9 zasad, które pomogą storczykowi kwitnąć przez cały rok

Patrząc na kwitnącą orchideę, serce zatrzymuje się z zachwytu nawet wśród osób, które są całkowicie obojętne na rośliny domowe. Jest to jednak dość kapryśne piękno, które wymaga szczególnej troski. Dlatego doświadczeni hodowcy kwiatów opracowali 9 złotych zasad, które pomogą Ci wyhodować wspaniałą roślinę. Trzymając się ich, cieszę się kwiatami orchidei przez cały rok.

1. Zapytaj o wiek kwiatu

Jeśli kupisz w sklepie orchideę, która nie kwitnie, zapytaj sprzedawcę, ile ma lat: być może nie osiągnęła wieku, w którym kwitnie. W różnych typach storczyków waha się od 1,5 do 3 lat. Możesz samodzielnie dowiedzieć się, czy roślina jest wystarczająco dojrzała: w tym celu musisz policzyć pędy. Dorosła roślina powinna mieć od 5 do 8 pędów.

Jeśli kwiaty pojawią się na storczykach wcześniej niż w tym okresie, nie należy się tym cieszyć. Zbyt młoda roślina nie ma wystarczającej siły, aby zregenerować się po kwitnieniu i może obumrzeć.

2. Nie przestawiaj doniczki z orchideą z miejsca na miejsce

Wielu miłośników tych kwiatów uważa, że ​​dla orchidei zmiana miejsca może być prawdziwym stresem. Eksperci potwierdzają, że ten kwiat rzeczywiście reaguje na lokalizację, zwłaszcza jeśli chodzi o oświetlenie. Dlatego, gdy musisz przestawić roślinę, spróbuj zainstalować ją w stosunku do źródła światła po tej samej stronie, co poprzednio.

Staraj się nie ruszać kwiatka podczas podlewania. Każdy ruch może negatywnie wpłynąć na wzrost storczyka, zwłaszcza gdy pojawia się już łodyga z pąkami.

3. Dokładnie obejrzyj korzenie

Wiadomo, że korzenie storczyków są aktywnie zaangażowane w proces fotosyntezy, dlatego konieczne jest zapewnienie im wystarczającej ilości światła. Ponieważ nie zaleca się zmiany lokalizacji rośliny, zadbaj o korzenie natychmiast po zdobyciu kwiatu. Na przykład plastikowe przezroczyste pojemniki z otworami drenażowymi są bardziej odpowiednie dla tych kapryśnych piękności niż ceramicznych garnków.

Kwiatów tych nie należy sadzić w doniczkach z rowkowaną powierzchnią, ponieważ korzenie storczyków mają tendencję do przyklejania się do takich powierzchni. Sprawdź również, czy pojemnik nie ma ostrych krawędzi, które mogłyby uszkodzić korzenie.

4. Oświetlenie ma znaczenie

Światło słoneczne jest bardzo ważne dla kwitnienia storczyków. Odmówią kwitnienia, jeśli nie będzie wystarczającej ilości naturalnego światła. W okresie jesienno-zimowym, gdy liczba godzin dziennych jest coraz mniejsza, kwiaty potrzebują dodatkowego oświetlenia. Obecnie opracowano specjalne lampy dla roślin, które zapewniają jasne światło bez wysuszania powietrza wokół kwiatów.

READ
12 stylowych pomysłów na projektowanie ścian w salonie

5. Utrzymuj odpowiednią temperaturę!

W przypadku niektórych rodzajów storczyków niewielka różnica temperatur między nocą a dniem jest katalizatorem kwitnienia. Aby storczyk zakwitł, temperatura w nocy musi być o 4-6°C niższa niż w ciągu dnia. Stworzenie takich warunków przez cały rok jest dość trudne.

Od późnej wiosny do wczesnej jesieni storczyki można umieszczać na ulicy, gdzie problem ten rozwiązuje się w sposób naturalny. W okresie jesienno-zimowym, kiedy rośliny są w domu, pomieszczenia, w których stoją storczyki, muszą być dobrze wentylowane. Rośliny należy jednak chronić przed przeciągami.

6. Jakie powinno być podlewanie?

Orchidea wymaga podlewania tylko wtedy, gdy gleba jest całkowicie sucha. Pomoże to zapobiec gniciu korzeni. Takie wymagania dotyczą zarówno roślin ozimych, jak i letnich, dorosłych i młodych. To prawda, są pewne wyjątki.

Po kwitnieniu należy zmniejszyć podlewanie. W warunkach naturalnych storczyki po kwitnieniu wyrzucają nasiona, które są rozrzucane przez podmuchy wiatru na kilka kilometrów. Proces ten jest możliwy tylko w okresach suszy. Dlatego ważne jest, aby warunki trzymania storczyków w domu były jak najbardziej zbliżone do naturalnych. Tylko w tym przypadku rośliny zachwycą Cię pięknym i częstym kwitnieniem.

Przed i podczas kwitnienia storczyk wymaga intensywniejszego podlewania. Następnie roślina jest podlewana raz na dwa tygodnie. Podczas podlewania staraj się nie dostawać wody na liście.

7. Poziom wilgotności powietrza

Kolejny ważny czynnik. W pomieszczeniu z nadmiernie suchym powietrzem roślina może przestać rosnąć lub jej pąki wyschną i odpadną. Aby zwiększyć wilgotność w pomieszczeniu, możesz postawić obok rośliny szeroki pojemnik z wodą. W sezonie grzewczym storczyki należy spryskiwać. Optymalna wilgotność dla storczyków wynosi 60% lub więcej.

8. Dodatkowe nawożenie

Do nawożenia tych roślin stosuje się mieszanki na bazie potasu i fosforu, ponieważ te pierwiastki stymulują tworzenie pąków. Ponadto takie nawozy pomagają uzyskać zdrowe i mocne kwiaty. Nie daj się ponieść nawozom azotowym: ten pierwiastek spowalnia rozwój łodyg.

9. Terapia szokowa

W niektórych przypadkach, gdy hodowca spełnił wszystkie warunki, łodyga uparcie nie chce kwitnąć. Czasami wynika to z faktu, że roślina nie osiągnęła wymaganego wieku. W tym przypadku roślina kieruje siły w celu zwiększenia zielonej masy.

READ
18 rzeczy, które robisz źle od lat

Aby w tym przypadku pobudzić kwitnienie, zaleca się trochę wstrząsnąć storczykiem: ograniczyć podlewanie na jakiś czas lub przenieść kwiat do chłodniejszego pomieszczenia.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: