Jak pozbyć się bałaganu w domu: 5 przydatnych wskazówek

Jak wyeliminować chroniczny bałagan w mieszkaniu

Jeśli przynajmniej jedna pozycja z tej listy jest typowa dla Twojego domu, najprawdopodobniej znasz „efekt odwrotny” natychmiast po czyszczeniu. Jeśli zauważyłeś dla siebie kilka punktów naraz, można założyć, że twoje mieszkanie zaczęło się tak bardzo, że po prostu nie masz wystarczająco dużo czasu i energii na jego kardynalną transformację. Być może jesteś jedną z tych osób, które wstydzą się przyjmować nagłych gości, a sam nie lubisz być w domu. Co robić? Najpierw zrelaksuj się, ponieważ problem można całkowicie rozwiązać. Najważniejsze jest racjonalne podejście do sprzątania. Kluczowym słowem jest racjonalność. Okazuje się, że aby ustanowić zrównoważony porządek, nie wystarczy umieć zetrzeć kurz, trzeba znać zasady sprzątania i opracować plan działania.

łazienka

Krok 1. Zdefiniuj cel

Zanim zaczniesz sprzątać, poświęć trochę czasu na zapisanie swojego końcowego celu na papierze i szczegółowe przedstawienie pożądanego rezultatu. Na przykład można to opisać tak: „Kiedy wracam do domu, chcę zobaczyć czystą podłogę, na której nie leżą ani druty, ani rzeczy, żeby ubrania w szafie leżały pięknie i schludnie, żeby dom się czuł. przestronne i świeże powietrze, aby na koniec pracy w ciągu dnia zapalać świece, kąpać się czy słuchać muzyki klasycznej.”

 • Nawet jeśli wydaje Ci się teraz, że obecny stan Twojego domu jest beznadziejny, to i tak wyobraź sobie swoje gniazdo i sposób życia w nim w takiej formie, o jakiej zawsze marzyłeś.

Jeszcze lepiej, spróbuj znaleźć zdjęcie domu w czasopiśmie lub w Internecie, które naprawdę Cię zainspiruje i współbrzmi z Twoją duszą.

Krok 2. Odpowiadając na pytanie „dlaczego?”

Następnym krokiem jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, dlaczego chcesz żyć tak, jak Ty. Dlaczego miałbyś słuchać muzyki klasycznej? Dlaczego czuć świeże powietrze? Dlaczego chcesz, aby podłoga była czysta? Kiedy odpowiesz na te i inne pytania, zadaj ponownie pytanie „dlaczego?”. i ponownie sformułuj odpowiedź. Zadając sobie to pytanie trzy do pięciu razy dla każdej tezy z notatek, nagle uświadamiasz sobie, że głównym celem sprzątania jest bycie szczęśliwym. Ta ogólnie oczywista myśl jest ważna do samodzielnego uświadomienia sobie, przetrawienia i zaakceptowania. Zrobiony? Teraz jesteś gotowy na kolejny krok – całkowite czyszczenie.

READ
3 niuanse, które dają ci „fałszywość”

czyszczenie

Krok 3. Opracowujemy plan działania

Główną przyczyną chaosu jest zawsze obecność zbyt wielu rzeczy w domu. Dlatego, aby przerwać błędne koło nieporządku, należy najpierw pozbyć się wszystkiego, co niepotrzebne. I to nie tylko z rzeczy zepsutych lub przestarzałych, ale także ze wszystkich rzeczy, których po prostu nie lubisz (nawet jeśli są drogie, w idealnym stanie lub są czyimś prezentem).

 • Przywrócenie prawdziwego porządku w domu składa się z dwóch etapów: 1. Porządkowanie; 2. Organizacja przestrzeni. Pamiętaj, że uporządkowanie i oczyszczenie przestrzeni zaśmieconej rzeczami nie rozwiązuje problemu przewlekłego zaburzenia.
 • Porządkowanie powinno odbywać się nie według pokoju, ale według kategorii. W większości przypadków optymalny jest następujący plan sprzątania: ubrania – buty – książki – papiery i dokumenty – różne – rzeczy sentymentalne. Możesz także dodawać własne kategorie, takie jak „wszystko dla hobby”, „rzeczy do sportu” itp.

Zrób więc listę kategorii, które musisz uporządkować, i harmonogram ich podziału. O tak, będziesz potrzebował czasu. Ale nie przejmuj się – kiedy skończysz, chroniczny bałagan opuści Twój dom na zawsze!

przed i po

Zaleca się usuwanie jednej kategorii na raz. Jeśli chcesz poświęcić 2 godziny dziennie na sprzątanie, to dużą kategorię warto podzielić na podkategorie. Na przykład kategorię „Ubrania” należy podzielić na podkategorie: „Odzież”, „Odzież wierzchnia”, „Buty” i „Akcesoria”.

Przy okazji, o 2-godzinnym sprzątaniu. Uważa się, że jest to optymalny czas na przywrócenie porządku. Dłuższy proces może być męczący i zmusić Cię do opóźnienia do następnego czyszczenia. Możemy powiedzieć więcej: jeśli czujesz, że porządkowanie zaczyna Cię przytłaczać, zrób sobie miłą przerwę lub odłóż pracę na inny dzień. Polecamy również timer – nie pozwoli zapomnieć o czasie, a swoim wyglądem zachęci do działania.

Krok 4. Zbierz WSZYSTKIE przedmioty z jednej kategorii w jednym miejscu

A teraz przejdźmy do praktyki. Pierwszą pozycją w naszym planie jest rewizja ubrań. Gdzie zacząć?

 • Analiza dowolnej kategorii zaczyna się od zebrania w jednym miejscu WSZYSTKICH rzeczy, które do niej należą.

Zbierz wszystkie ubrania ze wszystkich zakątków domu (z wyjątkiem tych, które są w koszu na bieliznę) i połóż je na podłodze w sypialni lub na łóżku. Zrobiony? Czy zaszokował Cię widok góry ubrań? Czy w trakcie kolekcjonowania znalazłeś kilka rzeczy, o których dawno zapomniałeś? Cóż, to jest dokładnie taki efekt, jakiego oczekujesz. Teraz nie ma gdzie się wycofać – musisz przeprowadzić surowy casting wśród rzeczy, aby uzyskać prawo do pozostania w domu.

READ
17 sprytnych sposobów na uporządkowanie kuchni

książki

kupa śmieci

Krok 5. Przeprowadzamy ścisłą selekcję

Dokładniej, nie tak. Jesteśmy BARDZO surowi w kwestii tego, co chcesz zatrzymać, a czego nie wyrzucić (poczuj różnicę!). Aby to zrobić, musisz podnieść KAŻDĄ rzecz i zadać sobie pytanie, czy ci się to podoba, czy nie.

Zasada doboru rzeczy „podoba się – nie podoba” jest jednocześnie prosta i złożona. Po pierwsze, nie zawsze łatwo jest zrozumieć, co ci się podoba, a co nie. Szczególnie trudno jest wybrać spośród tych przedmiotów, które nie wywołują u Ciebie ani pozytywnych, ani negatywnych emocji. W takiej sytuacji należy odłożyć rzecz na później lub przymierzyć i spróbować głębiej wsłuchać się w siebie. Druga trudność może pojawić się, jeśli rzecz była droga, jeśli jest bardzo rzadka lub jeśli są z nią związane jakieś wspomnienia. Jednak należy tu przestrzegać kryterium „szczęśliwy-nieszczęśliwy”. Jeśli zachwyci Cię jeden rodzaj arabskiej spódnicy z monetami (mimo że porzuciłaś taniec brzucha w latach XNUMX), to zdecydowanie musisz ją uratować i przywrócić do życia (na przykład nosić ją w domu, gdy nikogo nie ma w pobliżu: ). Cóż, jeśli wydaje ci się, że droga designerska sukienka nie pasuje już do twojego Ja, to musisz rozstać się z nią z wdzięcznością i bez żalu.

Nie powinniśmy lubić rzeczy czysto funkcjonalnych, takich jak śrubokręt czy czajnik elektryczny, ich zadaniem jest dobrze wykonywać swoją pracę. Podczas demontażu takich elementów należy kierować się kryterium „działa-nie działa/nie działa dobrze”. Jeśli jednak jakiś przedmiot, powiedzmy, jogurt, działa dobrze, ale jest używany niezwykle rzadko i wcale nie przynosi radości, to na pewno trzeba się go pozbyć. Oczywiście rzeczy zepsute, powtarzające się, przestarzałe i od dawna nieużywane należy bez wahania wyrzucić. I jeszcze jeden ważny punkt: torby z rzeczami należy natychmiast wynieść z mieszkania (rozdać znajomym, przekazać na cele charytatywne, wywieźć na wysypisko śmieci itp.).

spiżarnia

Krok 6. Zorganizuj miejsce do przechowywania

Hurra! Brudna i ważna praca wykonana. Czas zacząć organizować przechowywanie. Wszystko tutaj jest dość proste i przyjemne. Oto podstawowe zasady:

 • Większość rzeczy powinna być ułożona pionowo w rzędzie, a nie w stosy (z wyjątkiem na przykład naczyń i papieru toaletowego). Aby złożyć w pionie odzież i inne niesztywne przedmioty, złóż je w prostokąty lub rolki (mniej preferowane).
READ
8 błędów w projektowaniu małych pomieszczeń, które kradną dużo miejsca

Przedmioty w pudełkach

 • Musisz grupować i przechowywać rzeczy w kategoriach i podkategoriach. Oznacza to również, że rzeczy należące do tej samej kategorii powinny być przechowywane w jednym miejscu. Na przykład produkty do pielęgnacji skóry powinny być przechowywane albo w łazience, albo w sypialni (mogą istnieć pewne wyjątki). Dzięki temu Twoje przechowywanie stanie się magicznie wygodniejsze, bardziej przejrzyste i jeszcze piękniejsze.
 • Aby spełnić powyższe dwie zasady, będziesz potrzebować pudełek, koszy, tac i pojemników. Jednak zwykłe pudełka na buty nadają się do uporządkowania większości kategorii rzeczy. W kratę!

Bielizna od KonMari

 • Wybierając miejsca do przechowywania pewnych rzeczy, działaj z przeczuciem. Przechowywanie rzeczy w miejscach, w których są używane, nie zawsze jest wygodne.

Pamiętaj także o tajemnicy wygodnej organizacji przechowywania: rzeczy należy przechowywać w taki sposób, aby wygodniej było je zwrócić na miejsce, a nie wyciągać.

Krok 7. Kontynuujemy sprzątanie

Więc wymyśliłeś podkategorię „Ubrania”. Następnie warto zdemontować okrycia wierzchnie, buty, a potem akcesoria.

Jak tylko skończysz z tą kategorią rzeczy, zacznij sortować książki, następnie chwyć swoje papiery i dokumenty, następnie uporządkuj rzeczy w kategorii „Różne” i zostaw analizę grupy „Rzeczy sentymentalne” na deser. Chociaż słowo deser nie jest do końca poprawne, najtrudniej jest rozstać się z rzeczami, które mają wartość emocjonalną.

Oto kilka wskazówek dotyczących podziału różnych kategorii:

 • Sortując książki, podziel je na kategorie: cienkie. literatura użytkowa, ilustrowana, wydania drukowane. Nie zaczynaj ich czytać. Po prostu weź każdą (!) książkę po kolei (nieważne jak głupia może się wydawać) i zadaj sobie pytanie, czy ta książka wzbudza podziw, żywe zainteresowanie, czy nie.

 • Sortując papiery i dokumenty staraj się jak najwięcej „zaśmiecać” i pozbyć się większości makulatury. Dokumenty i dokumenty pozostałe po audycie należy podzielić na trzy teczki: 1. Bieżące; 2. Wymagane przez ograniczony czas; 3. Te, które muszą być przechowywane bezterminowo.

aż do

Kategorię „różne” należy usunąć w następującej kolejności:

 1. Wszystkie płyty CD, DVD, BluRay;
 2. Kosmetyki pielęgnacyjne;
 3. Kosmetyki dekoracyjne;
 4. Akcesoria;
 5. Przedmioty wartościowe (paszporty, karty kredytowe itp.);
 6. Urządzenia elektryczne i wszelkiego rodzaju kable;
 7. AGD (zestawy do szycia, artykuły papiernicze itp.);
 8. Artykuły gospodarstwa domowego (chemikalia domowe, apteczka, serwetki papierowe itp.);
 9. Produkty i wszystkie artykuły kuchenne;
 10. Inne (przedmioty tego samego typu, które są potrzebne do hobby, np. sprzęt narciarski).
 • Rozwiązując sentymentalne rzeczy, staraj się być zdecydowany i niezbyt… sentymentalny. Na przykład nie powinieneś trzymać serii prawie identycznych zdjęć, powinieneś zachować tylko 1-5 najbardziej udanych ujęć.
 • Blat kuchenny powinien być prawie pusty. Czajnik elektryczny i ekspres do kawy i może miska z owocami – to wszystko, co trzeba tu przechowywać. Wszystko inne (łopaty, toster, solniczka, deski, wróżki i inne przybory kuchenne należy przechowywać w szafkach z drzwiami). Poczucie porządku gwarantowane!
 • Wszystkie pudełka, poza rzadkimi wyjątkami, należy wyrzucić, ponieważ zajmują zbyt dużo miejsca. Możesz sprzedawać sprzęt bez opakowania, nawet jeśli jest trochę tańszy. Ale przez większość czasu twoje skarbce będą miały więcej miejsca i porządku.
READ
7 wspaniałych czarno-białych pomysłów na wystrój domu

Krok 8. Skonfiguruj system czyszczenia

Dobrze zorganizowany system sprzątania domu jest ważnym czynnikiem sukcesu w walce z przewlekłym bałaganem. I tutaj ważne są wszystkie trzy słowa: ugruntowany – system – czyszczenie. Nieważne jak to robisz – zrób to sam, “wykorzystuj pracę dzieci”, kup robota odkurzającego lub skorzystaj z usług sprzątania. Najważniejsze jest, aby zapewnić regularne czyszczenie. Niech nie będzie idealnie wysokiej jakości, ale systematyczny. Na szczęście po całkowitym oczyszczeniu czyszczenie stanie się znacznie łatwiejsze i szybsze!

Krok 9. Pracuj nad wnętrzem

Często pomieszczenia mieszkalne wydają się obskurne tylko z powodu złego wystroju wnętrz.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: