Jak schudnąć i nie zaszkodzić zdrowiu: 9 błędów utraty wagi

Przed lekkomyślnymi krokami właścicieli o niezgodnych jeszcze formach ostrzega Michaił Zeigarnik, dietetyk najwyższej kategorii, dyrektor wykonawczy Krajowego Towarzystwa Dietetyków, naczelny lekarz kliniki „Żywienie i Zdrowie”, kandydat nauk medycznych. Więc popełniasz błąd, jeśli:

Próbuje schudnąć na środkach przeczyszczających. Tak, za pomocą tych leków możesz natychmiast zmniejszyć wagę do 2-4 kg. A nawet zmieści się do ulubionych dżinsów o kilka rozmiarów mniejszych. Ale. nie schudnij. Faktem jest, że środek przeczyszczający usuwa zawartość jelita i dużą ilość wody z organizmu. Ale ani grama tłuszczu! Środek przeczyszczający działa jak wewnętrzna lewatywa: po pierwsze, poprawia przepływ wody do światła jelita z jego naczyń krwionośnych, dzięki czemu zawartość narządu trawiennego mięknie i szybko wychodzi. Co więcej, jeśli nadal będziesz się bawić w ten sam sposób – jedz i zażywaj środki przeczyszczające po posiłkach – rozpocznie się odwodnienie organizmu i gwałtowna utrata ważnych minerałów, przede wszystkim potasu. Co może nawet doprowadzić do śmierci.

Czy bierzesz leki moczopędne w tym samym celu?. Mechanizm działania jest w przybliżeniu taki sam jak w pierwszym przypadku. Osoba intensywnie wydala z siebie wodę, dzięki czemu waga spada. Jednocześnie, ponieważ większość leków moczopędnych w znacznym stopniu usuwa potas z organizmu (najpierw wydala się potas, a następnie woda), istnieje ryzyko poważnego zaburzenia gospodarki elektrolitowej organizmu ze wszystkimi tego konsekwencjami. Układ sercowo-naczyniowy i nerwowy są najbardziej wrażliwe na utratę potasu.

Mam nadzieję, że znajdę tabletki hamujące apetyt. W rzeczywistości legalnie takie leki nie istnieją dzisiaj. Ostatnie takie tabletki powstały na bazie sibutraminy. Teraz jest zakazany na całym świecie iw naszym kraju. Okazało się, że tabletki poprzez hamowanie pewnego rodzaju receptorów w mózgu wywołują efekt uboczny w postaci depresji. Co więcej, depresja jest tak silna, że ​​podczas zażywania takich leków odnotowano kilkaset przypadków samobójstw. W rezultacie sam producent usunął je z produkcji.

Czy bierzesz inne cudowne tabletki na odchudzanie?. Na przykład na podstawie substancji orlistat. Lek naprawdę działa, blokuje enzymy trawiące tłuszcze, aby tłuszcze nie mogły zostać wchłonięte i pozostawić organizm w tej samej postaci, w jakiej się znalazł. W efekcie znacznie zmniejsza się ilość spożywanego tłuszczu. Wydaje się w porządku. Ale są dwa niuanse. Po pierwsze, efektem ubocznym przyjmowania takiego leku jest biegunka. Tłuszcz powoduje efekt przeczyszczający, gdy opuszcza jelita. Nie niebezpieczne, ale denerwujące. Po drugie, ponieważ tłuszcze nie są wchłaniane, nie wchłaniają się również rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A, D, E i K. Dlatego ci, którzy przyjmują ten lek przez długi czas, muszą stosować specjalne formy tych witamin, które mogą być wchłaniane bez tłuszcz. I szczerze mówiąc, jest to bardzo nienaturalny sposób korygowania wagi. Łatwiej jest zmniejszyć ilość tłuszczu w diecie.

READ
Legendarna angielska dieta: w 4 tygodnie możesz schudnąć nawet 20 kg

Oprzyj się na tzw. „spalaczach tłuszczu”. To czysty mit. Nie ma substancji, które mają zdolność spalania tłuszczu. Jakiś czas temu takie właściwości przypisywano bromelainie, która obfituje w ananasy. Jednak enzym ten w ogóle nie spala tłuszczu, ale działa podobnie do enzymów żołądkowych, które pomagają trawić białko. Co więcej, przyczyniają się i nie trawią. Nawiasem mówiąc, z tego samego powodu dobrze jest jeść mięso z ananasami – będzie łatwiej je strawić. Żadna inna mityczna żywność tropikalna również nie spala tłuszczu. Tłuszcz spala się w organizmie w wyniku pewnych reakcji chemicznych. Ich szybkość i intensywność jest regulowana przez geny i aktualne zapotrzebowanie organizmu na kalorie.

Marzy o utracie wagi przez pocenie się godzinami na siłowni i niezmienianie diety. Tak, ćwiczenia spalają tłuszcz. Ale nie wszystko. Z tych kalorii, które spalają się w organizmie, tylko 20% „idzie” na naszą aktywność fizyczną, a pozostałe 80% energii jest przeznaczane na utrzymanie własnych potrzeb organizmu, które na ogół są tylko zaprogramowane genetycznie. To utrzymanie temperatury ciała, oddychanie, krążenie krwi – wszystko to, czego nie kontrolujemy. Dlatego tak trudno jest schudnąć poprzez same ćwiczenia.

Zaczynasz jeść mało, a także stosujesz dowolną dietę na wpół wygłodzoną i mono. Jeśli poważnie ograniczasz się do odżywiania, a nawet głodujesz, możesz naprawdę zredukować wagę. Ale. ciało jest inteligentne. A czasem mądrzejszy od swojego pana. Jeśli zrozumie, że spożycie kalorii z pożywienia nagle drastycznie spadło (postanowiwszy na przykład, że po prostu nadszedł „czas głodu”), to zamiast marnować energię na ciągłą aktywność, zacznie te kalorie gromadzić. Strategicznie, że tak powiem. Co się dzieje: kobieta, która zmniejszyła kaloryczną zawartość diety 3-4 razy, to znaczy jedząc kilka nieszczęsnych 400 kalorii dziennie zamiast przepisanych 1800, otrzymuje wszystkie te 400 kalorii w postaci rezerw tłuszczu. A w celu uzyskania energii ciało zaczyna palić wszystko, co się natknie. Głównie mięśnie. Dlatego jakość skóry jest mocno zaburzona – organizm pobiera z niej białko, aby rozłożyć je na energię. Ale nie rozkłada własnego tłuszczu, nawet jeśli ma dodatkowe rezerwy. Ponieważ wierzy, że został „umieszczony w obozie”. Tak więc tak ostre ograniczenie w jedzeniu może spowodować zupełnie nieoczekiwany wynik. Poza tym normalna osoba nie może tak jeść przez cały czas. Albo popadnie w anoreksję, albo prędzej czy później wyjdzie z głodówki. A wtedy organizm powie „OK, w końcu dali jedzenie” i zacznie je jeszcze intensywniej przechowywać. Nie możesz ograniczyć kalorii poniżej pewnego poziomu. Aby nie być głodnym przy rozsądnym spadku zawartości kalorii w diecie, musisz jeść coraz częściej i stopniowo.

READ
10 powodów, które uniemożliwiają Ci schudnięcie w tej chwili

Borys Kustodiew „Kupiec”.

Wyeliminuj z diety jak najwięcej tłuszczu. Teraz wszyscy eksperci dochodzą do wniosku, że najbardziej niebezpieczne pod względem przybierania na wadze nie są tłuszcze, ale węglowodany. Naukowcy przeanalizowali, jak odżywianie zmieniło się w ciągu ostatnich 100+ lat. Okazało się, że mimo wszystko jemy dużo lekkich węglowodanów (ciasta, słodycze itp.). I nie było już tłuszczów, ponieważ wcześniej jedzenie było tłuste. Więc otyłość wyraźnie nie jest z tym związana. W końcu jemy dużo cukru.

Postanowiliśmy zjeść „superfoods”. W rzeczywistości pożywienie samo w sobie nie jest szkodliwe. Najczęściej są to niektóre produkty roślinne, którym przypisuje się „magiczne” właściwości – ziarna kakaowca, jagody goji, algi, wszelkiego rodzaju korzenie i liście, stosowane w postaci naturalnej lub w postaci soków, proszków, ekstraktów. Wiele z nich zawiera przydatne substancje w różnych stężeniach, dzięki czemu są promowane. Ale nie daj się zwieść. Po pierwsze, ich wspaniałe właściwości są często wyolbrzymiane przez tych, którzy je sprzedają. Po drugie, w żaden sposób nie prowadzi do utraty wagi. Na przykład, pod pozorem egzotycznych jagód goji, często sprzedawane są jagody berberysu, które są do nich bardzo podobne. Daj 1 rubli za garść berberysu – i dlaczego? Jaki jest sens? Łatwiej udać się do dietetyka, który zrobi normalną dietę ze zwykłego jedzenia. Cały czas powtarzam: możesz schudnąć jedząc regularnie. Jeśli masz ochotę na karczochy, włączę je do twojej diety, ale wystarczy zwykły seler, kapusta i buraki, a efekt będzie ten sam.

wpływ nadwagi na zdrowie człowieka

Od jakich kilogramów zaczyna się nadwaga? Wpływ nadwagi na główne układy organizmu człowieka.

Nadwaga – to powód do przejścia na dietę i zapisania się na siłownię, to powód do pracy nad sobą: rozwijania siły woli poprzez rezygnację ze smażonych, słonych, słodkich oraz wytrzymałości poprzez uczęszczanie na wyczerpujące treningi na siłowni. Ale co, jeśli martwi nie tylko nadwaga, ale najsilniejszy etap otyłości. Wtedy otyłość staje się nie tylko problemem wyglądu, ale także poważną chorobą, która pociąga za sobą wiele chorób współistniejących. Od jakiego kilograma zaczyna się otyłość? Najszybszym sposobem sprawdzenia, czy masz nadwagę lub otyłość, jest obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI). Oblicza się go na podstawie stosunku wagi do wzrostu. Oznacza to, że aby uzyskać BMI, należy podzielić wagę w kilogramach przez wzrost w centymetrach do kwadratu. I = m/h2, gdzie I – wskaźnik masy ciała, m – masa ciała w kilogramach, h – wzrost w metrach.

READ
Co jedzą sportowcy, aby ich ciało było idealne?

– Niedowaga
18.5-24.9 – Norma
25.0 – 29.9 – Nadwaga
> 30 – Otyłość
29.9 – 34.9 – 1 stopień otyłości
35 – 39.9 – 2 stopień otyłości
Od 40.0 lat i więcej – 3 i 4 stopień otyłości

BMI jest najbardziej obiektywnym kryterium oceny Twojej wagi, jednak daje jedynie wizualną reprezentację Twojej wagi. Aby rozpocząć leczenie nadwagi lub otyłości, należy poznać procentową zawartość tkanki kostnej, mięśniowej i tłuszczowej w organizmie. I tak np. sportowiec może mieć duże BMI, wskazujące na otyłość, ale w przypadku sportowca nadwagę osiąga dzięki wysoko rozwiniętym mięśniom. Również w praktyce bardzo często obserwuje się sytuację odwrotną, gdy u osób szczupłych ilość tkanki tłuszczowej znacznie przekracza normę.

Dlaczego nadwaga jest problemem?

Pojęcie piękna jest dość luźne, ale na pewno kojarzy się ze zdrowiem. Zdrowie człowieka jest związane z jego wagą. Oznacza to, że zarówno otyłość, jak i zbyt duża szczupłość wskazują na nieprawidłowe działanie organizmu. Człowiek może być otyły z różnych powodów: niedożywienia, przeważnie siedzącego trybu życia, predyspozycji genetycznych, problemów hormonalnych, ale jeśli jego waga przekroczy normę, z pewnością będzie miał problemy zdrowotne.

1. Serce i naczynia krwionośne

Wpływ nadwagi na serce i naczynia krwionośne

Serce osoby otyłej jest pod zwiększonym stresem. Im więcej kilogramów ma dana osoba, tym więcej tlenu i składników odżywczych musi dostarczyć do komórek i narządów. Dlatego musi szybciej się kurczyć i jednocześnie pompować więcej krwi. Ponadto u osoby ze złogami tłuszczu w całym ciele tłuszcz odkłada się również wokół mięśnia sercowego. Tym samym otyłość jest czynnikiem ryzyka rozwoju następujących chorób:

Zawały serca (zatrzymanie przepływu krwi).
Udary (upośledzone krążenie mózgowe).
Nadciśnienie (wysokie ciśnienie krwi).
Angina pectoris (ból w klatce piersiowej).
Miażdżyca tętnic (zmiany w naczyniach krwionośnych, zaburzenia metabolizmu cholesterolu).
otyłość serca.

2. Metabolizm.

U osób otyłych tłuszczem otacza wszystkie narządy, w tym żołądek, jelita, wątroba i trzustka. Jest to przyczyną naruszenia trawienia pokarmu, wchłaniania składników odżywczych i wydalania produktów przemiany materii. Dodatkowo tłuszcz zapobiega przenikaniu glukozy do komórek organizmu. Z tego powodu we krwi występuje zwiększone stężenie insuliny, a wrażliwość na nią w komórkach maleje. Staje się to czynnikiem ryzyka rozwoju następujących chorób:

READ
TEN sposób odchudzania jest uwielbiany przez wielu ze względu na jego główne wymaganie.

cukrzyca
zapalenie pęcherzyka żółciowego (zapalenie pęcherzyka żółciowego)
zapalenie trzustki (zapalenie trzustki)
zapalenie żołądka (zapalenie błony śluzowej żołądka)
naruszenie funkcji hormonalnej trzustki
kamica moczowa (kamienie nerkowe)
tłusta wątroba
zaparcie

3.Kręgosłup i stawy.

Wpływ nadwagi na kręgosłup i stawy

Nieustannie dźwigamy ze sobą swój ciężar, więc osoby otyłe muszą dźwigać na nogach duży ciężar. Powoduje to duże obciążenie kręgosłupa i stawów, w wyniku czego przedwcześnie się zużywają. Tak więc otyłość powoduje następujące choroby:

dna moczanowa (odkładanie się kwasu moczowego w stawach)
choroba zwyrodnieniowa stawów (zapalenie stawów spowodowane uszkodzeniem chrząstki)
osteochondroza (uszkodzenie krążków międzykręgowych i chrząstki)
spondyloza (deformacja kręgosłupa)
płaskostopie

4. Narządy oddechowe

U osób otyłych zmienia się proces oddychania. Staje się zintensyfikowany i powierzchowny, płytki oddech i ten sam wydech. Ciało stale otrzymuje mniej niż wymagana ilość tlenu. Nie ma możliwości głębokiego oddychania, ponieważ tkanka tłuszczowa wokół na to nie pozwala. Problemy z oddychaniem powodują następujące problemy:

hipowentylacja płuc (niedostateczny dopływ powietrza)
hipoksemia (niewystarczająca ilość tlenu we krwi)
bezdech (przestań oddychać)
sinica (niebieska skóra)

5. Narządy płciowe

wpływ ciężaru na genitalia.jpg

Tkanka tłuszczowa wpływa na syntezę, akumulację i metabolizm hormonów. Dlatego im więcej tkanki tłuszczowej, tym mniej intensywnie wytwarzane są hormony płciowe – estrogen u kobiet i testosteron u mężczyzn – a ich aktywność spada. W rezultacie pojawiają się następujące choroby:

nieregularne miesiączki
brak owulacji (uwolnienie komórki jajowej z jajnika)
policystyczne jajniki (dysfunkcja jajników, podwzgórza i przysadki mózgowej)
rak endometrium / piersi / jajnika
spontaniczna aborcja
bezpłodność
zaburzenia erekcji

6. Nerwy

wpływ wagi na układ nerwowy

Niezdolność do kontrolowania apetytu i utraty wagi, ciągłe załamania i próby przywrócenia układu pokarmowego osłabiają układ nerwowy. Powoduje to spadek wydolności i nastroju, brak motywacji oraz pojawienie się drażliwości. Ponadto osoby z otyłością wielokrotnie obserwowały rozwój paraliżu kończyn i zaburzeń mowy.

Kiedy należy podjąć działania?

Im większą wagę ma dana osoba, tym bardziej zdeformowane są narządy wewnętrzne, tym więcej czasu potrzeba na leczenie i powrót do zdrowia. Jeśli otyłość typu 1 i 2 może pomóc w dietach i zaleceniach wybranych przez lekarza prowadzącego, umiarkowanych ćwiczeniach, leczeniu współistniejących chorób spowodowanych otyłością, to często wymagana jest operacja w przypadku otyłości 3 i 4 stopnie. Dziś bardzo popularne są takie operacje na żołądku, jak opaska żołądka i bypass, gastroplastyka. Aby nie uciekać się do tak radykalnych metod, leczenie choroby należy rozpocząć na wcześniejszych etapach. Istnieje między innymi wiele ludowych środków, które rzekomo pomagają w walce z otyłością, takie jak zażywanie węgla aktywowanego, sody czy octu, a także metoda leczenia otyłości pijawkami czy akupunkturą. Ale czy te metody są bezpieczne i skuteczne? Jeśli wypróbowałeś już wszystkie sposoby, aby schudnąć i prawie zrozpaczony, istnieje inna opcja wygrana-wygrana – to jest kodowanie otyłości. Kodowanie otyłości nie oznacza, że ​​po sesji będziesz mógł jeść do woli i nie przytyjesz. Po jednej sesji hipnozy prowadzonej przez profesjonalnego psychoterapeutę sam odmówisz jedzenia, nie będziesz miał tak silnego apetytu jak wcześniej. Jedzenie przestanie być w centrum twojej uwagi, dostrzeżesz inne rozkosze tego świata. Jeśli nadal masz wątpliwości, dowiedz się więcej o metodzie kodowania z nadwagi.

READ
11 zdrowych przepisów na koktajle proteinowe do utraty wagi

Złóż wniosek na stronie, skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe i odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: