9 błędów popełnianych podczas projektowania kuchni, które będą powodować dyskomfort i konieczność ciągłego sprzątania

Najwygodniejszym miejscem w mieszkaniu jest oczywiście kuchnia. Spędzamy tu dużo czasu, więc powinno być wygodne i wielofunkcyjne. Jednak nieoczywiste błędy w planowaniu kuchni mogą prowadzić do ciągłego dyskomfortu. Czy zdecydowałeś się postawić piec tuż obok lodówki i położyć laminat na podłodze? To ten artykuł jest dla ciebie.

Jesteśmy w DODAJ MNIE zebrał najczęstsze błędy, a także przygotował przydatne wskazówki, które przydadzą się każdemu, kto chce stworzyć idealną kuchnię (lub nieco zmienić swoją starą).

1. Sprzęt na niewłaściwej wysokości

Nie umieszczaj urządzeń kuchennych zbyt wysoko lub nisko. Skoncentruj się na swoim wzroście, najlepiej na wysokości pasa. Na przykład, lepiej ustawić piekarnik na większej wysokości od podłogi niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni. W takim przypadku nie musisz cały czas się schylać, aby go otworzyć.

2. Ciężkie szafki na lekkich ścianach

Przed zawieszeniem półek i szafek należy sprawdzić niezawodność ściany. Systemy magazynowe można umieszczać tylko na ścianie nośnej. Cienka przegroda z płyt kartonowo-gipsowych nie utrzyma ciężaru, więc najlepiej nie ryzykować. Jeśli nie ma wyboru, warto zamontować na takich ścianach specjalne wsporniki (części osadzone) do mocowania szafek.

3. Zlew o „nieregularnym” kształcie

Warto wziąć odpowiedzialność za wybór zlewu. Nie goń za pięknem, najważniejsza jest praktyczność. Jeśli zawsze lubiłeś okrągłe, nie powinieneś instalować kwadratowego, ponieważ będzie cię to ciągle denerwować. Zlew do kuchni musi być pojemny i wytrzymać wysokie temperatury. Ważne jest również, aby wybrać wygodną głębokość: według ekspertów 160–200 mm jest optymalne i wygodne.

4. Niewykorzystane rogi

W każdej kuchni są narożniki. W małym pomieszczeniu, w którym trzeba wykorzystać każdy centymetr, należy wziąć pod uwagę puste narożniki. Obrotowa karuzela w szafce narożnej to idealny zamiennik niewygodnych szuflad. Drzwi harmonijkowe są nieco droższe, ale są niezbędne: możesz wykorzystać całą przestrzeń wewnątrz, uwalniając w ten sposób widoczne powierzchnie.

Szuflady narożne lub ukośne to kolejna świetna alternatywa dla nieużywanych miejsc do przechowywania. Możesz tam nawet postawić kuchenkę lub zlew, ale nie zapomnij o dobrym oświetleniu.

5. Dodatkowe szwy na fartuchu kuchennym

Wiele osób lubi szklany fartuch w kuchni, naprawdę wygląda spektakularnie. Pod szkłem możesz umieścić dowolną piękną tapetę. Warto jednak pamiętać, że osiągnięcie absolutnej szczelności nie będzie możliwe, więc za szybą zacznie gromadzić się kurz i brud. Rozwody pojawią się z powodu gotowania. A chęć zaoszczędzenia pieniędzy i zakupu zwykłego szkła spowoduje pęknięcia i odpryski. W rezultacie kuchnia będzie wyglądać niechlujnie i brzydko.

  • Jeśli nadal chcesz używać szkła, zamów jedną długą taflę szkła, a nie kilka krótkich, łączonych na styk.
  • Najbardziej niezawodny i trwały fartuch wykonany jest ze szkła hartowanego, nie skąpi na materiale.
READ
Ukryte miejsce do przechowywania w domu: 13 przemyślanych rozwiązań

6. Za mało światła

Oświetlenie w kuchni jest bardzo ważne. Jasne kuchnie wydają się wizualnie bardziej oświetlone, jednak jeśli wolisz ciemne szafki lub ściany, pamiętaj o liczbie urządzeń. Powinieneś wykonać kilka poziomów oświetlenia w kuchni: główne światło z góry; światło skierowane na obszar pracy; oświetlenie i piękna lampa nad stołem jadalnym (jeśli istnieje).

Ważne jest również, aby rozmieścić przełączniki i gniazda w wygodny dla siebie sposób. W każdym razie im więcej światła w kuchni, tym wygodniej się gotuje i tym przyjemniej się w niej przebywa.

7. Brak cokołu

Jeśli chcesz zrobić piękne nogi przy szufladach, a nie obcinać dno, powinieneś o tym pomyśleć. Doprowadzi to do konieczności ciągłego czyszczenia, gromadzenia się kurzu i przedmiotów toczonych w odległy kąt. Dlatego lepiej zamówić cokół do kuchni – jest to drążek przymocowany do nóg zestawu słuchawkowego.

Pełni kilka ważnych funkcji: zamyka przestrzeń pod szafkami przed kurzem i drobnymi śmieciami, poza tym z jego pomocą kuchnia wygląda o wiele bardziej schludnie. Jego standardowa wysokość to 10–15 cm.

8. Brak stref buforowych na blacie

Strefy buforowe to niezbędne obszary powierzchni roboczej pomiędzy lodówką, zlewem i kuchenką. W końcu najpierw trzeba wyjąć jedzenie z lodówki i położyć je na blacie, a następnie umyć i dopiero potem ugotować na kuchence.

Ponadto kuchenka i piekarnik nie powinny być instalowane w pobliżu lodówki: szybko się zepsują. Po podgrzaniu z wysokich temperatur lodówka będzie działać maksymalnie, starając się utrzymać zimno, w wyniku czego zawiedzie. Wymagana jest odległość co najmniej 400 mm między piecem a zlewem, aby wokół pieca nie było nadmiernej wilgoci.

9. Zła podłoga w kuchni

Pomimo popularności laminatu, nie należy umieszczać go w kuchni, ponieważ prędzej czy później może pęcznieć od wilgoci, a chodzeniu po nim towarzyszy stukot i głośny huk. Całkowicie wyłożona kafelkami podłoga nie zapewni poczucia komfortu: Twoje stopy będą zawsze zimne, a przypadkowo upuszczone naczynia mogą pozostawić odpryski lub pęknąć.

Dlatego chyba najlepszym rozwiązaniem byłoby połączenie płytek i parkietu z termodrewna. Płytki należy układać bezpośrednio przy blacie roboczym, a drewnianą podłogę w części jadalnej.

Czy spotkałeś się z takimi błędami podczas planowania kuchni? Co jeszcze dodałbyś do listy?

READ
6 wad małych przestrzeni i jak je rozwiązać

Dla wielu osób kuchnia jest najwygodniejszym miejscem w domu. Spędza się w nim dużo czasu. Na tej podstawie powinien być wygodny, komfortowy i wielofunkcyjny. Jednak nieprzemyślane działania w planowaniu i projektowaniu tej części domu mogą powodować ciągły dyskomfort.

Mój znajomy projektant przygotował zestawienie najczęstszych błędów, a także zestawienie pomocnych wskazówek, które przydadzą się wielu osobom zmagającym się z brakiem komfortu, wiecznym chaosem i brakiem wolnego miejsca w kuchni.

Za mało miejsca na biurku lub w ogóle go nie ma

Dla dobrej funkcjonalności w kuchni niezbędne są przestronne powierzchnie robocze. Na początek musisz mieć miejsce na jedzenie wyjęte z lodówki. Następnie trzeba je umyć i wreszcie zacząć gotować.

Ponadto kuchenka i piekarnik nie powinny być ciasno przymocowane do lodówki: zaszkodzi to. Będzie się nagrzewał z powodu wysokich temperatur i pracował na maksa, starając się utrzymać zimno. W rezultacie nie będzie działał przez długi czas. Piec i zlew również powinny znajdować się w pewnej odległości. Powinien mieć co najmniej 40 cm, aby w pobliżu piekarnika nie było wysokiej wilgotności.

Urządzenia kuchenne zajmują niewłaściwą wysokość

Zdaniem ekspertów sprzętów kuchennych nie należy umieszczać w miejscach, które są zbyt wysokie lub odwrotnie. Skoncentruj się na swoim wzroście. Najlepsza wysokość jest na poziomie talii.

Na przykład lepiej jest zainstalować piekarnik nieco wyżej od podłogi, chociaż wielu może uznać to za absurd. Ale jeśli zainstalujesz go w ten sposób, nie będziesz się wyginać za każdym razem, gdy go otworzysz.

Ciężkie szafki i półki na ścianach

Przed zainstalowaniem półek i szafek w kuchni eksperci zalecają sprawdzenie bezpieczeństwa ścian. Przedmioty do przechowywania różnych artykułów kuchennych i płatków śniadaniowych można umieszczać tylko na ścianie głównej. Jeśli jest wykonany z płyt kartonowo-gipsowych, po prostu nie wytrzyma ciężaru półek i wszystko się zawali.

Eksperci twierdzą, że jeśli nie ma innego wyboru miejsca, konieczne jest zainstalowanie na tej ścianie specjalnych wsporników, które bezpiecznie utrzymają szafki i półki.

Nieregularny zlew

Przy wyborze zlewu należy wziąć pod uwagę wygodę. Nie goń za pięknem. Przede wszystkim potrzebujesz jego praktyczności. Ale jeśli zawsze lubiłeś owale, nie powinieneś instalować kwadratu, ponieważ będzie ci to stale przeszkadzać.

READ
Pozbądź się tych rzeczy w domu jak najszybciej.

Zlewozmywak musi być pojemny i wytrzymać wysokie temperatury. Ważne jest również, aby wybrać odpowiednią głębokość: według ekspertów 160-200 mm jest optymalne i wygodne.

Nieużywane narożniki

Każda kuchnia ma swoje niewykorzystane zakamarki. W małej, w której trzeba wykorzystać każdy centymetr, ważne jest, aby dokładnie przemyśleć puste rogi.

Szafka z obrotowymi tacami w rogu to idealny zamiennik niewygodnych szuflad. Drzwi harmonijkowe są nieco droższe, ale z pewnością są bardzo dobre: ​​możesz wykorzystać całą przestrzeń wewnętrzną bez wyjątku.

Szklane panele kuchenne

Wiele osób uwielbia szklane panele w kuchni. Wyglądają naprawdę spektakularnie. Warto jednak pamiętać, że nie uda się osiągnąć pełnej szczelności. Efektem ubocznym będzie kurz i brud gromadzący się za panelem. Podczas gotowania odparowują plamy oleju i różne tłuszcze. W efekcie na powierzchni paneli pojawią się plamy.

Chęć zaoszczędzenia pieniędzy poprzez zakup zwykłego szkła doprowadzi do pojawienia się pęknięć i fragmentów. Wszystkie te czynniki negatywnie wpłyną na kuchnię, która będzie wyglądać brudno i brzydko. Jeśli nadal chcesz używać szkła, zamów długi panel zamiast kilku krótkich. Najbezpieczniejszym i najtrwalszym panelem jest produkt wykonany ze specjalnego szkła.

Złe światło

Odpowiednia ilość światła w kuchni jest niezwykle ważna. Jaśniejsze pokoje wydają się lepsze. Jeśli jednak wolisz mieć ciemne półki, szafki i ściany, zdecydowanie musisz wziąć pod uwagę ilość opraw oświetleniowych.

Eksperci zalecają wykonanie kilku poziomów oświetlenia w kuchni: głównej lampy pod sufitem, źródła światła oświetlającego miejsce pracy oraz lampy na stole. Ważne jest również umieszczenie przełączników i wtyczek w dogodnych miejscach.

Otwarta przestrzeń pod meblami kuchennymi

Jeśli przyszło Ci do głowy zaaranżować meble z pięknymi nóżkami bez zamykania przestrzeni pod nimi, nigdy nie jest za późno na dokładne przemyślenie. Pamiętaj, że zmusi cię to do ciągłego czyszczenia podłogi pod meblami, ponieważ gromadzi się tam kurz i inne przedmioty.

Dlatego lepiej zamówić kilka listew przypodłogowych do kuchni. Są przymocowane do nóg i zamykają szczeliny pod meblami. Teraz okruchy i kurz nie mogą się tam dostać. Ponadto Twoja kuchnia będzie wyglądać o wiele schludniej.

Nieodpowiednia podłoga w kuchni

Bez względu na to, jak popularna jest podłoga laminowana, nie należy umieszczać jej w kuchni. Z powodu wilgoci prędzej czy później puchnie. Chodzeniu po niej towarzyszyć będzie irytujący hałas. Z drugiej strony podłoga w kuchni w całości wyłożona kafelkami nie stworzy przytulnego wrażenia. Stopy zawsze będą zimne, a przypadkowo upuszczone naczynia mogą pęknąć lub pozostawić pęknięcia na podłodze.

READ
16 dzieci, których rodzice wykazali się niespotykaną pomysłowością!

Eksperci uważają, że najlepsza podłoga w kuchni to połączenie płytek z drewnem modyfikowanym termicznie i parkietem. Płytki należy układać bezpośrednio przy blacie roboczym, a drewnianą podłogę w części jadalnej.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: