Jak czyścić naczynia w domu: 7 skutecznych sposobów

czysta posuda

Kontynuując temat przydatnych wskazówek dla gospodyń domowych, chcę przedstawić kilka prostych domowych sekretów i sztuczek, jak czyścić naczynia w domu: garnki, patelnie, czajniki, talerze, aby błyszczały, a to nieprzyjemne zadanie jest łatwiejsze, szybsze i bardziej wydajny.

Oczywiście można czyścić naczynia za pomocą pemoluxu i innych nowoczesnych środków, które są bardzo w sprzedaży. Ale osobiście porzuciłem je dawno temu, lubię myć naczynia sodą i ogólnie używam jej wszędzie, mówiłem już o tym nie raz. Przypomnijmy sobie metody innych babć.

Jak szybko i skutecznie umyć naczynia w domu i nadać im połysk

Jakie detergenty do zmywania naczyń można stosować w domu:

 • soda
 • sól
 • musztarda
 • ocet
 • mydło do prania
 • olej roślinny
 • kwasu cytrynowego
 • amoniak
 • nadtlenek wodoru
 • Węgiel aktywowany
 • pasta do zębów
 • klej
 • jabłka i ziemniaki!

Jak myć tłuste naczynia

Do dziś pamiętam te czasy, kiedy nie wiedzieliśmy nawet o chemicznych środkach czyszczących, a myliśmy naczynia tylko mydłem do prania lub musztardą.

Proszek musztardowy doskonale radzi sobie z tłuszczem, za jego pomocą najpierw należy umyć tłuste naczynia, a następnie spłukać je gorącą wodą.

Aby wyczyścić maszynkę do mięsa po pokrojeniu tłustego mięsa, przełóż przez nią surowy ziemniak, a następnie spłucz.

Nawet na kempingu i bez wody możesz umyć tłustą patelnię torebkami z herbatą! Materiał, z którego wykonane są torby, doskonale wchłania tłuszcz. Wystarczy wziąć od trzech do pięciu suchych worków (nieużywanych) i przetrzeć nimi boki patelni.

Jak czyścić naczynia z kamienia

Skórkę z jabłek lub rabarbaru ugotować w pociemniałych w środku czajnikach i garnkach. Możesz więc pozbyć się kamienia, a naczynia nabiorą utraconego blasku.

A dzbanek do kawy można łatwo wyczyścić, gotując w nim wodę z kwaskiem cytrynowym lub plasterkiem cytryny.

Jak wyczyścić patelnię przed przypaleniem

Wszyscy znają właściwości i możliwości sody, a jeśli połączy się ją ze skrobią, która jest w ziemniakach, otrzymamy idealny środek do mycia naczyń.

Zamiast gąbki weź pokrojoną połowę ziemniaka, zanurz ją w sodzie i przetrzyj powierzchnię garnka lub patelni. Tutaj trzeba się wysilić, ale droga, jak mówią, jest tania i wesoła.

Jak wyczyścić spalony garnek

Moja ulubiona sprawdzona metoda: na patelnię wlewam sól i wodę sodową, nalewam wodę i gotuję ok. 30 minut, zostawiam do ostygnięcia i łatwo przecieram ściereczką.

READ
Przytulny dom: 20 pomysłów na aranżację balkonu

Jak czyścić naczynia aluminiowe w domu?

Zrób pastę z niewielką ilością mydła do prania i amoniaku. Chlorek amonu bardzo dobrze usuwa substancje tłuszczowe, nie na próżno używa się go również do czyszczenia piekarników.

Używając tej pasty i gorącej wody, umyj aluminiowe przybory i natychmiast spłucz pod czystą wodą.

Jak czyścić naczynia ze stali nierdzewnej w domu?

 1. Nałóż grubą warstwę pasty na wybrany przedmiot! Pozostaw na 2 minuty.

Spłucz pastę zimną wodą i pozostaw naczynia do wyschnięcia. Nie pozostanie żaden ślad sadzy.

 1. Przetrzyj patelnię olejem roślinnym, a następnie gąbką z octem stołowym. Spłucz i – bez plam!

Naczynia emaliowane – jak czyścić

Jest taki stary sposób czyszczenia za pomocą kleju i sody. Ale nadal nie ma potrzeby czyszczenia naczyń klejem, wystarczy wziąć sodę kalcynowaną (około szklanki), wlać do wiadra, napełnić wodą i zanurzyć brudną patelnię. Następnie podpal i gotuj przez 30 minut lub dłużej, w zależności od stopnia zanieczyszczenia. Następnie wyłącz ogień i pozostaw naczynia w roztworze do ostygnięcia. Nie musisz nawet niczego pocierać, cała sadza zostanie dobrze. Opłucz pod bieżącą wodą i rondelku jak ze sklepu!

Ta metoda jest odpowiednia zarówno dla patelni ze stali nierdzewnej, jak i żeliwnych.

Jak czyścić szkło?

Szkło łatwo czyści się surowymi ziemniakami! Szklane płytki można przetrzeć połową pokrojonej bulwy. A w zanieczyszczonych butelkach drobno posiekane ziemniaki umieszcza się bezpośrednio ze skórką, energicznie wstrząsa i spłukuje wodą.

Jak wyczyścić starą patelnię żeliwną?

Istnieje świetny sposób na wyczyszczenie żeliwnych naczyń kuchennych: nawet jeśli ulubiona stara patelnia Twojej mamy jest pokryta grubą warstwą sadzy, ta metoda sprawi, że Twoja staruszka zabłyśnie. Tutaj będziesz już potrzebował silnych środków do czyszczenia pieca, na przykład Amway.

 1. Produkt nanieść grubą warstwą na naczynia i umieścić w worku na śmieci, aby produkt nie wysychał szybko.
 2. Pozwól jej tam siedzieć przez kilka dni.
 3. Następnie wszystko zmywamy i nakładamy nową warstwę – ponownie do torby. Chemikalia zawarte w środku do czyszczenia pieca usuną wszelkie zabrudzenia i osady.
 4. Po umyciu w gorącej wodzie naczynie należy jeszcze moczyć w occie (taką samą ilość wody dodać na 1 część octu) przez godzinę.
 5. Następnie przetrzyj metalową ściereczką, aby usunąć wszelkie resztki sadzy.
READ
Jakie zwierzę jest najbardziej podobne do twojego mężczyzny według twojego znaku zodiaku?

Jak myjesz naczynia? Podziel się swoimi metodami.

Z poważaniem autorka bloga „Komfort i ciepło mojego domu” Olga Smirnova

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: