Idealne kombinacje kolorów

model monochromatyczny. Ten schemat kolorów jest oparty na jednym odcień kolorui wykorzystuje wariacje powstałe po prostu przez zmianę nasycenia i jasności.

Efekt jest przyjemny dla oczu, nawet przy użyciu agresywnych kolorów. Trudniej jednak znaleźć znaki diakrytyczne i podstawowe fakty.

Również monochromatyczne wariacje są tworzone dla każdego koloru w innych schematach.

Model uzupełniający (kontrastowy). Kolor główny uzupełnia jego dopełnienie (kolory po przeciwnej stronie koło kolorów). Powstaje jeden chłodny i jeden ciepły kolor – trzeba się zastanowić, który będzie dominował i czy projekt ma wyglądać chłodno czy ciepło.

Kontrastujące kolory nie powinny być nadużywane w projekcie, używaj ich tylko jako akcent kolorystyczny.

Model triady kolorów (miękki kontrast). Kolor podstawowy uzupełniają dwa kolory umieszczone identycznie po obu stronach jego dopełnienia. W przeciwieństwie do „ostrego” kontrastu, to schemat kolorów jest często wygodniejszy dla oka, bardziej miękki i ma więcej miejsca na zrównoważenie ciepłych/zimnych kolorów.

Triada utworzone przez trzy kolory, równomiernie rozmieszczone koło kolorów (120°). Triadyczne schematy kolorów mają wiele opcji kombinacji kolorów, regulacji kontrastu, akcentów i balansu ciepłych/zimnych kolorów.

Model tetrady kolorów (podwójny kontrast). Ta kolorystyka składa się z pary kolorów i ich kontrastów. Opiera się na Tetradzie – czterech kolorach, równomiernie rozłożonych koło kolorów (90°). Tetrada to bardzo agresywna kolorystyka, która wymaga dobrego planowania i delikatnego podejścia do relacji tych barw.

Mniejsza odległość między kolorami powoduje mniejsze napięcie. Jednak tetrada jest zawsze bardziej „nerwowa” i „wyzywająca” niż inne schematy kolorystyczne. Pracując z nim, musisz zadbać o relacje między jednym kolorem a sąsiadującym z nim kolorem dopełniającym. W przypadku tetrady (kąt 90°) dobre wyczucie koloru i bardzo delikatne podejście do kombinacja kolorów.

Model o podobnych kolorach. Na tę kolorystykę składa się kolor podstawowy i kolory sąsiednie – dwa kolory umieszczone identycznie po obu stronach. Zawsze wygląda elegancko i przejrzyście, spektrum kolorów w rezultacie wygląda z mniejszym napięciem i jednolitą kolorymetrią. Jeśli wybrany zostanie kolor na granicy ciepło-zimno, kolor o przeciwnej „temperaturze” może zostać użyty do zaakcentowania pozostałych dwóch kolorów.

Można ustawić odległość sąsiednich (drugorzędnych) kolorów, kąt nie powinien przekraczać 60°.

READ
20 świetnych stylizacji z sukienkami koszulowymi

Akcentowany model analogii. Jest to podobny model z dodatkiem dodatkowego (kontrastującego) koloru. Model należy traktować jako dodatek – dodaje napięcia paleta kolorówi zbyt agresywne, gdy są nadużywane. Jednocześnie może być wykorzystana w niektórych detalach, a także jako akcent kolorystyczny – czasem okazuje się bardzo efektowna i elegancka. spektrum kolorów.

Odcień. Ta karta jest wyświetlana koło kolorów. Kliknij go, aby dostosować odcienie kolorów podstawowych, drugorzędnych i drugorzędnych.

Regulacja schematu kolorów. Na tej karcie możesz dostosować jasność/nasycenie koloru i kontrast schematu kolorów lub po prostu wybrać spośród predefiniowanych ustawień.

Informacje o kolorystyce. Kliknij tę zakładkę, aby wyświetlić wartości kolorów rzeczywistego schematu kolorów, a także wyeksportować je do różnych formatów danych.

Odcień koloru bazowego. Aby zmienić wartości, przeciągnij suwak w poprzek koło kolorów. Aby wprowadzić wartość liczbową, kliknij ją dwukrotnie.

Odcień koloru uzupełniającego. Aby zmienić wartości, przeciągnij suwak w poprzek koło kolorów. Aby wprowadzić wartość liczbową, kliknij ją dwukrotnie.

Odcień drugiego koloru. Aby zmienić kąt/odległość, przeciągnij suwak dalej lub bliżej koloru bazowego. Aby wprowadzić wartość liczbową, kliknij ją dwukrotnie.

Odcień drugiego koloru. Aby zmienić kąt/odległość, przeciągnij suwak dalej lub bliżej koloru bazowego. Aby wprowadzić wartość liczbową, kliknij ją dwukrotnie.

Kąt/odległość odcienia kolorów drugorzędnych. Kliknij, aby wprowadzić wartość liczbową. Ma to sens tylko w schematy kolorówza pomocą kolorów drugorzędnych.

Bądź ostrożny: ze względu na błąd zaokrąglenia podczas konwersji, wartość RGB użyta w schemat kolorów, może nieznacznie różnić się od wprowadzonej wartości.

Predefiniowane schematy kolorów. Kliknij i wybierz predefiniowane kombinacje jasności, nasycenia i kontrastu schematu kolorów.

Jasność i nasycenie. Przeciągnij suwak w poprzek kwadratu, aby dostosować jasność (w górę = jaśniej, w dół = ciemniej) i nasycenie (prawo = nasycenie, lewo = rozcieńczenie).

Kontrast kolorystyki. Przeciągnij suwak po kwadracie, aby dostosować kontrast opcji kolorów w schemacie (góra/dół dla ciemności, lewo/prawo dla światła).

Kontrast kolorystyki. Panel do regulacji jasności i nasycenia wszystkich opcji schematu jednocześnie.

Lista opcji kolorystycznych. Wybierz opcję koloru, a następnie dostosuj jego nasycenie i jasność za pomocą suwaka w lewym kwadracie.

Adres URL schematu kolorów. Każdy schemat ma unikalny identyfikator. Możesz dodać ten link do zakładek i wrócić do edycji swojego schemat kolorów w dowolnym momencie.

READ
Najlepsze zestawy w bogatej fuksji: 20 modnych kombinacji na wiosnę-lato 2023

Podgląd palety kolorów. Zobacz, jak wybrane kolory i ich opcje pasują do siebie.

Podgląd palety kolorów. Zobacz, jak wybrane kolory i ich opcje pasują do siebie.

Przykładowa strona internetowa (jasna/pozytywna). Kliknij, aby zobaczyć przykład strony internetowej utworzonej przy użyciu bieżącego schematu kolorów. To tylko przykład, kolory z palety można wykorzystać w setkach różnych wariacji.

Przykładowa strona internetowa (ciemna/negatywna). Kliknij, aby zobaczyć przykład strony internetowej utworzonej przy użyciu bieżącego schemat kolorów. To tylko przykład, kolory z palety można wykorzystać w setkach różnych wariacji.

Pokaż przykładowy tekst. Zaznacz pole, aby wyświetlić biały, czarny i szary tekst na podglądzie schematu kolorów.

symulacja widzenia. Wybierz elementy z listy, aby zasymulować, jak osoby z typowymi zaburzeniami widzenia kolorów będą postrzegać Twój schemat kolorów.

Kolory internetowe RGB. Zmniejsza przestrzeń kolorów RGB do zaledwie 216 “bezpiecznych kolorów Web/HTML”.

Model kolorów PANTONE™. Wybierz kolory z grupy kolorów Pantone™. © Pantone Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dopasowanie kolorów jest tylko przybliżone, będziesz miał tylko wyobrażenie o tym, jak mogą wyglądać kolory Pantone. Przewodnik Pantone to jedyne wiarygodne źródło przeglądania i definiowania kolorów.

Model kolorów RAL™. Wybierz kolory z grupy kolorów RAL™. © RAL GmbH. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dopasowanie kolorów jest tylko przybliżone. Korzystaj z prawdziwych kart kolorów i kolekcji RAL, aby przeglądać i definiować kolory.

Wyeksportuj swoją paletę. Wybierz format do zapisania schematu kolorów do późniejszego wykorzystania.

Eksportuj do pliku tekstowego. Eksportuj schemat jako zwykły tekst, aby łatwo kopiować/wklejać wartości kolorów lub wysyłać pocztą elektroniczną.

Eksportuj w formacie HTML. Eksportuj schemat kolorów jako tabelę HTML, którą łatwo zapisać lub wydrukować.

Eksportuj w formacie XML. Wyeksportuj schemat kolorów jako znacznik XML, który może być dalej przetwarzany przez parser XML.

Eksportuj w formacie ACO. Eksportuj schemat w formacie palety kolorów programu Photoshop. Zapisz plik i zaimportuj go do programu Photoshop, Fireworks lub innej aplikacji obsługującej ten format.

Eksportuj w formacie ASE. Schemat eksportu w formacie palety kolorów Adobe Creative Suite. Pliki „Adobe Swatch Exchange” działają w programach Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Adobe Indesign (wersje CS2 i CS3 wzwyż) i można je również przesyłać do Kuler.

READ
Jak nosić dżinsy bootcut: 29 stylowych stylizacji do Twojej garderoby

Zapisz obraz w formacie PNG. Narzędzie do zapisywania palety kolorów jako małego obrazu.

Istnieje wygodna możliwość udostępnienia palety kolorów znajomym i współpracownikom za pomocą gotowych kodów do wstawienia zdjęcia na forum lub blogu.

Eksportuj w formacie GPL. Eksportuj schemat jako paletę kolorów GIMP. Zapisz plik i zaimportuj go w edytorze GIMP.

Wybierz kombinacje kolorystyczne jednym kliknięciem w programie PhotoMASTER!

Dla Windows 11, 10, 8, 7 i XP. Szybka instalacja.

TOP 20 kombinacji kolorystycznych: opis i przykłady

Evgenia Sokolova

Każdy fotograf, artysta, projektant i retuszer musi umieć harmonijnie łączyć odcienie. Piękne zestawienia kolorystyczne nie są wytworem spontanicznego myślenia jej twórcy, lecz systemem wiedzy opartym na koncepcji koła Ittena. Odpowiednio skonstruowane schematy oddziałują wizualnie na widza, wywołując różne emocje i kształtując
lub inny nastrój. Opierając się na zasadach pracy z kolorem, możesz wybrać gamma dla interfejsu strony, wnętrza pokoju lub ilustracji. Spójrzmy na gotowe palety kolorów z przykładami.

Ciepłe kombinacje

W grę wchodzą pokrewne kolory widmowe, to znaczy te, które stoją obok siebie na okręgu Itten. Ten wybór jest odpowiedni, jeśli potrzebujesz miękkich przejść bez ostrych akcentów. Zdjęcie wywołuje ogólne uczucie ciepła, które prowadzi do przyjemnej reakcji emocjonalnej i zapewnia wewnętrzny komfort.

Kombinacja kolorów w kolorach zdjęć

W tym przykładzie zastosowano również ciepłą kolorystykę i analogową kombinację kolorów: żółto-pomarańczowy,
zielono-pomarańczowy, brązowo-złoty. Ale ogólnie obraz wygląda dość kontrastowo.

Kasztan

Gama trzech podstawowych kolorów: czerwonego, pomarańczowego i beżowego z dominującym akcentem terakoty. Stwarza iluzję bezpieczeństwa i bezpieczeństwa, dzięki czemu doskonale nadaje się do dekoracji kawiarni i salonów.

Dekoracja w stylu Van Gogha

Uderzający przykład komplementarnego (kontrastującego) schematu. Ustawione w kolorach diametralnie przeciwstawnych do siebie na kole. Silnie oddziałuje na widza i świetnie sprawdza się we wnętrzach.

Modelowanie

Klasyczna triada. Tworzy się go za pomocą trójkąta równobocznego, mentalnie umieszczonego w środku koła. Końce jego rogów stykają się z trzema kolorami, które doskonale równoważą obraz. Obróć trójkąt wokół
i uzyskaj różne odcienie triady. W konkretnym przykładzie użyto koloru czerwonego, fioletowego i pomarańczowego. Wybór nadaje się do projektowania billboardów, ulotek, plakatów i zdjęć artystycznych.

Zachód słońca

Neutralne i spokojne odcienie dają poczucie spokoju. Użyj podobnej kolorystyki w wystroju sypialni lub do stylowej postprodukcji na Instagramie.

READ
Jeansy z dzianiną: 14 przykładów połączeń ze smakiem tego sezonu

Czułość

Połączenie ciepłych odcieni brązu i beżu, prezentowane w różnych kontekstach, może oznaczać słodycz smaku, umiarkowanie, zasadność. Na poniższym przykładzie widać, że tło obrazu jest przetwarzane w jednej gamie, ale wszystkie odcienie brązu obecne na zdjęciu mają silną różnicę tonalną. Takie podejście nie pozwala na łączenie obiektów w jednolitą plamę koloru, ale umożliwia umieszczanie akcentów.

Przyprawa

Zimne kombinacje

Schemat monochromatyczny. Reprezentuje dwa lub trzy sąsiednie odcienie na okręgu. Tutaj jest ucieleśniony za pomocą zimnych tonów, powodując uczucie oderwania i świeżości.

Море

Zgodnie z prawami koloru zimne odcienie oddalają obiekt. Jeśli jednocześnie są lekkie, to w widzu budzą się skojarzenia ze świeżym mroźnym porankiem i czystym górskim powietrzem. Połączenie szaro-niebieskich kolorów z powodzeniem można wykorzystać w letnich kampaniach reklamowych, kiedy samo spojrzenie na plakat orzeźwia.

Arktyczny

Kolejny przykład klasycznej triady. Tym razem – w surowych, zimnych kolorach.

Róża

Świeże kombinacje

Zastosowano tutaj powiązany schemat. Niebieski i zielony w różnych odcieniach doskonale ze sobą współgrają. Szary dobrze tłumi kolory, nadając obrazowi powściągliwość. Jednocześnie jaskrawe plamy barwne – przeszywający lazur nieba i jasnozielona trawa – tworzą niezbędne akcenty.

Góry

Kolejny monochromatyczny schemat oparty na wykorzystaniu chłodnej zieleni. Odpowiedni dla tych, którzy:
nie boi się zrazić publiczności. Użyj programu do edycji zdjęć, aby uzyskać czysty kolor zieleni, eliminując wszelkie ślady zażółcenia i usuwając nadmierne nasycenie.

świeżość

Cytrusowe odcienie dodają energii i wprawiają w optymistyczny nastrój. Zestawienie kolorów przedstawionych w kolorach na zdjęciu w kolorze zielonym i pomarańczowym można polecić do dekoracji pokoi dziecięcych i zabaw, kuchni i użytkowania
do projektowania książeczek dla wczasowiczów w pensjonatach, sanatoriach itp.

Mieszanka cytrusowa

Mroczne schematy

Cyjan dobrze współgra z gliniastym kolorem ochry gór. przetwarzanie na podstawie schematu kontrastu,
gdzie światła są pomalowane na chłodne niebieskie odcienie, a cienie na ciepły pomarańczowy, od dawna cieszy się popularnością i jest aktywnie wykorzystywany w kinie i fotografii cyfrowej.

miedziana góra

Często do obróbki zdjęć żywności używa się ciemnych kolorów, kontrastujących z głównym obiektem, który
po prostu zapalić. Pomaga to przyciągnąć wzrok widza do określonego obszaru.

Apetyczna zupa

Jasne schematy

Na zdjęciu widzimy połączenie dwóch uzupełniających się kolorów: żółto – niebieskiego i zielono – czerwonego (różowego). Połączenie czterech odcieni pozwala urozmaicić ilustrację i nadać jej kolor.

READ
Zabójcza moda: 10 najbardziej niebezpiecznych przedmiotów w Twojej szafie

łąka kwiatowa

Uzupełniający schemat podziału: czerwień przełamuje się na szkarłat i jasnoróżowy w przeciwieństwie do zieleni. Pomarańczowy odcień na zdjęciu jest tak mały, że nie jest uwzględniony w schemacie. Mieszanie dużej ilości kolorów ożywia obraz. Wygląda trochę mniej kontrastowo niż standardowy schemat dwukolorowy, a także bardziej realistycznie i ciekawie. W Internecie są generatory kombinacji kolorów, ale nie działają one poprawnie. Często dają wyniki zbliżone do rzeczywistych, ale lepiej nauczyć się samodzielnie „czytać” takie schematy.

Tropikalny raj Turkusowy

Tutaj paleta kombinacji kolorystycznych ogranicza się do kombinacji delikatnych pastelowych kolorów. Przypomina to coś lekkiego i przewiewnego, co byłoby odpowiednie w reklamie słodyczy, kosmetyków, kawiarni, produktów dla dzieci.

Zefir

Kolejny przykład podzielonego schematu. Kontrastująca żółć kontrastuje z czerwienią w jej najbardziej wyblakłym odcieniu – różu. Schemat jest stonowany i rozcieńczony białym odcieniem. Ogólnie obraz wygląda bardzo harmonijnie i delikatnie. Idealnie wpasowują się w medyczne kampanie reklamowe oraz reklamę zdrowej żywności.

Bukiet panny młodej

Wniosek

Aby wybrać żądaną kombinację kolorów, zawsze możesz użyć obrazu koła Itten, a aby poszerzyć swoją wiedzę w tej dziedzinie, przeczytaj książkę „Sztuka koloru”. Oczywiście najpierw musisz pobrać edytor zdjęć (na przykład PhotoMASTER) i niestrudzenie doskonalić swoje umiejętności. Nie polegaj na “Cooler”
w Photoshopie lub podobnych narzędziach dają niedoskonałe wyniki i nigdy nie zastąpią własnej wiedzy teoretycznej popartej praktyką.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: