Amerykański dom: 13 cech amerykańskiego wnętrza

Ilmira Nigametova

Amerykański styl we wnętrzu kształtował się od kilku stuleci. Wpływ na to miały zarówno wydarzenia historyczne, jak i tradycje narodowe ludów osiadłych na tym kontynencie. Dlatego amerykański wystrój wnętrz jest tak eklektyczny, różnorodny, ale jednocześnie dyskretny i niesamowicie przytulny.

Odkryjemy tajniki tego kierunku projektowania i zaproponujemy wiele pomysłów na udekorowanie domu lub mieszkania w amerykańskim stylu.

Kształtowanie stylu

Podwaliny aranżacji wnętrz na kontynencie położyli podczas rozwoju tych ziem Europejczycy. Mieli już własne pomysły na piękno i wygodę, i przywieźli je ze sobą. Znajome warunki życia, odtworzone w nowym miejscu, pomogły im przetrwać trudności. Ale nie wszystko okazało się powtarzane „jeden do jednego”.

Przyroda Ameryki, klimat, mieszanka tradycji – wszystko to znajduje odzwierciedlenie w aranżacji domów. Tak powstał kolonialny design, przypominający angielską klasykę, ale skromniejszy.

Na początku ubiegłego wieku mieszkańcy Stanów Zjednoczonych zainspirowali się art deco i pod jego wpływem przekształcili swoje domy, stając się znacznie bardziej wyrafinowanymi i luksusowymi. A filmy hollywoodzkie zapewniły temu kierunekowi dużą popularność.

Elementy Art Deco w nowoczesnym wnętrzu

Kolejna runda w historii miała miejsce w połowie XX wieku. Ludzie chcieli czuć bliskość natury, a to pragnienie ucieleśniało styl country. Idealnie nadaje się do zabudowy podmiejskiej. Ale country nie mógł już być całkowicie rustykalny – mieszał się z angielską klasyką i trochę z art deco. Od pierwszego przejął sposób aranżacji mebli, a od drugiego – sposób dekorowania przestrzeni.

Dużo drewna i kamienia – jeden ze znaków stylu wiejskiego

Tradycyjne wzornictwo wciąż się zmieniało. Nie mogło nie znaleźć odzwierciedlenie w postępie technologicznym. Amerykanie bardzo lubią technologię, a ich domy są nią wyposażone. Technologia nie jest ukryta, wręcz przeciwnie, dominuje, zwłaszcza w kuchni.

Układ mieszkań stał się swobodniejszy, ale demokracja i prostota pozostały niezmienione. Kierunek ten pozwala na wykorzystanie budżetowych imitacji naturalnych materiałów, dzięki czemu nie tylko osoby o wysokich dochodach, ale także wszyscy, którzy mają stosunkowo przestronne mieszkania, mogą umeblować swoje domy i mieszkania w amerykańskim stylu.

Amerykański styl potrzebuje przestrzeni

miłośnicy amerykańskiego stylu

Ten projekt przypadnie do gustu osobom o poglądach demokratycznych, które nie lubią ostentacyjnego luksusu, nadmiernego blasku i różnorodności, ale jednocześnie pragną stworzyć tradycyjne, solidne otoczenie. Najważniejsza dla nich jest harmonijna, spokojna atmosfera w domu.

READ
Modne rozwiązania projektowe do sypialni: 9 świetnych pomysłów

W Stanach Zjednoczonych uwielbiają duże meble tapicerowane z gładką tapicerką.

Kolejną charakterystyczną cechą miłośników tego nurtu jest nawyk życia w dużej rodzinie. Amerykańskie domy bardzo sprzyjają przyjmowaniu gości lub wspólnemu rodzinnemu wypoczynkowi. Otwarte przestrzenie wspólne są potrzebne właśnie po to, aby zapewnić wszystkim komfort.

Ten kierunek w projektowaniu to wybawienie dla tych, którzy nie chcą ograniczać się ściśle do jednego stylu. Jeśli ktoś często podróżuje i przywozi pamiątki z różnych krajów, a także dzieje się w sklepach vintage, będzie chciał umieścić swoje najlepsze zakupy w widocznym miejscu. Sytuacja skorzysta tylko na takiej różnorodności.

Figurki i kwiaty ożywiają surowe wnętrze w odcieniach brązu.

Ten „amerykański sen” można zrealizować w każdym domu lub mieszkaniu z wystarczającą ilością miejsca. W końcu ten kierunek oznacza obecność dużych mebli, które nie powinny stać na ścianach, ale pośrodku. Jednocześnie powinna być wokół niego przestrzeń.

Światowe gwiazdy również uwielbiają ten kierunek lub jego elementy. Hilary Duff, Aaron Paul, Liv Tyler, których wiele osób zna z filmów i programów telewizyjnych, mają domy zaprojektowane w stylu amerykańskim lub zbliżonym.

Gwiazdy te łączy wspólna filozofia w odniesieniu do domu: fajnie, jeśli dom został zbudowany dawno temu i niektóre elementy wyposażenia w nim zachowały pamięć o dawnych czasach. Jeśli nie, to musisz stworzyć iluzję, że dom nie jest nowy, ale dobrze zamieszkany. Tylko w takim mieszkaniu czuć łatwość i lekkość bycia. Również w tych domach nie ma zbyt jasnych i czystych odcieni, ale w większości złożonych, interesujących.

Gwiazdy nie ukrywały swoich domów i mamy okazję zobaczyć wszystkie szczegóły na tych filmikach:

Cechy amerykańskiego wnętrza

W amerykańskim domu otwarty plan piętra harmonijnie łączy się z poszanowaniem prywatności. Wszystkie części wspólne są jak najbardziej otwarte, nie posiadają ślepych przegród. Ale sypialnie i łazienki są dobrze izolowane.

cechy charakterystyczne

Różnicę między mieszkaniami w Stanach Zjednoczonych a mieszkaniami w innych krajach widać już na wyciągnięcie ręki. Ani w domach, ani w mieszkaniach nie ma znanego nam korytarza. Jedynymi wyjątkami są stany północne, ai tak nie zawsze. Nie ma potrzeby w korytarzu, ponieważ mieszkańcy tego kraju nie są przyzwyczajeni do zdejmowania butów ulicznych po wejściu do domu, a odzież wierzchnią można przechowywać w garderobie.

Korytarz dla wielu Yankees to koncepcja symboliczna.

READ
Jak zorganizować proces uczenia się z zainteresowaniem dla ucznia?

Ale sypialnia i dzieci znajdują się w strefie prywatnej – jak najdalej od wejścia lub na innych piętrach. W tym samym miejscu – obok prywatnych sypialni – znajdują się również łazienki.

Meble, szczególnie w salonie, umieszczone są pośrodku, wokół kominka, telewizora, stolika kawowego. Mogą to być masywne wygodne sofy i fotele. W jadalni znajduje się ogromny, solidny stół i wokół niego krzesła. W takim pokoju wystarczy miejsca dla wszystkich.

Duży stół i krzesła to nieodzowny element wnętrza domu, w którym mieszka duża rodzina.

Ten kierunek projektowania charakteryzuje się wykorzystaniem sparowanych mebli – zwyczajowo układa się je symetrycznie. Tradycyjnie meble wybiera się w kontraście ze ścianami – ściany są jasne, sofy i szafki ciemne, kojące odcienie.

Ważne jest również oświetlenie – częściej lokalne niż ogólne. W dużym salonie oświetlona może być tylko przestrzeń nad stołem lub sofami. Jeśli na środku pokoju wisi duży żyrandol, rzadko się go włącza.

Tradycyjne dla tego kraju budynki można rozpoznać po specyficznym wyglądzie okien – ich skrzydła unoszą się po otwarciu. Jednak, aby w prosty sposób stylizować mieszkanie, nie trzeba montować takich okien. Co więcej, może zrujnować elewację budynku mieszkalnego.

Idealna symetria i niezwykłe okna w amerykańskiej sypialni

Jakie style pasują do stylu amerykańskiego

Ten projekt jest dobry, ponieważ dość pokojowo współistnieje z wieloma innymi kierunkami. Ponieważ u jego początków stała angielska klasyka, styl kolonialny i country, ich elementy są w nim obecne od samego początku. Art Deco wpłynęło również na powstanie amerykańskiej szkoły designu i jest naturalne, że również współgra z tym stylem. Ma wiele wspólnego z modernizmem.

Nowoczesny design pozwala na obecność elementów stylu loft, etno, scandi. Wystrój może nawet pochodzić z Azji lub Afryki. Pięknie będą wyglądały również indyjskie, meksykańskie pamiątki.

WSKAZÓWKA. Jeśli chcesz bezbłędnie „zaprzyjaźnić się” z różnymi stylami w swoim wnętrzu, zrób jeden z nich głównym, a elementy drugiego dodaj w dawkach – w postaci elementów dekoracyjnych.

Na neutralnym, lakonicznym tle świetnie prezentują się jasne pamiątki.

Na zewnątrz domu w USA

Prywatne domy wiejskie w Ameryce różnią się od naszych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Najpierw rozważ wygląd zewnętrzny tych budynków i okolicę. Oto ich cechy:

 • Domy w USA są zazwyczaj symetryczne, proste w konstrukcji i mają kilka pięter. Domy parterowe są uważane za wygodniejsze, ale nie zawsze możliwe jest zbudowanie takiego mieszkania, więc budynki trochę rosną. Nie we wszystkich domach znajdują się strychy.
 • Dom może mieć dwa wejścia, główne i dodatkowe. Drugie drzwi wejściowe znajdują się od strony dziedzińca.
 • Budynki posiadają taras lub werandę, które służą jako miejsca do rekreacji.
 • Dekoracja zewnętrzna domu odbywa się przy użyciu materiałów przyjaznych dla środowiska.
 • Garaż jest dołączony i przez niego można wejść do domu. Same garaże są zazwyczaj duże, bo każdy dorosły członek rodziny ma samochód.
 • Przed domem zwykle sadzi się trawnik. Można również wykonać projektowanie krajobrazu. Znajdują się też drzewa. Ale nie ma ogrodów.
 • Jeśli rodzina ma małe dzieci, właściciele budują w pobliżu domu place zabaw.
 • Miejsca do grillowania często znajdują się na podwórku, ponieważ jest to jedno z ulubionych zajęć rekreacyjnych Amerykanów.
 • Działki ściśle ze sobą graniczą i są oddzielone jedynie niskim ogrodzeniem. Do domów prowadzą zadbane alejki.
READ
7 najlepszych lifehacków, dzięki którym możesz spojrzeć na zwykłe meble IKEA innymi oczami

Koszenie trawnika to nie tylko tradycja, ale i obowiązek właścicieli wiejskich domów.

W Stanach Zjednoczonych istnieje ciekawa tradycja – dekorowanie fasad swoich domów na święta tematycznymi akcesoriami. Tutaj fantazja mieszkańców wiejskich domów jest prawie nieograniczona, z wyjątkiem tematu wakacji. Na Boże Narodzenie to neonowe jelenie i mnóstwo elektrycznych świateł, a na Halloween to gigantyczne dynie, pajęczyny i różne postacie grozy.

Powinno być pięknie nie tylko w środku, ale i na zewnątrz.

Układ typowego amerykańskiego domu

Wewnątrz tradycyjne domy również różnią się od europejskich i rosyjskich. A różnic jest wiele:

 • Piwnica służy jako dodatkowe piętro, a nie miejsce do przechowywania zapasów żywności. Wyposażona jest tutaj pełnoprawna przestrzeń życiowa – biuro, pokój zabaw, siłownia i tak dalej.
 • W domach prywatnych zawsze przydzielana jest osobna pralnia. Znajduje się na drugim piętrze lub w piwnicy.
 • Każdemu z dzieci przysługuje osobny pokój – bardzo szanowana jest tu przestrzeń osobista.
 • Każda sypialnia często ma własną łazienkę. Łazienka dla dzieci może być jedną.
 • Bardzo pożądane jest posiadanie w domu sypialni dla gości. Nie ma zwyczaju zostawiać na noc krewnych i przyjaciół w salonie na kanapie.
 • Mieszkańcy Stanów prawie nigdy nie korzystają z wolnostojących dużych szaf – zastępują je garderoby i szafy wnękowe. Zawierają znacznie więcej rzeczy, ale pomieszczenia wyglądają jednocześnie bardziej zwięźle.
 • Grubość ścian w domach jest niewielka – 30 cm lub mniej, więc nie ma parapetów. Większość domków zbudowana jest ze sklejki i desek, między którymi ułożona jest izolacja. Wykładzina wewnętrzna to zwykle płyta gipsowo-kartonowa. Zaletą takich budynków jest ich bardziej przystępna cena i szybkość budowy. Podczas klęsk żywiołowych takie domy są bezpieczniejsze. A wady takich ścian to słaba izolacja akustyczna i kruchość. Taka konstrukcja może trwać nie dłużej niż czterdzieści lat.

W piwnicy można wyposażyć salę bilardową

Obecność prania uwolni łazienkę od pralki i bielizny

Wskazówki w stylu amerykańskim

Ci, którzy chcą stworzyć przestrzeń inspirowaną Amerykanami, mają świetny wybór – możesz trzymać się określonego kierunku lub ostrożnie je mieszać, aby uzyskać eklektyczny dom.

Классический

Klasyka jest interpretowana na swój sposób przez mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Ciemne odcienie są tutaj często używane do zaakcentowania niektórych elementów wnętrza. Mile widziane jest również zastosowanie różnorodnych materiałów wykończeniowych. Wzory i inne nadruki w takich pomieszczeniach są niezwykle rzadkie. Duże meble tapicerowane i skrzyniowe wykonane głównie z mahoniu, lokalne oświetlenie to także elementy amerykańskiej klasyki.

READ
14 rzeczy, które powinieneś powiedzieć swoim dzieciom

Klasyczne wnętrze nigdy nie wychodzi z mody

Ruch neoklasyczny w USA

Neoklasycyzm jest tutaj bardziej popularny, ponieważ jest wizualnie podobny do amerykańskich klasyków, ale dopuszczalne jest stworzenie iluzji naturalności za pomocą niedrogich materiałów.

Meble w tym projekcie są proste w formie, proste i duże. Obecność kolumn i łuków, stiuków, obrazów ze scenami antycznymi nie jest zabroniona, ale tych detali nie powinno być zbyt wiele.

Neoclassic – mieszanka klasyki i nowoczesności

Nowoczesny styl

Ten styl wnętrza to mieszanka klasyki i nowoczesności. Zasada aranżacji mebli i oświetlenia akcentującego czerpiemy z pierwszego, a wszystko inne z drugiego. W tym kierunku wykorzystuje się nowoczesną formę wyposażenia, nietypowy loftowy wystrój czy etniczne pamiątki, np. wazony w duchu chinoiserie.

Jasne meble i poduszki rozmywają wnętrze w odcieniach beżu.

Muzyka country

Czasami pojawia się nazwa „Amerykańska Prowansja”. Ale istota jest taka sama – to pragnienie podmiejskiego romansu. Kraj charakteryzuje się wykorzystaniem naturalnego drewna, kamienia, gliny. Tekstylia powinny być również naturalne, gładkie lub z tradycyjnym „rustykalnym” nadrukiem – drobne kwiatki, kropki, komórki. Ważne jest, aby we wnętrzu znajdował się kominek – kamienny lub ceglany.

Ta komoda nadaje się do pokoju w stylu wiejskim, a także do wnętrza w stylu kolonialnym.

Art Deco

Art Deco to trend w designie, który zakochał się w finansowej elicie pierwszej połowy XX wieku. Taka jest estetyka statków wycieczkowych, domów milionerów. Styl ten charakteryzuje się wykorzystaniem mahoniu i hebanu, kości słoniowej, srebra, mosiądzu, kryształu. Ściany zdobią witraże lub mozaiki, drogie tapety.

W stylu Art Deco wszystko jest luksusowe i genialne.

kolonialny projekt

Koloniści wyposażyli swoje domy w taki sam sposób, jak ich europejscy przodkowie, ale po ich zmianie. Nieodłączna w nim solidność pozostała z angielskich klasyków, a Amerykanie uzupełnili go dekoracją o lokalnym smaku. Elementy kolonialnego luksusu – żaluzje kratowe, rzeźbione parawany, łóżka z baldachimami.

Baldachim nad łóżkiem, okiennice w oknach i skrzynia w nogach łóżka to oznaki kolonialnego wnętrza.

Funkcjonalizm

Istotą funkcjonalizmu w projektowaniu jest podporządkowanie formy przedmiotu jego celowi. Estetyka w tym stylu schodzi na dalszy plan. Najważniejsze we wnętrzu jest wygoda. Ale taki „projekt bez upiększeń” okazał się bardzo niewygodny w swojej najczystszej postaci. Wykorzystywany jest fragmentarycznie, głównie w celu uczynienia mieszkania bardziej praktycznym.

READ
Jak wyczyścić i pozbyć się brudu i zapachów: 17 life hacków

Funkcjonalizm – praktyczność i zwięzłość

minimalizm

Dla niego najważniejsza jest zwięzłość form i klarowność kompozycji. Minimalistyczne wnętrze ma dużo przestrzeni, mało mebli i wystroju. Powierzchnie są płaskie, gładkie, bez wzoru. Ten kierunek harmonijnie łączy się z innymi, ponieważ ich nie „wykrzykuje”, ale służy jako niepozorne tło.

BTW. Nowoczesny minimalizm to niekoniecznie białe wnętrze bez twarzy. Ma miejsce na powierzchnie drewniane, naturalne tkaniny, lakoniczny wystrój. Ten kierunek staje się coraz bardziej „przytulny”, humanitarny, przez co nawiązuje do tradycyjnego amerykańskiego wzornictwa.

Drewniane meble dodają ciepła i komfortu minimalistycznemu wnętrzu.

Kolory i tekstury

Design to nie tylko formy, ale także pewne faktury i własna kolorystyka. Rozważmy je bardziej szczegółowo.

Podstawowe kolory

Tworząc klasyczną oprawę należy pamiętać, że główne kolory to beż, krem, żółtawy i brązowy.

W projektowaniu pomieszczeń często stosuje się kontrastujące kombinacje, które były aktualne przez cały czas – zarówno w latach 60. i 70., jak i teraz. Najczęstsze kombinacje kolorów:

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: