8 trendów projektowych, które zobaczysz w tej dekadzie

Logomachina dzieli się z czytelnikami vc.ru głównymi trendami projektowymi nadchodzącego roku i udziela porad dotyczących ich praktycznego wykorzystania.

Teraz typografia staje się jednym z głównych narzędzi wyrazistości projektowej, mającym ogromny wpływ na percepcję wizualną. Coraz więcej studiów na całym świecie zamienia tworzenie czcionek w osobną linię pracy, dzięki czemu pojawia się również wiele fajnych trójwymiarowych pism.

Najlepiej stosowana w projektowaniu stron internetowych i brandingu, typografia 3D pozwala nadać projektowi poczucie głębi i wnętrza – tak, jakbyś mógł go dotknąć. Ten trend staje się wielkim symbolem innowacyjności w projektowaniu graficznym, które wykorzystuje wszystkie najmodniejsze, nowoczesne techniki i niesamowite techniki kreatywne.

Rozmycie tła zostało po raz pierwszy wprowadzone do wiadomości publicznej w 2013 roku wraz z wydaniem iOS 7, stylu, który został nazwany neomorfizmem. Nowy trend jest bardziej obszerny: łączy efekt matowego szkła i rozmycia tła, jasnych kolorów i obiektów unoszących się w przestrzeni.

Podążając za tym trendem, pozwolisz użytkownikom dostrzec hierarchię i głębię projektu: zobaczą, która warstwa jest powyżej której. Chociaż trend wywodzi się z projektowania interfejsów, glassmorphism można z łatwością wykorzystać również w projektowaniu graficznym.

Kiedy nasz mózg nie jest w stanie od razu odczytać obrazu, mimowolnie zaczynamy się przyglądać i rozumieć – to właśnie dzięki tej właściwości wykorzystanie złudzeń optycznych w projektowaniu pozwala nam na długo utrzymać uwagę użytkowników.

Jeśli w filozofii marki jest coś związanego z ideami ruchu i plastyczności, to iluzje optyczne będą świetną techniką projektową. Warto jednak śledzić trendy w sytuacjach, w których po prostu chcesz, aby projekt się wyróżniał i zapadł w pamięć.

Współczesny świat żyje online, zdominowany przez minimalizm i obojętność. Możesz dodać emocji do współczesnego życia za pomocą kreskówkowych ilustracji – jednego z najbardziej nieoczekiwanych trendów we wzornictwie nadchodzącego roku.

Wykorzystanie takich ilustracji jest przede wszystkim opłacalne w brandingu: narysowane postacie, które budzą uśmiech, pomogą ożywić markę, nadając jej cechy wykraczające poza tradycyjną funkcjonalność. Nawiasem mówiąc, obrandowane ilustracje kreskówkowe pomogą odświeżyć stronę marki, materiały prezentacyjne, a nawet wizytówki.

Wiesz dokładnie, jak wyglądają woksele, jeśli kiedykolwiek grałeś w Minecrafta. Zasadniczo woksel to trójwymiarowa kostka oparta na pikselu 3D.

READ
11 sposobów na udekorowanie domu na Nowy Rok przy ograniczonym budżecie

Woksele to bardzo ciekawa technika projektowania, łącząca styl retro z nowoczesnością. Zastosowanie wokseli doda dynamiki projektowi i stworzy niezapomniany efekt – ze względu na nowość trendu. Woksele można wykorzystać niemal wszędzie: zarówno w tożsamości czy ilustracjach, jak i w aplikacjach czy na stronie internetowej.

Zawsze istniał podział między designem a sztuką piękną, ale rok 2021 ma zatrzeć tradycyjne granice. Malowanie nadaje projektowi wariację powierzchni, dzięki czemu jest wystarczająco realny, aby można go było dotknąć.

Z reguły sztukę piękną kojarzymy ze staroświecką elegancją, więc ten trend będzie najbardziej ekologiczny w projektowaniu etykiet na wino czy opakowań kosmetycznych.

Ponieważ projektowanie 3D zyskuje na popularności, pulchne kształty zyskują popularność w ilustracji i typografii. Ich użycie nadaje projektowi nie tylko hiperrealistyczny efekt, ale także zaciera granicę między fizycznym a cyfrowym.

Ważne jest, aby nie przesadzić: pulchne kształty z pewnością staną się głównym tematem układów, więc połącz je z ilustracjami 2D lub fotografiami, aby stworzyć harmonijny projekt.

W 2020 roku spędziliśmy w domu tyle czasu, że nic dziwnego, że w nadchodzącym roku będzie tak duże zainteresowanie otaczającym nas światem – miło jest widzieć naturalne gradienty i ziemiste kolory po pół roku bycia online.

Podążając za tym trendem w identyfikacji, można tworzyć wzory w postaci liściastych wzorów, zestawień kolorystycznych tonacji zieleni czy efektownych krajobrazów, nie tylko dla produktów ekologicznych.

Świat projektowania graficznego to świat, który przeżywa bezprecedensowy wzrost i jeśli chcesz być na szczycie tego świata, musisz stale się rozwijać. Technologie, które mają wpływ na przemysł projektowy, rozwijają się skokowo, a nadążanie za nimi wcale nie jest łatwym zadaniem, ale ty i ja musimy sobie z tym poradzić.

Należy pamiętać, że wszelkie trendy faktycznie istnieją tylko po to, by móc się nimi zainspirować, a czasem z ich pomocą szybko znaleźć właściwy kierunek. Dlatego za każdym razem, gdy siadamy do opracowania projektu, musimy najpierw pomyśleć o celach i użytkownikach, a dopiero potem o modzie i trendach, które ona dyktuje.

Wierzymy, że rok 2021 będzie kolejnym przełomowym rokiem dla społeczności projektantów i szczęśliwym dla każdego z Was osobiście.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: