8 genialnych lifehacków, które pomogą Ci posprzątać dom

Szkoda spędzać wieczory lub długo wyczekiwane weekendy na sprzątanie, prawda? Można tego łatwo uniknąć, jeśli znasz kilka sztuczek, które pomogą upewnić się, że porządek w mieszkaniu zawsze będzie.

Jeśli dla jednych sprzątanie jest rytuałem relaksu i odpoczynku, to dla większości przywracanie czystości i porządku to naprawdę ciężka praca. I to nie dlatego, że są brudne, ale dlatego, że zbyt dużo czasu poświęca się na mycie naczyń, podłogi, odkurzanie. Czy jest jakiś sposób na ograniczenie niekończącego się sprzątania do minimum? Oczywiście. Naucz się tych prostych nawyków, które nie tylko utrzymują porządek, ale także skracają czas sprzątania.

1. Natychmiast wyrzuć małe śmieci

Co powoduje zaniedbanie lokalu i zaczyna się bałagan? Z zatkanych wiader. Czy to śmieci w kuchni, czy kosz na śmieci w łazience lub biurze. Nabierz nawyku codziennego zmieniania toreb. Czy usunąłeś ze stołu papiery, papierki po cukierkach i inne śmieci? Sprawdź ilość w wiadrze. Łatwiej jest wyjąć go od razu, pozostawiając pokój czysty, niż za każdym razem natknąć się na przepełniony kosz, denerwować się i nadal nieświadomie robić bałagan.

2. Pomyśl z wyprzedzeniem, gdzie umieścisz nową rzecz

Zastanów się z wyprzedzeniem, gdzie umieścisz nową rzecz, to zapobiegnie bałaganowi w domu. Zdjęcie © Freepik

Zastanów się z wyprzedzeniem, gdzie umieścisz nową rzecz, to zapobiegnie bałaganowi w domu. Zdjęcie © Freepik

Świetny nawyk, który nie tylko skróci czas sprzątania, ale także zaoszczędzi pieniądze, odzwyczai Cię od impulsywnych zakupów. To proste: spójrz na rzecz w sklepie, zapytaj o cenę – od razu zastanów się, gdzie ją umieścić / położyć. Myśli typu „przyniosę go do domu i gdzieś go zmieszczę” nie są akceptowane. Każdy przedmiot w mieszkaniu powinien mieć swoje miejsce. To nie tylko zapobiegnie chaosowi, ale także nauczy Cię kupować tylko to, czego potrzebujesz.

3. Umieść rzeczy na swoim miejscu

Jest nawet wierszyk, który mówi o prostym sposobie na uniknięcie bałaganu w domu: „Olenka to wie: co zabrałeś, odłóż!” Pamiętasz ten? Te linie ujawniają kolejną sztuczkę do utrzymania czystości. Natychmiast po użyciu odłóż przedmiot z powrotem tam, skąd go wziąłeś. I jeszcze jedno: nie twórz miejsc, w których będzie przechowywanych zbyt wiele niejasnych przedmiotów. Każdy ma lub miał pudełko z różnymi śmieciami. Demontaż go jest znacznie trudniejszy niż zapobieganie jego wystąpieniu.

READ
12 stylowych pomysłów na projektowanie ścian w salonie

4. Zwróć uwagę na małe rzeczy

Łatwiej jest utrzymać dom w czystości, jeśli zwracasz uwagę na drobiazgi. Zdjęcie © Freepik

Łatwiej jest utrzymać dom w czystości, jeśli zwracasz uwagę na drobiazgi. Zdjęcie © Freepik

Wizualne utrzymanie porządku pomoże nawykowi zwracania uwagi na drobiazgi: wyprostuj zasłonę w łazience, szmaty lub ręczniki w kuchni. Ważne jest nie tylko odstawienie rzeczy na swoje miejsca, ale także zadbanie o to, aby wyglądały schludnie: wygładź koc na kanapie lub narzutę na łóżku, spulchnij poduszki, otwórz zasłony. Obserwując ład i piękno wokół siebie, nie będziesz chciał zepsuć tej harmonii.

5. Zaściełaj łóżko zaraz po przebudzeniu i umyj naczynia po jedzeniu.

Jeśli nie chcesz długo zmywać nagromadzonych gór brudnych naczyń, wyrób sobie nawyk płukania talerzy zaraz po jedzeniu. Nie zajmuje to dużo czasu, ale zlew i blat są utrzymywane w czystości. Bez tego podświadomie zaczniesz zbierać coraz więcej naczyń, myśląc, że wtedy wszystko od razu umyjesz. Ale jeśli spłukanie jednego talerza to kwestia minut, umycie wszystkiego zajmie znacznie więcej czasu. Ta sama zasada działa z łóżkiem. Pościel łóżko, gdy tylko się obudzisz. Dzięki temu pomieszczenie będzie wizualnie czystsze i przytulniejsze.

6. Nie używaj blatu kuchennego jako zwykłego stołu.

Chcesz utrzymać swój dom w czystości? Nie używaj blatu kuchennego jako zwykłego stołu. Zdjęcie © Freepik

Chcesz utrzymać swój dom w czystości? Nie używaj blatu kuchennego jako zwykłego stołu. Zdjęcie © Freepik

Zgadzamy się, że w kuchni jest wiele powierzchni, na których po prostu chcesz coś położyć. Ale lepiej tego nie robić, bo nieład przyciąga nieład. Gdy tylko chaos zacznie się dziać na blacie, nawet nie zauważysz, jak rozprzestrzeni się on na stół i inne pomieszczenia. Utrzymanie kuchni w czystości i używanie powierzchni zgodnie z ich przeznaczeniem uchroni Cię przed długim i żmudnym sprzątaniem.

7. Przed snem rozejrzyj się po pokoju

Świetny lifehack na utrzymanie porządku: rozejrzyj się po pokoju przed pójściem spać. Zanim znajdziesz się w ramionach Morfeusza, zwróć uwagę, czy na oparciu krzesła nie pozostały jakieś ubrania, czy na stole nie ma drobnych śmieci lub naczyń, czy zapomniałeś odłożyć książkę na miejsce. Tylko kilka prostych kroków – i już pozbyłeś się początków bałaganu.

8. Nie odkładaj rzeczy, które można zrobić w kilka minut.

READ
20 świetnych pomysłów na projektowanie sypialni na poddaszu

Właściwie, dlaczego wokół panuje bałagan? Ponieważ człowiek jest często zbyt leniwy, aby wykonać kilka prostych ruchów: jest zmęczony lub wierzy, że na pewno poświęci trochę czasu później. Ale to często prowadzi tylko do nagromadzenia niepotrzebnych rzeczy wokół: zapomnianych kubków na stołach, opakowań po cukierkach przy łóżku itp. Umycie kubka lub wyrzucenie opakowania po czekoladzie nie jest trudne, ale wokół ciebie natychmiast stanie się czystsze.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: