8 wskazówek, jak zorganizować przestrzeń w kuchni

8 sekretów sprzątania i urządzania

Cześć wszystkim! Jestem Arina, jedna z autorek tej strony i osoba, która z racji swojego zawodu dużo wie o porządkowaniu i organizacji przestrzeni. Dzisiaj podzielę się z Wami sztuczkami, które pomagają mi utrzymać porządek w kuchni prawie zawsze i przy minimalnym wysiłku. Rozwinęłam je przenosząc się do nowego mieszkania z połączoną kuchnią z salonem, co jak się okazało zobowiązuje mnie do utrzymania miejsca pracy w czystości, aby nie zepsuć wnętrza całego pomieszczenia.

Sekret 1. Sprzątam zużyte naczynia i jedzenie podczas gotowania, a nie po

Zapewne dla wielu ta „tajemnica” wyda się oczywista, ale nie od razu do tego doszedłem. Dokładniej, czasem za nim szedłem, ale był nieprzytomny i dlatego najczęściej podczas gotowania w kuchni działo się chaos: wszystkie zużyte deski, sprzęty, blender, pokrywki, garnki i resztki jedzenia pozostały na blacie lub co najwyżej w zlewie.

Po obiedzie, na tak przerażającym tle, patrzyłem na całą tę hańbę, a sprzątanie wydawało się torturą, nawet pomimo obecności zmywarki. Teraz staram się posprzątać w tym procesie: kroję mięso / warzywa, wrzucam je na patelnię, a gdy są smażone, w tym czasie szybko myjesz deskę i nóż i usuwasz czyszczenie.

Potrzebowałem blendera – wykonałem robotę i od razu wypłukałem dyszę / włożyłem do zmywarki. Równolegle wytarłem blat i zlew. Porządek jest więc utrzymywany jakby sam w sobie, dzięki czemu po posiłku zmywanie naczyń jest szybsze i przyjemniejsze.

myć naczynia

Sekret 2. Utrzymuj blat i parapet prawie puste

Wcześniej wydawało mi się, że nie ma nic rozsądniejszego niż zorganizowanie kuchni według zasady „wszystko jest pod ręką”. Na blacie trzymałem co najmniej: słoik soli, kilka młynków, cukiernicę, pudełko chleba, dzbanek wody, witaminy, organizer na sprzęt AGD, ekspres do kawy i szklankę z kapsułkami z kawą, pęczek desek do krojenia, uchwytu na nóż, uchwytu na ręcznik papierowy i oczywiście czajnika elektrycznego.

Pomimo tego, że starałem się dobierać elementy do stylu i kolorystyki wnętrza, blat nadal wyglądał na niechlujny i trudny do utrzymania w porządku.

Teraz blat jest prawie pusty – trzymam na nim tylko czajnik, ekspres do kawy, kilka ładnych desek i dozownik przy zlewie. Wszystko inne znalazło swoje miejsce w szafkach i wcale nie jest mi trudno zdobyć potrzebny produkt lub przedmiot w razie potrzeby. Dzięki temu w kuchni zawsze panuje teraz poczucie porządku, sprzątanie jest uproszczone, a inspiracja do gotowania pojawia się coraz częściej, bo do połowy pusty blat wygląda jak czysta tabliczka.

READ
12 wskazówek i życiowych hacków do projektowania wnętrz

Blat

Sekret 3. Sprzątam podczas reklam

To jedna z najskuteczniejszych sztuczek! W okresie reklamowym mogę zrobić wiele rzeczy: umyć toaletę lub zlew, wycierać lustra lub odkurzyć powierzchnie, umyć naczynia, wyrzucić opóźnienie z lodówki, załadować lub rozładować pralkę itp.

Sekret 4. Przechowuj patelnie, pokrywki, blachy do pieczenia i pojemniki w pozycji pionowej

Dzięki temu znacznie łatwiej jest znaleźć odpowiednie przedmioty, wyjąć je i odłożyć na miejsce, a przechowywanie w pionie jest znacznie bardziej kompaktowe. Dotyczy to zwłaszcza porządkowania pokrywek z patelni i garnków, samych patelni, desek i blach do pieczenia. Aby przechowywać je w pionie, potrzebujesz specjalnego organizera (patrz zdjęcie) lub pojemnika.

przechowywanie w pionie

okładki

przechowywanie w kuchni

Ale lepiej jest przechowywać jednolite kubki, spodki i talerze w stosach, to znaczy układać je jeden na drugim.

porcelana

Secret 5. Brak relingów dachowych i otwartych półek

W latach XNUMX. szyny kuchenne Ikea wydawały mi się czymś bardzo funkcjonalnym i pięknym. Mieszkając z parą przez kilka lat, doszedłem do wniosku, że są bardziej kłopotliwi niż dobrzy. Po pierwsze wizualnie zaśmiecają przestrzeń, po drugie utrudniają czyszczenie fartucha, a po trzecie wymuszają wypłukanie z kurzu zawieszonych na nich urządzeń przed użyciem. W mojej nowej kuchni zrezygnowałem z szyn i bardzo się z tego cieszę. Chochle, szpatułki, trzepaczki i inne gadżety są teraz przechowywane w osobnej szufladzie.

Szyny

Sekret 6. Raz na zawsze przeprowadziłem całkowite usunięcie zanieczyszczeń

W uporządkowaniu kuchni pomogła mi książka japońskiej ekspertki od sprzątania Marie Kondo „Magical Cleaning”. Główną zasadą metody jest pozostawienie tylko tego, co sprawia radość (lub działa świetnie, jeśli mówimy o rzeczach czysto funkcjonalnych), a wszystko inne trzeba wyrzucić (sprzedawać, oddawać, wyrzucać itp.). Jednocześnie ważne jest, aby odróżnić uczucia sympatii od „iskierek radości” i nie skupiać się na znajdowaniu tego, czego potrzebujesz. wyrzucić, ale na co trzeba pozostawiać.

W ciągu 4 dni wolnego pozbyłam się niesamowitej ilości śmieci, zwolniłam dużo miejsca i całkowicie przeorganizowałam kuchnię. Pamiętam, że pozbycie się wielu rzeczy nie było dla mnie łatwe, ale teraz nie pamiętam nawet połowy z nich, co oznacza, że ​​naprawdę nie były potrzebne. Po uporządkowaniu rzeczy stały się znacznie mniejsze, w szafkach było dużo wolnego miejsca, ale najważniejsze jest to, że porządek stał się stabilny, a czyszczenie łatwiejsze.

READ
10 najlepszych filmów do wspólnego oglądania w Walentynki

Sekret 7. Przechowuję rzeczy według kategorii i używam wielu pudełek i koszy.

Kolejny sekret z książki Marie Kondo. To proste: przechowuj rzeczy tej samej kategorii w jednym miejscu, a do grupowania wielu rzeczy potrzebne są pojemniki, kosze lub zwykłe pudełka na buty. Ta zasada pomaga też utrzymać porządek przez długi czas, ułatwia poruszanie się po szafkach kuchennych i sprzątanie (przykład: nie trzeba wyjmować wszystkich rzeczy z urządzeń osobno, żeby je wytrzeć – wystarczy jedna taca).

Sekret 8. Podczas naprawy polegałem na praktycznych powierzchniach w dekoracji, meblach i sprzęcie

Moja stara kuchnia miała ciemny backsplash, blat, kran i zlew, które wyglądały bardzo imponująco, ale były tak poplamione, że nie wyglądały idealnie czysto nawet zaraz po czyszczeniu. W nowym mieszkaniu starałam się zachować równowagę między estetyką a praktycznością, a efekt przerósł moje najśmielsze oczekiwania – kuchnia wydaje się być prawie zawsze czysta i nie wymaga wielu zabiegów konserwacyjnych. Oto moje rekomendacje:

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: