Dziewczyna pokazała, jak ideały postaci zmieniały się w różnych epokach

Co znaczyło być pięknym w średniowieczu? Co łączy malarstwo Rubensa i nowoczesne modelki plus size? W którym momencie historii ludzkości kobiety nie stawiały na piękno, ale na wolność? Anastasia Postrigai, krytyczka sztuki, założycielka szkoły sztuki popularnej @op_pop_art i autorka książki Zakochać się w sztuce: od Rembrandta do Andy’ego Warhola, odpowie na te pytania w swoim stałym felietonie dla thesymbol.ru. Wspólnie z naszym felietonistą staramy się prześledzić, korzystając z kultowych dzieł znanych artystek, jak zmieniały się ideały kobiecego wyglądu na przestrzeni wieków ostatniego tysiąclecia.

Nie stosuj samoleczenia! W naszych artykułach zbieramy najnowsze dane naukowe oraz opinie autorytatywnych ekspertów w dziedzinie zdrowia. Ale pamiętaj: tylko lekarz może zdiagnozować i przepisać leczenie.

XV wiek

W odległym średniowieczu ciało postrzegano jako skrzynkę na duszę i uważano za grzech ukazywanie piękna tej skrzynki. Pod gęstymi, ciasno zamkniętymi ubraniami trudno było zobaczyć, jak zbudowano wybraną. Tak, ale to nie ma znaczenia: głównym kryterium piękna było. Skórzany! Straszne choroby pozostawiły ślady nie tylko na niej, ale także na kobiecej przyszłości. Dlatego pili wodę, jak mówią, z twarzy – najlepiej czystą, nietkniętą wszelkiego rodzaju średniowiecznymi infekcjami. I nie chodzi tu wcale o estetykę: tak mężczyźni kalkulowali dziewczyny, które mogłyby urodzić zdrowych spadkobierców.

XVI wiek

W renesansie wszystko, co wyglądało zdrowo, uważano za idealne. Dlatego piękności nie były chude i nie grube, ale zawsze ze spadzistymi ramionami i lekko wyczuwalnym brzuszkiem. Moda na jasną skórę nigdzie nie zniknęła: teraz główny wróg kobiecego piękna został uznany za opaleniznę – znak niegodziwego pochodzenia. Miłośnicy wygrzewania się na słońcu ryzykowali nie tylko swoim wyglądem i perspektywami małżeństwa, ale także życiem: kosmetyki, do których byliśmy przyzwyczajeni, nie istniały, a wszystko, co mogło wybielić skórę, zawierało śmiercionośny ołów.

XVII wiek

W XVII wieku ideały piękna osiągnęły plus size. Wygląda na to, że wielki Rubens w całej swojej karierze nie napisał ani jednej szczupłej kobiety – i do tej pory nazywamy opuchnięte piękności „Rubens”. To musiał być dobry czas, kiedy cellulit nie był powodem do potępienia i okrutnych żartów, ale oznaką „dobrze odżywionego” życia i urody.

READ
Najsilniejsza pasja między parami zodiaku

XVIII wiek

100 lat po Rubensie panie uznały, że nie ma nic piękniejszego niż młodość z różowymi policzkami, cienką talią i małymi nogami. Dlatego na piedestał mody pojawiły się rumieniec, obcisłe gorsety i buty z zakrzywionymi obcasami. Stroje zaczęły przypominać ciasta z bitą śmietaną i kremowymi różami, a za tym celowym wystrojem kryły się najbardziej prawdziwe kokietki – dla nich „naturalnie” było synonimem słowa „brzydka”.

Początek XIX wieku

Jednak na przełomie XVIII i XIX wieku wydarzyło się coś dziwnego: kobiety nagle porzuciły kiedyś niezbędny, a w rzeczywistości zupełnie nieludzki element garderoby – gorset. Fashionistki inspirowały się ideałami starożytności, a starożytne panie nie mogły nawet pomyśleć, że ubrania mogą bezlitośnie ściskać żebra – to nienaturalne! Dlatego współcześni Napoleonowi Bonaparte mieli niesamowity zaszczyt: zakochali się w pięknościach, uwolnionych od stalowego uścisku mody.

Minęło jednak kilka lat, a moda odzyskała prawo do robienia czegokolwiek z kobiecą sylwetką, nawet pomimo wstępnych danych.

XIX wiek

W epoce artysty Karla Bryulłowa romantyczne natury uważano za pierwsze piękności. Zawsze nosiły gorset, zmysłowo odsłaniały ramiona i podkręcały figlarne loki na skroniach, a na balach leniwie wachlowały się wachlarzem, przybierając marzycielski wygląd i rzucając żarliwe spojrzenia ładnym panom.

Początek XNUMX wieku

W idealnej kobiecej sylwetce początku XX wieku zgaduje się, że pół wieku później stanie się chipem Marilyn Monroe: wspaniały biust, szczupła talia, wyraziste biodra – bilet do szeregów piękności. Był to czas przesyconej kobiecości, której postęp szedł po piętach. I podczas gdy panie ponownie zawiązywały gorsety, jeden bardzo utalentowany mężczyzna wymyślił, jak zrzucić te udręki z parowca naszych czasów. Mężczyzną był projektant mody Paul Poiret, który pokazał światu, że sukienki damskie można kroić tak samo jak koszule męskie: luźne i naturalne.

XX wiek

Idee Poireta podchwycił wir historii: I wojna światowa zmusiła kobiety do zapomnienia o pięknie i pamiętania o wygodzie. Ale wojna się skończyła i nie było chęci powrotu do starych ideałów. Epoka Wielkiego Gatsby’ego dała nam nowy typ kobiecości: chłopięco psotną, jasną, wolną. Dziewczęta z Flappera skróciły włosy, szybko się poruszały, szybko żyły.

Ale ten ideał stał się ostatnią wielką monetą w skarbcu standardów piękna: w ciągu ostatnich stu lat nie wynaleziono nic nowego w wymaganiach dotyczących kobiecego wyglądu. Marilyn Monroe byłaby uważana za piękność na początku XX wieku, Edie Sedgwick, muza Andy’ego Warhola, stałaby się idealną bohaterką Fitzgeralda, a współczesne modelki plus size proszą o płótna Rubensa. Wydaje się, że historia próbuje nam podpowiedzieć: nie nadążasz za ideałem, a na ostrych zakrętach możesz przegapić najważniejsze – siebie i swoje wyjątkowe piękno.

READ
10 dziwnych faktów o dziewczynach, które okazały się prawdziwe

Trenerka fitness i blogerka z USA Cassie Ho pokazała za pomocą Photoshopa, że ​​podążanie za modą na figurę jest całkowicie bezużyteczne, ponieważ zmienia się zbyt szybko. Cassie zmontowała swoją figurę zgodnie ze standardami piękna z różnych czasów, aby przekazać swoim subskrybentom ideę, że idealne ciało nie istnieje, ponieważ jest tak przemijające.

Mieszkająca w Kalifornii Cassie Ho jest nie tylko znaną instruktorką fitness, ale także blogerką z ogromną liczbą subskrybentów na YouTube: dziewczyna ma ich ponad cztery miliony. Cassie słynie z wynalezienia własnej unikalnej techniki ćwiczeń o nazwie Pop Pilates – zajęcia pilates do muzyki popularnej, które można oglądać na jej Instagramie.

Ale Cassie opowiada swoim subskrybentom nie tylko o tym, jak ważne jest dbanie o kondycję, ale także o tym, jak ważne jest kochanie form, które natura nadaje ludziom. To był temat jej ostatniego postu na Instagramie, gdzie dziewczyna pokazała, jak zmieniały się standardy piękna na przestrzeni dziejów. Zrobiła to na osobistym przykładzie, edytując swoje ciało w Photoshopie.

Cassie zaczęła się od czasów bardzo starożytnych – włoskiego renesansu. W XV-XVIII wieku idealna kobieta była z konieczności pełna. Nadwaga powiedziała, że ​​dziewczyna dużo je, co oznacza, że ​​ma pewien status w społeczeństwie, pisze Cassie w swoim poście. Szczupłość jest dla biednych, a bogaci mają pełne biodra, duże piersi i okrągły brzuch.

„Idealne” ciało jest pełne, z zaokrągleniami

Po przeskoczeniu całego stulecia Cassie wskoczyła od razu w lata dwudzieste, kiedy nadwaga całkowicie wyszła z mody. Nowym trendem jest być szczupłym i wyglądać jak nastoletni chłopak, dla którego kobiety nawet bandażowały piersi szmatką, aby wyglądały na mniejsze.

Ciało „idealne” to ciało chłopca

Lata pięćdziesiąte to czas, kiedy ikonami piękna były aktorki, takie jak Marilyn Monroe i Elizabeth Taylor ze swoją postacią klepsydry. Niektóre dziewczyny kupowały nawet pigułki specjalnie po to, aby przybrać na wadze i dopasować do swojego ideału.

“Idealne” ciało – zegarek

Minęło 40 lat, a teraz trend znów się odwrócił. Wśród bożków piękna miejsce kobiet w ciele zajęły te, których szczupłość nawet przerażała, a dodatek był jakoś niezręczny i kanciasty.

READ
Horoskop Barana na rok 2023

„Idealne” ciało jest zbyt cienkie

Ale moda na szczupłych ludzi nie trwała długo. W połowie lat 90. i w 2000 roku dziewczyny zaczęły stopniowo od niej odchodzić, skupiając się na pojawieniu się aniołów Victoria’s Secret, które miały duże piersi o wysokim wzroście, długie nogi, szczelinę pod pachwiną i płaski brzuch .

“Idealne” ciało – duży biust, długie nogi

A jeśli na początku 2000 roku kobiety w większości wszczepiały sobie implanty do piersi, to w 2010 roku wiele osób chciało mieć dla siebie duże pośladki i usta, zachowując talię osy.

„Idealne” body – szczupła talia, duże pośladki

Cassie umieściła słowo „idealne” w cudzysłowie pod każdym zdjęciem, które zrobiła, nie bez powodu. Jej zdaniem idealne ciało nie istnieje i istnieć nie może, a właśnie o tym świadczy tak gwałtowna zmiana mody na tę czy inną sylwetkę. Po co więc gonić za czymś, co zmieni się za kilka lat, pisze Cassie, skoro można być zadowolonym z tego, co się ma teraz?

Dlaczego traktujemy nasze ciała jak ubrania? „Klatka piersiowa, dupa wciągnięta”. Ale zmiana naszego ciała jest o wiele bardziej niebezpieczna niż zmiana ubrania. Przestań wyrzucać swoje ciało do śmietnika, tak jak to robisz z rzeczami końca życia. Proszę traktuj swoje ciało z miłością i szacunkiem i nie patrz na standardy piękna. Zaakceptuj swoją sylwetkę, bo to jest TWOJA idealna figura.

W ciągu dnia post Cassie zyskał ponad 115 tysięcy polubień, a subskrybenci blogerki rozpoznawali siebie i swoje ciała w różnych epokach historycznych, ale nie chcieli tam wracać.

Gdyby grube kobiety były kiedyś uważane za ideał piękna, to może przeniosłbym się do 1400… ale lubię też swoje ciało. Tak, a w 2018 mi też idzie dobrze… i nie ma znaczenia, co ludzie tam komentują.

A sama Cassie też nie była polecana.

Przykro mi, ale żaden z tych trendów nie pasuje do Twojego ciała. Sama wyglądasz niesamowicie. ❤️❤️❤️❤️ Dziękuję za ten post. Teraz jeszcze bardziej lubię swoje ciało, a już zaczęłam wracać do zdrowia po ciąży.

Wielu naprawdę nie uważa już standardów piękna, które były popularne 30 lat temu, za istotne. Ale teoria z lat 50. o tym, jak charakter człowieka koreluje z jego stylem palenia, może nadal być aktualna. Jeśli jesteś typem, który trzyma papierosa między czterema palcami, jednocześnie wystawiając mały palec, powinieneś się martwić.

READ
Eleganckie rajstopy to jasny akcent kobiecego wyglądu.

Albo nie warto. Kto nawet czyta te wszystkie stare opracowania. Przyjrzyj się lepiej pika, który śpiewa Queen. Wygląda na to, że zapomnieli zabrać jednego bardzo dobrego aktora do Bohemian Rhapsody.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: