Jak dbać o kaszmir: 6 sekretów

Kaszmir to cienki podszerstek dzikich kóz. karpa hircus, najczęściej spotykany w górskich regionach Mongolii i Chin. Kiedyś perscy kupcy zwracali uwagę na wartość kaszmiru. To oni nauczyli miejscowych rzemieślników pracy z tym materiałem w XI wieku. W tamtych czasach tkanina ta nazywała się „pashmina”, swoją drugą nazwę zyskała dzięki Kaszmirskiemu Maharadży, który jako pierwszy zrozumiał, że na kaszmirze można zarobić i rozpoczął jego produkcję na większą skalę.

Praca polegająca na wykonaniu luksusowej tkaniny z puchu kozłów górskich jest pracochłonna. A nowoczesne ceny wyrobów z kaszmiru wyjaśniają, dlaczego nawet dzisiaj proces ten nie został w pełni zmechanizowany.

Większość azjatyckich władców dosłownie mieszkała w kaszmirze. Wykonano z niego ubrania, prawie wszystkie elementy wyposażenia wnętrz – zasłony i baldachimy, a także koce dla zwierząt. Wiadomo, że założyciel dynastii Mogołów Muhammada Zahireddina Babura w XVI wieku był zapalonym wielbicielem kaszmiru, w jego skarbcu znajdowało się kilkaset najrzadszych pashminy, haftowanych złotem i drogocennymi kamieniami.

Europejczycy wprowadzili kaszmir Napoleon. Historycy mody piszą, że wśród egipskich trofeów znalazła się kaszmirowa pashmina, którą przyszły cesarz Francji podarował swojej żonie. Josephine doceniła wszystkie zalety kaszmiru i od tego czasu wszystkie jej szale były specjalnie z niego robione i zgromadziła dużą kolekcję tych wspaniałych akcesoriów.

W ślad za francuskimi koneserami szlachetnego kaszmiru kaszmirem zainteresowały się wszystkie panujące dynastie Europy. Kaszmirowy szal w tym czasie świadczył nie tylko o tym, że jej kochanka należy do wyższych warstw społecznych, ale także o tym, że ma doskonały gust i subtelną orientację w modzie.

W XXI wieku sklepy z tkaninami oferują szeroką gamę kaszmiru, w tym kaszmiru syntetycznego, a także kaszmiru w zestawie z wełną, akrylem, bawełną – z czymkolwiek, ale nie w czystej postaci. Powód: drogi. Dziś pod przykrywką kaszmiru można sprzedać absolutnie wszystko, nawet stuprocentowy akryl, dlatego bardzo uważnie przyjrzyj się etykiecie.

Jak wybrać wysokiej jakości produkt z kaszmiru?

Kaszmir Jest kilka punktów, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie produktu z kaszmiru:
1. Waga produktu Nici kaszmirowe wykonane są z puchu, dzięki czemu prawdziwy kaszmir jest przewiewny i lekki. Jeśli element garderoby ma namacalną masę, to upewnij się: to podróbka.

READ
5 oznak, że masz pluskwy w domu

2. Miękkość Główną różnicą między kaszmirem jest jego kruchość, więc tutaj wystarczy dotknąć produktu, aby zrozumieć, jak jest „poprawny”. Zwróć także uwagę na kosmki: w żadnym wypadku nie powinny rozpraszać się w różnych kierunkach przy najmniejszym dotknięciu – wskazuje to na niską jakość materiału.

3. Podwójny wątek Etykieta musi wskazywać, że produkt jest dziany z podwójnej nici. Jest to ważne, ponieważ standardowa nić kaszmirowa jest trzykrotnie cieńsza od ludzkiego włosa, dzięki czemu produkty wykonane z podwójnie skręconych nici są trwalsze i bardziej odporne na zużycie.

4. Pellety Granulki na produkcie z kaszmiru są wysoce odradzane. Ich obecność sprawia, że ​​ta część garderoby jest wykonana z materiału niskiej jakości. Prawdziwy kaszmir może zwisać, gdy jest noszony zbyt długo lub nie jest odpowiednio pielęgnowany.

5. Gęstość Pamiętaj, aby sprawdzić szczelność elementu. Produkt wykonany w 100% z kaszmiru nie przepuszcza światła, co oznacza, że ​​ten produkt gwarantuje utrzymanie ciepła w zimnie.

6. Deformacja Zaleca się również rozciągnięcie tkaniny kaszmirowej. Jeśli po tym produkt pozostanie odkształcalny lub rozciągnięty, nie będzie trwał długo, ponieważ jest wykonany z materiału niskiej jakości.

7. Szwy Bardzo dokładnie sprawdź wszystkie szwy, a raczej ich obróbkę. Prawdziwie wysokiej jakości produkt z kaszmiru powinien wytrzymać więcej niż jeden sezon, a źle wykończone szwy znacznie skracają żywotność produktu, ponieważ jest on bardziej podatny na odkształcenia podczas noszenia lub prania.

Przy okazji, o praniu. Wyrób z kaszmiru musi być nie tylko starannie dobrany, ale także bardzo starannie pielęgnowany.

Właściwości tkaniny

W tym materiale łączą się unikalne i pozornie niekompatybilne właściwości:

 • miękkość i przewiewność;
 • wytrzymałość i odporność na zużycie;
 • delikatność i zdolność utrzymywania ciepła.

Naturalna tkanina nie powoduje podrażnień, przyjemnie przylega do ciała i daje uczucie przytulności i komfortu. Jest w nim bardzo wygodnie i ciepło.

Kaszmir jest uważany za popularny, wszechstronny materiał. Szyta jest z niego szeroka gama ubrań dla dorosłych i dzieci: swetry, płaszcze, swetry rozpinane, szale, rękawiczki, berety, spodnie, spódnice. Istnieją znane na całym świecie włoskie i szkockie marki kaszmiru.

Aby rzeczy z wyjątkowej tkaniny były bardziej dostępne dla zwykłych klientów, współcześni producenci nauczyli się dodawać do nici różne naturalne i syntetyczne materiały.

Na metkach zawsze można przeczytać informacje o składzie tkaniny w procentach oraz zalecenia dotyczące pielęgnacji kaszmiru.

Jak prać kaszmir?

Jak prać kaszmir? Nie zniechęcaj się plamą na wyrobie z kaszmiru, nie oznacza to wcale, że należy od razu oddać go do pralni chemicznej. Na początek spróbuj sam poradzić sobie z zanieczyszczeniem: musisz umyć rzecz zimną wodą i wskazane jest, aby zrobić to natychmiast po pojawieniu się zanieczyszczenia. Jeśli nie masz możliwości pilnego umycia, możesz to zrobić później, w domu, kierując się kilkoma prostymi zasadami.
1. Rzeczy z kaszmiru nie można prać w pralce, nawet w delikatnym lub innym specjalnym trybie, ponieważ agresywne skręcanie bębna z pewnością uszkodzi strukturę tkaniny. Możesz oczywiście oddać przedmiot do pralni chemicznej, ale jest to dość ryzykowne. Faktem jest, że niektóre chemikalia do usuwania brudu stosowane w czyszczeniu chemicznym mogą niekorzystnie wpływać na tkaninę, na przykład pozbawiać jaskrawości koloru.

READ
11 pomysłów na projekt salonu na każdą kieszeń

2. Kaszmir warto prać wyłącznie ręcznie, zresztą w zimnej wodzie, bez zmiany jej temperatury. Niepożądane jest używanie imadła do prania, lepiej zaopatrzyć się w specjalny detergent do prania kaszmiru (w skrajnych przypadkach wystarczą delikatne szampony dla dzieci). Rozcieńczyć płynny proszek lub żel w wodzie o temperaturze pokojowej aż do całkowitego rozpuszczenia, usunąć wszystkie kłaczki i granulki z produktu kaszmirowego za pomocą specjalnej szczotki wykonanej z włókien naturalnych i przystąpić do prania.

3. Zapomnij o standardowych metodach prania: kaszmiru nie należy pocierać ani skręcać, a jedynie wyciskać miejsce zanieczyszczenia płynnymi ruchami, jak gąbką, ale starając się jak najmniej wycisnąć rzecz. Po praniu dokładnie, ale delikatnie wypłucz przedmiot w zimnej wodzie, aby usunąć detergent, aby na tkaninie nie pozostały żadne pozostałości niepranego proszku.

4. Pamiętaj, że przędzenie kaszmiru jest bezwzględnie przeciwwskazane, gdyż może spowodować nieodwracalne uszkodzenie struktury tkaniny, deformując ją lub rozciągając. Wodę z produktu należy usunąć ręcznie, delikatnie strzepując. Następnie zmyj przedmiot ręcznikiem, wyprostuj szwy i połóż do wyschnięcia w pozycji poziomej. Produktów z kaszmiru nie należy suszyć na kaloryferze, suszarką do włosów ani w pionie, ponieważ wszystko to może uszkodzić tkaninę, nadając przedmiotowi wygląd zużyty.

5. Kaszmir należy prasować lekko rozgrzanym żelazkiem (nie wyższym niż 120 stopni) przez tkaninę, najlepiej parą, po wywróceniu rzeczy na lewą stronę.

Jak prawidłowo przechowywać kaszmir?

jak przechowywać kaszmir Kaszmir wymaga specjalnych warunków nie tylko podczas noszenia i prania, ale także przechowywania. Konieczne jest przechowywanie rzeczy z tego materiału tylko w grubych papierowych torbach lub specjalnych pokrowcach – wilgoć jest śmiertelna dla kaszmiru. Niepożądane jest również przechowywanie produktów z kaszmiru na wieszakach z twardymi wieszakami przez długi czas, ponieważ może to prowadzić do deformacji przedmiotu. Dlatego jeśli chcesz ukryć kaszmirowy przedmiot w szafie przez długi czas, pamiętaj, że musisz go przechowywać tylko w pozycji poziomej, jednocześnie składając go, aby nie było zagnieceń. Pamiętaj też, że kaszmir bardzo lubi mole, więc musisz chronić rzeczy z niezwykłą ostrożnością. Najlepszą ochronę przed molami można nazwać drewnem cedrowym.
Kaszmir to zdecydowanie jeden z najdroższych i najmodniejszych materiałów, a także świetna opcja inwestycyjna. Nie bój się trudności w użytkowaniu, uwierz mi, czując miękkość i delikatność 100% kaszmiru, zakochasz się w tej atmosferze luksusu i komfortu!

READ
Najlepsze towary na zakupy sylwestrowe w dużych ilościach - od

Właściwa opieka

Nawet wysokiej jakości produkty wykonane z delikatnego i kapryśnego materiału wymagają ostrożnego obchodzenia się i przestrzegania pewnych zasad pielęgnacji kaszmiru:

 • przechowywać w osobnym opakowaniu, aby nie dochodziło do wchłaniania obcych zapachów;
 • składaj ostrożnie, aby nie tworzyły się zagniecenia, psując wygląd;
 • nie noś rzeczy cały czas, ale daj im czas na „odpoczynek”;
 • chronić przed ćmami za pomocą specjalnych środków;
 • używaj tylko specjalnych wieszaków na dzianiny;
 • pod koniec sezonu dobrze umyj i wysusz;
 • prasować w rzadkich przypadkach parą lub lekko ciepłym żelazkiem przez wilgotną szmatkę;
 • Odzież wierzchnią najlepiej zanieść do pralni chemicznej.

W trakcie noszenia w wyniku tarcia na ubraniach z wełny kaszmirowej pojawiają się małe granulki. Może ich być mniej lub więcej – zależy to od jakości przędzy.

Kaszmir należy regularnie czyścić, odcinając granulki małymi nożyczkami lub specjalną maszyną, w przeciwnym razie produkt będzie wyglądał na mocno zużyty.

Sekrety prania

Na pytanie, czy można prać kaszmir, odpowiedź będzie twierdząca, ale z zastrzeżeniem – nadal lepiej prać ręcznie bez użycia agresywnych środków i bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić cienkich włókien przez działanie mechaniczne . Alternatywą jest pranie chemiczne, ale preferowane jest pranie. I trzeba to odpowiednio wyczyścić.

Instrukcje prania delikatnych rzeczy:

 • używaj łagodnych detergentów lub szamponów;
 • temperatura wody nie powinna przekraczać 40 *;
 • pranie wstępne plam i zabrudzeń zimną wodą;
 • przed praniem odwróć produkt na lewą stronę;
 • moczyć przez kilka minut.

Przed praniem upewnij się, że detergent jest całkowicie rozpuszczony w wodzie, a następnie delikatnie zwilż produkt i rozpocznij pranie delikatnymi ruchami ściskającymi. Następnie delikatnie wypłucz kilka razy, aż piany mydlane znikną. Tarcie i wyżymanie jest przeciwwskazane w przypadku rzeczy z kaszmiru – może to zdeformować delikatny puch. Lepiej jest umieścić produkt w zlewie i pozwolić, aby nadmiar wody spłynął.

Jeśli instrukcje na etykiecie mówią, że można prać w pralce, dozwolone jest pranie w pralce, co czasami jest dopuszczalne w przypadku niektórych produktów z kaszmiru. Ale tylko w trybie delikatnym w temperaturze 30*. W takim przypadku należy wykluczyć automatyczne wirowanie i suszenie maszynowe.

Zasady suszenia

Drogie rzeczy z kaszmiru można łatwo zdeformować, jeśli nie zostaną odpowiednio wysuszone po praniu. Nie można ich zawiesić na linie, ale po prostu ułożyć na poziomej powierzchni na lekkiej, gładkiej tkaninie, która dobrze wchłania wodę. Wysuszyć z dala od bezpośredniego światła słonecznego i wszelkich urządzeń grzewczych. Jeśli tkanina nie wyschnie, z czasem rzecz będzie pachnieć nieprzyjemnie.

READ
10 roślin doniczkowych, które szybko przyniosą ci szczęście i dobre samopoczucie

Jeśli chcesz szybciej wysuszyć rzecz, musisz przykryć ją innym ręcznikiem i ostrożnie zwinąć w miękką rolkę. Przytrzymaj przez chwilę, aby nadmiar wilgoci został wchłonięty i można go ponownie rozłożyć na powierzchni do ostatecznego wyschnięcia.

Wiedząc, jak prać kaszmir, suszyć go i pielęgnować, możesz nosić świetne produkty przez długi czas.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: