Aleksander Wasiliew: 8 zasad dobrego smaku

348_large

Nawet przestrzegając wszelkich możliwych zasad przyzwoitości, możemy wpaść w kłopoty na spotkaniu biznesowym czy kolacji. Co jest nie tak? Nie chodzi tu wcale o naszą ignorancję, ale o wszechstronność etykiety. Historyk mody Aleksander Wasiliew odpowiada na trudne pytania i opowiada, jak z godnością wyjść z nieprzyjemnych sytuacji.

Czy telefon jest odpowiedni przy stole?

Gadżety stały się integralną częścią naszego biznesu i codziennego życia. W środowisku pracy jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że telefon jest prawie tym samym uczestnikiem obiadu, co jego właściciel. Ale co zrobić, jeśli nawet na przyjacielskim spotkaniu Twój rozmówca nie wyjdzie ze smartfona na minutę? Otwarte proszenie o usunięcie sprzętu jest niegrzeczne.

Jest wyjście. Zapytaj rozmówcę: „Czy chcesz, aby nasza rozmowa odbyła się w środowisku poza pracą?” Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, kontynuuj: „W takim razie odłóżmy nasze telefony”.

Czy poprawiać błędy gramatyczne na czacie

Komunikatory i czaty to także nasza nowa rzeczywistość. Wszyscy jesteśmy na czatach roboczych, czatach komitetów macierzystych, kręgów, a nawet firmy zarządzającej w domu. Często widzimy śmieszne, a nawet przerażające błędy w korespondencji. Naprawić?

TAk! Ale tylko jeśli planujesz poważnie pokłócić się z rozmówcą. Jeśli związek jest kosztowny, bądź bardziej tolerancyjny dla innych.

Czy powinienem dać kopertę z pieniędzmi

Maestro Vasiliev jest pewien, że ten zwyczaj pochodzi z lat 90-tych. I odkupiła siebie. Okazało się, że pieniądze w kopertach są niegrzeczne i nietaktowne. Dziś nadal jest to nielegalne. Wyjątek: prośba o urodziny. Teraz lepiej wykonać ten gest uwagi przelewem bankowym, należy wskazać w nim cel „spłaty zadłużenia”.

Z kim iść na rocznicę?

Wszystko wydaje się proste. I rzeczywiście – jeśli zostałeś zaproszony ustnie, łatwo doprecyzować skład zaproszonych. Ale co, jeśli zaproszenie na przyjęcie przyszło pocztą i zawiera tylko twoje imię? Czy właściwe jest przyprowadzenie ze sobą męża lub przyjaciela? Etykieta jest w tym surowa: aby nie zawstydzić siebie i gospodarza wieczoru, lepiej wcześniej omówić telefonicznie dodatkowych gości.

Jak poznać gości

Czy wiesz, co może zepsuć najpiękniejszy wieczór i najpiękniejszą gospodynię? Nie ma butów na nogach! I nie mówimy tu o zużytych kapciach (mistrz proponuje je wyrzucić). Chociaż nikt nie nalega na wieczorowe buty. Zgrabne mokasyny lub wygodne chodaki są w porządku.

READ
Katya Gershuni mówiła o modnych rzeczach w 2023 roku

Zdejmowanie butów z gości to filistynizm. Świetnie, jeśli goście przyniosą ze sobą buty na zmianę. Jeśli jednak je zdjąłeś, to w zamian zaoferuj nie wysłużone szmaciane kapcie skradzione z Aeroflotu, ale kupione w przedsprzedaży eleganckie, identyczne mokasyny z ekoskóry. Przy suchej pogodzie ekspert pozwala gościom pozostać w butach.

Czy pokazać dom gościom

A potem wszystkich nowych osadników i gościnnych gospodarzy czeka nieoczekiwana niespodzianka. Etykieta nakazuje przyjmować gości wyłącznie w salonie. Pokazy sypialni, łazienek i innych „perełek” domu są zarezerwowane tylko dla muzeów. Szczególnie wytrwałym gościom można pokazać kilka pokoi, ale lepiej powierzyć to męskiej części rodziny.

Jak wymienić naczynie

Tutaj porozmawiamy o sytuacji, gdy na uroczystej kolacji podano talerz, z którym coś było nie tak. Na przykład mogłeś zauważyć włosy w jedzeniu lub nić z pieczeni. Jak mogę powiadomić właściciela? Odpowiedź brzmi nie. Przesuń włosy dyskretnie do krawędzi talerza. Jeśli jedzenie jest dla ciebie nieprzyjemne, odłóż zepsuty kawałek na bok, gdy gospodyni posprząta naczynia, zrozumie, co się stało.

Co nie ma miejsca przy stole

Albo o kulturze picia, która nie jest tak prosta, jak myśleliśmy. Najprostszą rzeczą jest, aby nigdy nie stawiać napojów w plastikowych butelkach i tetrapakach na serwowanym stole. Do karafki wlewaj soki, napoje owocowe i wodę, ale całkowicie wyklucz z menu lemoniady, jeśli nie masz imprezy dla dzieci.

Oto smutna historia dla ciebie. Zasady przyzwoitości zabraniają spożywania przy stole mocnych drinków i koktajli. Okazuje się, że ich miejsce jest w klubach, barach lub zamkniętych biurach, gdzie po kolacji zbierało się męskie towarzystwo.

Zobacz pełną wersję wywiadu z historykiem mody w filmie portalu edukacyjnego CLASS.

Etykieta obowiązuje nie tylko w domu i pracy, ale także na plaży! Podpowiadamy, jak się ubrać i rozebrać w granicach przyzwoitości.

Na całym świecie istnieją mniej lub bardziej jasne koncepcje dotyczące ubioru, ale na początku XXI wieku, kiedy wszystkie postulaty ubiegłego wieku mimowolnie poddają się rewizji, bardzo trudno jest określić, gdzie obszar zaczyna się nielegalna odzież.

Marka to przykrywka dla ludzi bez smaku

Dziś na przykład panie starają się ukryć brak wrodzonego smaku przed wścibskimi spojrzeniami za znaną marką. Kiedy widzą swoją niezdolność do stworzenia wizerunku, idą do butiku i kupują sobie torbę z napisem Dior lub D&G dużymi literami, naiwnie wierząc, że robiąc to ratują się. To oczywiście błąd. Wydaje mi się, że nie ma nic bardziej niesmacznego niż chodzenie z logo. Oczywiście, jeśli ci nie zapłacą. Za pieniądze nosiłbym markowe rzeczy, za darmo – nigdy. Uważa się, że bardziej przyzwoite jest rozpoznanie jakości lub modnej rzeczy po jej kroju, kolorze, tkaninie.

READ
Jak podkreślić godność postaci: 11 stylowych wskazówek od Aleksandra Wasiliewa

Odzież podróżna

Drugim najczęstszym błędem jest odzież podróżna. Czasem zaskakuje, gdy widzisz, jakie szpilki z kryształu górskiego i jakie ciemne okulary unosiły się na włosach jak staromodny kokosznik lub kitchka, w jakiej gipirze i koronce pasażerowie nocnych lotów odlatują z Paryża do Moskwy.

Wydawałoby się, po co ta cała maskarada i farba wojenna w samolocie? A ja ci odpowiem! A jeśli oligarcha lub, w najgorszym razie, po prostu deputowany do Dumy Państwowej, poleci na sąsiednim krześle, a ona, całodobowa wróżka, jest w pełni uzbrojona! Tutaj wszystko się wydarzy! Chęć zaistnienia w społeczeństwie, nie ze względu na wiedzę, profesjonalizm czy cechy duchowe, ale tylko ze względu na dane zewnętrzne, jest strasznym błędem współczesnej Rosji. Zwycięski atrakcyjny wygląd to często dużo młodości, dlatego rozpoczyna się długi proces odmładzania Botoxem i silikonem, ze wszystkimi karykaturalnymi konsekwencjami, które wszyscy znają. Przykładem tego są niektórzy z naszych prezenterów telewizyjnych, znane aktorki i śpiewający fryzjerzy.

Wybór kolorów

Jednym z głównych błędów stylistycznych współczesnej Rosjanki jest wybór kolorów ubrań. Mimo kaprysów wietrznej mody, skazanej na zapomnienie, jedyną twierdzą powinien pozostać własny styl. Wybierając schemat kolorów, zawsze staraj się opierać na naturze tych odcieni oczu, włosów, rumieńców lub ust. Te odcienie powinny rezonować z twoją garderobą i dodatkami.

dopasowana odzież

Pamiętaj, że pełna sylwetka wygląda śmiesznie w obcisłych ubraniach, a jeśli nie jesteś gotowy, aby wyglądać jak Mikojan, pakownia mięsa, nie noś nic dopasowanego do końca diety. W przeciwnym razie wybieraj luźne, lejące się elementy, które nie podkreślają sylwetki. Typowym błędem wielu korpulentnych kobiet jest próba za każdym razem zaciskania pasa. Jeśli twoja talia nie jest w dobrym stanie, lepiej ją udrapować.

Mniej znaczy więcej

Ogromnym błędem etykiety i błędem w smaku jest ilość noszonych ubrań, biżuterii i dodatków. Dobry ton w XXI wieku prosi, aby nigdy nie zapominać o zasadzie mniej znaczy więcej: czyli po ocenie siebie w lustrze, pani powinna od razu zrozumieć, co ująć, a nie dodać, za dużo. Na przykład moja współprowadząca program Fashion Sentence, Nadieżda Babkina, której garderoba w Ostankinie sąsiaduje z moją, zwykle prosi mnie, abym przyszła do niej przed kolejną strzelaniną. I swoim niskim głosem pyta, wskazując na wybraną biżuterię: „Sasza, dodać czy usunąć?” Prawie zawsze mówię: „Zdejmij to, Nadieżdo!” Na co otrzymuję niezmienne westchnienie żalu: „Och, żałuję, że cię nie zaprosiłem”.

READ
Podstawowy konstruktor garderoby-2: porady modowe od Aleksandra Rogowa

Jeśli masz za dużo biżuterii w ciągu dnia, to złe maniery. Wielokrotnie spotykałem się ze słynną Giną Lollobrigidą, właścicielką jednej z najlepszych kolekcji szmaragdów na świecie. Ale oczywiście nie powiesiła na sobie całej swojej biżuterii. A Rosjanki chcą wszystko pokazać. Zwłaszcza gdy wyjeżdżają za granicę. Dlatego często ofiarami kieszonkowców padają nasi rodacy, zwabieni blaskiem diamentów. Tymczasem diamentów nie można nosić do godziny 17:XNUMX, co jest uważane za złe maniery. Szanująca się dama nigdy nie będzie nosić diamentów rano, mogą to zrobić tylko ci, którzy nie są zaznajomieni z zasadami postępowania. Diamenty nie grają w świetle dziennym, ale tylko wieczorem, więc pozostają wyłącznie kamieniami wieczorowymi. Kolejną zasadą, o której dziś zupełnie zapomniano, jest to, że niezamężne dziewczyny nie noszą diamentów, noszą je dopiero po ślubie. Dziewczęta noszą kamienie półszlachetne, emalie, srebro i perły, a kamienie szlachetne – szafiry, rubiny, topazy, szmaragdy – rano noszą tylko mężatki, a wieczorem diamenty. Ale kto to teraz pamięta?

Obraz zaczyna się od lnu

Opowiem jeszcze o jednym z moich spostrzeżeń. Będąc przez 7 lat w fotelu sędziowskim w programie Fashion Sentence zauważyłem, że nasze kobiety popełniają błędy nawet w doborze bielizny, a tymczasem źle dobrana bielizna potrafi zrujnować nawet najdoskonalszą figurę. Podczas pokazu mody w zestawach, które wybrała dla siebie bohaterka programu, dostrzegam wszystkie szczegóły budowy jej ciała, nie tylko wszystkie zalety, ale i wady. Biustonosz, który nie trzyma kształtu, prążki bielizny prześwitujące przez koszulkę wcinającą się w plecy, lekko obwisła sylwetka, którą można by zebrać bielizną korygującą.

Styl biznesowy

Dość często popełniane są błędy w tzw. stylu biznesowym. Winne są temu zwłaszcza sekretarki. Kiedyś zrobiłem przelew w dużym syberyjskim mieście w drodze z Władywostoku do Moskwy i na lotnisku wszedłem do centrum biznesowego, żeby sprawdzić pocztę. Przywitała mnie blondynka w koktajlowej sukience z czarnej gipiury i czarnych satynowych czółenkach na szpilkach. Była ósma rano. Pora dnia i miejsce pracy odgrywają dużą rolę w wyborze toalety. Należy pamiętać, że otwierając nogawki, należy schować dekolt do lepszych czasów, aby uniknąć wulgaryzmów lub odwrotnie. Kwestia etykiety jest tutaj bardzo dotkliwa. Oczywiście dziewczyny i urzędnicy są wolni – pokusy i cudzołóstwo na każdym kroku, ale to wstyd dla państwa!

READ
8 stylowych wskazówek od modelki Olivia Palermo

Podczas Paryskiego Tygodnia Mody w Dijon z moją objazdową szkołą śledziłam wszystkie pokazy przez internet i mogę powiedzieć, że Alber Elbaz, który tworzy dla Lanvin, stał się moim ulubionym. Z czystym sumieniem mogę polecić kilka zdjęć z jego wiosenno-letniej kolekcji jako przykład idealnego stylu biznesowego dla kobiet, które pracują w biurze, a jednocześnie podążają za modą. Jako alternatywę dla strojów urzędniczych Elbaz proponuje surowy czarno-biały look, rozrzedzony zwiewnymi rękawami na białych koszulach, plisowaną wstawkę na ołówkowej spódnicy, minispódniczkę połączoną ze spodniami z zakładkami, surowe brzegi na misternie skrojonym topie. Wybierając takie zestawy do biura, zostawisz owce żywe i nakarmisz wilki, czyli nie naruszysz dress code’u i zachowasz swoją indywidualność.

Żony Rublowa

Kiedyś, podczas jednej z moich podróży do Paryża w ramach wizyty w szkole, zabrałem moich uczniów na Rue Saint-Denis, gdzie są hetery, w wielu zewnętrznych oznakowaniach odzieży i w liczbie operacji plastycznych, mocno przypominających Rublowa. żony. Kiedy moi uczniowie przechodzą obok nich, zadają jedno pytanie: „Słuchaj, dlaczego wyglądają jak my?”. Nie, moi drodzy, oni nie wyglądają jak wy, ale wyglądacie jak oni. I dopiero gdy do nich dotrze, zaczynają się zmieniać. Ciekawa lekcja, prawda? To terapia szokowa, ale działa na nich!

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: