Czego absolutnie nie można zrobić dla dziewczyn z suchą skórą

Suchą skórę mają wszyscy: mężczyźni i kobiety w każdym wieku, bez względu na ryzyko zawodowe. Coraz częściej słychać, że nawet matki małych dzieci zmagają się z podobną trudnością. I nie zawsze radzą sobie tylko dzięki drogim kosmetykom. Jeśli źródłem problemu jest naruszenie narządów wewnętrznych, to tylko lekarz powinien go rozwiązać, po wcześniejszym przeprowadzeniu szczegółowej diagnozy. W żadnym wypadku nie powinieneś „przepisywać” sobie leczenia, więc musisz poważnie podejść do problemu.

Przyczyny

Swędzenie, zaczerwienienie, pękanie powierzchni, wyjątkowo nieprzyjemne odczucia – każdy z nas zna ten stan naskórka. U niektórych zauważalne pogorszenie wiąże się z tłem hormonalnym, u innych – z zimną pogodą (często mówi się, że są uczuleni na zimno, chociaż w czystej postaci jest to rzadkie). Tylko dokładna i kompleksowa diagnoza pomoże odpowiedzieć na pytanie, co jest przyczyną pogorszenia.

Wielu pacjentów przychodzi z pytaniem: jeśli skóra ciała jest bardzo sucha, to co należy zrobić? Jakie środki wybrać, aby pozbyć się problemu? Jednak lekarz najpierw dowie się, dlaczego powstał.

„Wyzwalaczy” może być wiele. Wymieniamy niektóre z nich:

 • Narażenie na czynniki zewnętrzne, w tym światło słoneczne, klimatyzację, zmiany temperatury i tak dalej.
 • Zmiany związane z wiekiem (kseroza starcza).
 • Brak witamin, w tym A, E i C. Często nazywane są „sekretem młodości”, choć w ich działaniu nie ma tajemnicy. Te ważne składniki zwalczają antyoksydanty, utrzymują równowagę naskórka i jego koloryt.
 • Wrodzone cechy fizjologiczne organizmu często odpowiadają na pytanie, dlaczego skóra staje się sucha. Jest to tak zwane naruszenie konstytucji, które często obserwuje się już w dzieciństwie, kiedy rodzice dzieci od 2 roku życia zwracają uwagę na ubogi naskórek.
 • Xeroderma to stan patologiczny, widoczne są głównie niedoskonałości na powierzchni twarzy i zgięć. W tym stanie upośledzona jest przepuszczalność bariery naskórkowej.
 • Reakcje alergiczne.
 • Różne choroby, w tym grzybicze.
 • Dermatozy stają się również czynnikiem w tym, że u pacjenta rozwija się suchość, a przyczyny są nazywane inaczej: kontaktową i alergiczną, rybią łuską, łuszczycą, ale wszystko to jest jedną klasą patologii.

Objawy

Wydawałoby się, że fakt, że masz problemy z naskórkiem, jest zrozumiały bez dalszych wyjaśnień. Istnieje jednak wiele objawów, które często są pomijane, a służą one jako rodzaj „dzwonków”, które należy sprawdzić w swoim stanie zdrowia:

 • po umyciu ma się wrażenie, że twarz, ciało lub ręce są „rozciągnięte”;
 • pojawiają się czerwone plamy;
 • zaczyna się swędzenie, co powoduje poważny dyskomfort;
 • na powierzchni łatwo tworzą się pęknięcia i rysy.

Jeśli masz bardzo suchą skórę na ciele, lekarz poinformuje Cię, co robić. Niestety często zwykła zmiana kosmetyków to za mało, konieczne jest podjęcie kompleksowych działań: zmiana charakteru odżywiania, rezygnacja ze złych nawyków, monitorowanie, które produkty i materiały mogą powodować nieprzyjemne reakcje, identyfikowanie leków wymagających ostrożności.

Różnice typu skóry właściwej

Aby wybrać odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne, musisz wiedzieć, z czym masz do czynienia i jakie konkretnie masz cechy. W sumie istnieją cztery typy:

 • suche
 • tłuszczowy;
 • połączone;
 • normalna.

Cechy te determinuje genetyka, ale ogromną rolę odgrywają styl życia, czynniki środowiskowe i stan zdrowia. Aby dowiedzieć się, jaki masz naskórek, zrób prosty test. Oczyść twarz łagodnym środkiem myjącym, osusz ręcznikiem, nie nakładaj żadnych kremów kosmetycznych ani serum. Oceń połysk zewnętrzny po około godzinie.

Pierwszy typ

Po umyciu bez użycia składników nawilżających możesz odczuwać uczucie ściągnięcia. Podczas osuszania chusteczkami matującymi zauważysz, że nie ma na nich śladów tłuszczu. Oznacza to, że masz suchą skórę ciała – przyczyny, jak już wspomnieliśmy, leżą w genetyce, ale niewłaściwa pielęgnacja i styl życia zwykle zaostrzają problemy.

Z reguły podstawą ich manifestacji może być brak lipidów, warstwa ochronna na powierzchni staje się cieńsza i staje się przepuszczalna. Niestety takie cechy prowadzą do tego, że wraz z wiekiem na twarzy pojawiają się głębsze i bardziej wyraziste zmarszczki, gdyż naskórek traci plastyczność i zdolność do uzupełniania objętości. Zagniecenia pojawiają się łatwiej i dłużej.

READ
Zgodność miłości tych samych znaków zodiaku

Drugi typ: normalny

We współczesnym świecie, w którym wpływają na nas dziesiątki niekorzystnych czynników, nie jest łatwo spotkać osobę z tym typem. Nawet jeśli praca gruczołów łojowych jest naturalnie zrównoważona, wiele okoliczności, w tym stan zdrowia i stosowanie kosmetyków, może zakłócić harmonię. I w tym przypadku lekarz słyszy pytanie, dlaczego skóra na twarzy jest bardzo sucha? Sebum normalnie występuje równomiernie, nie ma połysku. Z reguły pory nie są rozszerzone, małe, ukrwienie jest dobre, cera wyrównana, konsystencja jest gładka i jedwabista, nie ma stanów zapalnych i trądziku. Naskórek nie jest wrażliwy, ale zwykle z wiekiem staje się gęstszy, łatwo podrażniony, swędzący i łuszczący się, obszary budzące niepokój. Następnie pacjenci zwracają się do dermatologa lub kosmetologa z pytaniem, jak pozbyć się suchości.

Typ trzeci: tłusty

Jeśli po przeprowadzeniu domowego testu zauważysz, że czyszczona powierzchnia zaczyna błyszczeć w ciągu godziny, a na papierze matującym pozostają wyraźne ślady tłuszczu, to masz ten typ. Przyczyną zwiększonego wydzielania sebum, oprócz cech wrodzonych, mogą być:

 • nierównowaga hormonalna;
 • używanie niektórych leków;
 • stres;
 • kosmetyki, które prowadzą do powstawania zaskórników i tak dalej.

Rodzaje suchości

Problemy z naskórkiem są różne: ktoś dręczy ciągły dyskomfort, ktoś ma nieprzyjemne pęknięcia i szorstkość na mrozie, inni skarżą się na ogniska swędzenia i pieczenia. Wszystko to może być wynikiem różnych okoliczności, w tym błędów w doborze opieki, błędów w żywieniu i różnych czynników wywołujących alergie i zapalenie skóry. Wiele kobiet idzie do lekarza z pytaniem: bardzo sucha skóra ciała – co robić? Przede wszystkim należy ustalić, do jakiego rodzaju należy problem konkretnego pacjenta:

 • konstytucyjny;
 • nabyty;
 • patologiczny.

suchość atopowa

Stan ten nazywany jest również egzemą endogenną i jest wynikiem przewlekłej choroby, która stale się nawraca, czemu towarzyszy świąd, wysypki i znaczne pogorszenie stanu powłoki. Choroba nie jest zaraźliwa, ale może być dziedziczna. Atopia charakteryzuje się okresami zaostrzenia i remisji, kiedy nie ma negatywnych objawów. Nie oznacza to jednak, że sama patologia poszła na marne, nie powinieneś się relaksować w takiej sytuacji.

Jeśli obawiasz się atopowej ciężkiej suchości skóry ciała, przyczyną najprawdopodobniej jest naruszenie genetyki. Brak równowagi polega na syntezie filagryny, białka, które bierze udział w tworzeniu bariery ochronnej. Dlatego jeśli rodzice mają zapalenie skóry, to z dużym prawdopodobieństwem w końcu ujawni się ono w następnych pokoleniach.

Dość często prekursorem bolesnego peelingu jest skaza w dzieciństwie. Zwykle na tę chorobę cierpi co dziesiąte dziecko, podczas gdy wśród dorosłych choroba występuje w około 1% przypadków. Często ci pacjenci zmagają się również z astmą lub przewlekłym nieżytem nosa. Choroby alergiczne pogarszają sytuację – to już naruszenie odporności. Problem pogłębiają również warunki klimatyczne, zanieczyszczenia domowe, częste tarcie i nacisk na części ciała.

Nabyty

Powstaje w wyniku wpływu wielu negatywnych czynników. Obejmują one:

 • ultrafiolet;
 • różnica temperatur;
 • klimatyzacja otoczenia, zbyt aktywna praca grzejników;
 • niewłaściwa opieka przy użyciu agresywnych środków;
 • terapia, w tym przy systematycznym stosowaniu kremów zawierających retinoidy;
 • chemikalia (na przykład, jeśli masz suchą skórę na ciele, przyczyną mogą być czynniki produkcyjne);
 • niewłaściwie dobrane lub wykonane zabiegi kosmetyczne.

starczy

Utracie wilgoci zapobiega tzw. bariera naskórkowa. Ściśle przylegające do siebie komórki, nabłonki, nie pozwalają na odparowanie wody. Pomaga zachować integralność i niezawodność tej granicy, sebum, co dodatkowo nadaje jędrności.

Gruczoły łojowe z biegiem lat pracują mniej aktywnie, a związane z wiekiem zmiany w metabolizmie prowadzą do tego, że zaczyna się:

 • atrofia i zmniejszenie elastyczności zewnętrznej powłoki;
 • naruszenie hydrobilansu;
 • powstawanie niechcianych formacji, w tym plam starczych, pajączków i zaskórników;
 • pojawienie się zmarszczek;
 • wyraźna wiotkość;
 • utrata wyrazistości konturów twarzy.

Stopnie rozwoju

Choroba może mieć różne stopnie nasilenia. Etap umiarkowany daje uczucie ściągnięcia, naskórek staje się szorstki, podrażniony, elastyczność maleje. Bardzo duże nasilenie prowadzi do łuszczenia się łusek, obszarów silnego podrażnienia, trądziku na twarzy i ciele, a osoba dręczy swędzenie. Niektóre obszary, takie jak kolana i łokcie, są zwykle bardziej suche – te obszary są szczególnie szorstkie i mogą powodować szorstkie modzele.

READ
Znaki zodiaku, które uwielbiają się przytulać i te, które wolą chronić swoją przestrzeń osobistą przed obcymi

Co dokładnie należy zrobić, doradzi lekarz – w niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie nie tylko środków pielęgnacyjnych, ale i leków. Powinny być przepisywane wyłącznie przez specjalistę: nawet farmaceuta w aptece nie zawsze doradza odpowiednie leki. Alergia łącząca się z dręczącą nas irytacją może doprowadzić do poważnych obrażeń, które trzeba będzie leczyć dłużej i bardziej radykalnie. Lekarz przepisze maści, które będą pasować indywidualnie.

Metody diagnozy

Aby dowiedzieć się, co powoduje bardzo suchą skórę twarzy, jak leczyć suchość u kobiet, mężczyzn i znaleźć przyczyny, konieczne jest przeprowadzenie kompleksowego badania leczenia pacjenta, które obejmuje:

 • kliniczne i biochemiczne badania krwi;
 • konsultacja dermatologa i kosmetologa;
 • badanie stanu hormonalnego;
 • testy alergiczne itp.

Pełna lista niezbędnych badań diagnostycznych zależy od indywidualnego stanu. W szczególności przyczyny źródłowe mogą być związane ze stresem, fazą cyklu życia i tak dalej.

Leczenie

Często można usłyszeć, że jeśli masz podobny problem, najważniejsze jest uzyskanie odpowiedniego, głębokiego i trwałego nawilżenia. To jednak nie jedyna recepta na pozbycie się trudności. Ogólnie rzecz biorąc, linia postępowania jest prawidłowa, ale często konieczne jest pozbycie się czynnika, który powoduje pogorszenie sytuacji, i do tego przepisuje się testy i przeprowadza się badania.

Po postawieniu diagnozy lekarz sporządzi listę czynności, co zrobić, jeśli skóra ciała jest bardzo sucha. Z reguły zaczyna się od przygotowania zbilansowanej diety i ustalenia schematu picia. Należy również starać się unikać wpływu negatywnych zjawisk środowiskowych: nie myć twarzy twardą wodą, unikać wystawiania na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, nie przebywać na wietrze.

Należy pamiętać, że zmiany stylu życia, w tym rzucenie palenia, również mają korzystny wpływ na stan naskórka.

Jeśli suchość jest związana z nieprawidłowym działaniem jakichkolwiek narządów i układów, w tym układu hormonalnego i pokarmowego, leczenie przeprowadza wyspecjalizowany specjalista w kontakcie z dermatologiem.

Dodatkowo zalecane są następujące procedury:

 • Terapia tlenowa;
 • terapia ozonem;
 • terapia magnetyczna;
 • zastrzyki witaminowe;
 • mineralizacja komórek;
 • laseroterapia i tak dalej.

Wszystkie zabiegi połączone są z użyciem wysokiej jakości kosmetyków pielęgnacyjnych zalecanych przez specjalistę. Zaleca się stały kontakt z dermatologiem, aby nie zaszkodzić zdrowiu. W celu wykrycia naruszeń na czas i skorygowania sytuacji konieczne jest regularne monitorowanie.

Suche usta u kobiet: przyczyny

Często pacjenci dermatologów przychodzą z pytaniem, dlaczego twarz jest sucha, a w szczególności, dlaczego ten obszar tak bardzo cierpi. Faktem jest, że nie ma w nim gruczołów łojowych, więc jest najbardziej delikatny, wrażliwy i niezabezpieczony. Cienka osłona szczególnie ostro reaguje na czynniki zewnętrzne, dlatego musi być stale chroniona specjalnymi środkami, w tym wzbogaconymi witaminą E.

Obieranie rąk

Wielu pacjentów z podobnym problemem jest gotowych ograniczyć się do stosowania specjalnego kremu odżywczego. Często jednak ten środek nie wystarcza, zwłaszcza że na dłoniach nie ma gruczołów łojowych, co oznacza, że ​​naturalna bariera ochronna jest stosunkowo słaba. Zatem „amatorska aktywność” w tym zakresie jest niepożądana. Lepiej umówić się na wizytę do dermatologa i zapytać, jak leczyć suchą skórę dłoni.

Zwróć uwagę na czynniki, które szczególnie wpływają na zdrowie naskórka:

 • narażenie na chemię gospodarczą i detergenty;
 • niewłaściwa higiena;
 • częsty kontakt z gorącą wodą;
 • wpływ czynników zewnętrznych.

Peeling na nogach

Это достаточно распространенное нарушение, с которым сталкиваются и мужчины, и женщины разных возрастов. Помимо уже перечисленных причин, поражение нижних конечностей нередко является следствием нарушения кровообращения в венах на ногах – варикоза. Так что, кроме прочих анализов, необходимо проверить состояние сосудов.

Suche stopy

Ten obszar jest prawdopodobnie największym obciążeniem. A biorąc pod uwagę, że na podeszwach i dłoniach nie ma gruczołów łojowych, osobliwości naskórka w połączeniu z dużym obciążeniem mechanicznym prowadzą do powstawania pęknięć i silnego złuszczania.

READ
Czarna lista prezentów: czego nie dawać na Nowy Rok 2023

Sytuację często pogarszają choroby grzybicze, a także niepiśmienna opieka, w tym niewłaściwie wykonany pedicure.

Peeling z wody

Wydawałoby się, że wilgoć powinna przyczynić się do poprawy stanu powłoki zewnętrznej, hydrorównowagi. Nie dotyczy to jednak źródeł domowych: woda z kranu jest bardzo twarda, czyli bogata w sole. W rezultacie prysznic i mycie nie są dobre, a nawet mogą powodować dyskomfort.

Suchość zimą

Problem występujący w okresie zimowym spowodowany jest przede wszystkim różnicami temperatur (między pomieszczeniem a ulicą) oraz suchym powietrzem na skutek silnego ogrzewania. Oczywiście dużą rolę odgrywa samo zimno, które prowadzi do odwodnienia. A jeśli na twarz i ciało nałożysz kosmetyki na bazie wody, odbije się to niekorzystnie na Twoim zdrowiu i wyglądzie. Najczęściej są to przyczyny bardzo suchej skóry całego ciała w danym sezonie.

Błędem jest sądzić, że zimą nie trzeba stosować kremów nawilżających. Przy odpowiednim doborze krem ​​zadziała na poprawę ogólnej kondycji. Polecane są produkty zawierające oleje shea, jojoba, macadamia oraz kremy i maści tworzące okluzyjne silikonowe powłoki. Ale lepiej nie używać kosmetyków z kwasem hialuronowym w chłodne dni.

Peeling trwały

Przy ciągłym dyskomfortie konieczne jest poddanie się diagnozie, ponieważ:

 • może być konsekwencją różnych chorób, w tym endokrynologicznych;
 • stabilny peeling występuje w miejscach, które są poddawane regularnemu obciążeniu mechanicznemu (na przykład kolana i łokcie);
 • uporczywa suchość może być wynikiem alergii, która nie ma charakteru sezonowego.

Tak więc pytanie, dlaczego skóra na ciele tak bardzo wysycha, co zrobić z postępującym pogorszeniem się naskórka, powinno zaprowadzić Cię do gabinetu dermatologa, który zaleci kompleksowe badanie.

profilaktyka

Istnieją sposoby na zmniejszenie wpływu czynników środowiskowych i zapobieganie problemom:

 • W przypadku stałego kontaktu z wodą i detergentami należy nosić gumowe rękawice.
 • Unikaj niepotrzebnego używania chemii gospodarczej.
 • Nie nadużywaj mycia wodą z kranu: jej skład często powoduje łuszczenie.
 • Szukając sposobu na pozbycie się suchej skóry, przeanalizuj jakie substancje mogą być dla Ciebie alergenami.
 • Chroń się przed wpływem negatywnych czynników środowiskowych.
 • Nie nadużywaj zabiegów kosmetycznych związanych z urazami, wykonuj tylko delikatne peelingi i nie bierz środków ściernych z grubymi cząsteczkami. Nawet te z nich, które w instrukcjach są oznaczone jako miękkie, mogą sporo zarysować.
 • Używaj produktów pielęgnacyjnych, dobieranych indywidualnie, biorąc pod uwagę wszystkie niuanse aktualnej kondycji.

Prawidłowe odżywianie

Wybierając opcje, jak pozbyć się suchej skóry, zwróć uwagę na dietę. Zaleca się wzbogacenie go o oleje roślinne, w szczególności na bazie lnu. Zawiera kwasy tłuszczowe omega-3 i to w większej ilości niż inne tłuszcze roślinne i ma korzystny wpływ na zdrowie. W oleju lnianym znajduje się również wiele składników, które zapobiegają zewnętrznemu starzeniu się.

Jeśli mówimy o innych źródłach kwasów omega-3, to są to ryby, które również warto zawrzeć w menu.

Awokado jest bogate w zdrowe tłuszcze i pomaga zatrzymać wilgoć. Jeśli więc pojawia się pytanie, co zrobić, gdy skóra jest bardzo sucha, wzbogać menu o ten przydatny produkt.

Na stan naskórka korzystnie wpływają również składniki odżywcze zawarte w jajach. Białko zawiera niezbędne aminokwasy, a żółtko zawiera witaminy i kwas foliowy, który, nawiasem mówiąc, znajduje się również w zieleninach i zielonych warzywach.

Produkty pielęgnacyjne

Kiedy pacjenci skarżą się na łuszczenie i suchość, przyczyny mogą być inne. Jednak dzisiaj istnieją środki, które w większości przypadków są zalecane, aby pozbyć się łuszczenia i pękania.

Najczęściej lekarze przepisują leki z kwasem hialuronowym. Zwykle jest zawarta w organizmie i ma zdolność zatrzymywania cząsteczek wody. W ten sposób nawilżenie zewnętrznej powłoki i głębszych warstw skóry właściwej zachodzi naturalnie.

Korzystny wpływ na stan mają również mocznik, kwas mlekowy i piroglutaminian sodu.

W ostatnich latach lekarze coraz częściej zalecają leki wykonane z hydrolizatu ludzkiego łożyska, aby rozwiązać problem, dlaczego ma on bardzo suchą skórę. W szczególności japoński lek łożyskowy Laennec służy do normalizacji jej stanu. To innowacyjne narzędzie z grupy immunomodulatorów i hepatoprotektorów. Jego unikalny skład obejmuje:

READ
14 przydatnych wynalazków, które mieliśmy nadzieję zobaczyć w przyszłości

Nie mamy nic bliższego niż nasza skóra – w dosłownym tego słowa znaczeniu. Ale dogadywanie się z nią nie jest łatwe. Sucha, rozdrażniona, wrażliwa, kapryśna i rozpalona. Dyktuje własne zasady i wymaga ich przestrzegania.

Czego nie można zrobić dla tych, którzy chcą zachować zdrowie, młodość i piękno suchej skóry? Wraz z ekspertami MedAboutMe rozumie.

Przyczyny suchości skóry

W zimnych porach takie cechy jak suchość i wrażliwość skóry są wspólne dla prawie wszystkich. Ale są ludzie, którzy żyją z tym problemem przez cały rok.

W 2011 roku International Journal of Dermatology Opublikowano wyniki badania, zgodnie z którym ponad jedna trzecia uczestników, którzy określili swoją skórę jako wrażliwą, nazwała suchość swoim głównym problemem.

Chociaż suchość skóry jest najczęściej spowodowana czynnikiem genetycznym, niektóre dziewczęta i kobiety nieumyślnie pogarszają stan swojej skóry, praktykując pozornie nieszkodliwe nawyki. Upewnij się, że nie popełniasz tych błędów!

12 błędów, które pogarszają suchość skóry

1. Weź gorący prysznic

1. Weź gorący prysznic

Gorący prysznic łagodzi zmęczenie i przyjemnie relaksuje. Ale też znacznie pogarsza stan suchej skóry, pozbawiając ją naturalnych olejków chroniących przed negatywnymi wpływami zewnętrznymi, utrzymujących poziom nawilżenia i urody.

„Dla osób z suchą skórą polecam wyjątkowo ciepłe prysznice” – mówi lekarz medycyny, chirurg plastyczny Daniela Barretta.

2. Pij tylko herbatę, kawę i soki

Napoje te mogą naprawdę korzystnie wpłynąć na organizm, zwłaszcza jeśli są całkowicie naturalne i bogate w witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Ale nadal dla ludzkiego ciała nie ma nic lepszego niż zwykła czysta woda.

Dane z badania z 2015 r. udostępnione przez publikację Dermatologii Klinicznej, Kosmetycznej i Badawczej, kojarzy odpowiednie spożycie wody ze zdrową, dobrze nawilżoną skórą. Pij wodę w ilości 30 ml na każdy kilogram masy ciała!

3. Kup naturalne peelingi

Nie wszystkie kosmetyki naturalne są równie dobre dla skóry. Peelingi z drobinkami ściernymi z pestek wiśni lub łupin orzecha włoskiego są niebezpieczne dla zdrowia skóry. Często mają ostre krawędzie, a poza tym działają zbyt agresywnie, uszkadzając cienką i wrażliwą skórę.

„Chcesz zachować zdrową skórę? Pomiń peeling! Nadmierne złuszczanie powoduje suchość i podrażnienie skóry”, ostrzega lekarz medycyny, dermatolog, chirurg Janet Pristowski.

4. Ignoruj ​​​​ochronę przeciwsłoneczną

4. Ignoruj ​​​​ochronę przeciwsłoneczną

Jedną z głównych funkcji skóry jest ochrona. Chroni narządy wewnętrzne przed negatywnym wpływem środowiska zewnętrznego. Ale sama skóra potrzebuje pomocy i wsparcia! Jeśli chcesz, żeby wyglądała świetnie i dobrze się czuła, nie zapomnij o kremie z filtrem przez cały rok.

Eksperci Kliniki Mayo zaleca wybór produktów o szerokim spektrum działania z SPF co najmniej 15. Nakładaj je na skórę obfitą, równą warstwą i nakładaj ponownie co 2 godziny.

Promieniowanie UV uszkadza skórę, czyniąc ją bardziej szorstką i suchą, a także przyspiesza procesy starzenia i zwiększa ryzyko onkologii.

5. Używaj perfumowanych kosmetyków

Według Food and Drug Administration, USA, opracowując receptury kosmetyków, producenci używają około 3000 różnych chemikaliów, zrzeszonych w grupie „perfumowej”.

W tej chwili nie mają obowiązku umieszczania ich na etykietach produktów, ponieważ wiele z tych substancji nie jest dobrze poznanych.

Substancje te ładnie pachną i sprawiają, że aplikacja kosmetyku jest przyjemnym zabiegiem, ale też pogarszają stan skóry, wywołując reakcje alergiczne, prowokując pojawienie się stanów zapalnych i zwiększając wrażliwość skóry.

6. Często golić

Golenie to najłatwiejszy, najtańszy i najszybszy sposób radzenia sobie z nadmiarem włosów na ciele. Ale jeśli masz bardzo suchą skórę, możesz rozważyć alternatywy.

Faktem jest, że podczas golenia skóra traci swoją naturalną warstwę ochronną, dodatkowo sam zabieg często powoduje podrażnienia i stany zapalne. Najlepszą opcją dla suchej skóry są metody “długo grające” – depilacja w salonie iw domu.

7. Usiądź na ścisłej diecie

7. Usiądź na ścisłej diecie

Jeśli właściwa taktyka pielęgnacji skóry nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, winę może stanowić niedobór witamin w organizmie. Badania opublikowane w 2007 roku w czasopiśmie American Journal of Clinical Nutrition, wykazali, że wystarczające spożycie pokarmów zawierających w składzie witaminę C wpływa na poprawę stanu suchej skóry, a także przyczynia się do zmniejszenia powstawania zmarszczek.

READ
Sułtan był zszokowany słowami swojej żony! Powiedziała mu, że po śmierci.

Witamina C znajduje się w truskawkach, czarnej porzeczce, rokitniku, brokułach i owocach dzikiej róży, czerwonej papryce, cytrusach i kapuście kiszonej.

8. Pij alkohol

Żadna inna żywność lub napój nie przyczynia się do odwodnienia w takim stopniu jak alkohol. I to nie ma znaczenia, mówimy o lampce wina lub lampce wódki.

Ponadto napoje alkoholowe działają jak wyzwalacze zaostrzeń przewlekłych chorób skóry – trądziku, trądziku różowatego, łuszczycy i innych.

9. Palenie

Palenie bezlitośnie postarza skórę i przyczynia się do powstawania zmarszczek. Ten zły nawyk obkurcza naczynia krwionośne, upośledza krążenie krwi i tym samym pozbawia skórę wystarczającej porcji składników odżywczych. A poza tym prowokuje uszkodzenia kolagenu i elastyny, które odpowiadają za jędrność i elastyczność skóry.

„Palenie zwiększa również prawdopodobieństwo raka płaskonabłonkowego” – ostrzegają eksperci. Kliniki Mayo. „Najlepszym sposobem ochrony skóry jest rzucenie palenia”.

10. Żyj w warunkach szklarniowych

Podczas gdy zimna pogoda jest jedną z możliwych przyczyn suchości skóry, gorące warunki szklarniowe wcale nie są lepsze. Ciepłe, suche powietrze w Twoim domu sprawi, że Twoja skóra będzie wyglądać jeszcze gorzej, wysuszając ją jeszcze bardziej.

Zawsze miej oko na temperaturę w swoim mieszkaniu, jeśli to możliwe, utrzymując temperaturę na dolnej granicy komfortu. Wskazane jest również stosowanie nawilżaczy.

11. Siedzenie do późna

11. Siedzenie do późna

Wysypianie się każdej nocy to jedna z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić dla suchej skóry. W końcu to w nocy aktywują się procesy jej przywracania i odmładzania. Jednocześnie brak snu zwiększa poziom stresu, zaostrza przebieg chorób przewlekłych i przyspiesza procesy starzenia się skóry. Większości osób wystarcza spędzanie 7 godzin w łóżku każdej nocy.

12. Użyj niewłaściwego kremu

Idealnym kremem do skóry suchej jest nawilżanie. Ale przy wyborze tego narzędzia istnieje wiele niuansów! Agresywne substancje w składzie, ciężka konsystencja kremu czy składniki zwiększające wrażliwość skóry – wszystko to pogarsza i tak już nie do pozazdroszczenia stan skóry. Dlatego, aby uzyskać formułę idealnego kremu dla Ciebie, lepiej skonsultować się z dermatologiem.

Ludzie często mylą suchą i odwodnioną skórę. Ale to są różne rzeczy!

O ile cerze odwodnionej brakuje wilgoci, o tyle suchej skórze brakuje naturalnych olejków zwanych sebum. Ponadto sucha skóra to typ, a odwodniona to jej kondycja.

Eksperci wyróżniają 4 rodzaje skóry: normalną, suchą, mieszaną i tłustą. Typ skóry jest nam dany przy urodzeniu, ale może się zmieniać wraz z wiekiem i porami roku.

Jeśli masz suchą skórę, gruczoły łojowe nie produkują wystarczającej ilości naturalnych olejków. Dlatego skóra potrzebuje dodatkowego nawilżenia – np. kremu zmiękczającego, chroniącego przed utratą wilgoci.

Krem nawilżający stworzony specjalnie dla skóry suchej jest „kluczem” do jej piękna. Jednocześnie należy pamiętać, że tłusty środek nawilżający nie „leczy” suchej skóry, ale wręcz przeciwnie, może wywoływać wysypki.

Wierzcie lub nie, ale moją tajną bronią na piękno i zdrowie suchej skóry jest wazelina. Należy go nakładać na jeszcze wilgotną skórę po umyciu, aby utrwalił wilgoć w swoich warstwach.

Jeśli masz suchą skórę dłoni i stóp, wazelina z łatwością poradzi sobie z tym problemem. Nałóż na skórę, następnie przykryj folią celofanową i załóż bawełniane rękawiczki i skarpetki. Dzięki temu uzyskasz niesamowicie gładką, nawilżoną skórę.

Lubię wazelinę, ponieważ nie zawiera konserwantów ani innych wątpliwych składników. Stosując go nie ryzykujesz reakcji alergicznej lub wysypki.

Każdy z nas reaguje na pogodę. Słoneczny dzień sprzyja dobremu samopoczuciu. Kiedy pada deszcz na zewnątrz, nasze twarze rozciągają się. Ale niczego nie należy uogólniać. Są ludzie, którzy lubią spacerować w deszczową pogodę, ale w upale płakać się chce. Właśnie po to, aby móc sprawdzić, czy pogoda bardzo ci pomaga, czy przeszkadza, oferujemy ten test.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: