Jak naprawić typowe błędy organizacyjne przy porządkowaniu domu

Pomimo pozornej prostoty, istnieją subtelności w prawidłowej organizacji przestrzeni domowej i rozmieszczeniu rzeczy w miejscach. Eksperci mówili, co może pójść nie tak po drodze i jak poprawić błędy.

Wiele osób żyje w bałaganie przez bardzo długi czas, zanim cokolwiek zmieni. Chociaż odpowiednia organizacja przestrzeni poprawia jakość życia, pomagając rozwiązywać „drobne” problemy, które irytują każdego dnia – szuflada w kuchni, w której nigdy nie znajdziesz otwieracza do puszek, czy drzwi szafki, które otwierają się tylko po mocnym popchnięciu .

1. Kup organizery przed uporządkowaniem rzeczy

Przeglądanie rzeczy jest konieczne nie tylko po to, aby odłożyć na bok niepotrzebne i zostawić to, co konieczne. To pomaga zrozumieć, co i ile masz. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile mamy ubrań, artykułów kuchennych czy biurowych, dopóki nie zaczniemy ich porządkować.

Jeśli kupujesz przedmioty w celu zorganizowania przestrzeni z wyprzedzeniem, istnieje ryzyko niedoszacowania lub przeszacowania rzeczywistych zapasów rzeczy. W pierwszym przypadku będziesz musiał wydać jeszcze więcej pieniędzy, a w drugim w mieszkaniu pozostanie dużo zbędnych organizatorów.

2. Wypełnij przestrzeń organizerami

Świetne są specjalne urządzenia do sortowania rzeczy. Ale nie zapominaj, że dom powinien pozostać domem i nie powinieneś tracić jego głównego elementu – komfortu. Niekończące się organizery na każdym kroku „zjadają” przestrzeń i sprawiają, że mieszkanie przypomina magazyn.

Częstym błędem jest przepełnianie przestrzeni i pojemników rzeczami. Dobry system powinien być elastyczny i łatwy w użyciu. Jeśli musisz walczyć z upchaniem rzeczy, aby zmieściły się w organizerze, system nie działa.

3. Przeceniaj swoje mocne strony

Przetwarzanie całej garderoby naraz bardziej prawdopodobnie pozbawi cię siły i energii niż pomoże posprzątać. Lepiej jest posortować rzeczy na kategorie: na przykład dziś, aby uporządkować buty, jutro – torby i inne akcesoria, pojutrze – koszule i tak dalej. Pomoże Ci to pozostać skoncentrowanym.

Nie trać energii i biegaj po szafie przez cały weekend. Dzielę wszystko na trzy bloki po trzy godziny każdy. Może to być dość trudne emocjonalnie, więc warto podzielić to na małe części czasu, aby zachować motywację. Jeśli to konieczne, ustaw minutnik i rób przerwy.

4. Zostaw stare i niepotrzebne rzeczy

Wyrzucenie rzeczy, które kiedyś miały wartość, jest z pewnością trudne. Ale jest to konieczne, aby zrobić miejsce na nowe, niezbędne rzeczy. Nie bój się rozstać z przeszłością – to pomoże zadbać o przyszłość.

READ
14 rzeczy, które powinieneś powiedzieć swoim dzieciom

Jednym z największych błędów popełnianych przez ludzi podczas organizowania przestrzeni jest ignorowanie mocy sortowania. Zanim wybierzesz najlepszy sposób analizowania rzeczy, musisz odpuścić te, których nie potrzebujesz i których nie używasz. Tylko w ten sposób można stworzyć prawdziwy porządek w domu.

5. Staraj się śledzić trendy na Instagramie*

Błyszczący obraz jest daleki od głównego celu organizacji przestrzeni. Sortowanie powinno być przede wszystkim funkcjonalne, oszczędzać energię i czas oraz zmniejszać codzienny stres związany ze znalezieniem właściwych rzeczy.

Większość zdjęć organizacji przestrzeni kosmicznej na Instagramie* jest wyreżyserowana. W prawdziwym życiu nikt nie ma tylu kolorowych ubrań lub wręcz przeciwnie, bluzek w tym samym kolorze, kolorowego jedzenia w lodówce czy jakichkolwiek innych przedmiotów.

Jeśli przyjrzysz się uważnie kolażom przed i po, zauważysz, że mają na nich różne rzeczy. A na zdjęciach lodówek w ogóle nie ma w połowie pustych butelek po mleku czy soku. Masz więc dwie opcje – naprawdę zorganizować swoją przestrzeń lub wszystko ładnie zaaranżować, aby uzyskać estetyczne, ale fałszywe zdjęcie.

6. Umieść niezbędne rzeczy w niewygodnych miejscach

Każdy ma pewien zestaw rzeczy, które są potrzebne absolutnie każdego dnia. Nie umieszczaj ich w odległych szufladach lub w różnych częściach domu, w przeciwnym razie rano będziesz musiał biegać po mieszkaniu z płonącymi oczami w poszukiwaniu tego, czego potrzebujesz, a następnie ponownie przemyśleć organizację przestrzeni od podstaw.

7. Nie mierz rzeczy

Rzeczy mogą Cię zaskoczyć – nawet nie wyobrażasz sobie, ile miejsca może zająć Twoja ulubiona bluza, a pozornie mały organizer z trudem mieści się w ogromnej szafie. Lepiej dokładnie znać wielkość rzeczy i mieć przy sobie linijkę, aby wybrać odpowiednie akcesoria do sortowania i przechowywania.

Jest to szczególnie ważne, jeśli chcesz, aby wszystko wyglądało pięknie i estetycznie. Urocze wiklinowe koszyczki tracą swój urok, gdy są przepełnione ubraniami i ledwo utrzymują się na półce. Nie zapomnij zmierzyć nie tylko przedmiotów, które planujesz kupić, ale także miejsca, w którym zamierzasz je umieścić. Pomoże to uniknąć przykrych niespodzianek.

8. Poświęć dużo czasu na podejmowanie decyzji

Podczas analizy starych rzeczy czasami trzeba być bezlitosnym. Zadaj sobie pytanie, czy ten sweter, usługa lub dywan będą Ci kiedyś potrzebne iw jakiej sytuacji je wybierzesz, a nie coś nowszego. Jeśli odpowiedzi na pytania są długie i niejasne, to tak naprawdę nie potrzebujesz tej rzeczy i być może po prostu zajmuje miejsce w mieszkaniu.

READ
23 najbardziej udane kombinacje kolorystyczne we wnętrzu

Bałagan to opóźnione decyzje. Jeśli twoja intuicja mówi ci, żebyś coś zostawił, zostaw to. W końcu to nie ostatnia okazja, aby pożegnać się z rzeczami.

10. Nie używaj etykiet

Wydaje się, że wszystko w domu jest zorganizowane idealnie, ale zaraz – gdzie jest ten ciepły szalik, który kupiłaś na zeszłoroczną mroźną jesień? W rezultacie przeszukanie trwa kilka godzin, a w mieszkaniu znów panuje bałagan z „wypatroszonych” szafek. Oznaczanie pomoże zaoszczędzić czas, wysiłek i dobry nastrój.

Czy myślisz, że pamiętasz, w którym kącie szafy umieściłeś bale noworoczne, blichtr i inne dekoracje? Prawie wcale. Weź duży marker i napisz wyraźnie, co jest w każdej przegródce, abyś mógł łatwo znaleźć dowolne przedmioty.

11. Robienie zbyt długich przerw podczas porządkowania.

Nie jest konieczne od razu przeorganizowanie całego domu. Zrób harmonogram, podziel mieszkanie na strefy – to pomoże Ci skutecznie uporządkować sprawy.

Długie przerwy podczas jednego „setu” utrudniają koncentrację. Zapewne będziesz chciał napić się herbaty, potem pooglądać telewizję, a 10 minut później, po docenieniu góry nieposortowanych rzeczy, poukładać je znów przypadkowo, bo nie masz już ochoty na sprzątanie. Lepiej poświęcić 15 świadomych minut każdego dnia na porządkowanie przestrzeni.

12. Umieść wszystko w pudełkach

Organizacja przestrzeni i sprzątanie to nie to samo. Pierwsza ma na celu nie sprzątanie domu, ale pomaganie w prawidłowym rozmieszczeniu rzeczy w mieszkaniu, tak aby były wygodne w użyciu.

Często widzę, jak ludzie wpychają do jednej szafy zupełnie niezwiązane ze sobą rzeczy i nazywają to organizacją przestrzeni. Tak, posprzątali, co oznacza, że ​​dom jest czysty i schludny. Ale w ogóle nie kategoryzowali rzeczy.

Pozbawia ich to głównej zalety organizacji – oszczędności czasu i wysiłku na odnalezienie ważnych rzeczy oraz możliwości odłożenia ich zawsze i bez wysiłku na wyznaczone miejsce.

13. Uporządkuj kilka części domu jednocześnie

Rozmawialiśmy o tym, żeby nie stawiać sobie zbyt ambitnych celów. To tylko jeden z nich. Im prostszy i bardziej przejrzysty plan segregacji rzeczy, tym lepsza organizacja przestrzeni.

Udawajmy, że rozkładasz rzeczy na pulpicie. Nagle znalazłeś coś, co powinno być w kuchni. Idziesz tam, wkładasz rzecz do szafki i rozumiesz, że tam też nie zaszkodzi zrobić porządek. Podczas sprzątania kuchni znajdź przedmiot z sypialni. Przywracasz go na swoje miejsce. Ale czekaj – co za bałagan! Teraz masz trzy strefy do sortowania, wolnego czasu ucieka, a Ty nie masz pojęcia, od czego zacząć.

READ
20 pomysłów na zmianę domu w jeden dzień, nie wydając zbyt wiele

Ten problem został rozwiązany po prostu. Podczas sprzątania trzymaj w pobliżu małe wiaderko lub kosz na bieliznę i umieść tam wszystko, co trzeba tam przenieść. Jak tylko skończysz sprzątać, możesz umieścić rzeczy na swoich miejscach.

14. Odłóż przedmioty, które planujesz oddać lub przekazać

Wielu nie tylko wyrzuca rzeczy, ale daje je przyjaciołom lub przekazuje fundusze na pomoc potrzebującym. To zdecydowanie właściwe podejście. Ale nawet tutaj są subtelności.

Spróbuj przezwyciężyć chęć po prostu wrzucenia przedmiotów, które musisz przekazać, do oddzielnego stosu w rogu, aby zająć się nimi później. Lepiej umieścić je przy wejściu lub od razu zanieść tym, którzy bardziej ich potrzebują. W przeciwnym razie albo zaczniesz od nowa przeglądać wszystkie swetry i spodnie, wątpiąc, czy w ogóle warto je oddawać, albo przyzwyczaisz się do tego, że leżą w kącie i nigdy ich nie uporządkujesz.

15. Używaj nieelastycznego systemu organizacji

Często zapominamy, że wolna przestrzeń w mieszkaniu jest ograniczona, a co miesiąc kupujemy nowe rzeczy. Oznacza to, że nie ma i nie może być jednolitego systemu organizacji, ponieważ rzeczy nieustannie wędrują ze sklepu do domu, potem na ulubioną półkę, a po kilku latach już z mieszkania do kogoś innego lub na wysypisko.

Dlatego zostaw swoje ulubione rzeczy, ale nie zapomnij postawić obok siebie torby na niepotrzebne ubrania, które czas oddać. Trzymaj wszystkie papiery w dogodnym miejscu, ale nie zostawiaj zbędnych dokumentów tylko dlatego, że kiedyś specjalnie dla nich kupiłeś pięknego tatusia. Przygotuj „wyjścia awaryjne” w systemie swojej organizacji, a starczy Ci na długo.

16. Stwórz zbyt skomplikowany system organizacyjny

Zaczynając porządkować przestrzeń, łatwo dać się ponieść emocjom i przesadzić. Staraj się dzielić rzeczy na zrozumiałe i proste kategorie, które będziesz mógł wykorzystać w praktyce.

Jeśli masz wystarczająco dużo rzeczy w zapasie, twórz małe „spiżarnie”. Na przykład, jeśli masz dużo niebieskich pisaków, nie oznacza to, że wszystkie powinny być na stole. Niech tylko jeden pozostanie pod ręką, ale w szufladzie biurka znajdą się wszystkie niezbędne zapasy materiałów biurowych na wypadek, gdyby coś się nagle skończyło.

READ
Stół ścienny: 19 kompaktowych i funkcjonalnych opcji

17. Nie pytaj członków rodziny o opinie

Niezależnie od tego, czy mieszkasz sam, czy sam, organizowanie przestrzeni staje się zabawną i ciekawą przygodą. Możesz myśleć tylko o sobie – gdzie wygodnie jest przechowywać klucze, jak rozłożyć przybory kuchenne, a co zostawić na stole przy łóżku, a co włożyć do szuflady.

Kiedy masz rodzinę, wszystko jest o wiele bardziej skomplikowane. Nie zapomnij zapytać rodziny, jak woli zorganizować swoją przestrzeń, ale raczej usiądź i wspólnie opracujcie odpowiedni plan. W przeciwnym razie będziesz ciągle znajdować rzeczy w najbardziej nieodpowiednich miejscach, co oznacza, że ​​​​możesz zapomnieć o zamówieniu.

18. Nieutrzymywanie porządku

Organizacja przestrzeni to nie sprzątanie, którego efekt utrzymuje się w nieskończoność. Należy go również regularnie konserwować, w przeciwnym razie wszelkie wysiłki bardzo szybko pójdą na marne.

Pomimo tego, że sprzątanie i porządkowanie przestrzeni to dwie zupełnie różne rzeczy, to jednak coś je łączy. I to jest utrzymanie porządku! Nie wierzymy, że nasze mieszkanie po jednym sprzątaniu na zawsze pozostanie nieskazitelne.

Podobnie nie oczekuj, że system organizacji przestrzeni nie będzie wymagał konserwacji. To proste – wystarczy odłożyć na bok przynajmniej 10 minut. Nawet zwykłe codzienne odkładanie rzeczy na miejsce może pomóc w utrzymaniu porządku i jednocześnie stać się dobrym nawykiem.

19. Nie proś o pomoc

Jednym z typowych problemów z organizacją przestrzeni domowej jest to, że kiedy ludzie nie wiedzą, co dalej robić, nie zwracają się do przyjaciół, rodziny czy profesjonalistów. W rezultacie rzeczy pozostają nieposortowane przez miesiące, a nawet lata.

Jeśli masz pytanie, którego nie możesz rozwiązać samodzielnie, nie rozpaczaj i na pewno nie opuszczaj organizacji. W Internecie łatwo znaleźć opisy wielu wygodnych systemów, książki i filmy z przydatnymi wskazówkami. Zapytaj znajomych, jak rozkładają i przechowują rzeczy. Poszukaj tego, co jest dla Ciebie odpowiednie, a porządkowanie domowej przestrzeni z obowiązku zamieni się w ciekawe zajęcie.

  • 10 strategii znajdowania niepotrzebnych przedmiotów w domu i pozbywania się ich
  • 5 sposobów na uporządkowanie i utrzymanie domu
  • 28 rzeczy, których musisz się pozbyć podczas sprzątania

*Działalność Meta Platforms Inc. oraz jego sieci społecznościowe Facebook i Instagram są zabronione na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: