Dlaczego szczupli ludzie nie przytyją: 10 nawyków, których należy się nauczyć

Jak co roku udaje im się zachować szczupłą sylwetkę w naszym rosnącym świecie, nie wkładając w to żadnego wysiłku, podczas gdy inni zmuszeni są ograniczać się do jedzenia i liczyć kalorie, walcząc z dodatkowymi kilogramami?

Dlaczego chudzi ludzie nie przytyją

Jak co roku udaje im się zachować szczupłą sylwetkę w naszym rosnącym świecie, nie wkładając w to żadnego wysiłku, podczas gdy inni zmuszeni są ograniczać się do jedzenia i liczyć kalorie, walcząc z dodatkowymi kilogramami?

Osoby skłonne do nadwagi postrzegają je jako nieosiągalny standard, jako szczęśliwców. Naprawdę mieli szczęście, że tak się urodzili w tej erze. W starożytności przetrwali ci, którzy byli genetycznie predysponowani do gromadzenia się tłuszczu: w przypadku nieudanego polowania lub nieurodzaju nagromadzony tłuszcz pomagał przetrwać do lepszych czasów.

A teraz szansa na zdrowsze i dłuższe życie jest tylko dla tych, których organizm aktywnie opiera się zbędnym kilogramom. Ale jak on to robi?

Ludzie, którzy nie przytyją

Większości osób – zarówno szczupłych, jak i pełnych – boleśnie brakuje wiedzy na ten temat.. Mianowicie wiedza może uchronić Cię przed powierzchownymi osądami, błędami, złudzeniami, rozczarowaniami, pogonią za niemożliwym, a także przed uprzedzeniami wobec tych, którzy są od Ciebie inni.

Ponieważ otyłość jest czynnikiem ryzyka wielu chorób przewlekłych, przeznaczane są fundusze, prowadzone są badania i pisane są artykuły naukowe, aby ją zbadać. Z roku na rok mamy coraz więcej informacji o przyczynach nadwagi, a „spowolnienie metabolizmu” to tylko jedna z nich. A informacji o naturalnie szczupłych ludziach jest bardzo mało – naukowcy nie zwracają na nich większej uwagi.

Czy ci szczęściarze naprawdę mogą jeść wszystko w dowolnej ilości i nie tyć nawet bez ćwiczeń?

Ale co się stanie, jeśli postawisz je w warunkach, w których będą musiały stale się przejadać, czyli systematycznie spożywać więcej kalorii, niż mogą wydać? Czy pozostaną szczupli?

Jak to sprawdzić? Jak je karmić?

Zostało to omówione w serialu dokumentalnym BBC Dlaczego szczupli ludzie nie są grubi?. które polecam do obejrzenia wszystkim, którym ten temat nie jest obojętny.

Dlaczego chudzi ludzie nie przytyją

Film rozpoczyna się opowieścią o eksperymencie w więzieniu w Vermont (USA) w 1967 roku, którego celem było zbadanie reakcji organizmu na ciągłe przejadanie się.

Młodym więźniom (w wieku 20 i 30 lat), zdrowym, naturalnie szczupłym, bez historii otyłości lub cukrzycy w rodzinie, obiecano wcześniejsze zwolnienie, jeśli będą służyć nauce. (Film nie omawia etyki eksperymentu).

Przez trzy miesiące uczestnicy musieli jeść znacznie więcej niż zwykle, tak dużo, że pod koniec eksperymentu waga każdego z nich wzrosła o 25%. Na przykład, jeśli więzień ważył 60 kg. na początku eksperymentu, na końcu miał ważyć 75 kg.

READ
6 faktów na temat diety metabolicznej, którą powinna znać każda kobieta

W tym celu każdy z nich wybierał odpowiedni jadłospis (od 5000 do 10000 XNUMX kalorii dziennie) i zalecał unikanie aktywności fizycznej.

Podczas eksperymentu naukowcy napotkali nieoczekiwany problem. Niektórzy uczestnicy nie przytyli oczekiwanej liczby funtów pomimo spożywania 10 000 kalorii dziennie i bardzo małej ilości ruchu. Dwóch utknęło na poziomie 21%, jeden uczestnik zwiększył wagę tylko o 18%.

Naukowcy doszli do wniosku, że dla niektórych otyłość jest prawie niemożliwa – ich ciało w jakiś sposób opiera się gromadzeniu tłuszczu.

Ale co dokładnie?

Dlaczego chudzi ludzie nie przytyją

Ostatnio ten sam eksperyment powtórzono z ochotnikami studenckimi, naturalnie szczupłymi, a nawet szczupłymi młodymi ludźmi.

Niektórzy uczestnicy byli dumni, że mogli jeść, co chcieli, w dowolnej ilości i nadal nie przytyli ani grama dodatkowej wagi. Inni po prostu nigdy nie myśleli o tym, ile jedzą i ile kalorii potrzebują, aby utrzymać obecną wagę. A po co myśleć, że wszystko jest w porządku?

Przez cztery tygodnie uczniowie jedli dwa razy więcej niż zwykle, unikając aktywności fizycznej. Nosili krokomierze i polecono im chodzić nie więcej niż 5000 kroków dziennie (około trzech kilometrów). To jest idealny tryb, aby przybrać na wadze.

Oczywiście jedzenie dwa razy więcej niż zwykle nie jest łatwe. Dla ułatwienia studentom w ich jadłospisie znalazły się miękkie, prawie nie do żucia, wysokokaloryczne potrawy: pączki i ziemniaki smażone w głębokim tłuszczu, lody, czekoladki, słodkie bułeczki i precle, ciasta, pizza z serem i majonezem, puddingi, serniki , słodkie napoje, koktajle mleczne z syropem i bitą śmietaną.

Czekolada, zdaniem uczestników, najłatwiej „przeszła do środka”. Rzeczywiście, czekolada jest pożywieniem bogatym w składniki odżywcze: w małej objętości – dużej ilości kalorii – osoba może zjeść batonik za jednym posiedzeniem bez uczucia sytości, a następnie zjeść kolejną i jeszcze jedną.

W tym trybie teoretycznie waga uczniów powinna wzrosnąć o 15% w ciągu czterech tygodni. czyli średnio 10 kg. Do określenia składu ciała (procent tkanki tłuszczowej i mięśniowej) użyto specjalnego sprzętu.

Uczestnicy zgłaszali uczucie senności po obfitym posiłku – chcieli się położyć, a także skarżył się na stały nieprzyjemny słodko-tłusty smak w ustach.

Podczas eksperymentu (4 tygodnie) wszyscy przytyli, nawet uczennica, która była najbardziej dumna z tego, że nigdy nie polepszyła się. Uczestnicy ze zdziwieniem patrzyli na fałdy tłuszczu na wcześniej chudych bokach i zapadnięte brzuchy.

Ogólnie wyniki były podobne do wyników eksperymentu więziennego w Vermont.: mimo tych samych warunków uczniowie przybierali inną liczbę kilogramów. Na przykład waga jednego ucznia wzrosła o 9%, a drugiego tylko o 5%.

READ
4 najlepsze ćwiczenia wzmacniające mięśnie ud

Jak uczestnikom udało się spalić dodatkowe kalorie?

Naukowcy wyjaśnili, że w takich warunkach niektórzy ludzie niepostrzeżenie zaczynają wykonywać „dodatkowe” ruchy.ja: wzruszam ramionami, macham nogami, bębnię palcami po powierzchni stołu – w ten sposób spędzają część kalorii. Ta właściwość organizmu do ochrony przed dodatkowymi kilogramami jest z góry ustalona genetycznie. A ci, którzy nie mają takich genów, zwykle po każdym obfitym posiłku pozostają w bezruchu półsennym.

Najbardziej intrygujący wynik to: waga jednego ucznia wzrosła o 8%, ale na zewnątrz młody człowiek się nie zmienił – nie ma fałd tłuszczu na bokach i brzuchu. W tym samym czasie jego podstawowa przemiana materii wzrosła o 30%.Pomiary wykazały, że procentowa zawartość tłuszczu w jego ciele wzrosła tylko o 2%. Ale co z resztą?

Wydaje się to niewiarygodne, ale od przejadania się zwiększył masę mięśniową. Jest to również czynnik genetyczny. Niektórzy ludzie przybierają na wadze z ciast i czekoladek, podczas gdy inni stają się bardziej muskularni dzięki temu, nawet nie uprawiając sportu. Ale nikt nie obiecywał, że życie będzie sprawiedliwe.

Kolejny ciekawy wynik. Dwóch uczestników nie było fizycznie w stanie zjeść przepisanej liczby kalorii: jedzenie dosłownie spadało. Jest to również czynnik genetyczny. Organizm broni się przed dodatkowymi kilogramami za pomocą sygnałów nerwowych – blokują one próby wypełnienia żołądka. (Osobiście znam ludzi, którzy fizycznie nie są w stanie upchnąć się w dodatkowy kawałek. Nic dziwnego, że nie rozumieją, jak innym udaje się przybrać na wadze).

Oba eksperymenty były ograniczone w czasie. Można przypuszczać, że gdyby osoby szczupłe były przekarmiane nie przez miesiąc czy trzy, ale przez rok, a nawet kilka lat, to nadmiar jedzenia byłby w stanie przełamać naturalne mechanizmy obronne organizmu i ostatecznie przytyłyby.

W ten sposób naturalnie szczupli ludzie intuicyjnie unikają nadmiaru jedzenia, a jeśli nadal się przejadają, zaczynają się bardziej ruszać. W niektórych dodatkowo zwiększa się masa mięśniowa, co oznacza, że ​​zwiększa się metabolizm. A reszta musi sama bronić się przed nadwagą. Życzymy im powodzenia.opublikowane przez econet.ru

Autor Evgenia Kobylyatskaya

PS I pamiętaj, zmieniając konsumpcję, razem zmieniamy świat! © econet

* Artykuły Econet.ru służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym i nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej, diagnozy ani leczenia. Zawsze skonsultuj się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących stanu zdrowia.

Każdy z nas ma szczupłą dziewczynę, kolegę z pracy czy sąsiada. Na naszych oczach dużo jedzą i wcale nie tyją. Czasami zależy to od genetyki. A czasem – w bardzo poprawnych nawykach.

READ
Tłuszcz unosi się na naszych oczach! Prosty sposób na schudnięcie 8 kg w tydzień

Jak jeść i nie przytyć? 10 nawyków szczupłych kobiet

1. Mają wystarczająco dużo snu

Może kładą się spać o 11, albo wstają nie wcześniej niż o 12, albo odpoczywają z dziećmi po obiedzie. Najważniejsze, że nie mają chronicznego braku snu i nie muszą uzupełniać braku energii przy pomocy jedzenia. A jak wiemy, na pierwszym miejscu wśród „odzyskiwaczy energii” są czekolada, ciastka i chipsy, z których zwykle szybko się tyją.

2. Oddają się przyjemności.

Co więcej, znajdują te przyjemności nie tylko w jedzeniu, ale w różnych sferach życia. Jeżdżą na wycieczki (nawet po okolicznych miejscowościach), znajdują czas dla przyjaciół (a jednocześnie nie siedzą w kawiarni, tylko chodzą na lodowisko, czy na ściankę wspinaczkową, czy do kina) i ciekawe hobby (i nie uważaj, że nauka śpiewu za 30 lat jest wstydliwa i głupia). Kiedy masz wiele sposobów na zadowolenie siebie, całkiem możliwe jest obejście się bez deserów, a minimum wolnego czasu na niepotrzebne myślenie pozwala nie myśleć o tym, czy przytyłeś, czy nie.

3. Nie przestrzegają ścisłych diet.

Nie torturują się okrutnymi ograniczeniami, dlatego nie mają załamań. Czasami wydaje się, że jedzą za dużo i wcale nie przytyją. Z jednej strony to prawda: naprawdę pozwalają sobie jeść to, na co mają w danej chwili ochotę – nawet ciasto. Ale ponieważ nie idą na dietę od poniedziałku, nie muszą jeść dzisiaj na przyszłość. Oznacza to, że zjedzą jeden kawałek i przestaną. Tylko dlatego, że teraz już nie chcą.

4. Nie spiesz się

Wiedzą, jak jeść, żeby nie przytyć. Trzeba jeść powoli, z wyczuciem, wyczuciem, układem iz pewnością z przyjemnością. Oni, podobnie jak my, czytają również, że sygnał sytości dociera do mózgu około 20 minut po jedzeniu. Ale w przeciwieństwie do nas postanowili zastosować osiągnięcia nauki w życiu.

5. Znają swoje potrzeby

Dlaczego tak wielu ludzi je i nie tyje? Może jedzą kilka razy dziennie w małych porcjach. Lub daj sobie radę z trzema głównymi posiłkami. Mają obfite śniadanie. Albo rano piją tylko filiżankę czarnej kawy, a po kilku godzinach przypominają sobie o jedzeniu. Chodzi o to, aby nie podążali ślepo za radami znanych dietetyków czy guru fitness, ale rozumieli, jak jeść, aby dobrze się czuć.

6. Jedzą tylko wtedy, gdy są głodni.

Wiedzą, jak jeść i dbać o kondycję, dlatego nie żują w towarzystwie przyjaciół, kolegów, męża tylko dlatego, że siedzą obok siebie przy stole i nie mają nic do roboty. Do towarzystwa mogą pić wodę z cytryną i to wystarczy.

READ
2 najskuteczniejsze przepisy na napoje imbirowe na intensywne spalanie tłuszczu

7. Wybierają „uczciwe” produkty

Wiedzą, jakie pokarmy szybko przytyją, więc wybierają zdrowsze alternatywy. Prawdziwy cukier, pełne mleko, twaróg i jogurty o normalnej zawartości tłuszczu, masło – wszystko to jest o wiele smaczniejsze niż produkty zastępcze. Tak więc, czerpiesz więcej przyjemności nawet z małej porcji.

8. Uwielbiają się ruszać

Dużo chodzą, jeżdżą na nartach, wieczorami entuzjastycznie tańczą latynoamerykańskie tańce (i niekoniecznie w towarzystwie własnego męża). Nie muszą spędzać godzin na przekonywaniu samych siebie, że czas wstać i iść na siłownię. Po prostu znaleźli rodzaj aktywności, którą lubią. Dlatego mogą sobie pozwolić na dużo jedzenia i nie przytyć.

9. Wiedzą, jak radzić sobie ze stresem

Dlaczego nie przytyją po dużym stresie? Uderzają w worek treningowy do osłupienia, medytują, stosują techniki oddechowe i angażują się w arteterapię. Albo po prostu od razu mówią mężowi wszystko, co boli, i nie trzymają w sobie emocji. Tak czy inaczej, wiedzą, jak złagodzić stres nie za pomocą tabliczki czekolady, ale na inne (zwykle bardziej produktywne) sposoby.

10. Wiedzą, jak się kontrolować

Tak, bez względu na to, jak smutne jest to zdawać sobie sprawę, ale nasza waga jest bezpośrednio zależna od liczby spożywanych kalorii. A głównym sekretem szczupłych kobiet jest to, że wiedzą, jak zapanować nad sytuacją w czasie, gdy zaczną tyć i zauważą pojawienie się nawet jednego lub dwóch dodatkowych kilogramów. Nie odprężają się nawet wtedy, gdy biorą ślub, mają dzieci lub jeżdżą na wycieczkę kulinarną. Dzięki temu nie dopuszczają do radykalnych wahań wagi, co powoduje, że samoistnie znika konieczność rygorystycznych diet czy wyczerpujących treningów.

Wskazówki, jak jeść i nie przytyć

  • Zapomnij o szkodliwych słodyczach. Chociaż powinieneś całkowicie wyeliminować słodycze, słodkie wypieki i ciasta, nie można zaprzeczyć zdrowym, słodkim zamiennikom, takim jak owoce i suszone owoce, jagody, miód, ciemna czekolada i marmolada bez cukru.
  • Przestrzegaj swojego schematu picia. Woda może zmniejszyć głód, przyspieszyć metabolizm i zmniejszyć wagę. Kobiety powinny pić co najmniej 2 litry wody dziennie.
  • Śpij co najmniej 7 godzin dziennie. Pozbawienie snu może prowadzić do przejadania się, do czego dochodzi z powodu produkcji hormonu greliny, który stymuluje uczucie głodu.
  • Przestań stosować restrykcyjne diety. Mogą być nie tylko nieskuteczne, ale mogą również prowadzić do większego przyrostu masy ciała i poważnych problemów zdrowotnych.
  • Koniecznie zjedz śniadanie. Pierwszy posiłek doda Ci energii na cały dzień i przyśpieszy Twój metabolizm. Prawidłowe śniadanie powinno zawierać białko, węglowodany złożone i błonnik, a także mieć około 400 kcal.
READ
Tłuszcz topi się na twoich oczach! Właśnie zmieszała 2 składniki i schudła w 2 tygodnie!

Zdjęcie: fotoimedia / Ingram

Masz szczęście, wiele kobiet prawdopodobnie zazdrości ci białej zazdrości. Zwłaszcza ci, którzy są na diecie. Prawdopodobnie po prostu nie masz predyspozycji do nadwagi, więc dodatkowe kilogramy nie przyklejają się do Ciebie. Jeśli chcesz, mogę Ci dać kilkanaście moich dodatkowych kilogramów, zrobię to z wielką przyjemnością.

Najprawdopodobniej takie kobiety to czarownice. HaH) Ale poważnie i zasadniczo, wniosek z tego artykułu jest jeden i jest on do sedna banalny: jedz mniej, ruszaj się więcej.

Zgadzam się, wydaje mi się też, że zależy to od cech dziedzicznych, bo niektórzy naprawdę jedzą więcej, ale nie poprawiają się. Albo ich metabolizm jest doskonały. Generalnie takie dziewczyny miały szczęście, szkoda, że ​​do nich nie należę. Dlatego pocieszam się nadzieją, że schudnę i nie poprawię się.

Zgadzam się z tobą w 100 procentach. Ja na przykład doskonale rozumiem, że sama jestem sobie winna tych dodatkowych 10 kg, bo zaczęłam jeść wszystko, a wcześniej było mi wszystko jedno, czy śpiewam, czy nie miałam na to czasu, najważniejsze było to, że życie kipiało w kółko, teraz będąc na urlopie macierzyńskim. Na wakacjach czasami jem zupełnie niezdrowe jedzenie i to nie dlatego, że chcę jeść, ale po prostu dobrze się w ten sposób bawić. Więc teraz znowu się zbieram i idę ku harmonii.

Najważniejsze jest to, że w duszy powinna istnieć harmonia, w przeciwnym razie niektórzy ludzie otrząsają się na śmierć z dietami i są źli na całym świecie. A są tacy, którzy nie są modelką, ale też wielu przyjaciół, a w zespole dusza firmy iw domu wie, jak ratować świat.

Wydaje mi się, że bycie w formie i bycie szczupłym jest jego siłą. To zabawne, gdy starsze kobiety odnoszą się do Jany w swoim wieku, bo to tylko tak z przemowy. Ci, którzy twierdzą, że w młodości byli szczupli, az wiekiem przytyli, bo mają nadprogramowe kilogramy i nie mają ochoty o siebie dbać, sami są sobie winni. Bo są kobiety nawet w wieku 65 lat, które mają figurę i bez obwisłych brzuszków, bez wiotkich ramion, bo uprawiają sport i ćwiczą, przestrzegają diety i śpią, więc jestem pewna, że ​​tak naprawdę chodzi o to, że ważne, żeby jedna kobieta dobrze wyglądała, a będzie wyglądać luksusowo, a ci, którzy są zbyt leniwi i nie mają silnej woli, wszystko przypisują wiekowi.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: