8 zasad etykiety, bez których droga do przyzwoitego społeczeństwa jest dla Ciebie zamknięta

Czy można użyć wykałaczki przy stole, gdzie położyć torbę, gdy przyjdziesz do restauracji, jak prawidłowo dokończyć zupę, czy musisz przywitać się z sąsiadami na werandzie, jeśli nie znasz ich po widok? AiF.ru dokonał wyboru przydatnych zasad etykiety, które pomogą ci właściwie zachowywać się w różnych sytuacjach życiowych.

1. Kiedy wchodzisz do restauracji i widzisz na talerzu serwetkę, nie kładź jej od razu na kolanach. Najpierw złóż zamówienie. Następnie możesz spokojnie przystąpić do napojów i dopiero gdy kelner poda Ci pierwsze danie, złóż serwetkę na pół, a następnie połóż ją na kolanach zagięciem do siebie. Ten mały kawałek materiału robi tylko trzy rzeczy: chroni ubranie przed kapaniem i okruchami, można nim wycierać brudne palce, a także osusza usta przed wypiciem ze szklanki. Kiedy skończysz jeść, zdejmij serwetkę z kolan i zostaw ją po lewej stronie talerza.

2. Jeśli skończysz jeść zupę, lepiej zrobić to odchylając talerz od siebie, aby przypadkowo się nie pobrudzić i nie pobrudzić osób siedzących obok.

3. Jeśli podczas posiłku coś utknęło Ci w zębach, a na stole leżą wykałaczki, nie spiesz się, aby otworzyć usta i usunąć stamtąd zablokowane jedzenie. Takie rzeczy powinno się robić tylko w toalecie. Jak jednak i inne procedury: przyjmowanie tabletek, czesanie włosów, stosowanie kropli do oczu, używanie szminki itp.

4. Gdy na dworze pada deszcz i niesprzyjająca pogoda, biuro z reguły zamienia się w miejsce do suszenia mokrych parasoli. Ale suszenie akcesorium w stanie otwartym w pracy lub na imprezie to zła forma. Te rzeczy można zrobić tylko w domu. We wszystkich innych miejscach powinieneś użyć specjalnego stojaka lub po prostu powiesić parasol.

5. Powinieneś chodzić tylko na swoje miejsca w teatrze naprzeciwko ludzi, którzy już siedzą. Jednocześnie pani musi podążać za panem, bo to on przeprasza za spowodowane niedogodności.

6. Jeśli podczas wizyty w restauracji szef kelnera towarzyszy Ci przy stoliku, powinieneś iść w następującej kolejności: szef kelnera, pani, mężczyzna. Kiedy kierownik jest nieobecny, lepiej, żeby mężczyzna wszedł do sali pierwszy, a dopiero potem jego towarzysz.

READ
Sens życia Znaki zodiaku

7. Jeśli podczas spaceru lub w jakimś miejscu publicznym twój towarzysz (towarzysz) przywitał się z nieznajomym, ty również powinieneś się z nim przywitać.

8. Szlafrok, który wiele Rosjanek uwielbia nosić w domu, ku ich przerażeniu, nie jest domowym noszeniem w pełnym tego słowa znaczeniu. Przede wszystkim przeznaczony jest do sypialni i łazienki. Spotkanie z gośćmi lub innymi osobami jest niedopuszczalne.

9 . Dziś wielu z nas mieszka w wieżowcach, więc niewiele osób zna nie tylko wszystkich mieszkańców domu, ale czasem nawet sąsiadów na miejscu. Jednak zgodnie z zasadami etykiety, będąc w obrębie wejścia, należy przywitać się z sąsiadami. Na ulicy masz prawo tego nie robić, chociaż jeśli znasz osobę z widzenia, lepiej się z nią przywitać.

10. Przychodząc do restauracji, wiele kobiet dosłownie nie może rozstać się z torebką – nawet siadając przy stole, kładą ją na kolanach, aw najlepszym razie obok siebie na krześle. Jest to jednak błędne. Jeśli dodatek damski jest mały, najlepiej położyć go bezpośrednio na stole. Wielkogabarytową torbę należy zawiesić na oparciu krzesła, postawić na podłodze lub na specjalnie do tego przeznaczonym krześle.

11. Obowiązuje jedna zasada dla każdego rodzaju lokalu: napiwek wynosi 10% kwoty zamówienia. Ale „na herbatę” nie zostawiają drobiazgu w portfelu, a tym bardziej zmięte banknoty – to przejaw braku szacunku dla kelnera.

18 zasad etykiety, które każdy powinien znać

18 zasad etykiety, które każdy powinien znać

1. Nigdy nie przychodź na wizytę bez wezwania. Jeśli jesteś niezapowiedziana, możesz sobie pozwolić na to, by być w szlafroku i lokówkach. Pewna Brytyjka powiedziała, że ​​gdy pojawiali się intruzi, zawsze zakładała buty, kapelusz i brała parasol. Jeśli ktoś jest dla niej miły, zawoła: „Och, jakie szczęście, właśnie przyszedłem!” Jeśli nieprzyjemne: „Och, jaka szkoda, muszę wyjść”.

2. Parasol nigdy nie wysycha w stanie rozłożonym – ani w biurze, ani na przyjęciu.
Należy go złożyć i umieścić na specjalnym stojaku lub zawiesić.

3. Torby nie wolno kłaść na kolanach ani na krześle.
Małą elegancką kopertówkę można położyć na stole, nieporęczną torebkę powiesić na oparciu krzesła lub położyć na podłodze, jeśli nie ma specjalnego krzesełka do karmienia (takie często oferowane są w restauracjach). Teczka leży na podłodze.

READ
6 odpowiedzi na najbardziej nieoczekiwane pytania

4. Torby celofanowe są akceptowane tylko po powrocie z supermarketu, a także papierowe torby firmowe z butików.
Noszenie ich ze sobą później jako torby jest wieśniakiem.

5. Mężczyzna nigdy nie nosi damskiej torebki.
I bierze kobiecy płaszcz tylko po to, by zanieść go do szatni.

18 zasad etykiety, które każdy powinien znać

6. Ubrania domowe to spodnie i sweter, które są wygodne, ale mają przyzwoity wygląd. Szlafrok i piżama są zaprojektowane tak, aby rano dostać się do łazienki, a wieczorem z łazienki do sypialni.

7. Od momentu, gdy dziecko zadomowi się w osobnym pokoju, przyzwyczajaj się do pukania przy wchodzeniu do niego. Następnie zrobi to samo przed wejściem do twojej sypialni.

8. Kobieta może nosić kapelusz i rękawiczki w pomieszczeniu, ale nie kapelusz i rękawiczki.

9. Łączna ilość biżuterii zgodnie z protokołem międzynarodowym nie powinna przekraczać 13 sztuk, wliczając w to guziki jubilerskie.
Pierścionek nie jest noszony na rękawiczkach, ale bransoletka jest dozwolona. Im ciemniej na zewnątrz, tym droższe dekoracje. Diamenty były kiedyś uważane za ozdobę wieczorową dla zamężnych pań, ale ostatnio stało się dopuszczalne noszenie diamentów w ciągu dnia. Dla młodej dziewczyny całkiem odpowiednie są kolczyki z brylantem o masie około 0,25 karata.

10. Zasady płacenia za zamówienie w restauracji: jeśli powiesz frazę „zapraszam”, oznacza to, że płacisz.
Jeśli kobieta zaprasza partnera biznesowego do restauracji, płaci. Inne sformułowanie – „Chodźmy do restauracji” – sugeruje, że każdy płaci za siebie i tylko jeśli mężczyzna sam zaproponuje, że zapłaci za kobietę, ona może się zgodzić.

11. Mężczyzna zawsze pierwszy wchodzi do windy, ale pierwszy wychodzi ten, który jest najbliżej drzwi.

12. W aucie siedzenie za kierowcą uważane jest za najbardziej prestiżowe, zajmuje je kobieta, obok niej siedzi mężczyzna, a gdy wysiada, przytrzymuje drzwi i podaje kobiecie rękę . Jeśli prowadzi mężczyzna, lepiej jest, aby kobieta zajęła miejsce za nim. Jednak gdziekolwiek siedzi kobieta, mężczyzna powinien otworzyć jej drzwi i pomóc jej wyjść. Ostatnio w etykiecie biznesowej mężczyźni coraz częściej łamią tę normę, kierując się feministycznym motto „W biznesie nie ma kobiet i mężczyzn”.

18 zasad etykiety, które każdy powinien znać

13. Publiczne mówienie o tym, że jesteś na diecie to zła forma.
Co więcej, pod tym pretekstem nie sposób odmówić dania oferowanego przez gościnną gospodynię. Pamiętaj, aby chwalić jej talenty kulinarne, podczas gdy nie możesz nic jeść. To samo należy zrobić z alkoholem. Nie mów wszystkim, dlaczego nie możesz pić. Poproś o wytrawne białe wino i popijaj lekko.

READ
Sezon na Skorpiona: na co uważać

14. Tematy tabu do small talku: polityka, religia, zdrowie, pieniądze. Nieodpowiednie pytanie: „Boże, co za sukienka! Jak dużo zapłaciłeś?” Jak zareagować? Uśmiechnij się słodko: „To jest prezent!” Przenieś rozmowę na inny temat. Jeśli druga osoba nalega, powiedz łagodnie: „Nie chcę o tym rozmawiać”.

15. Każda osoba, która ukończyła 12 lat ma być skierowana do “ty”. To obrzydliwe słyszeć, jak ludzie mówią „ty” do kelnerów lub kierowców. Nawet do osób, które dobrze znasz, w biurze lepiej zwracać się do „ty”, „ty” – tylko prywatnie. Wyjątkiem są osoby z rówieśnikami lub bliskimi przyjaciółmi. Jak zareagować, jeśli rozmówca uparcie Cię „szturcha”? Najpierw zapytaj ponownie: „Przepraszam, czy kontaktujesz się ze mną?” W przeciwnym razie neutralne wzruszenie ramion: „Przepraszamy, ale nie zmieniliśmy się na„ ty ”.

16. Niedopuszczalne jest dyskutowanie z nieobecnymi, czyli po prostu plotkowanie. Niedopuszczalne jest mówienie źle o bliskich, zwłaszcza o mężach, jak to jest u nas w zwyczaju. Jeśli twój mąż jest zły, dlaczego się z nim nie rozwiedziesz? I tak samo niedopuszczalne jest mówienie z pogardą, z grymasem na temat swojej ojczyzny. „Wszyscy w tym kraju to bandyci. ”- w tym przypadku również należysz do tej kategorii osób.

17. W kinie, teatrze, sali koncertowej należy chodzić tylko na swoje miejsca naprzeciwko tych, którzy siedzą. Mężczyzna idzie pierwszy.

18. Dziewięć rzeczy należy zachować w tajemnicy: wiek, bogactwo, luka w domu, modlitwa, skład leku, romans, dar, honor i hańba

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: