Dlaczego rośnie brzuch: jakiej witaminy nie wystarczy dla tych, którzy mają nadmiar tłuszczu w talii

Dlaczego brzuch rośnie?

Nasze ciało wymaga stałej uwagi. Wystarczy na chwilę zapomnieć o regularnych ćwiczeniach sportowych i prawidłowym odżywianiu, bo żołądek zaczyna rosnąć. I patrząc na siebie w lustrze, rozumiemy, że te brzydkie fałdy w talii należy natychmiast wyrzucić. Przyjrzyjmy się przyczynom wzrostu brzucha i dowiedzmy się, jak spłaszczyć go i wysmuklić sylwetkę.

Dlaczego brzuch rośnie?

Na wzrost brzucha składa się wiele czynników.

Najczęstsze z nich to otyłość i słabe mięśnie brzucha. Prasa brzuszna obejmuje dwa rodzaje mięśni – proste i skośne. W zależności od osłabienia niektórych mięśni gromadzenie się tłuszczu w okolicy brzucha może przebiegać nierównomiernie. Przy słabym mięśniu prostym rozwija się tak zwany „piwny” brzuch, zaokrąglony i wydłużony do przodu. Jeśli zwiotczałe mięśnie skośne, przy niewielkiej aktywności i częstej jeździe, osoba nabywa duży brzuch „kierowcy”.

Ten problem dotyczy również kobiet po urodzeniu dziecka. Oprócz rozciągniętych mięśni charakteryzuje się również niewielką liczbą rozstępów, które prowokują powstawanie obwisłego fartucha skórno-tłuszczowego. Podobne problemy obserwuje się u młodych kobiet, które nie rodziły. Wynika to z wahań wagi, niedożywienia, nieprawidłowości hormonalnych lub genetycznych.

Pozbycie się dużego brzucha, nawet poprzez dietę i regularne ćwiczenia, nie jest łatwym zadaniem. Nawet dość napompowana prasa zostanie ukryta pod fałdami, jeśli złogi tłuszczu już nagromadziły się w nadmiarze. W takiej sytuacji plastyka brzucha jest po prostu niezbędna.

Jeśli nie weźmiemy pod uwagę dziedzicznych przyczyn przybierania na wadze, to za główną przyczynę można uznać niedożywienie, kiedy energia pochodząca z pożywienia nie jest zużywana, lecz przetwarzana na tłuszcz odkładany na ciele.

Sytuację pogarsza częste spożywanie piwa lub innego alkoholu, nadmiar tłustych i słodkich potraw, częste przekąski fast food, przejadanie się, nieaktywny tryb życia, ciągłe przemieszczanie się samochodem zamiast chodzenia, zaburzenia metaboliczne, nieprawidłowa codzienność i wiele innych czynników .

Dlaczego brzuch rośnie: różnice między mężczyznami i kobietami?

Dlaczego brzuch rośnie?

Złogi tłuszczu przebiegają inaczej u każdej płci, tworząc w niektórych miejscach wady figury. Dla mężczyzn charakterystyczny jest androidalny typ otyłości – tworzenie się złogów w górnej części ciała i na brzuchu. Androidowa otyłość jest niebezpieczna, ponieważ grozi powikłaniami sercowo-naczyniowymi i cukrzycą.

Kobiety cierpią na otyłość gynoidalną, w której tkanka tłuszczowa odkłada się dość równomiernie lub skoncentrowana w dolnej części sylwetki – w talii, biodrach i pośladkach. Najbardziej nieprzyjemną rzeczą jest to, że podczas odchudzania to właśnie w tych miejscach najtrudniej jest usunąć „pułapki tłuszczowe”. W pierwszej kolejności chudnie twarz i ramiona, klatka piersiowa staje się coraz mniejsza i obniża się, a dopiero potem brzuch i talia zaczynają się zmniejszać, pozostawiając naciągniętą skórę i cellulit.

READ
Skuteczny kompleks naukowy sprawi, że Twoje pośladki będą ujędrnione i uelastycznione!

Istnieje również trzeci rodzaj otyłości, który łączy wyżej wymienione oznaki rozmieszczenia tkanki tłuszczowej u obu płci. U przedstawicieli silniejszej płci wzrost brzucha wynika z gromadzenia się tłuszczu trzewnego w jamie brzusznej i krezce jelita. W pięknej połowie ludzkości złogi nadmiaru tłuszczu zwykle znajdują się na ścianie otrzewnej od strony przedniej. U kobiet w okresie menopauzy otyłość brzuszna może rozwijać się podobnie do typu męskiego, ze względu na zmiany poziomu hormonów i gwałtowny spadek produkcji hormonów estrogenowych.

Diagnozę obecności nadmiaru tkanki tłuszczowej na brzuchu można przeprowadzić wykorzystując współczynnik obwodu talii w stosunku do obwodu bioder. Dla mężczyzn jest to ponad 1,0 dla kobiet – ponad 0,85 wskazuje na obecność otyłości. Jest klasyfikowany według zasady etiologicznej: pokarmowo-konstytucyjny, hormonalny, podwzgórzowy, jatrogenny. I w zależności od rodzaju odkładania tłuszczu: brzuszny, gynoidalny, mieszany.

Abdominoplastyka: przegląd

„Nadszedł dzień operacji (abdominoplastyka i liposukcja). W drodze do kliniki bardzo się martwiłam. Kiedy przyjechałem, już na mnie czekali i wszystko było gotowe do rozpoczęcia operacji. Chirurg Maria Grigorievna opowiedziała mi, jak przebiegnie operacja, a następnie zaprosiła mnie na salę operacyjną, gdzie już czekał personel medyczny kliniki Abrielle. Alena ma 32 lata.

Mężczyźni mają charakterystyczną budowę podskórnej tkanki tłuszczowej: zawiera ona specjalne zworki przyczepione do powięzi pokrywającej mięśnie oraz do skóry. Mostki te są wplecione w warstwy skóry i odpowiadają za tworzenie struktury komórkowej wypełnionej tkanką tłuszczową.

Dlaczego brzuch rośnie?

Ryż. 1 Struktura tłuszczu podskórnego u kobiet

Cechy strukturalne męskiej podskórnej tkanki tłuszczowej są takie, że przegrody tkanki łącznej są usytuowane pod kątem. Gdy takie komórki są stopniowo wypełniane tłuszczem, następuje równomierne wyrównanie kąta nachylenia przegród. Przyczynia się to do tego, że brzydka „skórka pomarańczowa” nie pojawia się, z wyjątkiem bardzo odosobnionych przypadków.

U kobiet problem ten jest znacznie bardziej dotkliwy. Cellulit w nich można śmiało nazwać drugorzędną cechą płciową, ponieważ wspomniane przegrody znajdują się prostopadle do skóry właściwej, a mostki tkanki łącznej nie rozciągają się. A jeśli tłuszcz zaczyna wypełniać komórki, naciąga się na nie skórę, co natychmiast prowadzi do powstania „pomarańczowej skórki”. Jednocześnie takie zagłębienia cellulitu mogą pojawić się u kobiet, niezależnie od tego, czy mają otyłość.

READ
10 skutecznych nawyków, które pozwolą Ci szybko pozbyć się zbędnych kilogramów

Dlaczego brzuch rośnie?

Rys. 2 Przyczyny cellulitu

Cechy strukturalne męskiej podskórnej tkanki tłuszczowej są takie, że przegrody tkanki łącznej są usytuowane pod kątem. Gdy takie komórki są stopniowo wypełniane tłuszczem, następuje równomierne wyrównanie kąta nachylenia przegród. Przyczynia się to do tego, że brzydka „skórka pomarańczowa” nie pojawia się, z wyjątkiem bardzo odosobnionych przypadków.

U kobiet problem ten jest znacznie bardziej dotkliwy. Cellulit w nich można śmiało nazwać drugorzędną cechą płciową, ponieważ wspomniane przegrody znajdują się prostopadle do skóry właściwej, a mostki tkanki łącznej nie rozciągają się. A jeśli tłuszcz zaczyna wypełniać komórki, naciąga się na nie skórę, co natychmiast prowadzi do powstania „pomarańczowej skórki”. Jednocześnie takie zagłębienia cellulitu mogą pojawić się u kobiet, niezależnie od tego, czy mają otyłość.

Tkanka tłuszczowa w swoim normalnym stanie jest głównym magazynem tłuszczu. U osoby dorosłej o masie ciała mieszczącej się w normie stanowi około 15% całkowitej masy tkanki. Na przykład dla mężczyzny ważącego 70 kg jest to około 10 kilogramów, co nie jest wcale takie małe. Kiedy tłuszcze nie są spożywane, ale nadal są magazynowane i gromadzone, sytuacja stopniowo się pogarsza. Cellulit u kobiet również postępuje.

Komórki tłuszczowe, osiągając swój maksymalny rozmiar, zaczynają otrzymywać dodatkową ochronę od organizmu. Proces ten można porównać do balonu, który wypełniony powietrzem nadmuchuje się, a jego ścianki stają się cieńsze. Próbując zapobiec pęknięciu spuchniętych i przerzedzonych komórek tłuszczowych, systemy obronne organizmu zaczynają tworzyć gęstszą ramę wokół każdej komórki. W rezultacie komórki tłuszczowe dalej rosną, ich błony stają się cieńsze, a przegrody tkanki łącznej stają się gęstsze i grubsze.

Proces kończy się całkowitym wyjściem komórki z ogólnego mechanizmu przemiany materii – przepełniona zawartością traci swoje właściwości i funkcje, zamieniając się w worek tłuszczu, którego organizm nie potrzebuje. A im dłużej rezerwy tłuszczu pozostają nieodebrane, tym trudniejszy i dłuższy będzie proces ich podziału, zmniejszający możliwość pozbycia się ich lub oddania do spożycia. Cały ten nadmiar tłuszczu, składający się z niepracujących komórek, jest czymś w rodzaju rezerw organizmu na deszczowy dzień.

Cellulit w warstwach skóry nie jest ciałem obcym, podobnie jak nie jest tkanką o aktywnym metabolizmie. Po uruchomieniu prawie każdego programu odchudzania, człowiek będzie stopniowo zużywał pierwsze „pracujące” tłuszcze (te same 10 kilogramów na 70 kg normalnej wagi), a dopiero potem ewentualnie będzie w stanie wzniecić nagromadzony cellulit.

READ
Stosowanie olejów do odchudzania

Im więcej cellulitu gromadzi się w ciele, tym trudniej schudnąć, a jeśli tak się stanie, po utracie elastyczności rozciągnięta skóra będzie się z trudem kurczyć, zwisając w zwiotczałych fałdach. Oznacza to, że przywrócenie eleganckiej sylwetki sylwetce bez interwencji chirurgicznej staje się prawie niemożliwe.

Nawet jeśli tłuszcz powoli, ale zdecydowanie zaczął odchodzić, pod skórą pozostaje warstwa siatki tkanki łącznej, która jest w stanie utrzymać kształt pustych „plastrów miodu”. Tłumaczy to niską skuteczność liposukcji u pacjentów, którzy schudli kilka kilogramów, ale nie wrócili do swojej normalnej sylwetki. Fałdy skórne poprzez zastosowanie liposukcji można odtłuścić, ale nie zmniejszą swojej objętości.

Dlaczego rośnie brzuch i jak go usunąć

Dlaczego brzuch rośnie?

Są kobiety, które pogodzą się z mankamentami swojej sylwetki i są takie, które nadal dążą do swoich ideałów, nawet jeśli ta droga trwa latami. Dla wielu marzenie o płaskim brzuchu kojarzy się ze ścisłymi dietami, ale zmniejszając swoją wagę, nie przywracają idealnej sylwetki.

Rozpoczynając ciernistą drogę do snu, tylko nieliczni osiągają pozytywny wynik. Tłuszcz nagromadzony przez lata jest bardzo trudny do wyeliminowania. Kilogramy znikną, ale cienka talia się nie pojawi, brzuch nie spłaszczy się, a sylwetka nie będzie idealna. Rozciągnięta i wiotka skóra brzucha również nie sprawia radości jej właścicielom.

Z wiekiem wyeliminowanie dużego brzucha czy fałd tłuszczu po bokach staje się jeszcze większym problemem. Nawet najnowsze diety czy zbilansowana, zdrowa dieta nie pomagają zmniejszyć zapasów tłuszczu i aktywować metabolizmu w komórkach.

Trening fizyczny pomoże podnieść ogólny ton ciała i wzmocnić mięśnie prasy, ale nie przyniesie pełnego rezultatu. Korekta będzie wymagała abdominoplastyki – operacji plastycznej w celu wyeliminowania dużego brzucha.

W procesie abdominoplastyki chirurg usuwa fałdy i zwiotczenie skóry w okolicy brzucha, wykonuje liposukcję „pułapek tłuszczu”, likwidując tym samym nadmiar warstw i wzmacniając mięśnie brzucha. Po operacji na skórze pozostaje jedynie miękka, cienka blizna, którą można łatwo ukryć pod bielizną.

Według pacjentek naszej kliniki, plastyka brzucha wyszczupla i uelastycznia sylwetkę. Cena abdominoplastyki będzie wydawała się całkiem rozsądna, biorąc pod uwagę, ile czasu i wysiłku zaoszczędzisz. Po operacji będziesz mogła nosić dowolne ubrania i cieszyć się szczupłą sylwetką.

READ
Zadbaj o formę: łatwe ćwiczenia zmniejszające objętość bioder

Nie zapominaj, że likwidacja brzucha wymaga stałej, codziennej pracy nad sobą. Ale możesz przywrócić piękno ciała w bardzo krótkim czasie. Abdominoplastyka wykonana przez naszego doświadczonego chirurga zapewni Ci piękną, smukłą i stonowaną sylwetkę oraz możliwość przestania zadawać sobie pytań: dlaczego brzuch rośnie i jak sprawić, by figura była idealna? Zadzwoń do nas, jeśli masz pytania po przeczytaniu tego artykułu.

Zapisz się na konsultację z naszymi specjalistami pod numerami telefonów: 8 812 677-69-30 lub 8 921 99-22-33.

Aby podjąć ostateczną decyzję dotyczącą plastycznej korekty brzucha, najlepszą opcją będzie konsultacja fotograficzna lub Skype. Nie trać czasu w drodze lub niekończących się samodzielnych poszukiwaniach informacji w Internecie. Zdobądź to z pierwszej ręki – od doświadczonego specjalisty. Szczegóły i ceny

Czołowi lekarze

Lewicka Maria Grigoriewna

LEVITSKY MARIA GRIGORIEVNA – chirurg plastyczny, założyciel i dyrektor generalny kliniki Abrielle. Doświadczenie od 2005 roku.

Kochneva Ilona Siergiejewna

KOCHNEWA ILONA SERGEEVNA . Chirurg plastyczny, szczękowo-twarzowy. Doświadczenie w chirurgii plastycznej od 2005 roku.

Kulikow Aleksander Wiktorowicz

KULIKOW ALEKSANDER WIKTOROWICZ. Chirurg plastyczny, szczękowo-twarzowy, rekonstrukcyjny. Doświadczenie chirurgiczne od 1984 roku. Wykładowca na Wydziale Chirurgii Plastycznej Northwestern State Medical University. II Miecznikow.

Gretskova Evgenia Evgenievna

GRETSKOVA EVGENIA EVGENEVNA . Chirurg plastyczny, doświadczenie od 2019 roku. Rezydencja w specjalności „Chirurgia plastyczna” na Pierwszym Państwowym Uniwersytecie Medycznym w Petersburgu. Acad. IP Pawłowa.

12 rzeczy

Złogi tłuszczu w jamie brzusznej są bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Nadwaga może wywołać rozwój poważnych chorób: zespołu metabolicznego, cukrzycy typu II, chorób serca, nowotworów złośliwych.

Termin „tłuszcz trzewny” jest używany do określenia tłuszczu brzusznego zlokalizowanego w jamie brzusznej, wokół narządów wewnętrznych. Może tworzyć się w wątrobie, nerkach, narządach trawiennych, przemieszczać przeponę i ściskać naczynia krwionośne.

Czasami zdarza się, że dana osoba ma dodatkowe złogi w okolicy brzucha, ale całkowita waga pozostaje w normalnym zakresie. Tego stanu rzeczy nie można uznać za bezpieczny. Wszystkie niekorzystne czynniki ryzyka nadmiaru tłuszczu pozostają.

Jest 12 rzeczy, które sprawiają, że tyjesz.

1. Słodkie potrawy i napoje

Słodkie potrawy i napoje

Większość ludzi spożywa codziennie o wiele więcej cukru, niż im się wydaje. Pokarmy bogate w cukier to słodycze, ciasta, napoje gazowane, aromatyzowane kawy i słodkie herbaty. Nawet „zdrowsza” żywność, taka jak babeczki, mrożony jogurt, jest potencjalnie niebezpieczna.

Obserwacje kliniczne wykazały związek między nadmiernym spożyciem cukru a tworzeniem się tkanki tłuszczowej. Wynika to z wysokiej zawartości fruktozy w cukrach dietetycznych. Zwykły cukier, syrop kukurydziany, charakteryzuje się wysoką zawartością fruktozy. Cukier to dwucukier składający się w 50% z glukozy i 50% fruktozy. Syrop kukurydziany zawiera 55% fruktozy.

READ
Schudnijmy dobrze! 3 powody, by nie biegać, ale chodzić

W jednym z badań osoby z nadwagą spożywały 10% dziennych kalorii z napojów fruktozowych przez 25 tygodni, przestrzegając diety odchudzającej. Wyniki wykazały spadek wrażliwości na insulinę i wzrost tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej. [jeden]

Wyniki drugiego eksperymentu w podobnych warunkach żywieniowych, z wysoką zawartością fruktozy, wykazały zahamowanie procesów metabolicznych w organizmie badanych, zmniejszenie spalania tłuszczu. [2]

Cukier w każdej postaci jest niebezpieczny dla powstawania dodatkowych kilogramów. Największym problemem są napoje gazowane i inne napoje słodzone cukrem. Wynika to z faktu, że w krótkim czasie organizm otrzymuje duże ilości cukru.

Dietetycy twierdzą, że kalorie płynne nie wpływają na tłumienie apetytu w taki sam sposób, jak kalorie z pokarmów stałych. Wysokokaloryczne napoje nie dają uczucia sytości. Podczas używania tego typu napojów organizm potrzebuje więcej pokarmu, aby zaspokoić uczucie głodu.

Powstawanie złogów tłuszczu w jamie brzusznej prowadzi do częstego stosowania napojów, pokarmów, syropu kukurydzianego o wysokiej zawartości glukozy i fruktozy.

2. Alkohol

Alkohol

Alkohol ma zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na narządy i układy organizmu człowieka. Na przykład rozsądne spożywanie czerwonego wina zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca, udaru mózgu. Duża ilość alkoholu prowadzi do chorób zapalnych wątroby, innych patologii narządów wewnętrznych.

Badania pokazują, że alkohol nie tylko hamuje mechanizmy spalania tłuszczu. Kalorie zawarte w alkoholu są przekształcane w tłuszcz i gromadzone w pasie – stąd określenie „piwny brzuch”. [3]

W jednym z badań stwierdzono, że mężczyźni pijący duże ilości alkoholu mają o 80% więcej problemów z nadwagą niż mężczyźni niepijący. [cztery]

Duże znaczenie ma ilość wypijanego alkoholu w ciągu dnia. Osoby, które wypiły jedną szklankę napoju alkoholowego (około 250 ml), miały najmniejszą ilość tłuszczu w jamie brzusznej. Picie alkoholu 4 lub więcej razy zwiększa ryzyko przybrania na wadze.

Duża ilość spożywanego alkoholu zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia chorób związanych z nadmiarem tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej.

3. Tłuszcze trans

Tłuszcze trans to rodzaj tłuszczów nasyconych, który jest jednym z najbardziej niezdrowych składników żywności. Dla większej stabilizacji do cząsteczek tłuszczów nienasyconych dodaje się cząsteczki wodoru. Modyfikacja ta służy do wydłużenia trwałości produktów w opakowaniach fabrycznych: babeczki, krakersy, mieszanki do pieczenia.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: