Czy można schudnąć pijąc kawę?

Istnieje stabilny stereotyp: picie kawy jest szkodliwe. Zaleca się odmówić go w upale, z przeziębieniem lub zaostrzeniem przewlekłej choroby.

W wiadomościach regularnie piszą o naukowcach, którzy udowodnili kolejną „cudowną” właściwość kawy, ale stereotyp pozostaje. Oto, co jest nie tak z większością badań dotyczących kawy, o których prawdopodobnie czytałeś. A my odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące kontrowersyjnego napoju.

Mówią, że kawa pomaga schudnąć.

Nie warto na to liczyć. Istnieje kilka teorii naukowych na temat wpływu kofeiny na wagę, głównie mówiących o dwóch jej właściwościach:

Tłumienie apetytu Kofeina może faktycznie zmniejszyć głód, ale tylko na krótki czas. Teoretycznie, pijąc filiżankę kawy, można uzyskać chwilę wytchnienia. Ale wtedy głód odbierze swoje żniwo.

Spalanie kalorii. Kofeina stymuluje termogenezę, proces, w którym organizm wytwarza ciepło i energię podczas trawienia pokarmu. Pijąc kawę zwiększasz wydatek energetyczny, czyli spalasz kalorie.

Niektóre badania wykazały, że nawet kawa bezkofeinowa może powodować niewielką utratę wagi. Oznacza to, że sprawa może dotyczyć innych substancji zawartych w kawie.

Jednak ważne jest, aby wziąć pod uwagę kilka punktów. Po pierwsze, wciąż brakuje wiarygodnych badań na ludziach, które potwierdziłyby, że kawa naprawdę pomaga schudnąć. Istniejące badania były albo złej jakości, albo były prowadzone na zwierzętach. Po drugie, nie ma twardych danych na temat tego, jakie dawki kofeiny mogą mieć znaczący wpływ na utratę wagi i nadal być bezpieczne dla zdrowia (więc proszę o żadnych suplementów „odchudzających” na bazie kofeiny!). I po trzecie, jeśli pijesz kawę z mlekiem i / lub syropem, nie może być mowy o spalaniu kalorii.

Mówią, że kawa odwadnia

To nie jest prawda. Rzeczywiście przez długi czas wierzono, że kawa może powodować odwodnienie, dlatego nadal nie zaleca się jej picia w czasie letnich upałów lub gdy istnieje ryzyko odwodnienia z powodu choroby.

Z pewnością niektórzy z Was zauważyli, że kawa ma zwiększone działanie moczopędne. Zwykle dzieje się tak, jeśli pijesz kawę dość rzadko. Działanie moczopędne odnotowuje się dopiero na początku stosowania napojów z kofeiną lub po dłuższej przerwie. Ale jeśli pijesz kawę regularnie (4-5 dni z rzędu), organizm wykształci tolerancję na ten efekt. Dlatego nie można powiedzieć, że regularne spożywanie kawy powoduje chroniczne odwodnienie.

Ponadto ostatnie badania wykazały, że nie tylko woda uzupełnia niezbędny płyn w organizmie, ale także inne napoje, w tym kawę. Dlatego, jeśli wybierzesz między „nic nie pić” lub „pić kawę”, to drugie jest lepsze.

I wreszcie, co z suchością w ustach? U niektórych osób picie napojów zawierających kofeinę powoduje/zaostrza suchość w ustach. W takim przypadku musisz skupić się na własnych uczuciach. A jeśli masz przewlekłą suchość w ustach i poważnie się martwisz, to powinieneś skonsultować się z lekarzem – może to być nie tylko efekt uboczny picia kawy czy niektórych leków, ale także objaw choroby.

READ
Tłuszcz unosi się na naszych oczach! Prosty sposób na schudnięcie 8 kg w tydzień

Mówią, że kawa może powodować problemy z sercem

Krótko mówiąc, ta teoria nie ma jasnych dowodów. Istnieją jednak dowody na to, że kobiety pijące kawę statystycznie rzadziej umierają z powodu chorób układu krążenia (CVD) niż te, które nie piją kawy. Ponadto osoby pijące do 4 filiżanek kawy dziennie są o 11% mniej narażone na niewydolność serca.

Istnieje wiele badań dotyczących związku między spożywaniem kawy a ryzykiem CVD. Ostatnie mówią o odwrotnej zależności: w grupach osób pijących kawę śmiertelność z powodu CVD spada, a nie wzrasta. Generalnie jednak można powiedzieć, że do tej pory nie ma wiarygodnych danych, że to właśnie spożywanie kawy zwiększa lub zmniejsza ryzyko CVD. I własnie dlatego.

Na przykład media często odwołują się do zakrojonego na szeroką skalę wspólnego badania przeprowadzonego przez amerykańskich i brytyjskich naukowców, opublikowanego w 2013 roku w czasopiśmie medycznym Mayo Clinic Proceedings. W trakcie tego rzekomo ustalono związek: jeśli spożywasz więcej niż 4 filiżanki kawy dziennie, wzrasta ryzyko przedwczesnej śmierci, w tym z powodu CVD. Jednak przegląd przeprowadzony przez National Medical Service of Britain szczegółowo wyjaśnia, dlaczego te wnioski są błędne. Konkluzja jest taka: Nadmierne spożywanie kawy przez uczestników badania było ogólnie związane z innymi wzorcami niezdrowych zachowań (niedożywienie, palenie tytoniu, zaburzenia snu). Nie można więc twierdzić, że to kawa spowodowała wczesną (do 55 lat) śmierć.

I to jest typowy przykład takich badań: jest związek, ale nie wiadomo, gdzie jest przyczyna, a gdzie skutek.

W podobnej sytuacji badanie przeprowadzone w 2017 r. na osobach powyżej 35 roku życia pokazuje, że grupa osób pijących kawę ma niższą ogólną śmiertelność niż osoby niepijące kawy. W szczególności osoby pijące kawę obu płci są mniej narażone na śmierć z powodu chorób układu pokarmowego, a kobiety są jeszcze mniej narażone na śmierć z powodu chorób układu krążenia, w tym udaru mózgu. Gdzie jest przyczyna, a gdzie skutek? Nieznany, jak w poprzednim przykładzie.

Mówią, że kawa powoduje raka. Czy to zapobiega?

Tutaj też nie ma jasnej odpowiedzi. Krótko mówiąc, nie należy bać się kawy, ale też nie trzeba jej pić specjalnie w celu „zapobiegania” nowotworom.

Na przykład brytyjska National Medical Service informuje o naprawdę wysokiej jakości i wiarygodnych badaniach przeprowadzonych przez japońskich naukowców, którzy odkryli, że picie nawet jednej filiżanki kawy dziennie może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej i przełyku. Oznacza to, że niektóre (nie jest jasne, które) składniki kawy mogą działać ochronnie na jamę ustną i przełyk. Jednak ważne zastrzeżenie: badanie przeprowadzono tylko w Japonii, gdzie skład i sposób przygotowania/spożycia kawy może różnić się od innych krajów. Jednak najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka tego typu nowotworu jest nie picie kawy w ogóle, ale dalsze unikanie palenia i alkoholu (główne czynniki ryzyka tego typu nowotworu).

READ
Jak usunąć tłuszcz z najbardziej problematycznych miejsc – 5 ćwiczeń, które działają

W większości przypadków nie ma wiarygodnego związku między spożywaniem kawy a ryzykiem zachorowania na raka. Ogólnie rzecz biorąc (choć nie zawsze) osoby pijące kawę są mniej narażone na choroby i przedwczesną śmierć niż osoby niepijące kawy. Nie wiadomo jednak, czy pomaga im w tym kawa, czy też mogą ją bezpiecznie pić, ponieważ początkowo wyróżnia ich dobre zdrowie.

Dlatego odpowiedź na pytanie „czy warto pić kawę, aby zmniejszyć ryzyko chorób i żyć dłużej?” Odpowiedź jest jednoznaczna – nie. Czy powinienem się martwić umiarkowanym spożyciem kawy ze względu na ryzyko raka? Nie.

Mówi się, że osoby z nadciśnieniem nie powinny pić kawy.

To utrwalony stereotyp. W rzeczywistości jest to możliwe, jeśli jesteś przyzwyczajony do jej picia i nie zauważasz pogorszenia samopoczucia po wypiciu.

Picie kawy naprawdę podnosi ciśnienie krwi. Stąd uczucie wesołości. Jednak po pierwsze ciśnienie nieznacznie wzrasta (do 10 mm Hg). Po drugie, przez krótki czas (przez 10-15 minut, a następnie sam się zmniejsza bez dodatkowych manipulacji). I tylko dla osób, które rzadko piją kawę. Jeśli osoba (nawet z nadciśnieniem) jest przyzwyczajona do codziennego picia kawy, może nie obawiać się nagłego wzrostu ciśnienia. Ogólnie rzecz biorąc, nie ma specjalnych ograniczeń dotyczących spożycia kawy przez osoby z nadciśnieniem, poza standardowymi zaleceniami dla wszystkich zdrowych osób (nie więcej niż 4 filiżanki dziennie).

Cóż, kobiety w ciąży zdecydowanie nie mogą pić kawy!

Co nie jest zabronione matkom w ciąży i karmiącym. Czasami po prostu przez bezwładność, aby zachować bezpieczeństwo. Jednak w przypadku kawy rzeczywiście istnieją ograniczenia. Kobiety w ciąży spokojnie mogą sobie pozwolić na 200 mg kofeiny dziennie, czyli około 2-3 filiżanek niezbyt mocnej lub rozpuszczalnej kawy. W przypadku wyższych dawek nie można wykluczyć zwiększonego ryzyka wcześniactwa lub poronienia.

Matki karmiące piersią również powinny trzymać się nie więcej niż 2-3 filiżanek kawy dziennie.

Mówi się, że kawa powoduje niepokój/zgagę/biegunkę/itp.

Zależy od Twojego początkowego stanu zdrowia i ilości wypijanej kawy.

Po pierwsze, trzeba pamiętać, że kawa w każdym przypadku jest środkiem pobudzającym iw dużych ilościach może prowadzić do nieprzyjemnych skutków ubocznych: drażliwości, bezsenności, niepokoju, nudności i wymiotów – nawet jeśli jest się całkowicie zdrowym. Amerykański Departament Zdrowia zaleca, aby zdrowa dieta dopuszczała do 400 mg kofeiny dziennie (średnio 4 filiżanki kawy).

READ
5 rodzajów fitness, które są idealne dla kobiet powyżej 45

W niektórych chorobach przewodu pokarmowego kawa może wywoływać pojawienie się nieprzyjemnych objawów, dlatego zaleca się wyłączenie jej z diety na czas stosowania diety leczniczej w okresie zaostrzenia. W szczególności kawa może wywoływać zgagę w chorobie refluksowej przełyku (GERD), powodować dyskomfort przy wrzodach żołądka i dwunastnicy. Wysokie dawki kofeiny mogą zaostrzyć lub wywołać biegunkę.

Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś słuchać swoich uczuć. A jeśli po filiżance kawy zauważysz nieprzyjemne objawy, warto omówić możliwe przyczyny z lekarzem.

Czytaj także

 • Czy możesz schudnąć, jeśli pijesz dużo wody? Czy to prawda, że ​​potrzebujesz co najmniej 2,5 litra dziennie? Główne mity o wodzie
 • Czy można schudnąć stosując odżywki dla sportowców i spalacze tłuszczu?
 • Czy picie dużej ilości wody pomoże Ci schudnąć? A dużo to ile?
 • Detoks do utraty wagi. Cechy diety, zalety, wady i przeciwwskazania
 • Chcę pozbyć się nadwagi. Od czego zacząć: cardio czy siłowy?
 • Dieta Artura pomoże pompować wytrzymałość: dzięki odpowiedniemu odżywianiu będzie intensywniej trenował
 • Dowiedz się więcej o treningu, żywieniu, medycynie sportowej i sporcie jako aktywności w sekcji Zdrowie.
 • Subskrybuj kanał telegramów Sports.ru o zdrowiu

Zdjęcie: Gettyimages.ru/Matthew Lewis/Stringer, Robert Cianflone; globallookpress.com/Andrey Arkusha, Andrey Arkusha/Global Look Press, Komsomolskaya Pravda/Global Look Press, Uwe Anspach/dpa, Lars Hallstrom/imageBROKER.com

Przypominamy, że mamy dział z rabatami, w którym można zamówić odpowiednie jedzenie kody promocyjne Vkusmil.

Jesteś na diecie i zastanawiasz się, czy można pić kawę podczas odchudzania? Nie jesteś sam w swoich myślach. Ci, którzy chcą od czasu do czasu zrzucić kilka dodatkowych kilogramów, zastanawiają się nad wpływem kawy i kofeiny na odchudzanie.

Kawa na odchudzanie - szkoda i korzyść

Czy na diecie mogę pić kawę?

Kawa na odchudzanie: przyjaciel czy wróg? To pytanie dręczy każdego, kto zdecydował się zrzucić kilka kilogramów. Kawa ma kompleksowy wpływ na organizm, w tym na układ pokarmowy. Jak kawa wpływa na apetyt, sytość i utratę wagi?

Kawa zmniejsza uczucie głodu, a dla wielu ogólnie zniechęca do apetytu.

Efekt ten wynika ze zdolności kofeiny do rozkładania glikogenów z zapasów wątroby. Są to rezerwy związanej glukozy, rezerwa energii organizmu. Kawa rozkłada glikogen i uwalnia glukozę, która dostaje się do krwiobiegu. Mózg otrzymuje sygnał, że organizm jest pełen energii i nie potrzebuje jeszcze jedzenia, więc apetyt znika.

Opinia, że ​​kawa sprzyja rozkładowi tłuszczów, jest tylko częściowo prawdziwa.

Kawa rzeczywiście może pomóc w aktywnym spalaniu tłuszczu podczas treningu, dając mięśniom więcej energii i wytrzymałości. Ale sama kawa nie spala tłuszczu, więc nie oczekuj dodatkowych centymetrów z boków i brzucha od zwiększenia dawki kofeiny.

READ
Jak przywrócić harmonię sylwetce po 35 roku życia: przyspieszamy metabolizm i chudniemy bez diet

Dlaczego uważa się, że nie można pić kawy podczas odchudzania?

Niektórzy twierdzą, że ze względu na aktywny wpływ kawy na trawienie uczucie głodu pojawia się szybciej. Kawa naprawdę wspomaga proces trawienia, dzięki zawartości kwasu chlorogenowego w napoju. Pobudza wydzielanie przez ściany żołądka sekretu niezbędnego do rozkładu białek. Kawa pomaga w lepszym trawieniu mięsa, jaj, mleka i innych produktów białkowych, ale nie ma możliwości radykalnego zwiększenia szybkości trawienia. Nie ma zatem podstaw twierdzenie, że napój przyczynia się do tak szybkiego przetwarzania pokarmu, że powoduje wczesny głód.

Jakiś czas temu mieszkańcy Hollywood zauważyli, że kawa hamuje apetyt i zaczęli pojawiać się wszędzie z kubkami z kawą, zmniejszając apetyt. Dziennikarze Glib nadali temu zjawisku nazwę „Dieta Starbucksa”.

Właściwość kawy zmniejszającą apetyt należy stosować ostrożnie, aby nie zaburzać trawienia. Picie kawy zamiast przekąski jest jak najbardziej dopuszczalne, ale nie należy jej zastępować posiłkiem. Nadużywanie kawy i odmowa jedzenia powodują poważne problemy z układem pokarmowym.

Jak kawa wpływa na odchudzanie?

Kawa jest aktywnie wykorzystywana przez osoby, które zmagają się z nadwagą. Pomoc kawy w odchudzaniu może być bardzo zauważalna.

 • Kawa zmniejsza dzienne kalorie.
 • Kawa pomaga utrzymać się w granicach zalecanej diety.
 • Kawa dostarcza organizmowi energii, której wielu osobom na diecie brakuje z powodu ograniczenia kalorii.
 • Kawa zwiększa wytrzymałość mięśni przed ćwiczeniami.
 • Ma działanie moczopędne.

Korzystne właściwości kawy na odchudzanie nie powinny być powodem nadużywania napoju. Nawet jeśli przestrzegasz ścisłej diety, nie powinieneś przekraczać maksymalnej zalecanej przez lekarzy. Robi 5-7 filiżanek kawy. Ponieważ organizm w warunkach ograniczenia kalorii staje się szczególnie wrażliwy na działanie pokarmu, nie należy pić kawy później niż 17-18 godzin, aby nie zaburzyć jakości nocnego wypoczynku.

Ile kalorii w kawie

Na ile kawy może sobie pozwolić osoba odchudzająca się, aby nie wykraczać poza codzienną dietę? Odpowiedź zależy od przepisu na kawę. Najbezpieczniejsza dla sylwetki jest kawa naturalna bez dodatku cukru i mleka. Kawa espresso o pojemności 45-50 ml zawiera 2 kalorie. Każde 20 ml mleka zwiększa kaloryczność napoju o 10 kcal, a łyżka cukru dodaje kolejne 20.

Stół. Zawartość kalorii w najpopularniejszych napojach kawowych

Nazwa przepisu Zawartość kalorii 100 ml (kcal) Tradycyjna objętość porcji (ml) Porcja kalorii (kcal)
Ekspres 4 50 2
Espresso z mlekiem i cukrem 40 50 20
Kawa orientalna 4 120 5
Orientalna kawa z cukrem (1 łyżeczka na porcję) 20 120 25
Капучино 36 150 54
Cappuccino z cukrem (1 łyżeczka na porcję) 50 150 74
Latte 40 250 110
Sugar Latte (2 łyżeczki na porcję) 60 250 150
płaski biały 40 180 72
Płaskie białe z cukrem (1 łyżeczka na porcję) 50 180 92
Kawa rozpuszczalna 7 200 14
Kawa rozpuszczalna z cukrem (2 łyżeczki na porcję) 27 200 54
READ
Dieta brazylijska: szczupła sylwetka w 14 dni

Zawartość kalorii w przepisach jest obliczana z uwzględnieniem użycia mleka o zawartości tłuszczu 2,5%. Jeśli do kawy dodasz śmietankę lub pełnotłuste mleko, wartość odżywcza napoju wzrośnie. Przeciwnie, stosowanie odtłuszczonego mleka zmniejsza zawartość kalorii.

Najbezpieczniejsza dla diety jest kawa naturalna bez mleka i cukru.

Jaką kawę możesz pić podczas odchudzania?

Jakie popularne przepisy na napoje nie zaszkodzą diecie?

Kawa z mlekiem na odchudzanie

Możesz sobie na to pozwolić, pod warunkiem, że mleko jest niskotłuszczowe. Najbardziej niezawodnym sposobem na zaoszczędzenie dodatkowych kalorii jest mleko o zawartości tłuszczu 0,5-1%. Zrezygnuj z cukru, nie jest on wliczony w liczbę produktów dietetycznych.

Kawa rozpuszczalna na odchudzanie

Ma niską kaloryczność, ale ma znacznie silniejszy wpływ na żołądek i układ pokarmowy niż kawa naturalna. Jeśli pijesz kawę rozpuszczalną na pusty żołądek, może to wywołać podrażnienie błony śluzowej, co jest obarczone rozwojem zapalenia żołądka lub zaostrzeniem przewlekłych chorób żołądka.

Kawa espresso na odchudzanie

Najbezpieczniejszy dla diety. Zawiera minimum kalorii, dodaje pogody ducha i przypływu energii. Jego pozytywny wpływ jest szczególnie dobrze odczuwalny w pierwszej połowie dnia. Filiżanka espresso pokrzepi, rozgrzeje, zmniejszy apetyt, a cały ten pozytyw „kosztuje” tylko 2 kcal.

Czy zielona kawa pomaga schudnąć?

Napój z niepalonych ziaren kawy kilka lat temu stał się niezwykle popularny wśród tych, którzy marzą o zrzuceniu kilku zbędnych kilogramów. Ludzie wydawali szalone pieniądze na kupowanie niskogatunkowych zbóż, które zgodnie z obietnicami sprytnych sprzedawców pomagają schudnąć. Ta właściwość nie została potwierdzona żadnym poważnym badaniem, z wyjątkiem jednego, w którym wzięło udział 16 osób! Niestety, wątpliwość co do właściwości zielonej kawy i jej składników potwierdzają znacznie poważniejsze obserwacje.

Na przykład sprzedawcy twierdzą, że zielona kawa zawiera więcej czystego kwasu chlorogenowego niż palone ziarna, a tym samym aktywuje trawienie. Ale nadmiar kwasu chlorogenowego w pożywieniu przyczynia się do przybierania na wadze z powodu powstawania najniebezpieczniejszego rodzaju nagromadzenia tłuszczu – tłuszczu trzewnego. Potwierdziły to eksperymenty Western Australian Institute of Medical Research. Ponadto kwas chlorogenowy nie znika w prażonych ziarnach, ale przechodzi w inne formy.

Nieuzasadnione, a czasem niebezpieczne stereotypy dotyczące zielonej kawy można poświęcić osobnemu tematowi, ale jedno jest pewne z wystarczającą pewnością: zielona kawa nie pomaga schudnąć.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: