Blaty barowe w małych kuchniach: jak wybrać odpowiednią lokalizację

projekt małej kuchni z barem śniadaniowym

W wielu mieszkaniach kuchnia jest bardzo małym pomieszczeniem. W takim przypadku stół często zastępowany jest blatem barowym – to rozwiązanie znacznie oszczędza miejsce i wygląda stylowo w najróżniejszych wnętrzach. W tym artykule rozważymy wszystkie niuanse aranżacji takiej kuchni z barem i możliwością podziału na strefy, w zależności od materiału pomieszczenia.

Cechy układu

Bardzo często kuchnie z małym materiałem można znaleźć w Chruszczowie, a także w niektórych nowoczesnych domach. Pozwala to znacznie zaoszczędzić miejsce w pokojach dziennych – na przykład zrobić bardziej przestronną sypialnię lub salon. Mała kuchnia może być dość przytulna, wygodna, a nawet wyglądać na większą wizualnie. Bardzo często wybierają otoczenie z ladą barową zamiast stołu – tak, aby przestrzeń była wykorzystywana jak najefektywniej.

Jeśli masz małą kuchnię, jej układ jest szczególnie ważny. Najwygodniej jest przemyśleć projekt prostokątnej kuchni. Taka aranżacja pozostawia wiele możliwości urozmaicenia zestawów kuchennych – można zmieścić zarówno linię prostą, jak i narożną, a nawet wyspową – wszystko zależy od tego ile szafek potrzebujesz, jakiej wielkości będzie lodówka i ile przestrzeń potrzebna do gotowania. Jednocześnie sam blat barowy często umieszczany jest przy oknie – to piękna, wygodna i praktyczna opcja aranżacyjna.

Jeśli masz w domu kuchnię kwadratową, możesz zamienić ją w prostokątną za pomocą prostego zestawu kuchennego. Ta forma jest bardziej harmonijna i wygodna pod względem lokalizacji. Licznik prętów można umieścić wzdłuż przeciwległej ściany lub pod kątem do zestawu słuchawkowego. W takich przypadkach będziesz mieć dużo wolnego miejsca zarówno na przyjemny posiłek, jak i na gotowanie. Takie opcje układu będą optymalne nawet dla dużej rodziny.

Zazwyczaj problemem w projektowaniu staje się wąska kuchnia. Dla wygody warto też spróbować sprowadzić go do klasycznego prostokąta. Dobrym rozwiązaniem będzie narożny zestaw kuchenny oraz narożna lada barowa znajdujące się na przeciwległych końcach.

W małych kawalerkach bardzo ważna jest również kwestia oszczędności miejsca w kuchni. Lada barowa w tym przypadku bardzo dobrze służy do strefowania przestrzeni, pozwalając oddzielić strefę kuchenną bezpośrednio od przestrzeni życiowej. Zestaw może być prosty lub kanciasty.

Zagospodarowanie przestrzenne

W każdej kuchni, nawet bardzo małej, dąży się do funkcjonalnego i wizualnego oddzielenia strefy gotowania od jadalni. Często sam licznik prętów doskonale spełnia to zadanie – służy bezpośrednio jako przegroda między dwiema strefami. Z jednej strony poniżej można umieścić szafki na przybory kuchenne, az drugiej strony będą krzesła. To rozwiązanie bardzo proste, wygodne i piękne.

READ
15 niesamowitych projektów kuchni dla mężczyzn

W małym kawalerce blat barowy może z powodzeniem służyć do oddzielenia całej kuchni od reszty przestrzeni mieszkalnej. Czasami, dla dodatkowego podkreślenia, tę separację wspierają kolumny, belki, przegrody z kutego żelaza. Takie rozwiązanie w nowoczesnym stylu może wyglądać bardzo dobrze, ale trzeba być ostrożnym w doborze kolorystyki wykończeń i projektu mebli – jeśli zbyt mocno zmiażdżymy przestrzeń, najprawdopodobniej wizualnie wyda się jeszcze mniejsza.

Istnieje również wiele innych rozwiązań projektowych, które mogą pomóc w zagospodarowaniu przestrzeni w kuchni. Jednym z nich jest tworzenie innego oświetlenia. Jest to delikatna metoda, która najlepiej nadaje się do małych nagrań. Światło nie zmiażdży zbytnio pomieszczenia i nie zmniejszy go wizualnie, ale pozwoli na stworzenie dwóch centrów semantycznych – samego zestawu i kontuaru barowego. Możesz powiesić jeden żyrandol, ale zrobić dodatkowe oświetlenie na zestawie słuchawkowym i przy barze. Wygląda bardzo ładnie i pomaga uporządkować przestrzeń.

Przestrzeń można też podzielić akcentami kolorystycznymi. Lepiej wybrać kolory, które nie są zbyt kontrastowe i nie za bardzo. Do podświetlenia stref wystarczą dwa nieco różne kolory. Częściej stosowane są jasne pastelowe odcienie – beżowo-biały, brzoskwiniowy i szary, niebieski i liliowy oraz inne podobne kombinacje. Pozwala to na oddzielenie stref kolorem bez uszczerbku dla postrzegania przestrzeni pojedynczego pomieszczenia. Częściej strefy dzieli się kolorem ścian i mebli, ale bardzo ciekawie mogą wyglądać również opcje różniące się wykończeniem podłogi i sufitu. To doda Twojemu wnętrzu dodatkowej radości.

Wreszcie partycje fizyczne służą również do podziału na strefy. Czasami jest to lada barowa, ale nie zawsze – nie przy wszystkich typach układów można ją z powodzeniem ustawić w poprzek pomieszczenia. W przypadku niektórych rozwiązań konieczne jest ustawienie stojaka wzdłuż ściany. Wtedy dodatkowym wyróżnieniem może być łuk, belki lub kolumny. Są dobre, jeśli potrafisz sprawić, by były funkcjonalne – na przykład oświetlenie można czerpać z belek, a przybory można przechowywać w łuku lub kolumnie. Jednak często w małej kuchni przeszkadzają fizyczne granice – zajmują dodatkową przestrzeń i sprawiają, że poruszanie się po pokoju nie jest zbyt wygodne.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: