Czym jest chirurgia plastyczna i kiedy wymagana jest plastyka brzucha?

Wszystkie kobiety na świecie chcą pozostać młode i sprawne, niezależnie od wieku. Ale czasami same pragnienia nie wystarczą, w takiej sytuacji z pomocą mogą przyjść lekarze chirurgii plastycznej. W niektórych przypadkach wykonanie korekcji chirurgicznej ma nie tyle charakter estetyczny, ile jest koniecznością – jeśli istnieją ku temu odpowiednie wskazania. To samo dotyczy plastyki brzucha.

Co to jest plastyka brzucha?

Abdominoplastyka jest często określana mianem plastyki brzucha i rzeczywiście, ta operacja jest wykonywana w celu wyeliminowania nadmiaru skóry i nagromadzeń tłuszczu w jamie brzusznej. Korekcja chirurgiczna ma na celu przywrócenie pełnych proporcji estetycznych przedniej ściany jamy brzusznej. Ale, jak pokazuje praktyka, w większości przypadków abdominoplastyka jest połączona z szyciem rozproszonych mięśni prostych brzucha i usuwaniem istniejących „wypustów”, a także przepuklin.

Wskazania do plastyki brzucha

Wskazania do plastyki brzucha

Ta interwencja chirurgiczna nie powinna być wykonywana na życzenie pacjenta, ale tylko wtedy, gdy ma on pewne wskazania. Tak więc odbywa się to za pomocą:

 • obecność pasków naciągniętej skóry, które najczęściej znajdują się w okolicy podbrzusza i są połączone z wiotczeniem skóry;
 • obecność specyficznego tworzenia się tłuszczu skórnego („fartuch”) w podbrzuszu;
 • znaczna rozbieżność mięśni prostych brzucha;
 • wiotkość skóry, która łączy się z obecnością przepukliny pępkowej;
 • rozległe pooperacyjne formacje bliznowate.

W żadnym wypadku abdominoplastyka nie powinna być uważana za idealną metodę szybkiej i niezawodnej utraty wagi. W takiej sytuacji lepiej jest skontaktować się z dietetykiem i wybrać indywidualny schemat radzenia sobie z nadmiarem kilogramów.

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonywania plastyki brzucha? Co mówią lekarze?

W rzeczywistości taka interwencja chirurgiczna ma wiele przeciwwskazań do wykonania. Nie jest więc przeprowadzane, gdy:

 • obecność blizn na obszarze przedniej ściany brzucha, które znajdują się powyżej pępka (na przykład po cholecystektomii), ponieważ blizny mogą mieć znaczący wpływ na dopływ krwi do wyciętych podczas operacji płatów tkanek;
 • nadmiernej grubości złogów tłuszczu pod skórą na przedniej ścianie otrzewnej, ponieważ w takiej sytuacji znacznie wzrasta prawdopodobieństwo powikłań pooperacyjnych.

Ponadto istnieje szereg ogólnych przeciwwskazań do abdominoplastyki. Pomiędzy nimi:

 • zamiar schudnięcia pacjenta w przyszłości – w takiej sytuacji wynik operacji może ulec pogorszeniu;
 • obecność planów przetrwania i urodzenia dziecka, ponieważ w tym przypadku wynik zostanie po prostu zredukowany do „nie”.

Oczywiście taka interwencja operacyjna jest po prostu niemożliwa, jeśli pacjent ma ostrą chorobę zakaźną lub wirusową. Ponadto nie wykonuje się plastyki brzucha w obecności zaburzeń jelitowych, zaburzeń organicznych układu nerwowego, patologii układu oddechowego, cukrzycy, dolegliwości alergicznych itp.

READ
9 przydatnych wskazówek: jak jeść słodycze i nie przybierać na wadze! Uwaga na słodycze!

Jeśli chodzi o lokalne przeciwwskazania do zabiegu, są one reprezentowane przez choroby skóry: łuszczycę, infekcje grzybicze, ropne patologie i zapalenie skóry.

W niektórych przypadkach plastyka brzucha nie jest możliwa, jeśli pacjent przyjmuje jakieś leki.

Postęp operacji

Postęp operacji

Sposób interwencji chirurgicznej w plastyce brzucha jest dobierany indywidualnie przez chirurga. Zasadniczo operacja składa się z kilku etapów:

 • na skórze pacjenta wykonuje się nacięcie poziome lub pionowe, zlokalizowane w przedniej części ściany brzucha;
 • nadmiar skóry poniżej pępka jest usuwany z wychwytywaniem rozstępów blizny;
 • przeprowadza się usuwanie blizn po innych interwencjach chirurgicznych (jeśli chirurg może to zrobić w określonej sytuacji);
 • wykonuje się wzmocnienie lub połączenie mięśni prostych prasy, eliminuje się rozcięgno, koryguje się otwór pępowinowy;
 • po zakończeniu wszystkich powyższych manipulacji instalowany jest drenaż podskórny, lekarz nakłada również szwy śródskórne, bandaż i bandaż.

Rehabilitacja po abdominoplastyce

Okres rekonwalescencji po abdominoplastyce trwa do trzech miesięcy. W pierwszym dniu po operacji pacjent przebywa na oddziale intensywnej terapii, następnie zostaje przeniesiony na oddział ogólny szpitala chirurgicznego. Dwa do czterech dni później pacjent zostaje wypisany do oddziału dziennego. Leki przeciwbólowe są stosowane w celu złagodzenia bólu i dyskomfortu. Skóra może być pokryta siniakami (krwiakami) i drobnymi krwotokami. Szwy są zwykle zdejmowane dwanaście dni po operacji plastyki brzucha.

Pomyślna rehabilitacja oznacza ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza prowadzącego. Pacjent musi stale nosić bieliznę uciskową – przez pierwsze czternaście dni przez całą dobę, a następnie – tylko w ciągu dnia. Ważne jest, aby wykonywać indywidualnie dobrane ćwiczenia, przestrzegać właściwej diety i nie przyjmować żadnych leków bez zgody specjalisty.

Warto zauważyć, że w okresie rehabilitacji skóra brzucha może całkowicie stracić wrażliwość, a taka reakcja znika dopiero po kilku miesiącach.

Co zrobić z blizną na skórze?

Co zrobić z blizną na skórze?

Cechy pooperacyjnej pielęgnacji blizn są szczegółowo opisane przez lekarzy. Lekarz prowadzący zwykle zaleca stosowanie maści i produktów żelowych wkrótce po zdjęciu szwów, aby przyspieszyć powrót do zdrowia. Tak więc lekami z wyboru mogą stać się leki zawierające hormony (hydrokortyzon) lub heparynę (Kontraktubeks). Często ich stosowanie łączy się z zabiegami fizjoterapeutycznymi – z ekspozycją na ultradźwięki. Właściwa rehabilitacja pozwala na uelastycznienie i uelastycznienie blizny w naturalnych odcieniach skóry.

W niektórych przypadkach lekarze zalecają nakładanie na niedojrzałą bliznę za pomocą silikonowych aplikatorów nasączonych lekami.

Ponadto można zastosować inną metodę fizjoterapii – presoterapię. W tym przypadku ucisk na powierzchnię brzucha poprawia przepływ krwi i limfy w naczyniach, co jest niezwykle ważne we wczesnych stadiach zdrowienia i pomaga zapobiegać chorobom zakrzepowo-zatorowym.

READ
10 produktów, które możesz i nie powinieneś jeść przed snem

Aby wyeliminować obrzęki i krwiaki, lekarze zalecają wykonywanie masażu próżniowego, zabiegów dermotonia i magnetoterapii. Również sesje terapii ozonem dają dobry efekt, aktywując procesy regeneracyjne (odbudowujące) w tkankach.

Abdominoplastykę można wykonać tylko wtedy, gdy istnieją odpowiednie wskazania medyczne. Jest to złożona interwencja chirurgiczna, która ma pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia i wymaga długiej rehabilitacji.

Plastyka brzucha, znana również jako plastyka brzucha to operacja, która pozwala pozbyć się zwiotczałego brzucha, usunąć nadmiar tłuszczu, skóry oraz zlikwidować rozbieżności mięśni prostych brzucha. Ponadto za jego pomocą możesz rozstać się z rozstępami, które powstają po ciąży lub nagłej utracie wagi, a których prawie nie da się usunąć bezoperacyjnie. Brzuch staje się płaski i napięty, a obwód talii zmniejsza się.

6

Plastyka brzucha. Zdjęcia przed i po operacji

Abdominoplastykę należy rozważyć, gdy brzuch wystaje, wygląda na wiotki i nieatrakcyjny, a mięśnie stają się wiotkie, tak że ani dieta, ani ćwiczenia nie pomagają sobie z tym poradzić.

Abdominoplastyka i liposukcja

Abdominoplastyka i liposukcja

Zobacz także:

Dla kogo odpowiednia plastyka brzucha?

Istnieje kilka ogólnych powodów, które pomogą Ci zrozumieć, czy jesteś dobrym kandydatem do abdominoplastyki:

 • Skóra na brzuchu w wyniku wieku, ciąży lub po prostu dziedzicznej predyspozycji zaczęła wiotczeć, mięśnie słabnąć; Występuje również nadmiar tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej i plecach.
 • Twoja waga jest stabilna. Najlepszymi kandydatami do tej operacji są osoby o szczupłej sylwetce, ale z nadmiarem tłuszczu i skóry w jamie brzusznej. Dlatego wskazane jest, aby przed operacją doprowadzić wagę do akceptowalnego stanu, aby dokładnie stało się jasne, ile nadmiaru skóry i tłuszczu na brzuchu zostanie usunięty. Jednocześnie nie mówimy o gwałtownej utracie wagi, ale o konsekwentnym kształtowaniu sylwetki;
 • Jesteś zdrowy fizycznie i nie masz poważnych chorób przewlekłych. Procedura plastyki brzucha jest dość długa, a ludzkie ciało musi być w stanie wytrzymać stres, który pojawia się podczas operacji. Dlatego bardzo ważne jest szczegółowe skonsultowanie się z lekarzem przed podjęciem operacji;
 • Nie będziesz mieć dzieci w najbliższej przyszłości. Ciąża może negatywnie wpłynąć na wynik plastyki brzucha, więc jeśli planujesz mieć dzieci, najlepiej zrobić operację po urodzeniu dziecka.

Jak wykonywana jest operacja plastyki brzucha?

 • Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym pacjenta przez 1,5-2 godziny.
 • Pierwszym krokiem jest liposukcja brzucha i pleców, jeśli to konieczne. Nadmiar tkanki tłuszczowej zostaje usunięty, a elastyczność skóry zwiększona.
 • Cięcie wykonuje się 6-8 cm powyżej krocza i jest całkowicie zakryte przez bieliznę. W zależności od rodzaju abdominoplastyki długość nacięcia może się znacznie różnić.
 • Po złuszczeniu skóry pracuje z mięśniami prostymi brzucha, niwelując rozbieżności między nimi i tym samym zmniejszając brzuch w okolicy talii.
 • Nadmiar skóry jest następnie usuwany. W klasycznej plastyce brzucha skóra jest usuwana do poziomu pępka. W razie potrzeby przepuklina pępkowa jest usuwana.
 • Pod koniec operacji instalowane są dreny, które pozostaną w ciele pacjenta przez 2-3 dni, w celu usunięcia płynu gromadzącego się w ranie.
READ
TOP 10 najbardziej szkodliwych potraw, których nie możesz jeść w nocy

Plastyka brzucha. Zdjęcia przed i po operacji

Plastyka brzucha. Zdjęcia przed i po operacji

Ile kosztuje plastyka brzucha?

Zbiory! Powiększanie piersi + Liporzeźba brzucha i talii rubli 500 000.
Zbiory! Lifting piersi + plastyka brzucha + liposukcja talii rubli 600 000.
Minizakładka brzucha rubli 200 000.
Abdominoplastyka (Abdominoplastyka z repozycjonowaniem pępka i likwidacją rozstępów mięśni prostych) rubli 350 000.

Plastyka brzucha

Plastyka brzucha

Korzyści z plastyki brzucha

SZYBKOŚĆ
Bezpieczne

Opieka medyczna przez cały okres rehabilitacji: konsultacje, opatrunki, rehabilitacja.

Bezbolesny

Nowoczesne metody znieczulenia sprawiają, że zabieg jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny, czas operacji wynosi 1-2 godziny.

Niewidoczne blizny

Po operacji pozostają minimalnie widoczne blizny (w okolicy pępka oraz w podbrzuszu wzdłuż górnej krawędzi bielizny), nakładane są kosmetyczne szwy wchłanialne.

Indywidualne podejście

Liposukcja, miniabdominoplastyka lub klasyczna abdominoplastyka wykonywane są w zależności od stopnia nadmiaru skóry, tkanki tłuszczowej oraz typu sylwetki pacjenta.

Trwały wynik

W przypadku braku znacznych wahań wagi i zmian hormonalnych efekt abdominoplastyki pozostanie z Tobą na długo.

Wizyta u dietetyka

Zakładka na brzuch. Zdjęcia przed/po zabiegu

Minizakładka brzucha

Jak zrozumieć, która plastyka brzucha jest konieczna?

Aby zrozumieć, jaki rodzaj abdominoplastyki należy się zająć, należy ocenić stopień diastazy mięśni prostych, a także ilość nadmiaru skóry i jej elastyczność. Twój lekarz pomoże Ci ustalić, która operacja jest dla Ciebie odpowiednia.

Plastyka brzucha – przed i po zabiegu

Minizakładka brzucha

Operacja ta jest wskazana w obecności niewielkiego nadmiaru skóry w dolnej części brzucha i nieznacznej rozbieżności mięśni prostych. Zaletą tej operacji jest to, że długość nacięcia będzie niewielka, a rehabilitacja szybsza w porównaniu z klasyczną abdominoplastyką. Szew jest umieszczony tak, że jest następnie zamykany bielizną.

Abdominoplastyka klasyczna

Abdominoplastyka klasyczna wykonywana jest z silnym rozbieżnością mięśni prostych brzucha i dużymi nadmiarami skóry. Podczas tej operacji skóra jest wycinana z kości łonowej do poziomu pępka, skóra górnej części brzucha jest rozciągana i powstaje nowy otwór na pępek.

Abdominoplastyka okrężna

Circular Tummy Tuck, czyli lifting ciała, to operacja polegająca na usunięciu nadmiaru skóry z całego ciała. Jest to zabieg bardzo rozbudowany i wskazany jest np. wtedy, gdy pacjent stracił dużą ilość masy ciała, a skóra mocno obwisa nie tylko na brzuchu, ale również na plecach i bokach.

Plastyka brzucha. Zdjęcia przed i po operacji

370x316-brzuch-2

Jak przygotować się do operacji plastyki brzucha?

Pierwsze pytania, na które należy odpowiedzieć, to kwestia ciąży: czy kobieta w najbliższej przyszłości będzie miała dzieci, a także kwestia wagi. Gwałtowny spadek lub wzrost wagi po operacji może poważnie zepsuć cały wynik. Jeśli wykluczymy kwestie ciąży i dziedziczności, to najczęściej nadmiar w jamie brzusznej jest wynikiem niewłaściwej diety i braku aktywności fizycznej. Dlatego powinieneś poważnie zastanowić się nad własnym stylem życia i przygotować się na to, że po operacji, aby nie zepsuć wyniku, musisz przestrzegać prawidłowego odżywiania.

READ
6 skutecznych ćwiczeń na idealne uda

Bardziej szczegółowe instrukcje zostaną podane przez chirurga przed operacją. Poniżej znajduje się kilka podstawowych punktów do rozważenia przed zabiegiem plastyki brzucha:

 • Rzuć palenie. To pierwsza rzecz, którą należy zrobić co najmniej miesiąc przed operacją. Palenie może mieć bardzo negatywny wpływ na proces gojenia i stan przyszłych blizn;
 • Unikaj przyjmowania aspiryny, a także wielu niektórych leków przeciwzapalnych i leków ziołowych, które mogą prowadzić do zwiększonego krwawienia podczas i po operacji;
 • Jeśli lekarz zaleca utratę wagi przed poddaniem się operacji, najlepiej zastosować się do tej rady i przywrócić sylwetkę.

Na kilka dni przed operacją ważne jest, aby starannie przygotować się na następujące elementy:

 • Poproś kogoś z rodziny i przyjaciół, aby został z Tobą przez kilka pierwszych dni po operacji, a także odebrał Cię ze szpitala;
 • Upewnij się, że wszystkie przybory toaletowe, jedzenie i woda znajdują się w zasięgu ręki, najlepiej na wyciągnięcie ręki, aby nie trzeba było wstawać i obciążać operowanego obszaru. Niezbędne pozycje to kilka butelek wody o niskiej zawartości sodu, rolki ręczników papierowych, termometr cyfrowy i wiele innych;
 • Zrób harmonogram przyjmowania leków (twój chirurg pomoże ci to zrobić poprawnie);
 • Wyposaż łóżko w mnóstwo poduszek, abyś mógł się podnieść, gdy nie śpisz.

Abdominoplastyka, lifting piersi i liposukcja

zhivot005

Jak będą wyglądać blizny po plastyce brzucha?

Nacięcie do abdominoplastyki znajduje się tuż poniżej poziomu kości łonowej. Przy pełnym liftingu jest szerszy, a przy mini liftingu jest krótszy. Jeśli opieka pooperacyjna jest prawidłowa, a wszystkie wymagania lekarza są ściśle przestrzegane, blizny goją się dobrze, stają się białe i z czasem stają się mniej widoczne. Ponadto prawie wszelkie blizny pozostałe po abdominoplastyce są zawsze dobrze ukryte pod bielizną i kostiumem kąpielowym.

To, jaka będzie twoja przyszła blizna, powinno zostać wcześniej omówione z chirurgiem plastycznym. Często kwestia blizn pooperacyjnych u kobiet poddawanych plastyce brzucha jest znacznie mniejsza niż kwestia pozbycia się nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej. Dlatego przed operacją plastyczną musisz szczegółowo zapytać lekarza, jak będzie wyglądała twoja blizna. Chirurg może doradzić, na przykład, aby usunąć mniej nadmiaru tkanki, jednocześnie skracając nacięcie.

brzuch12

brzuch11

Jak długi jest okres rekonwalescencji po zabiegu?

Po operacji pacjent może odczuwać zawroty głowy i mdłości, ale te odczucia ustąpią po kilku godzinach w miarę ustępowania znieczulenia. Wskazane jest pozostanie w szpitalu przez jakiś czas po zabiegu, aby lekarz mógł monitorować twój stan. Na początku ból brzucha może być znaczny, ale można go kontrolować za pomocą środków przeciwbólowych przepisanych przez chirurga. Jeśli zdecydujesz się wrócić do domu natychmiast po zabiegu, absolutnie konieczne jest, abyś był nadzorowany przez pierwsze kilka dni, ponieważ w tym czasie będziesz leżeć w łóżku. Jednak leżenie w łóżku nadal nie powinno być nadużywane, ale krótkie, powolne spacery po domu, aby nie dopuścić do zastoju krwi w nogach.

READ
Powiedz nie przysiadom: 9 ćwiczeń na pośladki Twoich marzeń

Rurki drenażowe zostaną wprowadzone w małe nacięcia pod wspólnym szwem w celu usunięcia nadmiaru płynu z rany. Z reguły usuwa się je 2-3 dni po operacji, ale w zależności od tego, ile płynu wycieknie, można je usunąć później.

Plastyka brzucha. Zdjęcia przed i po operacji

2

Na operowanym obszarze zostaną umieszczone bandaże, a także wymagane będzie noszenie pończoch uciskowych w celu zmniejszenia obrzęku oraz wsparcia skóry i mięśni podczas procesu gojenia. Tę bieliznę należy nosić przez kilka tygodni.

Szwy zostaną usunięte w ciągu 1-2 tygodni. Chirurg udzieli szczegółowych zaleceń, jak dbać o operowany obszar, zmieniać bandaże, brać prysznic i wiele więcej. Twój lekarz przepisze również maść, aby złagodzić dyskomfort. Ogólnie rzecz biorąc, częstymi działaniami niepożądanymi po plastyce brzucha są zaczerwienienie, obrzęk, siniaki i siniaki. Wszystko to nastąpi w ciągu jednego do trzech tygodni po operacji, gdy ciało przyzwyczai się do nowych konturów, a rany się zagoją.

Nie należy pić alkoholu przez co najmniej pięć dni po operacji. Będziesz musiał rzucić palenie na długi czas. Chirurdzy radzą jednak całkowicie zrezygnować z tego nawyku, jeśli nie ze względów ogólnego stanu zdrowia, to przynajmniej dlatego, że blizny na skórze palacza goją się znacznie gorzej.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: