9 sposobów na ograniczenie marnowania żywności

Czy wiesz, że co roku jedna trzecia produkowanej do spożycia żywności jest marnowana? (źródło) Jest to 1,3 miliarda ton, a większość z nich to warzywa i owoce.

Odpady spożywcze to gorący temat w naszym domu. Bardzo rzadko wyrzucamy jedzenie, ponieważ a) kupujemy drogie produkty (ekologiczne i alternatywne), b) mamy dużą rodzinę (czworo dzieci), c) są inne rzeczy, które można zrobić z nadmiarem jedzenia.

Jeśli narzekasz, ile jedzenia marnujesz każdego tygodnia, oto kilka pomysłów, jak ograniczyć marnowanie żywności.

Zastosuj małe porcje

Naszym dzieciom dajemy małe porcje, bo nigdy nie wiemy, które danie zjedzą z apetytem i poproszą o więcej, a które po prostu odmówią. Bezpieczniej jest dla nas nałożyć małą porcję, a następnie dać im drugą porcję, jeśli nadal są głodni.

Zachowaj resztki

Dzieci słyną z tego, że nie kończą jedzenia. Nie podoba mi się pomysł zmuszania ich do skończenia talerza, jeśli mówią, że nie są głodni. Zamiast tego mówimy im, że wszystko jest w porządku, nie muszą kończyć posiłków, ale zachowamy resztki na następny lunch lub kolację.

Jeśli kupujesz lub uprawiasz żywność luzem i nie możesz jej zużyć wystarczająco szybko, istnieją inne sposoby na ograniczenie marnotrawienia żywności. Zamrażanie, konserwowanie, solenie i suszenie to świetne sposoby na konserwowanie żywności, dzięki czemu można mniej marnować i nadal uzupełniać zamrażarkę lub spiżarnię.

Zrób uniwersalną zupę lub gulasz

Kiedy dostaję dodatkowe warzywa lub zdaję sobie sprawę, że mam resztki w lodówce, najłatwiejszym sposobem ich użycia bez wydawania zbyt wielu pieniędzy jest zrobienie wszechstronnej zupy. Dodaj warzywa, rosół, mięso i przyprawy, a otrzymasz wszechstronne danie. Jeśli nie ufasz swoim umiejętnościom gotowania na tyle, by przygotować zupę, przeszukaj Pinterest pod kątem posiadanych składników, a gwarantuję, że znajdziesz przepis odpowiedni dla siebie.

Zrób domowy bulion

Jeśli masz mirepoix (marchew, cebula, seler) możesz zrobić dowolny domowy bulion. Rosół warzywny jest najłatwiejszy, ale jeśli masz resztki mięsa, takie jak kurczak lub indyk, po prostu wrzuć je z mirepoix i gotuj jeszcze dłużej, aby uzyskać super zdrowy bulion z kości. Często robię bulion na kuchence, ale możesz też zrobić go w garnku błyskawicznym, aby przyspieszyć proces.

READ
18 rzeczy, które robisz źle od lat

Podsmaż warzywa

Jeśli warzywa zbyt szybko stają się miękkie, zamiast je wyrzucać, spróbuj je upiec. Pieczone warzywa nie tylko dają mnóstwo smaku, ale także sprawiają, że są bardziej chrupiące. Dopraw je olejem i podstawowymi przyprawami, takimi jak sól, pieprz i czosnek w proszku.

Zrób smoothie

Jeśli masz przejrzałe owoce, smoothie to świetny pomysł. Kiedy mam kilka brązowych bananów jednocześnie, obieram je, kroję na pół i zamrażam w zamrażarce. Potem wyjmuję jedną z nich za każdym razem, gdy chcę zrobić smoothie.

Upiec deser

Przejrzałe owoce idealnie nadają się również do wypieku deserów. Od chleba bananowego po czekoladowy chleb z cukinii i kolby owocowe — oto idealny przepis na Twoje przejrzałe owoce.

Wybierz odpowiednie miejsce do przechowywania

Sposób przechowywania żywności odgrywa dużą rolę w jej trwałości. Używaj hermetycznych pojemników do przechowywania żywności w spiżarni lub na półce, nieprzezroczystych, oddychających pojemników do przechowywania ziemniaków i cebuli oraz pojemników do przechowywania owoców i warzyw, jeśli szuflady lodówki nie pozwalają na przechowywanie wystarczającej ilości żywności.

Zaplanuj swoje posiłki

Planowanie posiłków na cały tydzień pozwoli nie tylko zaoszczędzić pieniądze i czas, ale także pomoże kupić dokładnie taką ilość jedzenia, jakiej potrzebujesz i ustalić priorytety w przygotowaniu posiłków. Zaplanuj użycie świeżych warzyw na początku tygodnia, aby się nie zepsuły, i odłóż na bok składniki, które można przechowywać na półkach na później w tygodniu. .

gotować jedzenie

Po zaplanowaniu posiłków możesz rozpocząć tydzień od krojenia warzyw, zbierania lub gotowania mięsa z wyprzedzeniem. Pozwoli to skrócić czas spędzany na przygotowywaniu kolacji każdego wieczoru i pomoże uniknąć marnowania jedzenia schowanego z tyłu lodówki.

Jeśli żywność nie nadaje się już do użytku, zawsze możesz ją kompostować. W naszym ostatnim domu mieliśmy dużą stertę kompostu, na której wrzucaliśmy wszystkie resztki jedzenia. A biorąc pod uwagę, że większość potraw gotuję od podstaw, mamy sporo resztek. Wszystkie skórki, rdzenie, skórki i nasiona trafiły na ten stos, a my wykorzystaliśmy jego błoto do uprawy naszych pomidorów. Nawet jeśli nie masz miejsca lub ochoty na kupę kompostu na swoim podwórku, możesz kompostować w kubku na podwórku (jest mniejszy i schludniejszy) lub w małym pojemniku, który pozostaje w kuchni.

READ
Jest zbawienie! 19 sekretów, które pomogą w najbardziej nieoczekiwanych sytuacjach

Nakarm zwierzęta domowe lub zwierzęta

Nie mamy zwierząt, ale wiele osób karmi swoje zwierzęta domowe lub zwierzęta na swojej posesji odpadkami ze stołu, aby uniknąć marnowania żywności, a także zaoszczędzić na karmie dla zwierząt.

Gotuj luzem

Jeśli masz wiele produktów, które martwisz się, że się zepsują, poświęć kilka godzin w ciągu jednego dnia na gotowanie ich wszystkich. Często robię dwie zapiekanki i zamrażam jedną zapiekankę na wieczór. Gotowanie w dużych ilościach nie tylko ogranicza marnowanie żywności, ale także pozwala efektywniej wykorzystać Twój czas.

Użyj resztek jedzenia na lunch

W naszym domu resztki jedzenia są jak złoto. Ułatwiają mi zjedzenie obiadu, kiedy cały dzień jestem w domu i ułatwiają wysłanie męża do pracy z czymś pożytecznym.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: