Jak przywrócić blask biżuterii?

Rzadko spotyka się kobietę, która w ogóle nie nosi biżuterii. Jedni wybierają biżuterię, inni noszą tylko obrączkę, a jeszcze inni są gotowi ozdobić każdy palec eleganckim pierścionkiem z brylantem. Każdy przedmiot wykonany z metali szlachetnych wymaga okresowego czyszczenia, aby przywrócić mu dawne piękno. A dzisiaj porozmawiamy o tym, jak czyścić biżuterię w domu.

Autor artykułu: Alena Astaszewa

Alkohol amoniakalny

Złote pierścionki i łańcuszki z czasem pokrywają się cienką warstwą brudu, przez co wyglądają na ciemniejsze. Możesz przywrócić im szlachetny blask na wiele sposobów. Jednym z najczęstszych jest amoniak. Ale nie jest używany w czystej postaci. Pobiera się wodny roztwór amoniaku, znany wszystkim jako amoniak. Sprzedawany jest w każdej aptece.

Biżuteria jest czyszczona z brudu amoniakiem zmieszanym z wodą destylowaną w proporcji odpowiednio 1:3. Przygotowuje się roztwór, wkłada się do niego biżuterię, pozostawia do rana, a następnie myje czystą wodą i wyciera do sucha specjalną serwetką. Możesz wziąć kawałek aksamitnej tkaniny.

Ta metoda jest odpowiednia dla całej biżuterii z wyjątkiem pereł. Amoniak może uszkodzić delikatną powierzchnię pereł.

Soda oczyszczona

Wiele osób czyści biżuterię pastą z sody oczyszczonej i wody. Czasami dodaje się do nich ocet. Produkty są pokrywane tą pastą, a następnie delikatnie wycierane, myte pod bieżącą wodą i pozostawiane do wyschnięcia. Ale nie wszyscy eksperci zalecają używanie sody jako pasty. Szczególnie w połączeniu z octem może porysować srebrną i złotą biżuterię oraz uszkodzić jej powierzchnię. A jeśli chcesz czyścić produkty z kamieniami szlachetnymi lub perłami, powinieneś całkowicie zapomnieć o tej metodzie.

Lepiej jest zrobić rozwiązanie do gotowania lub moczenia biżuterii z sody. Pierwsza opcja:

 • weź garnek;
 • połóż serwetkę na dole;
 • umieść ozdoby na serwetce;
 • wlej tyle wody, aby zakryła dekoracje;
 • wlej sodę, możesz dodać płynny detergent;
 • gotować przez 10 minut na małym ogniu;
 • następnie delikatnie wytrzyj suchą szmatką, spłucz i osusz.

Jeśli boisz się zagotować, namocz je w roztworze sody. Aby to zrobić, umieść folię na dnie miski, na niej pierścionek (łańcuszek, bransoletka). Napełnij wodą i sodą i pozostaw na 14 godzin. Następnie spłucz pod bieżącą wodą i wytrzyj do sucha.

ketchup

Innym skutecznym sposobem czyszczenia biżuterii w domu jest użycie ketchupu. Jeśli srebrne pierścionki, kolczyki lub bransoletki mają gładką powierzchnię, możesz po prostu namoczyć je na kilka minut w keczupie, a następnie spłukać i przetrzeć. Jeśli powierzchnia jest wytłaczana, możesz dotrzeć do trudno dostępnych miejsc starą szczoteczką z miękkim włosiem. Ale upewnij się, że keczup nie pozostaje na powierzchni produktu przez długi czas.

READ
Jak posprzątać ganek na wiosnę: 15 żywych przykładów

Przeczytaj powiązane artykuły:

 • Jak czyścić produkty mosiężne środkami ludowymi?
 • Zadbana kuchnia: właściwe przechowywanie zbóż i przypraw
 • Solidna kuchnia: jak sprawić, by kuchnia wyglądała stylowo
 • Jak prawidłowo wyczyścić pralkę
 • Jak pokazać dom z najlepszej strony: budżet, ale drogo
 • Jak trzymać meble z dala od domu! 15 pomysłów na ochronę mebli
 • Zamów w domu: jak czyścić rury kanalizacyjne

Pasta do zębów

Zwykła pasta do zębów może być użyta do wyczyszczenia np. złotego pierścionka z brylantem. Wystarczy nałożyć pastę na starą szczoteczkę do zębów, przetrzeć nią powierzchnię biżuterii, a następnie wytrzeć wilgotną szmatką.

soda klubowa (Klub Soda)

Ten gazowany napój pomaga nadać połysk diamentom, rubinom, szafirom, szmaragdom. Jeśli masz biżuterię ozdobioną tymi klejnotami, namocz ją na noc w sodzie klubowej. Następnie spłucz czystą wodą i osusz.

wódka

Wódka pomaga również czyścić biżuterię z diamentami, szmaragdami i innymi kryształami. Algorytm działania jest następujący: opuść dekoracje do szklanki, wlej wódkę i odstaw na kilka minut. Następnie spłucz czystą wodą i wysusz.

Jeśli nosisz biżuterię inkrustowaną bursztynem lub malachitem, lepiej przetrzeć te kamienie alkoholem lub wodą kolońską, możesz użyć wacika lub wacika. Innym sposobem jest przetarcie produktów miękką szmatką zamoczoną w wodzie z mydłem.

Zaleca się mycie metalowych przedmiotów imitujących złotą biżuterię w wodzie z mydłem lub wycieranie ściereczką nasączoną octem winnym (spłukać wodą i pozostawić do wyschnięcia bez wycierania). Produkty „pod srebrem” – przetrzyj szmatką zwilżoną amoniakiem. W przypadku biżuterii miedzianej przygotowuje się pastę z drobnej soli i 9% octu stołowego.

W większości przypadków biżuterię można czyścić w domu, ale jeśli nie masz pewności, czy Twój produkt nie uszkodzi metalu lub nie zniszczy kamienia, najlepiej skonsultować się z doświadczonym jubilerem.

Jeśli podobał Ci się artykuł, polub go! I nie zapomnij zasubskrybować naszego

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: