Jak sprawić, by orchidea Phalaenopsis zakwitła

Miłośnicy orchidei cenią je przede wszystkim za ich luksusowe rozkwitanie w ich pięknie. Dlatego roślina, która nie chce cieszyć oka, wywołuje u swojego właściciela wiele pytań związanych z metodami wymuszania szypułki i jej konserwacją do momentu otwarcia kwiatów.

Dlaczego w domu orchidea jest uparta, nie chce kwitnąć i pokazać się w całej okazałości, jak na pewno sprawić, by znów zakwitła – powiemy w artykule. Możesz także obejrzeć pomocny film na ten temat.

Kiedy kwitnienie występuje w domu?

Różne odmiany storczyków zaczynają kwitnąć w różnym wieku.. Zwykle pierwsze pąki pojawiają się, gdy kwiat ma 1.5-3 lata. Wiek orchidei można poznać po jej pędach: jeśli roślina ma 2 lata lub więcej, powinno ich być co najmniej 5-8.

Uwaga: Botanika zna ponad 30 tysięcy naturalnych odmian kwitnących storczyków i tyle samo sztucznie hodowanych gatunków tej rośliny.

Po wyblaknięciu storczyka i wyschnięciu szypułki możesz czekać na kolejne kwitnienie nie wcześniej niż za 2-3 miesiące. Fakt ten wynika z faktu, że zdrowa roślina przy odpowiedniej pielęgnacji może wytwarzać łodygi kwiatowe tylko 2-3 razy w roku, a sam czas kwitnienia wynosi zwykle około 3 miesięcy. Jednak nie wszystkie storczyki przestrzegają ogólnych zasad, a powodem tego są często złe warunki ich utrzymania i brak wiedzy właścicieli, jak prawidłowo postępować, aby osiągnąć kwitnienie.

Dlaczego rozpoczęcie trwa tak długo?

Może być kilka powodów, dla których orchidea nie spieszyła się, by zadowolić swojego właściciela kwiatami przez ponad rok, a nawet dwa.

 1. Żaden gatunek storczyków naprawdę nie lubi przemieszczać się w kosmosie. Nawet garnek zwrócony na drugą stronę do źródła światła staje się dla nich poważnym stresem. W wyniku rotacji i przestawiania rośliny z miejsca na miejsce mogą wystąpić opóźnienia w pojawieniu się szypułki, a także opadanie już rozpoczętych pąków.
 2. Częstym powodem, dla którego orchidea nie kwitnie, może być brak światła w systemie korzeniowym. To właśnie korzenie zapewniają pełnoprawną fotosyntezę całej rośliny, dlatego kwitnące storczyki należy sadzić tylko w przezroczystych doniczkach.
 3. Orchidea nigdy nie zakwitnie, jeśli nie będzie dla niej wystarczającej ilości światła. Dlatego dla kwitnienia tej rośliny ważne jest zapewnienie jej odpowiedniego poziomu oświetlenia. W zimowe dni na ratunek przyjdą lampy LED, które pomogą wydłużyć godziny dzienne o wymagany czas (z reguły storczyki wymagają 10 godzin jasnego światła do regularnego kwitnienia).
 4. Brak dziennych i sezonowych zmian temperatury w pomieszczeniu prowadzi również do opóźnienia kwitnienia storczyków. Wszystko, co jest potrzebne w tym przypadku do kwitnienia, to stworzenie rośliny jak najbardziej zbliżonej do naturalnych warunków, upewniając się, że w nocy temperatura powietrza jest o 4-6°C niższa niż w ciągu dnia. Doskonałym rozwiązaniem byłoby stworzenie sztucznego zimowania zielonego zwierzaka przez co najmniej 20 dni w temperaturze 5-10°C powyżej zera.
READ
13 oryginalnych pomysłów na aranżację wnętrza Twojego salonu

Czy muszę sztucznie stymulować roślinę?

do aby niedawno przeszczepiona orchidea dawała duże i jasne kwiaty, należy zadbać o sztuczne stymulowanie jej kwitnienia. Ważne jest, aby roślina była całkowicie zdrowa, miała mocne korzenie oraz mocne i mięsiste liście.

 1. Najczęściej kwitnienie orchidei pobudza się umieszczając ją w stresującej sytuacji. Jeśli roślina zaczęła się „lenić” i przez długi czas nie wytworzyła szypułki, możesz spróbować zmusić ją do kwitnienia podlewając. Aby to zrobić, zanurz garnek w wodzie podgrzanej do 40-45 ° C i pozostaw na 30 minut.
 2. Gorący prysznic jest również pożytecznym stymulatorem kwitnienia orchidei. Włóż roślinę do wanny i zalej jej liście i korzenie bardzo ciepłym strumieniem wody (temperatura musi być znośna dla rąk, inaczej możesz spalić korzenie i liście!).
 3. Jeśli storczyk nigdy jeszcze nie zakwitł, pomimo odpowiedniego wieku, a także ilości i jakości pędów, można spróbować wysłać go na chłodny balkon na tydzień lub dwa (temperatura pomieszczenia nie powinna spaść poniżej 0°C). Ta procedura symuluje zimowanie rośliny w warunkach naturalnych, przybliżając w ten sposób okres kwitnienia. Gdy przyniesiesz kwiat z powrotem do domu, wkrótce pojawi się na nim szypułka.

9 ważnych zasad kwitnienia

Doświadczeni właściciele storczyków zalecają przestrzeganie 9 prostych zasad, aby zapewnić ich szybkie i obfite kwitnienie. Oto co robić:

 1. Niech orchidea rośnie. To normalne, że nie kwitnie do 3 roku życia. Młoda roślina nie jest jeszcze wystarczająco silna, a przedwczesne kwitnienie może doprowadzić do jej śmierci.
 2. Do sadzenia zielonych zwierząt domowych ważne jest, aby używać tylko przezroczystych doniczek. Zapewni to pełny udział korzeni w fotosyntezie, który jest niezbędny do zdrowego wzrostu i kwitnienia. Najlepiej wybrać idealnie gładki pojemnik wykonany ze szkła lub tworzywa sztucznego. Doniczki gliniane nie będą w stanie przenosić światła, a ich szorstka powierzchnia wewnętrzna doprowadzi do tego, że korzenie kwiatu po prostu do niego wyrosną i zostaną zranione podczas późniejszego przeszczepu.
 3. Nie przenoś rośliny z miejsca na miejsce. Zwłaszcza – w czasie kwitnienia storczyków. Jeśli zmiana pozycji jest nadal konieczna, roślinie należy zapewnić zwykłe warunki temperatury i światła.
 4. Rośliny storczykowe wymagają dużo słońca. Storczyk stojący w półmroku nigdy nie zakwitnie. Jednak roślina będzie wymagała lekkiego zacienienia od bezpośredniego światła słonecznego.
 5. Storczyki nie lubią nadmiernej wilgoci, dlatego ich podlewanie powinno być umiarkowane (1 raz na 10-12 dni). W przeciwnym razie korzenie mogą zacząć gnić, a roślina umrze.
 6. Nie powinieneś umieszczać orchidei w przeciągu: roślina może nie tylko odmówić podania szypułki, ale także całkowicie odrzucić już uwolnione pąki.
 7. Do pełnego rozwoju storczyków konieczne jest stosowanie specjalistycznych nawozów na bazie potasu i fosforu.
 8. Storczyki to rośliny tropikalne i wymagają stałego nawadniania.
 9. Jeśli zdrowa orchidea długo nie kwitnie, warto ją stresować. Aby to zrobić, możesz usunąć roślinę w ciemnym miejscu, zostawić ją na noc na zimno, wykąpać korzenie w gorącej wodzie. Po takich manipulacjach kwiat z pewnością pozwoli szypułce.
READ
13 naturalnych zapachów erotycznych, które doprowadzają mężczyzn do szaleństwa

Dlaczego nie daje pąków i nie rośnie liści?

Najczęściej zatrzymanie rozwoju i wzrostu wiąże się z brakiem nawozów. Aby stymulować aktywną wegetację, liście rośliny należy traktować specjalnym nawozem dla phalaenopsis. Po całkowitym przywróceniu funkcji wegetatywnej roślina zwiększy niezbędną zieloną masę i odpowiednio pielęgnowana zachwyci właściciela młodą szypułką.

Jak zrozumieć, dlaczego orchidea nie kwitnie, przeczytaj tutaj.

Jeśli wypuszcza tylko korzenie i liście

Jeśli orchidea nie kwitnie, ale wypuszcza liście, może być w okresie uśpienia.. Z reguły czas odpoczynku storczyków trwa od 1,5 do 3 miesięcy, dla których roślinie należy zapewnić chłodniejszy reżim temperaturowy.

Jeśli kwitnienie nie trwa dłużej niż trzy miesiące, należy zająć się reżimem nawadniania, a także wilgotnością i temperaturą w pomieszczeniu, w którym przechowywana jest orchidea. Konieczne jest poprawienie warunków przetrzymywania i stworzenie stresujących warunków dla rośliny w celu pomyślnego wymuszenia szypułki.

Zalecamy obejrzenie filmu o przyczynach braku kwitnienia orchidei podczas uprawy liści:

Jak zmusić do dawania pąków zmieniając podlewanie?

Reżim podlewania jest szczególnie ważny dla pomyślnego kwitnienia orchidei.. Jak przyspieszyć kwitnienie zmieniając podlewanie? Podlewanie rośliny powinno odbywać się poprzez całkowite zanurzenie doniczki w wodzie. Aby suche podłoże było jakościowo nasycone wilgocią, należy wyciągnąć doniczkę z ozdobnej donicy i zanurzyć ją w wodzie na 3-5 minut. Po podlaniu roślinę należy wyciągnąć, pozwolić spuścić nadmiar wody z doniczki i umieścić ją w pierwotnym miejscu.

Takie manipulacje należy wykonywać raz na dwa tygodnie zimą i raz na 10 dni latem. Częstsze kąpiele mogą prowadzić do gnicia systemu korzeniowego i chorób, a czasem do całkowitej śmierci rośliny.

Storczyki grawitują w wilgotnym klimacie subtropikalnym, dlatego ważne jest utrzymanie wysokiej wilgotności w pomieszczeniach.gdzie są uprawiane. Opryskiwanie rośliny powinno odbywać się codziennie, przy użyciu dobrze osiadłej ciepłej i miękkiej wody.

Jak stymulować regulując długość dnia?

Rada: Przyczyną niechęci storczyków do kwitnienia może być brak światła. Należy zadbać o to, aby roślina była oświetlona przez co najmniej 10-12 godzin dziennie. Aby zapewnić ten stan, odpowiednia jest fitolampa o odpowiednim spektrum, która nie wysusza powietrza.

Pomimo kochających światło storczyków, nie powinno się ich latem umieszczać na południowych oknach: tam mogą się poparzyć słońcem i wysoką temperaturą. Ponadto każda roślina potrzebuje fazy spoczynku nocnego do prawidłowego przeprowadzenia procesu fotosyntezy, dlatego nie należy zapominać o roślinie pod dołączoną fitolampą w nocy.

READ
Idealny ślub według twojego znaku zodiaku

wniosek

Storczyki to luksusowe rośliny, które swoim pięknem mogą podziękować fantastycznym kwitnieniem za prawidłowe przestrzeganie prostych zasad pielęgnacji. Stosując pewne sztuczki w organizowaniu reżimu trzymania zwierzaka, każdy właściciel storczyka z pewnością osiągnie obfite kwitnienie.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: