8 najczęstszych błędów prania

Jeśli Twoja pralka często wymaga naprawy, a rzeczy szybko tracą kolor i kształt, zastanów się, czy robisz wszystko dobrze i nie popełniasz elementarnych błędów podczas prania?

01.jpg

Błąd 1. Nie sortowanie prania

Czy sortujesz pranie przed praniem na białą, czarną i kolorową i nie używasz specjalnych serwetek, aby zatrzymać kolor i brud? Następnie idziemy do Ciebie.

Z każdym cyklem w pralce z ubrań wypłukiwane są barwniki, które osadzają się na sąsiednich rzeczach. Nowe ubrania lub tekstylia wymagają szczególnej uwagi: pierwsze pranie powinno odbywać się z rzeczami jak najbardziej zbliżonymi do nich kolorem.

Zawsze zaleca się pranie pasków i wielokolorowych pułapek kolorystycznych, które utrwalą nadmiar barwnika i zapobiegną przemianie białej i czarnej kontrastowej koszulki w nijaką szarą tkaninę. Należy pamiętać, że różne rodzaje tkanin mają swoje własne odpowiednie cykle prania.

02.jpg

Błąd 2. Zostawianie dodatkowych rzeczy w kieszeniach

Zapomniana w kieszeni serwetka lub papierowa chusteczka może zniweczyć efekt prania. Papier rozpada się w gorącej wodzie na małe fragmenty, które pokrywają zarówno ubrania, jak i maszynę do pisania białymi drobinkami. A monety pozostające w kieszeni z powodu przeoczenia mogą zatkać odpływ urządzenia i doprowadzić do złamania.

03.jpg

Błąd 3. Nie czytaj zaleceń producenta

Nie postępuj zgodnie z instrukcjami na metkach ubrań i bielizny, wybierz niewłaściwą temperaturę i zbyt dużą prędkość wirowania? Konsekwencje mogą być śmiertelne: uszkodzony, wyblakły, rozciągnięty lub odwrotnie skurczony przedmiot, wyblakłe lub popękane nadruki ulubionych postaci, a nawet dziury, których nie można zaszyć.

04.jpg

Błąd 4. Zbyt gwałtowne usuwanie plam

Nie prać rzeczy zbyt energicznie przed umieszczeniem jej w bębnie ani używać nieodpowiednich produktów do prania ręcznego. Jeśli znajdziesz uporczywe zabrudzenia na swojej ulubionej bluzie, potraktuj ją odplamiaczem, odczekaj kilka minut i wyślij kurtkę do pralki. Nie pocieraj plamy z całych sił: ryzykujesz zniszczenie tkaniny, może ona zmienić kolor, a nawet się rozprowadzić.

05.jpg

Błąd 5. Dotykanie proszkiem

Czy wylewasz lub nalewasz za dużo detergentu? Nie ignoruj ​​​​instrukcji użytkowania, odmierz dokładnie tyle żelu lub proszku, ile potrzeba – to akurat w przypadku, gdy ilość nie przekłada się na jakość. Nadmiar piany prowadzi do powstawania pleśni i nieprzyjemnego zapachu, pojawiania się plam z mydła na ubraniach i braku spłukiwania detergentu z tkaniny, co z kolei jest obarczone alergiami i zapaleniem skóry.

READ
Jakie znaki zodiaku przyniosą szczęście w 2023 roku Świni

06.jpg

Błąd 6. Nie dbanie o maszynę do pisania

Bardzo źle jest, jeśli nie stosujesz profilaktyki i nie używasz środków do pielęgnacji pralek. Po praniu brud i resztki detergentu mogą osadzać się w pralce przez długi czas. Doprowadzi to do nieprzyjemnego zapachu i słabej wydajności prania, zwłaszcza w przypadku stosowania niskiej temperatury. Ale w trybie delikatnym pierzemy ubrania i len z drogich i kapryśnych tkanin: bardzo nieprzyjemnie będzie je zepsuć!

07.jpg

Błąd 7. Przeładowanie pralki

Prowadzi to nie tylko do braku równowagi i ryzyka uszkodzenia bębna, ale także sprawia, że ​​cykl prania jest bezużyteczny: woda i detergent nie przejdą przez włókna, cały brud pozostanie na swoich miejscach. Więc oszczędność czasu i energii jest bardzo wątpliwa! Przy okazji, czy znasz wagę ubrań?

Odzież Waga w gramach (w zależności od dostępności akcesoriów, rodzaju tkaniny, rozmiaru)
podkoszulek 50-220
Koszula, bluzka 60-180
Sukienka, sundress 150-250
Dżinsy 400-700
Wiatrówka 450-1000
Kurtka zimowa, kurtka puchowa 800-1800
Szlafrok 300-700
Slipy 50-70
Bluza 300-500
Kurtka 500-600
Trampki 400-800
kołdra okładka 600-700
arkusz 350-400
poszewka 150
Ręcznik kąpielowy 500

Oczywiście trudno przy każdym praniu odwoływać się do tabeli, więc można również skupić się na napełnieniu bębna: jeśli myjemy bawełnę lub syntetyki, to napełniamy bęben nie więcej niż 2/3 objętości, a jeśli potrzebujesz odświeżyć ręczniki, szlafroki i rzeczy wełniane, bęben powinien pozostać w połowie pusty (lub pełny, w zależności od preferencji).

08.jpg

Błąd 8. Niedociążenie pralki lub włożenie wszystkich ubrań do worków

Z tego powodu pojawiają się niepożądane wibracje, które niekorzystnie wpływają na żywotność wielu części użytecznego urządzenia. Oczywiście woreczek z siateczki doskonale zapobiega rozciąganiu się dzianiny, chroni ubrania przed nadmiernym tarciem i uszkodzeniem włókien. Ale nie musisz pakować do niego absolutnie wszystkiego.

Co zwyczajowo prać w etui

✔ Bielizna. Sam w sobie wymaga delikatnego obchodzenia się, poza tym czasami jest ozdobiony koronką, marszczeniami i innymi dekoracjami. Istnieją specjalne pokrowce z plastikowymi żebrami usztywniającymi, które zapobiegają deformacji biustonoszy.
✔ Małe rzeczy. Czasami dziecięce rzeczy lub skarpetki dostają się do mankietu i stamtąd obserwują proces prania, nie uczestnicząc w nim. Siatkowa osłona świetnie radzi sobie z tym problemem. Bonus – skarpetki pozostają sparowane, nie giną.
✔ Rajstopy, zasłony, tiul – wszystko na czym łatwo pojawiają się pufy. Do takich rzeczy idealnie nadają się torby z drobną siateczką.
✔ Trampki, trampki, buty wsuwane z tkaniny należy prać w torbie, aby nie uszkodzić bębna pralki. Dla nich wybierz prostokątne lub kwadratowe skrzynki z dużą komórką.

READ
7 sposobów na urozmaicenie wnętrza w pokoju dziecięcym

Pranie w torbie, a także w bębnie nie powinno tracić zdolności do poruszania się, w przeciwnym razie zmniejszy się skuteczność prania.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: