Jak umieścić zdjęcia na ścianie: 25 fajnych schematów galerii domowych

Jak pięknie powiesić obrazy na ścianie: zasady i opcje

Kolaż obrazów, dziecięcych rysunków, fotografii czy plakatów (czasem wszystkich na raz) umieszczony na ścianie wygląda spektakularnie, ale nie każdy jest gotowy na stworzenie własnej kompozycji. Bez określonych umiejętności trudno jest stworzyć naprawdę stylową domową galerię. Dla tych, którzy chcą nauczyć się pięknie i harmonijnie wieszać obrazy na ścianie, pomocne będą poniższe informacje.

Ogólne zalecenia

Umieszczenie jednego lub więcej obrazów na ścianie salonu lub gabinetu może znacznie wpłynąć na postrzeganie pomieszczenia. Aby transformacja się powiodła, a kolekcja wkomponowała się organicznie we wnętrze, istnieją zalecenia, które podpowiedzą, jak pięknie powiesić obrazy na ścianie.

Należą do nich następujące wskazówki:

 • Przed zakupem obrazu zdecyduj o lokalizacji. Dla wygody możesz wyciąć z papieru naturalną sylwetkę obrazu i zobaczyć, jak będzie wyglądał w różnych pozycjach. Czasami trzeba przenieść meble, żeby znaleźć porządne miejsce.
 • Dla percepcji wzrokowej ważne jest, aby obraz był proporcjonalny do mebli: nie przyciąga całej uwagi, ale nie gubi się na pustej ścianie.
 • Środek kompozycji powinien znajdować się na wysokości oczu, na wysokości około 155-165 cm, jeśli sufity są wysokie, środek jest przesunięty wyżej.
 • Określanie wielkości kompozycji. Optymalne parametry zależą od wielkości mebli, nad którymi planowane jest ustawienie. Szerokość grupy jest zwykle nieco mniejsza i powinna mieścić się w granicach 75-90% szerokości sofy lub komody.
 • Poprzednia reguła ma wyjątek. Czasami cała ściana jest wypełniona obrazami, lustrami, lampami i fotografiami; powstaje eklektyczna zwarta galeria bez reguł i podanych rozmiarów. Duże ramki umieszczono pośrodku, resztę na krawędziach, co pozwala bez ingerencji wizualnie zaakcentować kompozycję i dodać nowe elementy. Reszta ścian pozostaje wolna od wystroju.
 • Zasada galerii sztuki. Jeśli nie chcesz dekorować salonu dekoracją, ale chcesz zaprezentować sztukę, umieszcza się je jak obrazy w galeriach sztuki i nie obowiązują zwykłe zasady wystroju domu. Najlepszą opcją byłaby dobrze oświetlona, ​​czysta (nieumeblowana) ściana, być może w korytarzu.

8 sposobów na powieszenie ramek

Doświadczonemu projektantowi czy artyście nie będzie trudno wybrać miejsce na umieszczenie obrazów i określić najlepszy sposób ich aranżacji.

Osoby dalekie od kreatywności mogą być zdezorientowane pytaniem, jak powiesić obrazy na ścianie, ponieważ w każdym konkretnym przypadku może być wiele opcji.

READ
15 rzeczy, których mężczyźni nie rozumieją na temat kobiet

Eksperci sformułowali kilka zasad, które upraszczają zadanie. Jeśli chcesz powiesić jedno lub więcej zdjęć, pomocne będą następujące pomysły:

 • Jedno duże zdjęcie tematyczne. Potrzebuje dużo miejsca, a ściana za sofą to najlepszy wybór. Klasyczne płótna oprawione są w ciężkie rzeźbione ramy; nowoczesne mogą obejść się bez ramy. Jeśli płótno jest duże, jego środek znajdzie się powyżej poziomu oczu, dlatego nadaje się do dekoracji przestronnych pomieszczeń.
 • Grupa obrazów tej samej wielkości. Najłatwiejszy sposób na stworzenie harmonijnej kompozycji. Płótna tej samej wielkości (kwadratowe lub prostokątne) układamy w rzędzie lub w dwóch lub trzech, w zależności od liczby klatek.
 • Symetria pozioma. Recepcja jest wygodna w użyciu, jeśli chcesz powiesić trzy obrazy, z których dwa są tej samej wielkości. W tym przypadku identyczne płótna są umieszczane po bokach trzeciego. Głównym warunkiem jest to, aby obrazy były wyrównane wzdłuż osi środkowej, dolnej lub górnej krawędzi, wtedy kompozycja wygląda uporządkowanie.

 • Grupa obiektów o różnych rozmiarach, ścisłe rozmieszczenie. W tym przypadku dążą do tego, aby największe płótno było centralnym elementem kompozycji. Można go umieścić zarówno na środku, jak i z boku. Mniejsze obrazy wiszą obok siebie. Aby kompozycja wyglądała harmonijnie, wybiera się ramę o podobnym wzorze lub tej samej grubości.
 • Okrągły obiekt w grupie. W tym przypadku okrągły przedmiot (obraz lub lustro) staje się centralnym elementem kompozycji, a pozostałe obrazy są umieszczone obok siebie. Aby uzyskać piękny efekt, należy pamiętać o zasadzie: przynajmniej w jednym rzędzie dolne lub górne krawędzie ramek muszą być wyrównane wzdłuż jednej linii.
 • Zdjęcia na półce. Ułożenie obrazów na długiej, wąskiej półce (lub na kominku) to sprawdzony sposób na uporządkowanie kolekcji. Tutaj wszystko jest logiczne: duże obiekty są umieszczone w tle, reszta – na pierwszym planie. Metoda działa szczególnie dobrze, jeśli wszystkie ramki różnią się formatem i projektem.
 • Ściana wzdłuż schodów. Świetne (i często puste) miejsce do zorganizowania domowej kolekcji. Istnieją dwa podejścia. Pierwszym z nich jest stworzenie kompozycji w zwykły sposób na środku schodów. W drugim przypadku ramy zawieszane są w małych, symetrycznych grupach, przesuwając się kolejno zgodnie z nachyleniem biegu schodów. Precyzyjne wstępne znakowanie jest tutaj ważne.
 • Niestandardowe podejście. Jeśli standardowa symetria wydaje Ci się nudna, spróbuj odejść od reguł i poeksperymentuj zarówno z formą kompozycji, jak i jej treścią. Być może warto zwrócić uwagę na nowy pomysł łączenia rysunków, pamiątek i zdjęć.
READ
Wygodne i komfortowe meble IKEA dla Twoich dzieci

Jak powiesić równo i pięknie

Chęć powieszenia “na oko” nawet jednego zdjęcia w większości przypadków zamienia się w stratę czasu i podwójną pracę. Istnieją sztuczki, które pozwalają elegancko rozwiązać kwestię tego, jak pięknie powiesić obrazy na ścianie w każdym wnętrzu. Aby nie popełniać standardowych błędów, eksperci projektowi zalecają stosowanie półfabrykatów i taśmy maskującej.

Można to zrobić w następujący sposób:

 • Sylwetki wszystkich ramek wycinane są z papieru lub tektury. Mocowane są do ściany za pomocą domowej taśmy maskującej, która nie pozostawia śladów ani nie uszkadza powierzchni ściany. Przedmioty są przesuwane, aż do uzyskania pożądanego rezultatu. Metoda jest przejrzysta i łatwa do wdrożenia.
 • Ramki układa się na podłodze, na dużym arkuszu papieru do rysowania lub papieru do pakowania (można skleić kilka mniejszych arkuszy). Po znalezieniu idealnego schematu ramki są zakreślane ołówkiem i zaznaczane są na nich lokalizacje elementów złącznych. Arkusz jest przymocowany do ściany, a gwoździe są przebijane przez papier (wiercone są otwory, nakładane są znaki). Po wyjęciu papieru możesz zacząć wieszać ramki.

Opis wideo

Jak powiesić zdjęcia i zdjęcia w następującym filmie:

Najważniejsze cechy

Na pustej ścianie możesz zaaranżować własną galerię sztuki lub zdjęć. Będzie wyglądać stylowo, jeśli zastosujesz kilka prostych zasad podczas umieszczania obrazów.

Dla percepcji wzrokowej ważne jest dobranie odpowiednich proporcji kompozycji. Powinna być proporcjonalna do mebli, nad którymi się znajduje. Wyjątkiem jest specjalna opcja, gdy cała przestrzeń ściany jest wypełniona przedmiotami artystycznymi.

Sposób umieszczania ramek zależy od ich liczby, kształtu i względnych rozmiarów. Aby kompozycja wyglądała harmonijnie, ważne jest, aby był jednoczący moment: symetria, wyrównanie wzdłuż linii, wspólny motyw lub podobny projekt ramy.

Aby za pierwszym razem umieścić galerię równomiernie i pięknie, projektanci zalecają wykonanie wykrojów ramek z papieru i wykorzystanie ich w poszukiwaniu optymalnej lokalizacji. Można to zrobić na dwa sposoby: przymocuj je do ściany taśmą maskującą lub wykonaj ogólny szablon na dużej kartce papieru.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: