Jak podjąć decyzję o rozwodzie?

Kadr z filmu „Opowieść o nas”

Zakończenie związku jest trudne. A jeśli już jesteście małżeństwem – zwłaszcza: w końcu tyle zainwestowaliście we wspólne życie, a rozwód zawsze przynosi trudności. Jak zrozumieć, kiedy warto próbować ratować małżeństwo, a kiedy lepiej się rozproszyć?

Decyzja o rozwodzie może wisieć w powietrzu latami, utrudniając podjęcie decyzji o ważnych zmianach lub znalezienie sposobu na przetrwanie kryzysu w związku. Praktykujący psycholog wyjaśnia, jak pomóc sobie uporządkować relacje.

Svetlana Makhova, psychoterapeutka rodzinna, specjalistka ds. usług wyboru psychologów Alter

Czy warto się rozwodzić? W mojej praktyce niewielka część par małżeńskich zwraca się z takim pytaniem do psychologa. Dużo więcej par udaje się na terapię oczekując zmian, które pomogą uratować ich małżeństwo. Jednak nawet w trakcie psychoterapii małżonkowie mogą dojść do decyzji o rozwodzie.

Rozwód – dobry czy zły?

To nie jest ani złe, ani dobre. I z takiej pozycji trudno to ocenić – dobre-złe, słuszne-złe. Rozwód poprzedza naruszenie „homeostazy” systemu rodzinnego, w którym istnienie staje się nie do zniesienia dla wszystkich jego członków. Rozwód jest jednym ze sposobów rozwiązania obecnej sytuacji, w niektórych przypadkach jedynym.

Rozwód zawsze wiąże się z trudnymi doświadczeniami utraty, zmiany, poszukiwaniem nowych form egzystencji dla wszystkich członków rodziny. Dlatego partnerzy często szukają sposobu na przywrócenie relacji, a nie ich zerwanie. Zwłaszcza jeśli w rodzinie są dzieci.

Przez lata wspólnego życia małżonkowie rozwijają własne tradycje, rytuały, zwyczaje. Myśl o rozwodzie jest przerażająca i rodzi wiele pytań, na które niełatwo odpowiedzieć w stanie stresu emocjonalnego: gdzie, z kim iz kim będą mieszkać? z jakimi funduszami? wrócić do mamy? czy konieczna będzie zmiana szkoły/przedszkola? Czy będziesz musiał przeprowadzić się do innego miasta/kraju? w jaki sposób drugi rodzic, który z nimi nie mieszka, będzie uczestniczył w wychowaniu dzieci? Czy trzeba iść do sądu o alimenty? co zrobić z mieszkaniem? kto spłaci hipotekę? Tych i setek innych kwestii nie da się uniknąć w trakcie procesu rozwodowego i przez długi czas po nim, więc trzeba będzie się nimi zająć.

Kadr z filmu „Historia małżeństwa”

czy warto się rozwodzić

Zanim odpowiemy na to pytanie, zobaczmy, jakie są główne przyczyny rozwodów w Rosji. Lista opiera się na statystykach z otwartych źródeł w porządku malejącym według liczby spraw.

Główne powody rozwodów

 • uzależnienie od alkoholu lub narkotyków jednego z małżonków;
 • przemoc domowa;
 • zdrada;
 • brak mieszkania dla młodej pary, zamieszkiwanie z rodzicami małżonków pod jednym dachem, ingerencja bliskich w życie małżeństwa;
 • problemy finansowe;
 • nie dające się pogodzić sprzeczności światopoglądowe;
 • długie okresy separacji z powodu podróży służbowych, aresztowań i innych okoliczności jednego z małżonków;
 • niemożność posiadania dzieci, niechęć jednego z małżonków do posiadania dzieci;
 • psychologiczna niedojrzałość małżonków.

Najczęstszymi czynnikami są zachowania nałogowe jednego z małżonków, a także przemoc domowa. A jeśli odpowiesz na pytanie „czy warto się rozwodzić?”, to w następujących przypadkach moja odpowiedź brzmi „tak”:

 • jeśli jeden z partnerów wykazuje przemoc fizyczną, seksualną, ekonomiczną wobec drugiego małżonka, a także wobec dzieci;
 • jeżeli jeden z partnerów cierpi na zaburzenia psychiczne (diagnoza potwierdzona przez psychiatrę), a jego zachowanie może stwarzać zagrożenie dla innych osób;
 • jeśli jeden z partnerów jest uzależniony od alkoholu lub narkotyków.

Nie twoim zadaniem jest ratowanie partnera przed uzależnieniem; nie należy czekać, aż współmałżonek zrozumie swoją agresywność, zwłaszcza w przypadkach, gdy działania partnera zagrażają życiu, zdrowiu i dobru członków rodziny. W takich przypadkach musisz natychmiast wyjść. Dziś „nieszkodliwy” siniak na połowie twarzy, a jutro napaść może zakończyć się reanimacją lub śmiercią. Ważne jest, aby chronić swoje życie i życie dzieci.

Małżonkowie, którzy znajdują się w sytuacji, nie zawsze są tego świadomi.

Jeśli pierwsze trzy punkty nie dotyczą Ciebie, powinieneś zastanowić się, czy w ogóle warto rozważać opcję rozwodu.

Kadr z filmu „Kramer kontra Kramer”

Kryzysy jako część małżeństwa

W życiu każdej pary zdarzają się kryzysy. Bodźcem dla nich jest zwykle jakaś nowa sytuacja, której nie można rozwiązać w zwykły sposób. Każda para doświadcza tych kryzysów na różnych etapach wspólnego życia.

Jedna z założycielek terapii rodzinnej, Virginia Satir, zidentyfikowała następujące etapy życia rodzinnego, szczególnie podatne na kryzysy:

 • narodziny pierwszego dziecka;
 • dziecko uczy się mowy;
 • narodziny drugiego dziecka, walka dzieci o uwagę rodziców;
 • dziecko poszło do przedszkola/szkoły;
 • okres dojrzewania u dziecka plus kryzys wieku średniego u rodziców;
 • syndrom pustego gniazda, kiedy dzieci rozpoczęły samodzielne życie i miały własną rodzinę;
 • menopauza żony;
 • spadek libido u męża;
 • uczenie się nowych ról dziadków.
READ
9 rzeczy, które robi tylko Rosjanka

Dodałbym do tej listy początek wspólnego życia, kiedy małżonkowie spotykają się i zaczynają uzgadniać sposób prowadzenia życia, podział finansów i inne kwestie.

Znani psychologowie rodzinni Edmond Eidemiller i Viktoras Justickis zidentyfikowali kryzysy związane z niepożądanymi zdarzeniami w życiu rodzinnym:

 • choroba jednego z małżonków lub dziecka;
 • kryzys finansowy;
 • cudzołóstwo;
 • konflikty z innymi ludźmi;
 • problemy mieszkaniowe;
 • zmiana statusu społecznego jednego z małżonków;
 • nadmierne obciążenie;
 • przemoc domowa;
 • adopcja, opieka.

Każdy kryzys ma swoje własne trudności i sposoby ich przezwyciężenia. Trudności w związkach są nieuniknione. A kiedy w rozmowach pojawia się kwestia rozwodu, ważne jest, aby zrozumieć, na jakim etapie jest twoja rodzina lub w której z niekorzystnych sytuacji się znajduje.

Jakie dokładnie były trudności? Co powstrzymuje Cię przed znalezieniem wyjścia z sytuacji? Odpowiedzi na te pytania pomogą ci zdecydować, czy zachować małżeństwo, czy rozwieść się.

Na przykład młoda para zamieszkała razem i zaczęła razem mieszkać. A po pewnym czasie napotkali trudności w zorganizowaniu życia codziennego: kto gotuje? kto sprząta? kto idzie do sklepu Albo pojawiło się pytanie, jak radzić sobie z finansami: kto zarabia, kto je przechowuje, kto podejmuje decyzje o wydatkach i tak dalej.

Kadr z filmu „Przed północą”

Jak się zgodzić na nierozwód

Carl Whitaker, klasyk terapii rodzinnej, napisał, że konflikty rodzinne to walka o to, „czyje zasady są właściwe”. Każdy z małżonków pamięta zwyczaje i tradycje swojej rodziny, które uważa za niezachwiane i być może nigdy nie myślał, że może być inaczej.

Jeśli małżonkowie są gotowi wysłuchać się nawzajem, podzielić swoimi preferencjami, obawami, potrzebami, przyzwyczajeniami, porozmawiać o tradycjach swoich rodzin, a może nawet przyznać, że w domu nie pozwalano mu na rozwiązywanie problemów finansowych, a teraz on/ona ona jest zagubiona – to da im więcej wiedzy o sobie nawzajem i pomoże znaleźć rozwiązanie, które odpowiada obojgu.

Często rodzice pierwszego dziecka są na skraju rozwodu. Piękne cudze zdjęcia w Internecie to nieuzasadnione oczekiwania wobec rodzicielstwa w parze. I tak naprawdę małżonkowie borykają się z wieloma problemami, z których wielu nie mogą sobie poradzić – ale muszą. Niepewność, wstyd, poczucie winy wobec siebie i otoczenia za własną niedoskonałość zaczynają niszczyć relacje.

Jeśli para jest gotowa zmierzyć się ze swoimi niedoskonałościami, przyznać się do problemów i braku doświadczenia, to jest szansa na przezwyciężenie kryzysu – być może poprzez zwrócenie się o pomoc i wsparcie do bardziej doświadczonych rodziców, psychologa i innych specjalistów, rozładowując tym samym wewnętrzne napięcie. rodzina.

W mojej praktyce była para, której wszystkie konflikty i trudności wynikały ze specyfiki ich charakterów. Każde z małżonków doświadczyło w dzieciństwie dotkliwej przemocy, znęcania się, poniżania i śmierci rodzica. Każdy z nich przeszedł indywidualną psychoterapię. Pomogło im to lepiej zrozumieć siebie, motywy swoich działań, w szczególności w odniesieniu do siebie nawzajem. Czasami wydawało mi się i im, że lepiej dla nich, jeśli się rozwiodą. Jednak w trakcie terapii doszli do wniosku, że jeśli teraz opuszczą ten związek, to nie ma gwarancji, że nie wpadną w dokładnie te same.

Kadr z filmu „Droga zmian”

Kiedy wziąć rozwód i dlaczego potrzebujesz psychologa

Małżonkowie mogą zmierzyć się z faktem, że ich opinie i poglądy, cele i wartości bardzo się od siebie różnią i nikt nie jest gotów sobie nawzajem ulec. A potem przychodzi moment, kiedy oboje małżonkowie przyznają, że ich związek nie rozwija się i decydują się na rozwód.

Jeśli nie możesz samodzielnie rozgryźć sytuacji, najlepiej skontaktować się z psychologiem rodzinnym. Będąc wewnątrz sytuacji, pogrążony w natłoku przeżyć i emocji, trudno być obiektywnym. Psycholog rodzinny dla pary to okazja, by trzeźwo spojrzeć z zewnątrz, zobaczyć „trudny punkt”, usłyszeć i zrozumieć się nawzajem, a dopiero potem podjąć świadomą decyzję.

Na etapie rozwodu i po nim pojawia się wiele problemów organizacyjnych, „pierestrojki”. Jeżeli nie jest możliwe osiągnięcie wspólnego stanowiska w sprawie podziału majątku, wychowania dzieci i innych kwestii, może być potrzebny mediator. Pomaga stronom zbudować konstruktywny dialog i osiągnąć kompromis.

READ
Najbardziej idealna dziewczyna według znaku zodiaku

Co zrobić, jeśli w rodzinie są dzieci, a rozwód jest nieunikniony

Często pary decydują się nie rozwodzić, ponieważ w rodzinie są dzieci – rodzice chcą ratować rodzinę ze względu na dziecko, aby go nie skrzywdzić.

Zwróćmy się do doświadczenia, aby zobaczyć, czy takie podejście jest rzeczywiście mniej traumatyczne dla dziecka niż rozwód.

Jak rozwód wpływa na dziecko?

Rozwód to szok, który i tak będzie miał konsekwencje. Osoby, które dorastały w rodzinach niepełnych, często mają niskie poczucie własnej wartości, niedoceniany lub odwrotnie przeceniany poziom roszczeń, wysoki poziom lęku, nieśmiałość w relacjach z rówieśnikami, niepewność i niedostatek osobisty, trudności w tworzeniu własnej rodziny .

Co prowadzi do takiej sytuacji?

W przypadku rozwodu dziecko boi się utraty miłości jednego z rodziców, a jednocześnie utraty poczucia bezpieczeństwa. Niepokój i lęki nasilają się, jeśli rodzice do ostatniej chwili trzymają rozwód w tajemnicy.

W takich sytuacjach motywy odejścia np. ojca z rodziny nie są dla dziecka jasne, a on bierze na siebie winę za rozwód – tata odszedł, bo jestem zły. Jeśli matka nie pozwoli dziecku komunikować się z ojcem, będzie się bać utraty miłości ze względu na to, że przestaną się kontaktować, ale dziecko będzie też odczuwać lęk przed utratą miłości matki, jeśli się dowie że komunikuje się z ojcem.

Dzieci przeżywają rozwód w różny sposób w zależności od wieku. Niemowlęta do roku są zależne od stanu emocjonalnego matki. Niepokój matki przenosi się na dziecko, a matka często zachowuje się z dystansem lub staje się nadopiekuńcza.

Dla dzieci w wieku przedszkolnym rozwód staje się naruszeniem stabilnej struktury rodziny, zmieniają się nawykowe relacje z rodzicami, przywiązanie do rodziców przeradza się w konflikt. Dzieci stają się bardziej drażliwe, agresywne, rozwód może wywołać opóźnienie rozwojowe. Jeśli dziecko jest jedyne w rodzinie, przeżywa rozwód trudniej niż w sytuacji, gdy ma braci lub siostry, z którymi może się rozładować emocjonalnie. Rozwód jest najtrudniejszy dla nastolatków. Doświadczenie rozłamu w rodzinie nakłada się na złożoność dorastającej zmiany.

Badania i doświadczenia wykazały, że dokładnie te same problemy emocjonalne występują u dzieci z rodzin pełnych, ale dysfunkcyjnych, dysfunkcyjnych, gdzie często dochodzi do kłótni i skandali, gdzie panuje emocjonalne oderwanie i chłód. Zatem zarówno rozwód, jak i życie w dysfunkcyjnej rodzinie odciskają piętno na charakterze dziecka, jego rozwoju i późniejszym życiu.

Tak więc decyzja o uratowaniu rodziny ze względu na dziecko nie będzie dla niego mniej traumatyczna, ponieważ relacje między rodzicami pozostaną napięte. A jak pokazuje doświadczenie, rodzice niezadowoleni z życia rodzinnego czasami załamują się nie tylko na siebie, ale także wyładowują swoje niezadowolenie z dziecka.

Pozycja matki i ojca, ich zdolność do współpracy po rozwodzie w dużej mierze determinują dobrostan rozwoju dziecka w rodzinie niepełnej.

Podjęcie decyzji o rozwodzie z mężem jest zawsze trudne – może nawet trudniejsze niż decyzja o zawarciu małżeństwa. Do końca dręczą nas wątpliwości i niepewność co do słuszności wybranej decyzji. Skąd wiesz, czy rozwód jest jedyną opcją dla Twojej rodziny? Czy to jest prawnie łatwe? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule.

Jak podjąć decyzję o rozwodzie z mężem

Jak zrozumieć, że nadszedł czas, aby rozwieść się z mężem: główne objawy

Znaki, które pozwalają zrozumieć nieuchronność rozwodu:

 • Kiedy wracasz do domu z pracy lub ze spaceru, doznajesz rozczarowania. Nasila się, gdy okazuje się, że współmałżonek też jest w domu. Lepiej ci samemu, bez niego. Czas zdecydować o rozwodzie z mężem, jeśli jesteś zadowolony z jego nieobecności na tym samym terytorium co ty, na przykład podczas podróży służbowej lub innej nieobecności. Wyjście jest oczywiste, jeśli odczuwasz ulgę w jego braku.
 • Nie ma wspólnych tematów do rozmowy. Nie chodzi o zawrotne uczucie, które pojawia się w kochankach, kiedy przyjemnie jest nawet milczeć. Milczenie małżonków w separacji ma inny charakter i rozumiesz to. Starasz się chować za obowiązkami domowymi, surfować po sieci, zabierać pracę do domu – wszystko to ma priorytet nad komunikacją z małżonkiem.
 • Czas podjąć decyzję o rozwodzie z mężem, jeśli nie wiesz, co dzieje się w jego życiu, a nie jesteś tym zbytnio zainteresowany. Małżonek podzielił się z tobą wszystkimi szczegółami pracy, teraz wiesz o nich mimochodem. On nie zaczyna rozmowy i to jest w porządku dla ciebie.
 • Seks w twoim małżeństwie jest rzadkim gościem. Pierwsze miesiące małżeństwa prawie każdy konflikt kończył się pocałunkiem i intymnością. Teraz taki rozwój wydarzeń jest niemożliwy – uraza i nieporozumienie są silniejsze niż pragnienie. Teraz łóżko pozostaje przede wszystkim miejscem do spania. Albo zacząłeś spać osobno (ten element sam w sobie nie jest straszny, jeśli nie ma innych „objawów”, że czas zdecydować się na rozwód z mężem).
 • Jedna strona ma romans z boku. Przy takim zjawisku konieczne jest natychmiastowe podjęcie decyzji o rozwodzie z mężem. Nie usprawiedliwiaj dalszego istnienia małżeństwa z dziećmi, długich lat wspólnego życia, życia rodzinnego. Relacje stały się sztuczne, kruche, upokarzające. Pary, które opóźniają rozwód podczas niewierności, zwykle nieuchronnie się rozstają, żałując straconego czasu.
 • Szorstkość. W przypadku przemocy fizycznej musisz natychmiast wyjść, bez wahania. Przemoc psychiczna, finansowa również jest trudna do tolerowania. Czy twój mąż obraża twoje zewnętrzne dane, zdolności intelektualne? Nie da się być szczęśliwym. Przemoc finansowa obejmuje wymóg szczegółowego raportu, jeśli kupiłeś chleb za 2 ruble więcej niż zwykle oraz inne absurdalne sytuacje związane z finansami, które powodują niepokój.
 • Nie dla żartów. Nawet najpoważniejsze związki szybko się nudzą, jeśli brakuje im zdrowego humoru. Denerwują cię żarty męża, on ignoruje twoje lub w ogóle przestałaś żartować – małżeństwo jest w niebezpieczeństwie.
READ
Horoskop finansowy wzlotów i upadków w 2023 r. według znaków zodiaku

7 prostych sposobów na rozwód z mężem

Jakie więc kroki podjąć, aby łatwiej było podjąć decyzję o rozwodzie z mężem:

 • Przeanalizuj obawy – co konkretnie powstrzymuje Cię przed przejściem do ważnego, ale pożądanego kroku. Możliwy strach: strach przed samotnością. Oznacza to, że łatwiej jest ci odczuwać przemoc emocjonalną, obojętność, wrogość, ale nie samotność. Trudno ci w to uwierzyć, ale decydując się na rozwód, poczujesz się lepiej niż teraz. Mężczyzn zawsze ciągną do kobiet, które są wewnętrznie szczęśliwe. Po znalezieniu harmonii w środku znajdziesz odpowiedniego dla siebie partnera życiowego.
 • Poprawa komponentu finansowego. Boisz się, że zostaniesz bez środków do życia? Zadbaj o to z wyprzedzeniem. Jeśli to możliwe, znajdź pracę lub zacznij oszczędzać z „rodzinnych” pieniędzy. Musisz być pewny przyszłości i myśleć o niej teraz. W końcu mąż może cię zostawić sam, co wtedy zrobisz? Znajdź sposób na wsparcie finansowe. Przeglądaj oferty pracy, przechodź szkolenia, szukaj opcji u znajomych. To ważna kwestia, która często powstrzymuje rozwód.
 • Wykonaj ćwiczenie psychologiczne „Życie za pięć lat”. Ciekawa praktyka dla wyobraźni. Wyobraź sobie siebie pięć lat później. Jak będzie wyglądało twoje życie, jeśli zostaniesz ze swoim mężem. Dokąd zaprowadzi twoje małżeństwo? Czy związek poprawi się, czy sytuacja się pogorszy? Ile będziesz mieć lat? Czy chcesz tak spędzić następne pięć lat? Pomyśl o tym już teraz. A teraz wyobraź sobie życie za pięć lat, jeśli zdecydujesz się na rozwód. Jak może potoczyć się życie, jakie pragnienia możesz zrealizować. Wyobraź sobie życie bez twojego obecnego męża w szczegółach, kolorach.
 • Ćwiczenie „Życie jest krótkie” może również pomóc w podjęciu decyzji o rozwodzie z mężem. Wielu jest przyzwyczajonych do odkładania ważnych decyzji na później, żyjąc złudzeniem wieczności życia. To oszukiwanie samego siebie zaczyna słabnąć wraz z nadejściem starości. Jednak w tej chwili o wielu marzeniach trzeba zapomnieć. Wiedząc dokładnie, jak długo potrwa nasze życie, żylibyśmy inaczej, na maksa. Myśląc o rozwodzie dłużej niż jeden dzień, zabierasz dni ze swojego życia, nie wiedząc, ile w ogóle ci przydzielono. Celowo zapobiegasz zmianom w swoim życiu, uniemożliwiając wejście do niego czegoś dobrego. Myślisz, że zostało ci 6 miesięcy życia. Jak byś je spędził, jakie pragnienia pojawiają się pierwsze?
 • Opieka nad dzieckiem. Ważne dla tych, których dzieci jeszcze nie dorosły. Do głównych funkcji rodziny należy pokazanie dziecku modelu relacji między mężczyzną a kobietą. Widząc podstawy relacji w dzieciństwie, stopniowo formuje w myślach obraz swojej przyszłej rodziny. Czy jesteś nieszczęśliwy w swoim małżeństwie? Nie da się tego ukryć przed oczami dziecka. To samo dotyczy związków współzależnych, kłócących się rodzin. Podczas gdy ty cierpisz, przeklinasz, obrażasz, dziecko wchłania to niegodne życie, które zdecydowałeś się wybrać.
 • Możesz sprowokować męża, by cię opuścił. Ponadto metoda pomaga w końcu rozczarować się małżeństwem i łatwiej zdecydować się na przerwę. Po prostu przestań zaspokajać jego potrzeby. Często małżeństwo trwa nadal tylko dlatego, że jeden z małżonków zaspokaja potrzeby, które są istotne dla drugiego. Mężczyzna rzadko wyjeżdża tam, gdzie czuje się dobrze – przestań stwarzać mu ważne warunki, a prawdopodobnie odejdzie. Zastanów się, co jest dla niego ważne – przestań zaspokajać istotną potrzebę. Przykład: zróżnicowana dieta, pielęgnacja, regularny seks.
 • Podejmij świadomą decyzję. Zanim wyjedziesz, musisz naprawdę się na to zdecydować. Powiedz sobie stanowczo: „Odchodzę. Rozwód jest nieunikniony. Czas się rozstać”. Konieczne jest nastawienie psychiczne. Myśl o tej decyzji częściej. Szukaj okazji do rozwodu, żyj z tą myślą, wyobraź sobie życie po rozwodzie.
READ
Jak znaki zodiaku zachowują się w życiu codziennym

2

Rozwód czy nie: porada psychologa

Sytuacje, według psychologa, sugerujące rozwód:

Odeszła miłość

Czy jesteś pewien, że w związku nie ma już miłości? Relacje seksualne z mężem są dla ciebie ciężarem, a wyznania miłości składasz z wielkim wysiłkiem? W rzadkich przypadkach sytuację można znormalizować – wymaga to dużego wysiłku z obu stron. Brak chęci choćby do wysiłku? Unia jest skazana na zagładę.

Mąż jest alkoholikiem lub narkomanem

Perspektywy zawarcia małżeństwa zależą od stadium pijaństwa i narkomanii oraz szczerej chęci męża, by uporać się z problemem. Jeśli w rodzinie wszystko jest w porządku, a problemy zaczęły się po pojawieniu się nałogu, a jednocześnie mąż jest tego świadomy, daj mu szansę. Jeśli sytuacja się pogorszy, a mąż zignoruje problem, czyniąc wspólne życie coraz bardziej nie do zniesienia – zdecyduj się na rozwód.

W takich przypadkach mąż często wychodzi sam. Częściej jednak człowiek zadowala się „graniem na dwóch frontach”. W tej sytuacji nie lubi żadnej z kobiet – lubi uczucie adrenaliny czy korzyści, jakie dają mu te połączenia. Decyzja o odejściu jest właściwa. Być może z czasem twój związek będzie mógł się wznowić, ale walka o mężczyznę w małżeństwie jest głupia i upokarzająca.

Mąż pasożyt

Jeśli mąż nie chce pracować, to ty musisz pracować za dwoje. Stopniowo sytuacja stanie się dla ciebie nie do zniesienia. Nawet jeśli zarobisz wystarczająco dużo, z czasem szacunek dla męża zostanie utracony – czy ci się to podoba, czy nie. Małżeństwo w takiej sytuacji jest dużym ciężarem.

Mąż tyrana

To niezaprzeczalny powód do rozwodu. Mąż-tyran oznacza tylko jedno – nieustannie znosisz upokorzenia, przemoc moralną lub fizyczną. Nic nie usprawiedliwia takiego małżeństwa. Dla wielu kobiet skończyło się to tragicznie, choć na to nie liczyły.

Quiz: Czy powinieneś rozwieść się ze współmałżonkiem?

Ten prosty test pozwoli Ci ustalić, czy warto się rozwieść. Odpowiedz na pytania i policz punkty.

1. Czy uważasz, że twój mąż wystarczająco się tobą opiekuje?

Tak – 0 punktów; Nie – 1 punkt;

2. Czy zdarza się, że spędzając czas z mężem, długo pozostajesz w ponurym nastroju?

Tak – 1 punkt; Nie – 0 punktów;

3. Czy irytuje Cię hobby męża?

Tak – 1 punkt, Nie – 0 punktów;

4. Czy chcesz, aby twój mąż więcej z tobą rozmawiał, opowiadał ci o minionym dniu?

Tak – 0 punktów; Nie – 1 punkt;

5. Czy uważasz, że prawie wszyscy twoi przyjaciele i znajomi mają lepszych mężów niż twój?

Tak – 1 punkt; Nie – 0 punktów;

6. Czy cieszysz się z sukcesu męża?

Tak – 0 punkt, Nie – 1 punktów;

7. Chcesz wyglądać atrakcyjnie w oczach męża np. w domu?

Nie – 1 punkt; Tak – 0 punktów;

8. Czy uważasz, że praca twojego męża jest ważniejsza niż twoja?

Tak – 0 punktów; Nie – 1 punkt;

READ
10 nieoczywistych elementów, które naukowcy twierdzą, że przyczyniają się do przedwczesnego starzenia

9. Czy Twoim zdaniem mąż poświęca wystarczająco dużo uwagi dzieciom? Jeśli nie ma dzieci, czy myślisz, że będzie dobrym ojcem?

Nie – 1 punkt; Tak – 0 punktów;

10. Czy uważasz, że twoje życie z mężem poprawiło się w porównaniu z tym, co było przed nim?

Tak – 0 punktów; Nie – 1 punkt;

11. Czy codziennie odczuwasz irytację wobec męża?

Tak -1 punkt; Nie – 0 punktów;

Wyniki:

0-3 punkty:

W twoim małżeństwie nie ma tak wielu problemów, jak myślisz. Wyniki wskazują, że nadal można walczyć o relacje. Spróbuj pomyśleć o tym, jak możesz przywrócić małżeństwu szacunek, miłość i inne aspekty szczęśliwego związku. Daj szansę mężowi.

4-7 punkty:

W małżeństwie jest wiele problemów, ale jeśli nie zostały one rozwiązane przez długi czas, a ty nie widzisz możliwości i chęci swojego męża, aby je wyeliminować, może to prowadzić do rozwodu.

8-11 punkty:

Dalsze wspólne życie nie ma sensu. Trzeba choć na chwilę się rozproszyć, aby spojrzeć na małżeństwo z nowej perspektywy. Jeśli problemy mają charakter długotrwały, jest mało prawdopodobne, aby zostały rozwiązane. Nie traćcie czasu, czas ruszyć dalej oddzielnie od siebie.

1

Rozwód z mężem: od czego zacząć

Pierwszy krok: wewnętrzna decyzja, stanowcza gotowość do odejścia. Kiedy już podejmiesz decyzję, odłóż na bok swoje wątpliwości. Powiedz współmałżonkowi o swoim zamiarze rozwodu. Porzuć spontaniczność. Zastanów się dokładnie nad następną rozmową. Jeśli boisz się zbłądzić – zapisz mowę na kartce papieru, czytaj ją od czasu do czasu. Możesz zrobić nagranie audio i go posłuchać. Decydując się na rozpoczęcie rozmowy, dostroić się w rzeczowy sposób. Wyobraź sobie, że prowadzisz rozmowę z partnerem biznesowym.

Plan rozmowy:

 • Wstęp. Przykład: „Porozmawiajmy o późniejszym życiu”.
 • Opisy problemów. Podaj powód, który zmusza cię do wszczęcia rozwodu.
 • Wynik. Jeśli mąż jest w stanie rozwiązać zgłaszane problemy, jest szansa na uratowanie małżeństwa. Jeśli to nie zależy od niego, omów szczegóły rozwodu. Mów jasno, używaj ważkich argumentów.

Pamiętaj, czego chcesz, zignoruj ​​manipulację.

Prawna strona problemu

Czy rozwód jest nieunikniony? Przygotuj się na to, że procedura rozwodowa może się opóźnić. Rozwód będzie łatwy, jeśli utrzymane zostaną dobre stosunki, nie ma się czym dzielić.

W obecności dzieci tylko sąd rozwodu. Nieruchomość podzielona bez cudzej pomocy? Sąd musi ustalić kolejność porozumiewania się z dzieckiem, kwestię alimentów.

Doszedłeś do wniosku sprzecznego z kodeksem rodzinnym? Aby uniknąć późniejszych nieporozumień, sąd naprawi ugodę.

Rozwody są warunkowo podzielone na grupy:

 • Para nie ma roszczeń do nabytego majątku, nie ma dzieci.
 • Są dzieci, ale nie ma wzajemnych roszczeń.
 • Para nie może dojść do porozumienia.

Jak wytłumaczyć sytuację dziecku

Zgłoś rozwód, gdy masz pewność, że jest nieunikniony – po złożeniu wniosku. Nie wchodź w szczegóły – podaj tyle informacji, ile wystarczy do zrozumienia sytuacji. Jeśli dziecko jest osobą dorosłą, wymagane będą dodatkowe wyjaśnienia.

Maluchy do trzeciego roku życia oceniają przede wszystkim intonacje, emocje. Treść semantyczna jest wciąż w tle. Rodzice, po ustabilizowaniu stanu wewnętrznego, wyjaśniają dziecku sytuację. Lęk jest niedopuszczalny – zostanie przekazany dziecku.

Starsze dzieci potrzebują wyjaśnień. Dzieci w wieku 3-6 lat często traktują separację rodziców osobiście. Wyjaśnij dziecku, że zmieniły się relacje między mamą a tatą – miłość do niego jest równie silna, a on nie miał wpływu na rozwód, decyzja była podyktowana innymi czynnikami.

Ważne jest, aby oboje rodzice uczestniczyli w rozmowie. Uzgodnij wspólne stanowisko. Małżeństwo się skończyło, ale obecność wspólnych dzieci zobowiązuje do zbudowania niezbędnego fundamentu wzajemnego szacunku i przyjaźni. Jest to ważne dla dzieci. Przykład: „Tata musi wyjechać, ale każdy weekend będziecie spędzać razem”, „Tata wyjedzie, ale będzie codziennie dzwonił”.

Skoncentruj się na informacjach, które uspokajają dziecko. Wyjaśnij, że spotkania z tatą będą regularne, podobnie jak komunikacja telefoniczna, Networks. Bądź prawdomówny, mów o warunkach, które jesteś gotów spełnić.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: