolorami. Unikaj jasnych kolorów, które wykraczają poza etykietę, lepiej zwracać uwagę na pastele i wyciszone odcienie. Podkreśli twoje mocne strony i ukryje twoje słabości.

Koło kolorów Itten. Jak używać przy wyborze ubrań

Koło kolorów Itten. Jak używać przy wyborze ubrań

Koło kolorów Itten. Jak używać przy wyborze ubrań

Obrazy wieczorne.

W przypadku sukien wieczorowych nie ma ograniczeń w wyborze koloru bazowego. Jeśli główna rzecz się wyróżnia Ciemne i jasne kolory, odpowiednie są również ciepłe i zimne odcienie.

Pamiętać. Niektóre przyjęcia i wydarzenia z wyprzedzeniem ogłaszają dress code.

Klasyczne wieczorowe kolory to czerń i czerwień, zarówno w ubraniach, jak i dodatkach. Mieszaj jasne rzeczy z neutralnymi. z masy i wyglądaj niezapomnianie, w dobry sposób, wybierz jasne odcienie.

Idealne połączenie to efektowny odcień + kilka dodatkowych, wzbogacą kolor główny.

Koło kolorów Itten. Jak używać przy wyborze ubrań

Koło kolorów Itten. Jak używać przy wyborze ubrań

Styl casual

Uzupełnij swoją codzienną garderobę z odcieni brązu, błękitu, zieleni. Dodaj pastelowe i jasne akcenty. Chociaż biel i czerń nie są praktyczne, nie wykluczaj ich, jeśli są Twoimi ulubionymi.

Koło kolorów Itten. Jak używać przy wyborze ubrań

Koło kolorów Itten. Jak używać przy wyborze ubrań

Koło kolorów Itten. Jak używać przy wyborze ubrań

  • Lekkie + lekkie = mocne i przyjemne (szczególnie w pastelowych kolorach).

Koło kolorów Itten. Jak używać przy wyborze ubrań

  • Kolor jasny + ciemny = wygląd optyczny. Ciemny kolor wizualnie zawęzi część ciała.

Koło kolorów Itten. Jak używać przy wyborze ubrań

  • Jasny kolor + jasny = wyrafinowany i atrakcyjny

Koło kolorów Itten. Jak używać przy wyborze ubrań

  • Ciemny+ciemny=idealny strój na każdą okazję (jak pokazuje Victoria Beckham)

Koło kolorów Itten. Jak używać przy wyborze ubrań

  • Ciemny + jasny = efektowny, idealny na noc

Koło kolorów Itten. Jak używać przy wyborze ubrań

  • Jasne + ciemne + jasne kolory = nigdy nie pozostań niezauważony

Koło kolorów Itten. Jak używać przy wyborze ubrań

  • Jasne + jasne + jasne = dodaj akcenty do monochromatycznego wyglądu za pomocą pary butów, torby lub akcesoriów
READ
7 niezwykle przytulnych kamizelek na ciepłą jesień 2023

Koło kolorów Itten. Jak używać przy wyborze ubrań

Jasny + ciemny + jasny. Kolorem dopełniającym może być dodatek lub jedna część garderoby.

Koło kolorów Itten. Jak używać przy wyborze ubrań

Takie koło Itten można kupić w księgarni lub do robótek ręcznych. Istnieją różne aplikacje na smartfony, które pomogą Ci wybrać ubrania i sprawią, że zakupy będą łatwiejsze i przyjemniejsze.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: