Jak ustalić, czy masz nadwagę, bez centymetra, wagi i wskaźników BMI

Proponujemy Ci prosty test, który nie wymaga wagi, centymetra ani kalkulatora, abyś mógł sprawdzić, jak harmonijne jest Twoje ciało. Ponieważ tylko jego możliwości mogą faktycznie stwierdzić, czy masz nadwagę, czy nie!

Sprawdź, czy masz nadwagę, bez łusek, centymetrów i wskaźników BMI

Bądźmy szczerzy: nadwaga jest subiektywna. Jedna wygląda jak trzcina, ale marzy o zrzuceniu pięciu kilogramów, druga ma przepyszne krągłości i jest przekonana, że ​​jej figura jest idealna.

Z drugiej strony fizjolodzy uważają, że ani objętość w centymetrach, ani waga w kilogramach, ani nawet BMI nie są w stanie dokładnie odzwierciedlić tego efemerycznego pojęcia „nadwagi”. Naukowcy zaproponowali wyjście z innych kryteriów. Twoje ciało zostało stworzone przez naturę przede wszystkim w celu wykonywania określonych funkcji. A jeśli poradzi sobie z nimi bez problemów, to schudnięcie lub nie jest tylko kwestią twoich preferencji estetycznych.

1. Pochyl

Noś obcisłe ubranie lub pozostań w bieliźnie. Odwróć się bokiem do pełnego lustra i pochyl się do przodu – powoli i płynnie, tak nisko, jak to tylko możliwe. Czy brzuch zwisa? Czy koliduje z tiltem? Jeśli możesz bez problemu zejść do stóp pod kątem 45 stopni, nic ci nie jest.

2. Odprawa

Odwróć się twarzą do lustra, złącz stopy. Policz liczbę przerw między nogami: jeśli są ich 3 (między udami, między kolanami a łydkami, między kostkami) – wszystko jest w porządku.

3. Retrakcja brzucha

Stań bokiem do lustra, pochyl się tak, aby tułów był równoległy do ​​podłogi i wciągnij brzuch z całej siły. Jeśli „tonie”, to znaczy zapada się, jest to doskonały wynik! Jeśli jest płaski, to też w porządku. Ale jeśli żołądek nadal wystaje na zewnątrz, uważaj.

4. Kąt prosty

Ten test najlepiej wykonać w samej bieliźnie. Usiądź na podłodze, tułów ściśle pionowy, pod kątem 90 stopni do wyciągniętych nóg. Rozluźnij żołądek. Zbierz swoją odwagę i policz, ile utworzyło się fałd. Jeden? jesteś młody! 2 – powód do myślenia.

5. Uchwyt na szyję

Usiądź wygodnie, trzymaj głowę prosto. Spróbuj chwycić palcami skórę z tyłu szyi. Nie powinno to zadziałać – przy braku nadwagi palce cały czas będą się zsuwać.

READ
10 wspaniałych herbat, które przypominają trening na siłowni

6. Ręcznie robione

Przesuń rękę w bok równolegle do podłogi, napnij mięśnie. Palcami drugiej ręki spróbuj uszczypnąć triceps. Przechwytywanie powinno być zagięciem 1 cm, nie więcej.

W każdym razie pamiętaj, że Ty i tylko Ty decydujesz, czy jesteś zadowolony ze swojego wyglądu!

Nadwaga i wiek dały o sobie znać: postawili artrozę kolan. Poszedłem na wizytę do chirurga, zaproponował mi lek Flexotron Solo, który spowalnia niszczenie stawu. Lek nie jest tani, ale lekarz bardzo dobrze o nim mówił. Przebieg leczenia składa się z 2 iniekcji w każde kolano. Po zastrzykach ból prawie całkowicie zniknął, kolana już nie trzeszczą. Staram się unikać jakiejkolwiek aktywności fizycznej, ale czuję się świetnie. Lek jest wart swojej ceny.

Swoją drogą, kiedy miałem niedowagę, wystawały mi wszystkie żebra, kości barkowe i tak dalej, nadal nie było szczeliny między udami ze względu na budowę nóg. Moja matka miała to samo, kiedy była młoda. Więc nie dla każdego przedmiotu.

Rada jest daleka od uniwersalnej, a zatem nieprawdziwa. 1. – jakie 45 stopni, towarzysze. to już kwestia elastyczności, a nie kompletności – do weryfikacji wystarczy 90 stopni. 2. – cóż, ta rada w ogóle nie uwzględnia tego, że prawie nie ma idealnie równych nóg (każdy ma albo trochę xix, albo koło), nie mówiąc już o tym, że te luki powinny wynosić 4, jeśli mówimy o norma. 4. – Kiedy pływałem w młodości i mój brzuch wyglądał jak tarka (słynne kostki) – miałem więcej fałd w podobnej pozycji, dokładnie według liczby kostek =), ale jeśli wyrośniesz duży brzuch – tam będzie dokładnie jedna fałda – cały żołądek. Tak więc połowa twoich rad nie ma prawa istnieć, nie wprowadzaj dziewczyn w błąd.

Normalna waga osoby to ta masa ciała, przy której ma on maksymalną szansę na bycie zdrowym, a po drugie – atrakcyjny wygląd. Zgodność z normalnymi wskaźnikami nie daje XNUMX% gwarancji zdrowia, ale zmniejsza ryzyko chorób i zaburzeń, których czynnikiem ryzyka jest nadwaga. Według statystyk ci, którzy trzymają się normalnej wagi dla wzrostu i wieku, czują się dobrze nawet po intensywnym treningu.

READ
Uczyć się na pamięć! 50 zdrowych nawyków dla szczupłych kobiet

Jak obliczyć normalną wagę

W rzeczywistości optymalna waga jest pojęciem abstrakcyjnym, które oznacza pewną średnią wartość uzyskaną w obliczeniach uwzględniających parametry fizjologiczne człowieka:

Ale przy obliczaniu normalnej wagi nie są brane pod uwagę poszczególne wskaźniki:

 • poziom aktywności fizycznej;
 • stosunek masy mięśniowo-tłuszczowej.

Dlatego wartości uzyskanej za pomocą wzorów nie można nazwać najdokładniejszą. Działa jedynie jako przybliżona wskazówka, na której zaleca się polegać podczas kontrolowania masy ciała.

Najdokładniejsze są granice normalnej wagi – przedział od wartości minimalnej do maksymalnej, w której według lekarzy powinna spaść masa ciała osoby.

Istnieje kilka sposobów określenia normalnej wagi:

 • według wzrostu;
 • według wzrostu i wieku;
 • według BMI (wskaźnik masy ciała).

Obliczanie wysokości

Metoda obliczania normalnej wagi na podstawie wzrostu jest lepiej znana jako formuła Brocka – francuskiego antropologa. Jest najbardziej popularny, ponieważ jest najprostszy ze wszystkich. Uważa się, że formuła nadaje się do obliczenia prawidłowej masy ciała dla osób o wzroście od 155 do 185 cm.

Jak obliczyć normalną wagę, biorąc pod uwagę wzrost za pomocą wzorów:

 1. Dla mężczyzn: wzrost (cm) – 110.
 2. Dla kobiet: wzrost (cm) – 100.

Na przykład wzrost mężczyzny wynosi 185 cm, w tym przypadku normą dla niego będzie 185 – 110 = 75 kg. Dla kobiety o wzroście 165 cm zdrowa masa ciała wyniesie 165-100 u65d XNUMX kg.

Przy obliczaniu według tych wzorów należy wziąć pod uwagę:

 1. Dla osób w wieku 20-30 lat obliczoną wartość należy zmniejszyć o 11%, a dla osób powyżej 50 roku życia zwiększyć o 6%.
 2. Typ ciała. Może być asteniczny, normosteniczny i hipersteniczny. W przypadku astenii konieczne jest zmniejszenie obliczonej stawki o 10%, a w przypadku hiperstenii wręcz przeciwnie, wzrost o 10%.

Kryterium określania typu budowy ciała jest obwód nadgarstka ręki roboczej:

 1. Asteniczny: u kobiet poniżej 16 cm, u mężczyzn poniżej 17 cm.
 2. Normosteniczny: u kobiet – 16-18 cm, u mężczyzn – 17-20 cm.
 3. Hypersthenic: u kobiet – ponad 18 cm, u mężczyzn – ponad 20 cm.

Formuła Lorentza

Istnieje inny sposób obliczenia normalnej wagi kobiety lub mężczyzny, który uwzględnia tylko wzrost. Tutaj obliczenia przeprowadza się zgodnie ze wzorem Lorentza:

READ
7 sztuczek szczupłych kobiet, które musisz znać

Waga (kg) u100d (Wysokość (cm) – 150) – (Wysokość (cm) – 2) / XNUMX.

Na przykład dla mężczyzny o wzroście 190 cm optymalne są:

(190 – 100) – (190 – 150) / 2 = 70 kg.

Obliczanie prawidłowej masy ciała według wieku i wzrostu

W związku z tym nie ma formuły na normalną wagę w zależności od wieku i wzrostu. Tutaj mówimy o tabeli gotowych wartości. Wymienia wzrost, wiek i płeć. Wystarczy najpierw znaleźć swój wzrost, potem wiek i płeć, a następnie znaleźć wartość na przecięciu żądanego wiersza i kolumny. Będzie to optymalna waga ciała. Poniższa tabela przedstawia normalną wagę osoby według wieku i wzrostu.

Korzystając z tego wzoru, możesz obliczyć wagę dla większości ludzi, z wyjątkiem:

 • zawodowi sportowcy;
 • kobiety w ciąży;
 • osoby cierpiące na obrzęki i inne zaburzenia prowadzące do nadwagi.

Obliczanie według wskaźnika masy ciała

Innym popularnym sposobem określenia prawidłowej masy ciała jest obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI). Ale ta technika jest ułożona trochę inaczej – nie oblicza konkretnej wartości masy ciała, ale określa, czy odpowiada normie. BMI pozwala ocenić jaką wagę ciała: z nadwagą, normalną lub niedowagą.

Wzór na obliczenie normalnej wagi jest następujący:

BMI u2d waga (kg) / wzrostXNUMX (m).

Przy wadze 75 kg i wzroście 180 cm BMI wyniesie 75/1,8 1,8 = 23,15.

Liczba uzyskana przez formułę pozostaje do porównania z następującymi wartościami:

 • mniej niż 15 – ostry brak wagi;
 • 15-20 – niewystarczająca masa ciała;
 • 20-25 – normalna waga;
 • 25-30 – nadwaga;
 • 30-35 – otyłość I stopnia;
 • 35-40 – otyłość I stopnia;
 • ponad 40 – otyłość trzeciego stopnia.

Za optymalną uważa się wagę odpowiadającą BMI 23. To obliczenie wskaźnika masy ciała jest dziś najdokładniejsze. Przeznaczona jest dla zwykłych ludzi, z uwzględnieniem współczesnych warunków ich życia, osiągnięć medycyny i najnowszych obserwacji. Metoda BMI jest również zalecana przez WHO.

Ale obliczona wartość ponownie okazuje się uśredniona. Na przykład sportowcy i ciężarowcy mogą mieć wyższy BMI, ale ich masa ciała nie zostanie sklasyfikowana jako otyła. Ponadto wiele osób, których BMI odpowiada normie, uważa się za nadwagę. Jest to możliwe, ponieważ technika nie uwzględnia typu budowy ciała.

READ
20 najlepszych produktów spożywczych, które pomogą Ci szybko schudnąć

Przy tym samym BMI ilość tłuszczu i mięśni może być różna. Dlatego osobom, które nawet przy normalnym BMI nie są zadowolone ze swojej sylwetki, zaleca się po prostu fitness i odpowiednie odżywianie. Dla tych, którzy decydują się na poprawę sylwetki, przydatne mogą być odżywki sportowe i produkty dietetyczne.

Metody obliczania procentowej zawartości tłuszczu

Wiele osób chce maksymalnie pozbyć się warstwy tłuszczu. Ale w rzeczywistości spełnia wiele ważnych funkcji, a ciało nie może być całkowicie bez tłuszczu. U kobiet z brakiem masy tłuszczowej cykl menstruacyjny i układ rozrodczy są zaburzone. Tłuszcz reguluje również bilans energetyczny, pełni funkcje ochronne i termoizolacyjne.

W przypadku kobiecego ciała 15-31% tłuszczu jest uważane za normalne, a dla mężczyzny – 14-25%. Metody określania ilości masy tłuszczowej w ciele:

 • Specjalne wagi podłogowe-analizatory z pomiarem procentowej zawartości tłuszczu. Prosta, ale niezbyt dokładna metoda. Aby określić procent wystarczy stanąć na wadze i spojrzeć na wyświetlane wartości.

 • Suwmiarka. Specjalne urządzenie, które pozwala zmierzyć grubość fałdy tłuszczowej. Wartość porównuje się ze specjalną tabelą, według której określa się procent tłuszczu. Fałd mierzy się 10 cm na prawo od pępka, około 3-4 cm od kości udowej. Zagięcie należy ścisnąć i zmierzyć suwmiarką.

 • ważenie hydrostatyczne. Najdokładniejsza, ale trudna do wykonania metoda, ponieważ konieczne jest skontaktowanie się z wyspecjalizowaną instytucją. Pomiaru dokonuje się za pomocą kąpieli, w której zanurzona jest osoba. Następnie procent tłuszczu określa się na podstawie objętości wypartego płynu.

Innym łatwym sposobem na zmierzenie zawartości tkanki tłuszczowej jest porównanie się ze zdjęciem ciała z różną ilością tkanki tłuszczowej.

Wystarczy znaleźć na zdjęciu zdjęcie, które najbardziej przypomina kontury Twojej sylwetki. Metoda nie jest zbyt dokładna, ale pozwala określić, jak ciało wygląda z boku.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: